ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,996 έως 26,010 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #468207

    Καλημέρα σε όλους…..σήμερα έγινε η μάχη της Ν.Α Αττικής. Τα πουλιά έμπαιναν ασταμάτητα από τις 6:20 μέχρι…..ακόμα μπαίνουν. Όριο επιανες σε 1 ώρα το πολύ. Όλα τα καρτερία δούλεψαν από Λαγονησι μέχρι όπου είχε θάμνο….σε όλο το Μελισσουργο άκουγες τουφέκιδια. Οποίος βρέθηκε εκεί…. η είναι ακόμα εκεί πρέπει να πονάνε τα χέρια του!!

    Η μόνη παραφωνία ήταν ένα κυνηγός που άλλαζε συνέχεια καρτέρι…όπου άκουγε τα περισσότερα τουφεκιδια έτρεχε από δίπλα…. Πόσο σπαστικό είναι αυτό!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #468211

    Eπιβεβαιώνω τα πιο πάνω του φίλου…¨Ημουν κι εγω εκεί ευτυχώς έφυγα 9 και τεταρτο όμως γιατί δούλευα δυστυχώς. Φοβερή εικόνα πραγματικά πολλά πουλιά…Μαζί με τις χαμένες έφτασα κοντα στο όριο και με καλη μιξη δηλαδή τσίχλες κοτσύφια γερακότσιχλες ακόμα και κόκκινοτσιχλα χτύπησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    woodman73 στις #468214

    Kαλημερα παδια…σημεα παλι ημι-ορεινα Ν. καβαλας, δεν ειχε περασμα….ειχε αρκετα πουλια πιασμενα, στα πυκνα….συνολο 5 πουλακια, και 2 χαμενα….καλα ηταν…καναμε και σημερα την βολτα μας… :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #468215

    Εγω πιστευω οτι η γερακοτσιχλα (αυτη που λες κεδροτσιχλα) ειναι αρκετα χαρακτηριστικο ονομα , καθως αυτα τα πουλια εχουν γκρι στο λαιμο και γενικοτερα τα χρωματα τουσ μιαζουν με του γερακιου.
    Αντιθετα η δεντροτσιχλα ειναι απλα μια τσιχλα γιγας με λιγο πιο στογγυλεμενες βουλε και μικροδιαφορες στα χρωματα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #468216

    Καλημέρα κι από μένα. Σήμερα το πρωί στο Καπανδρίτι μεγάλη κινητικότητα από τσίχλες αλλά κυρίως από κοτσύφια. Αν και ήμαστε μόνο δυο κυνηγοί, είχαμε την άνεση να επιλέγουμε τις πιο σίγουρες βολές. Και από τις γύρω περιοχές ακούγονταν πολλά τουφεκίδια. Έφυγα κατά τις 9 γιατί δεν πολυπίστευα πως θα έβρισκα, οπότε δεν εφοδιάστηκα κατάλληλα και ξέμεινα από φυσίγγια και ακόμα τα πουλιά γυρνούσαν. Ήταν μια πολύ καλή μέρα που την ευχαριστηθήκαμε μετά την τόση αναμονή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    nickzotos στις #468220

    καλημέρα και απο εμένα! εγώ είχα πάει δερβενοχώρια. είχε πουλιά αλλά τα περισσότερα έξιναν τα π@π@ρια του θεού εκεί που ήταν με αποτέλεσμα να πάρω μόνο μία. επίσης κάτι άλλοι μ@λ@κες είχαν βάλει μηχανάκι και ξενέρωσα και έφυγα. (δυστηχώς δεν είχα το τηλέφωνο της θηροφυλακής)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Δημήτρης στις #468221

    Απο Δερβενοχώρια-Κιθαιρώνα έχουμε καμιά ενημέρωση??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #468223

    μπραβο φιλε σπυρο!! προσωπικα πιο πολυ εχω ευχαριστηθει περπατητα που πηγα με 20-25 σφαιρες και ξεμεινα , καθως δεν περιμενα να βρω πουλια παρα οταν πηγαινα με διπλη φυσιγγιοθηκη και δεν εριχνα ουτε 10 τουφεκιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #468224

    Καλημέρα σε όλους.Πολύ ωραία μέρα σήμερα στον Χορτιάτη.
    Πάρα πολλές τσίχλες από όλα τα είδη και πολλές φάσσες.
    Την παράσταση όμως έκλεψαν τα κοτσύφια.Είχα πάρα πολλά χρόνια να δω τόσα κοτσύφια.
    Στο δια ταύτα,πήρα 10 πουλιά σήμερα εκ των οποίων δύο δενδρότσιχλες,πέντε κοτσύφια και τρις κοινές τσίχλες.Τα πουλιά τα πήρα με διαμέτρημα 20, τρία άστρα τσόκ και φυσίγγια 25 και 28 γραμμάρια σε νούμερα 8 και 7.

    [/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #468226

    Μα κι εγώ Γιώργο γι’ αυτό πήγα με μια φυσιγγιοθήκη. Γιατί δεν πίστευα πως θα γινόταν κάτι και γιατί βαρέθηκα τα περσινά που είχα 4-5 κουτιά καβάντζα στο πορτ μπαγκάζ και τελικά έριχνα από μηδέν έως τη μισή φυσιγγιοθήκη. Από τη μια χαλάστηκα γιατί θα μπορούσα να κάνω όριο για πλάκα, από την άλλη καλύτερα γιατί καρπώθηκα θηράματα και απόλαυσα το παιχνίδι. Πάντος μου έκανε εντύπωση που τα περισσότερα θηράματα ήταν κοτσύφια κι όχι τσίχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #468228

    ωω ρε φιλε γιωργο τι μου κανες μα αυτη τη φοτο!!!!! κιαυτεσ οι τσαρτσαρες στη μεση ειναι η αδυναμια μου στα τσιχλοειδη!! μπραβο παντως πολυ ωραιο κυνηγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #468229

    εγω εχω ξεχασει τι θα πει κοτσυφια!! περυσι δεν ειχε καθολου και φετος μονο τσιχλες εχω παρει μεχρι στιγμης , αλλα 2-3 φορες εχω παει μονο. τωρα στις 15-11 θα ξαναπαω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #468230

    Μη νομίζεις. Κι εμένα πρώτη έξοδος ήταν. Την προηγούμενη Κυριακή το απόγευμα που πήγα μαζί με το μικρό γιο μου για καρακάξες δεν το μετράω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #468233

    Περιοχή Κορινθίας,μπήκανε λίγα πουλιά κι αυτά ψηλομένα!στο περπατητό επίσης λίγα και φοβισμένα,Χάσαμε και κανά 7αρι τσίχλες μάλλον φτερουγάτες και σε πυκνά !!Αλλά ωραία η βόλτα μας !![/url]
    screenshot windows 7

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #468234

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΠΕΡΙΟΧΗ Ν.Α. ΑΤΤΙΚΗΣ 3 ΤΣΙΧΕΣ ΚΑΙ 1 ΟΡΤΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ.Ο ΑΛΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ 1 ΚΙΡΙΑΡΙΝΑ ΚΑΙ 1 ΚΟΤΣΙΦΑ.ΑΥΤΑ ΑΦΟΥ ΒΑΛΑΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΟ ΤΡΕΙΛΕΡ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,996 έως 26,010 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων