ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,936 έως 25,950 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #468054

    Εγώ κυνηγάω τσίχλες σχεδόν αποκλειστικά στο περπατητό,οπότε συμφωνώ απόλυτα ότι καλύτερα να έχουμε μια χρονιά με σταθερούς αριθμούς πιασμένων πουλιών να κάνουμε το κυνήγι μας,παρά να γλυκαινόμαστε στην αρχή και μετά μαύρη απελπισία.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Αλεκος στις #468056

    Μαγκες καλημερα.
    Παρ’ολο που ειμαι εξωτερικο για τη δουλεια και δεν εχει κυνηγι για μενα φετος :cry: , οσο μπορω θα σας ενημερωνω ομως και για οτι μαθαινω ,διοτι μπορει να ειμαι μακρια αλλα ο νους μου και η σκεψη μου ειναι εκει οπως καταλαβαινετε….
    Οι τσιχλες κανανε πολυ καλο μπασιμο ηδη στα ορεινα μερη απο τη προηγουμενη βδομαδα και μιλαω για τα βουνα της Ηπειρου και μπαινουνε καθημερινα, εχει αρκετα πουλια και μεχρι τελος της αλλης βδομαδας πιστευω θα ειναι φουλ.
    Περδικες ετσι και ετσι βαρεσανε μερικες ομως και οι λαγοι ελαχιστοι αλλα αυτο εξαρταται κυριως και απο τις περιοχες.
    Τσιχλες παντως οπως δειχνει θα εχετε φετος γι’αυτο και σας ευχομαι καλα κυνηγια, παντα με προσοχη ομως, μη παρασυρεστε και τα ματια σας 14 γενικοτερα.
    Καλα κυνηγια σε ολους!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Το παθος και η τρελα μας για το κυνηγι ειναι φυσιολογικη,πρεπει να κυνηγαμε ομως με σεβασμο στη φυση και παντα με προσοχη!

    </div>

    Ακριβώς έτσι είναι, εγώ είχα ανέβει Άρτα τετραήμερο για φάσσες και στα ημιορεινά καρτέρια του νομού πέξανε πολλές πιασμένες τσίχλες για την εποχή! Πάρα πολλά κοτσύφια και την Τρίτη 28 του μηνός έκανε και ένα μικρό περασματάκι μετά τις εννιά το πρωί και περάσανε και αρκετές δεντρότσιχλες σε μεγάλα κοπάδια των 10 εως 20 πουλιών! Από φάσσες λίγα πουλιά!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    captainjim στις #468058

    kalispera !! liga pragmata kai simera stin ipiro mera me ti mera perimenoume kati perissotero alla i prosdokies mas gia tis epomenes meres miononte esthita !! den exei ginei pantos sta meri mas kanena mpasimo antaxio tis persinis xronias theorontas kata ti dikia m gnomi oti ta poulia einai piso !! eidomen !!! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    ΚΩΣΤΑΣ στις #468064

    πηγε κανεις προς βοιωτια ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    ΝΙΚΟΣ ΚΑΜ στις #468067

    ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ…..ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΤΟ FORUM……ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΑΠΟ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΜΠΑΣΙΜΟ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΨΗΛΩΜΕΝΑ…………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #468069

    Κι ο Σπυράκος (Spyros benelli) 3 στο χέρι έκανε!!!!

    όμως στο κάθε χέρι και στο κάθε πόδι!!!! 😉

    Υ.Γ. Σπύρο δεν το αλλάζεις το nick σε SpyrosBrowning? 😛 😛 😛

    Γεια σου Μαριε γιγαντα. Αν γινοταν θα το αλλαζα! browning uber alles

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    nickzotos στις #468071

    παιδιά καλησπέρα και από εμένα (μετά απο 2 χρόνια ανενεργός λόγο οικονομικών) . λέω να πάω μία βόλτα κοντά στην Αττική (ακριβή βενζίνη 😉 ) έχει κανείς να προτείνει κάτι; σκεφτόμουν ή Δερβενοχώρια ή Μέγαρα.. Ιδέες;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #468074

    καλησπερα κι απο μενα μολις επεστεψα απο απογευματινο που δινει καποια πουλια εδω στα μεσογεια.μονοψηφιο νουμερο περασε λιγο πριν νυχτωσει τις μισες τις πηρα.γενικοτερα νομιζω οτι οπως καθε χρονο οποιος περπατησει θα βαρεσει τσιχλες .οποτε μην αγχωνεστε απο τωρα.περσι ειχα παει στις 27 οκτομβρη σε γνωστο κοτετσι και δεν σηκωσαμε ουτε μια μετα απο μια εβδομαδα στο ιδιο μερος εκανα 16 και ειδα πολλες.το θεμα ειναι να δουλεψουνε λιγο τα καρτερια επιτελους .στο φιλο που ψαχνει κοντινο μερος θα του προτεινα δερβενοχωρια εκει κοντα στα σκουρτα.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    nickzotos στις #468076

    σε ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε μου! καλό σου βράδυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #468085

    παιδιά καλησπέρα και από εμένα (μετά απο 2 χρόνια ανενεργός λόγο οικονομικών) . λέω να πάω μία βόλτα κοντά στην Αττική (ακριβή βενζίνη 😉 ) έχει κανείς να προτείνει κάτι; σκεφτόμουν ή Δερβενοχώρια ή Μέγαρα.. Ιδέες;;

    μεγαρα φιλε μου εχθες καρτερι απογευματινο μια τσιχλα περασε την οποια και τηνπηρα και σημερα περπατητο 3 ωρες 2 ατομα 5 πουλακια μονο..δεν εχει τιποτα..βεβαια δικη σου η επιλογη ..για βολτα καλα ειναι να πιεις και καφε μετα στην παχη!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #468089

    Φίλε Νίκο [nickzotos] κι εγώ για Δερβενοχώρια θα σου πρότεινα!!Καλύτερο μερος για μπασίματα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #468091

    Καλησπερα σε ολους.Παιδια ψυχραιμια,τα πουλια μονο δεμενα δεν ειναι.Ενα κλικ θελει να γεμισει η Ελλαδα πουλια ,ενα κλικ να πανε απο Ιταλια η΄Τουρκια.Μπορει τα πρωτα δειγματα στην Αγια τσιχλα να μην ειναι καλα αλλα θα περιμενουμε,υπομονη,και μην ξεχνατε,η κυνηγετικη χροννια φετος εχει καλη αυρα και κανει τρελλες.Ειδαμε πολλα τρυγονια μετα απο χροννια να περνανε και μαλιστα να κανουν σταση στα μερη μας για φαι και ξεκουραση ,για μερες πολλες, εχει σημασια αυτο,Υπομονη λοιπον το ιδιο και συκοφαδες και αλλα Σεπτεμβριατικα πουλια.Ειδαμε πολλα ορτυκια και στην Αττικη μετα απο χροννια να περνανε ελαχιστες ωρες πριν απο απαγορευτικο καιρο για περασμα.Γενικοτερα κανουν παιχνιδια φετος παραξενα τα πουλακια.Υπομονη λοιπον, θα δειξει.Παντως οτι και να γινει εμεις θα ειμαστε εκει,οπου και αυτα,πολλα η λιγα ,εμεις εκει θα ειμαστε,γιατι απλα γουσταρουμε,αυτη ειναι η δουλεια μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    tim64@otenet.gr στις #468108

    Σημερα Χαλκιδική περασαν λιγα πουλακια όχι ομως όπως περιμενα.Απολογισμος 11 στο χερι και μια φασσα που εκανε το λαθος να περασει κοντα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #468110

    Σήμερα Ν.Α. ΑΤΤΙΚΗ κάτι έγινε !!
    Λίγες ΤΣΙΧΛΕΣ και λίγο περισσότερες ΓΕΡΑΚΟΤΣΙΧΛΕΣ μας έκαναν
    την τιμή να μας προτιμήσουν. :good:

    Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους. :bye:

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    captainjim στις #468115

    Καλημέρα από ήπειρο λίγα πράγματα και σήμερα πολύ αέρα και κρύο σε ένα από τα καλυτέρα σημεία για μπάσιμο, γερακότσιχλες είδαμε μερικές μετά τις 8 αλλά τσίχλες καθόλου πιστεύω λόγο αέρα !! εάν και το χάραμα ακούγαμε αρκετές γύρω μόλις ξημέρωσε τπτ !! μετά από 7 μέρες συνεχόμενες στην ιδία μεριά δεν ξέρω εάν έχω την υπομονή να πάω πάλι αύριο !!περίμενα τις προηγούμενες μέρες να μπουν πουλιά !! τι να πω φέτος δεν ξέρω !! :bye:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,936 έως 25,950 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων