ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,981 έως 25,995 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #468177

    Εμείς πάντως που ζούμε στο Λαγονησι…και ακούμε τις τουφεκιές από την Κερατεα και το ΚΟΡΩΠΙ….τέτοιο χαμό δεν είδαμε ούτε ακούσαμε σήμερα. Στο απογευματινό στο ΚΟΡΩΠΙ…εσέναν όλες και όλες 15 τουφεκιές….τσίχλες βρήκαμε λίγες ( μετρημένες στα δάχτυλα) στα πυκνά του Κορωπιου…και εντελώς τυχαία….μα εντελώς τυχαία….σηκωααμε 2 μπεκάτσες!!

    Είμαι περίεργος αύριο αν θα γίνει ο ιδιος χαμός με σήμερα!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    ΚΩΣΤΑΣ στις #468178

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>abisil wrote:</div>
    καλησπέρα από τα Χανια της Κρητης.Σημερα ημουν από τους τυχερούς που βγηκαν στα περασματα το πρωι.Οι τσίχλες έμπαιναν κατά 100αδες στο Ακρωτηρι.Το Νο είναι 38 (2 ατομα).
    <hr>
    <div class=»bbp-reply-signature»>
    ΒΑΣΙΛΗΣ-1ος Κ.Σ. Χανιων

    </div>

    μπράβο βασίλη,να στε καλά να της χιλιάσετε εφέτος,που θα πήγενε κάποια στιγμή δεν θα έμπαιναν οι ρουφιάνες

    καλησπερα φιλαρακι ολα αυτα σε ποιο νομο εχουν γινει?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #468180

    Εμείς πάντως που ζούμε στο Λαγονησι…και ακούμε τις τουφεκιές από την Κερατεα και το ΚΟΡΩΠΙ….τέτοιο χαμό δεν είδαμε ούτε ακούσαμε σήμερα. Στο απογευματινό στο ΚΟΡΩΠΙ…εσέναν όλες και όλες 15 τουφεκιές….τσίχλες βρήκαμε λίγες ( μετρημένες στα δάχτυλα) στα πυκνά του Κορωπιου…και εντελώς τυχαία….μα εντελώς τυχαία….σηκωααμε 2 μπεκάτσες!!

    Είμαι περίεργος αύριο αν θα γίνει ο ιδιος χαμός με σήμερα!

    Συγγνώμη αλλά μου ακούγετε κάπως όλο αυτό… Κατά αρχήν να ζεις στο Λαγονήσι και να ακούς της ντουφεκιές στην κερατέα και ποσο μάλλον στο Κορωπί.. μάλλον θα έχεις βιονικό αυτί δεν εξηγιέται αλλιώς.. το Πάνειο Όρος δεν το λες και λοφακι ποσο μάλλον τα πρώτα λοφακια που είναι μεταξύ Κορωπίου και κερατέας.. φίλος μου που ήταν σήμερα το πρωί στο Λαγονήσι έπαθε σοκ από τα πουλιά που έμπαιναν από την θάλασσα .. το ότι πέρασαν πολλά πουλιά δεν σημαίνει ότι στα καπάκια θα δουλέψουν και τα απογευματινά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    ΚΩΣΤΑΣ στις #468181

    σορρυ τον manobmw ηθελα να ρωτησω ολα αυτα τα πουλια σε πιο νομο παιξανε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #468183

    παιδια το οτι μπαινουνε καποια πουλια δε σημαινει οτι σε καθε σημειο θα εχει.ακολουθουν κι αυτα συγκεκριμενες πορειες.πχ εμεις σημερα μειναμε στη μετριοτητα και 20 κμ πιο περα εγινε το πανυγηρι οπως λεει ο φιλος μητσος βιντσι.οπως επισης δεν σημαινει οτι τα πουλια θα μεινουν σωνει και καλα .γι αυτο αλλωστε αποδιδει το περπατητο κυνηγι το χειμωνα.οσο για τα απογευματινα ειναι λιγο νωρις για να δουλεψουν καλα τον αλλο μηνα θα ελεγα.καλο ειναι να επωφεληθουμε τωρα καμια καρτερατη τουφεκια που ειναι μπασιματα γιατι μετα μας βλεπω να σπαμε ποδια.θελω να δωσω τα ευσημα στα λακο 30 γραμμαριων που σημερα θεριζαν σε ολες τις αποστασεις και μου εδωσαν δηψιφιο νουμερο σε μια μετρια οπως προειπα μερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #468186

    Δεν θέλω να προσβάλω κανένα…αλλά τα κυνηγοτοπια στο Λαγονησι και στο ΚΟΡΩΠΙ είναι λίγο πολύ γνωστά. Τόσο το πρωί όσο και τα απόγευμα εμείς τουλάχιστον…δεν ακούσαμε ούτε είδαμε το χαμό αυτό. Αν έγινε….μπράβο…και το ότι ακούμε τις τουφεκιές από το σπίτι….ήταν σχήμα λόγου….αλλά όταν κυκλοφορας στα κυνηγοτοπια τα οποία είναι και σχετικά κοντά…καταλαβαίνεις αν πέρασαν πουλιά. Αλήθεια…στο Λαγονησι που τα είδε ο φίλος σου? γιατί στο Μελισσουργο είμασταν 4 κυνηγοί…και δεν είδαμε αυτά που περιγράφεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #468187

    Πέρα από την καθαρά επιστημονική ονοματολογία των τσιχλών ,η οποία χρησιμοποιεί την λατινική γλώσσα για να περιγράψει τα θηρεύσιμα και μη είδη της πανίδας εγώ να πω έτσι ένα πρακτικό
    τρόπο διαχωρισμού των δύο ειδών με βάση τις διατροφικές τους προτιμήσεις .
    Κατ΄αυτόν, όταν στο χωριό μου πριν πολλά χρόνια πίσω ερχόταν οι κεδρότσιχλες (τσαρτσάρες τις λέγαν οι παλιοί κυνηγοί) έπιαναν κατά εκατοντάδες στα προσηλιακά μέρη και τρελαινόταν με τους καρπούς των κέδρων (κεδρόμηλα).
    Οι ίδιες πέφταν κατά χιλιάδες στα περιβόλια της Αγιάς τρώγοντας μήλα που έμειναν αμάζευτα στα δέντρα η και αυτά που σάπιζαν στο χώμα.
    Τις δε δεντρότσιχλες τις απαντούσαμε κατά μονάδες αλλά με μεγάλη πυκνότητα στα έλατα στα οποία πήγαιναν και εξακολουθούν να πηγαίνουν για να τραφούν με τον καρπό του παρασιτικού φυτού ιξού
    ή οξός κατά τη τοπική διάλεκτο, που φυτρώνει στα κλαδιά των ελάτων και τις καστανιάς.
    Και εδώ κοντά στην Αθήνα όποιος επισκεφτεί την Πάρνηθα στο ελατοσκεπές μέρος της θα διαπιστώσει ότι οι δεντρότσιχλες άρχισαν να εγκαθίστανται και να ερίζουν για να καπαρώσουν την
    περιοχή δραστηριοποίησης και τροφοληψίας τους.

    Leatherman.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #468188

    σορρυ τον manobmw ηθελα να ρωτησω ολα αυτα τα πουλια σε πιο νομο παιξανε?

    μαγνησία φίλε μου

    θέλω να πώ και εγώ ενα μεγάλο μπραβο στον ΖΩΤΟ στην ν.ιωνία για τα καταπληκτικά φυσίγγια
    30 γραμμαρίων που μας έδωσε,στα 5 ευρώ το κουτί.

    τα καλά να λέγονται :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #468198

    καλησπερα
    Σημερα στην περιοχη μου, αλλα και σχεδον σε ολο τον νομο μας (Εβρος) το φασαριο…πηραμε μερικες
    Εδω γραφω για να σας πω, οτι περασανε ΟΙ διπλοτσιχλες…πολλα πουλια αλλα και πολλα απ αυτα ψηλωμενα.
    Οι ενδιαφερομενοι be ready.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #468200

    Όχι που δεν θα έμπαιναν ( γρήγορη το νου σουυυυυυ ).. δυστυχώς σήμερα δεν πήγα. Αλλά από online ενημέρωση από τέσσερα άτομα από Λαγονήσι και μεσόγεια από της 6.20 ένας κακός χαμός .. τσίχλες γερακότσιχλες δενδρότσιχλες κοτσύφια αλλά και κοκκινοτσιχλες .. μέχρι και κοπάδια με φασσες πέρασαν.. πολλά πουλιά ήταν σε απαγορευτικά ύψη.. έμπαιναν και από την θάλασσα αλλά και από Πεντέλη.. που να χιονίσει και στην Τουρκία . δευτερα τρίτη τέταρτη .. θα έχουμε πάρτι. :yahoo: :yahoo: :yahoo:
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    Φίλε Γιώργο, αν δεις είχα γράψει ότι μέχρι την Τρίτη (4 Νοεμβρίου) αν δεν μπουν και με δεδομένη την αλλαγή του καιρού σε Βοριά και καλοκαιρία, τότε θα υπάρχει πρόβλημα.
    Από Τετάρτη ξαναγυρίζει Νοτιάς και δεν ξέρω αν μετά παίρνει ο καιρός και για άλλα μπασίματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #468202

    σε λιγες ωρες θα πάω για πρώτη φορά ξημερωμα για κυνηγι… (βασικά ουτε ποδηλατο ουτε ορειβασία ξεκινάω να κανω τοσο πρωι ποτέ, ειμαι πολύ αναποδος ανθρωπος).

    Για να δουμε θα υπάρχει τσιχλα στα δερβενοχώρια ή θα τη βγάλω δοκιμάζοντας φυσιγγια? θα σας πω το αποτελεσμα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    dean52 στις #468203

    Γειά σας φίλοι.
    Σαν νέος στο φόρουμ τώρα παρατήρησα τη σύγχιση των ονομάτων των τσιχλών.
    Κατάλαβα διαβάζοντας πολυυυυυ… πίσω ότι δεν οφείλεται σε κανενός συναδέλφου άγνοια, αλλά σε πραγματική κατά τόπους διαφορετική χρήση κάποιων ονομάτων.
    Συμπερασματικά προτείνω να εξαλειφθεί ο ορος γερακότσιχλα, γιατί χρησιμοποιείται για δύο είδη τσίχλας. Δεν έχει σημασία ποιό είναι το σωστό. Ας τον ξεχάσουμε τελείως.
    1) ΚΕΛΑΙΔΟΤΣΙΧΛΑ, τσίχλα
    2) ΔΕΝΔΡΟΤΣΙΧΛΑ, κυριαρίνα, τσαρτσάρα,ελατότσιχλα.
    3) ΚΕΔΡΟΤΣΙΧΛΑ.
    4) ΚΟΚΚΙΝΟΤΣΙΧΛΑ.

    Πάντως για να δεις από τα Τέμπη και κάτω την Ν3,πρέπει να χιονίσει σε όλα τα Βαλκάνια. Ναι είναι αυτές με το γκρι κεφάλι που τους αρέσουν τα μήλα.
    Είναι οι μόνες που ζουν πραγματικά κοπαδιαστά. Μπορεί να δεις 20 απο τις Ν2 να παίζουν σε πέντε έλατα αλλά δεν σου δίνουν την εντύπωση κοπαδιού, και μόλις τις τουφεκίςεις φεύγουν μιςες στην Ανατολή μιςες στη δύςη.Οι Ν 3 είναι κοπάδι(σαν τις φάσες) μόνο που δεν τις βλέπεις έτσι γιατι δεν κινούνται συνεχως στον αέρα.
    Στο χωριό μου τις λέμε ΚΛΙΑ-ΚΛΙΑ (ήρθαν τα κλια -κλιά) από τον χαρακτηριστικό αυτό ήλιο που κάνουν.
    1) τσικ
    2) τσαρ-τσαρ
    3) κλια-κλια
    4)δεν το ξέρω ας βοηθησει κάποιος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    Iliasx στις #468204

    Καλημέρα σε όλους !!!! Να έχουμε καλή εξόρμηση και επάνοδο στα σπίτια μας . Να χαρούμε τον καιρό ,την εποχή , τις ντουφεκίες μας , τους φίλους μας και να λέμε δόξα το θεό !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #468205

    4)δεν το ξέρω ας βοηθησει κάποιος.

    καλημερα. Τζζζζ τζζζζζ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    tim64@otenet.gr στις #468206

    Σημερα πανικοοοοοςςςς!!!!!Πολύ καλο μπάσιμο και πολλα κοτσύφια.Περιοχη Χαλκιδική.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,981 έως 25,995 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων