ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,011 έως 26,025 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    captainjim στις #468235

    Κάτι έγινε σήμερα !!


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #468237

    επιστροφη απο σπαρτια-πελασγιας.οριο σε 1 ωρα.δεν ξεραμε τι να κανουμε μετα.τα πιο πολλα κοτσυφια.μειναμε στα καρτερια για να δουμε το μπασιμο πραγματικα μεγαλο.μονο με 1 η 2 αστρα εκανες δουλεια ομως γιατι περνουσαν οριακα τα πουλια εκτος απο κατι πρωινες.μετα περπατησαμε λιγο ομως δεν ειχε πιασμενα πουλια.παρεες απο πτελεο και γλυφα φορτωμενοι κι αυτοι.ηταν καλη μερα.προσοχη στις φωτο γιατι αν βγει ο συριζα μπορει να τις χρησιμοποιησει εναντιων των κυνηγων κατι τετοιο διαβαζω στα κυνηγετικα νεα!!.ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Tolis Plou στις #468238

    Αυτά είναι! Όποτε πάω εγώ μόνο περπατητό αν βρω καμία και όταν δεν πάω γίνεται χαμός! Από Μεσσηνία υπάρχει κάποιος να μας δώσει εικόνα που σκοπεύω να πάω μες την εβδομάδα ? Από Μελπεια και Κωνσταντίνος μεριά μπήκε κανένα πουλάκι στις ελιές ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #468240

    Καλησπέρα παιδιά!
    Συγχαρητήρια σε όλους για τις επιτυχίες τους!
    Αγαπητέ συνάδελφε “dean 52” είναι ακριβώς όπως τα γράφεις σχετικά με τα είδη της τσίχλας, απλώς να προσθέσω ότι η γερακότσιχλα που προτείνεις να την ξεχάσουμε σαν ονομασία, είναι αυτή που περιγράφεις σαν την Νο 3, δηλαδή αυτή με το γκρι κεφάλι, λαιμό και ουρά, που έχει αδυναμία στα μήλα και πετά συνήθως κοπαδιαστά. Καλύτερα να αντικαταστήσουμε, λοιπόν, την ονομασία κεδρότσιχλα με την ονομασία γερακότσιχλα που είναι το πιο ορθό.
    Επίσης, και ο κότσυφας είναι ένα είδος τσίχλας, ας είναι εντελώς διαφορετικός στον χρωματισμό.
    Σχετικά με τον ήχο της κοκκινότσιχλας, αλλά και όλων των θηραμάτων, θα σε κατατοπίσει απόλυτα ένα, άκρως ενδιαφέρον, θέμα με τίτλο “αναγνωρίζοντας τις φωνές” από το site: ihunt.gr (μπορείς να χτυπήσεις τον τίτλο του θέματος απευθείας στο google, θα στο βγάλει αμέσως).
    Καλά κυνήγια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #468241

    @ Tolis plou….λίγα πράγματα. Μιλάω καθημερινά με συγγενείς στη Καλληρροη…και μου λένε πως δεν έχει πουλιά. Είχα κατέβει 5 μέρες την προηγούμενη εβδομάδα…με μηδενικά αποτελέσματα…παρόλο που λιώσαμε στα γύρω βουνά…και στον κάμπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #468246

    Πανηγύρι σήμερα εντός Αττικής, ήταν και εχθές καλά…αλλά σήμερα ήταν πολύ καλά….όλοι ξεμείναμε από φυσσίγια,και είχαμε αρκετά κουτια, τα πουλιά που κρέμασα, μοιρασμένα σε τσίχλες και κοτσίφια, μεταξύ των οποίων και δύο κόκκινες, τουφεκίστηκαν και μηλότσιχλες ( χαχαχα) αλλά τα πουρνάρια μου στέρησαν αυτή που έπεσε, δενδρότσιχλες επίσης αλλά ψηλωμένες….α κρέμασα και μια μπεκάτσα που σηκώθηκε απο κάτι πεύκα ,καθώς έψαχνα ένα κοτσύφι….θα έλεγα ότι μετά απο αρκετό καιρό σήμερα νοιώθω πλήρης κυνηγετικά :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #468248

    Στη Βοιωτία σήμερα έγινε ο”κακός χαμός”. Τέτοιο μπάσιμο είχα να συναντήσω από το 2006.
    Πιστεύω ότι η χρονιά θα είναι πολύ καλή. :good:

    Leatherman.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #468249

    Καλησπερα και απο μενα.Κυνηγαω 20 χρονια στην θηβα ,πρωτη φορα ειδα τετοιο πραμα.Υπηρχαν πουλια παντου σε ολα τα υψη.
    Συγνωμη για την αναποδη φωτο αλλα δεν ξερω γιατι την βγαζει αναποδα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    kakaris στις #468260

    Και στη Χίο χθες και σήμερα πάρα πολλά πουλιά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #468261

    ωω ρε φιλε γιωργο τι μου κανες μα αυτη τη φοτο!!!!! κιαυτεσ οι τσαρτσαρες στη μεση ειναι η αδυναμια μου στα τσιχλοειδη!! μπραβο παντως πολυ ωραιο κυνηγι

    Να σαι καλά φίλε…
    Εγώ να δεις τι αδυναμία τις έχω… 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #468263

    Μεγάλο πανηγύρι σήμερα στην περιοχή της ΘΗΒΑΣ. :yahoo: :yahoo: :yahoo:
    Πολλά τα πουλιά που περνούσαν,τα περισσότερα βέβαια σε απαγορευτικά ύψη,
    ωστόσο θεωρώ οτι όλοι πήραν αρκετά.
    Μου έκανε εντύπωση το γεγονός οτι περνούσαν πολλά ΚΟΤΣΙΦΙΑ καθώς και
    πολλές ΓΕΡΑΚΟΤΣΙΧΛΕΣ.
    Φάνηκαν και δύο κοπαδάκια ΦΑΣΕΣ,πολύ ψηλά και αυτές όμως.
    Ευτυχώς σήμερα κάναμε το κέφι μας χωρίς <<παρατράγουδα>> και αυτό είναι
    εξίσου σημαντικό !!!!

    Την καλησπέρα μου σε όλους :bye:

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #468268

    Μεγάλο πανηγύρι σήμερα στην περιοχή της ΘΗΒΑΣ. :yahoo: :yahoo: :yahoo:
    Πολλά τα πουλιά που περνούσαν,τα περισσότερα βέβαια σε απαγορευτικά ύψη,
    ωστόσο θεωρώ οτι ό
    Μου έκανε εντύπωση το γεγονός οτι περνούσαν πολλά ΚΟΤΣΙΦΙΑ καθώς και
    πολλές ΓΕΡΑΚΟΤΣΙΧΛΕΣ.
    Φάνηκαν και δύο κοπαδάκια ΦΑΣΕΣ,πολύ ψηλά και αυτές όμως.
    Ευτυχώς σήμερα κάναμε το κέφι μας χωρίς <<παρατράγουδα>> και αυτό είναι
    εξίσου σημαντικό !!!!

    Την καλησπέρα μου σε όλους :bye:

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Μαλλον στο ιδιο μερος ειμασταν λουκα.Οι φασσες περασαν απο πανω μας αλλα σε απαγορευτηκο υψος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #468270

    Καλησπέρα. Τόσο κοτσυφι που πέρασε σήμερα ειχα πολλά χρονια να δω. Χωρις ιχνος υπερβολης περασαν χιλιάδες μαυρα απο το λοφακι μας σημερα!!! Επιασα το όριο με διαλεχτα πουλια γιατι δεν υπήρχε λογος να ρίξω σε ψηλωμενα. Κατα διαστήματα εσκαγαν δεκάδες κοτσυφια ισα-ισα πάνω απο τα πευκα και τα χτυπαγα ευκολα! Περναγαν μεχρι και τις 11. Το πρωινο ολοκληρώθηκε με ψήσιμο λουκάνικου και τα συναφη!
    Νομιζω οτι η χρονιά θα εξελιχθεί σχετικά καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    ΚΩΣΤΑΣ στις #468271

    πραγματικα σημερα γυρω απο θηβα ,εγινε το ελα να δεις πουλια παρα πολλα ,αρχισαν να παιζουν απο τις 06.20 μεχρι 10.30 ,αλλα ψηλα αλλα χαμηλα χαμος,δυστηχως για μενα εκανα μονο 6 ο πατερασ μου εκανε 14 ,ο παλιος ειναι αλλιος,ειμουνα ανυπομονος κ βιαστικος αλλαζα ευκολα τις μεριες κ δεν περιμενα με αποτελεσμα οταν εφευγα να περνανε απο εκει που ειμουνα πριν ,δεν πειραζει μια χαρα περασαμε ,το παθημα γινεται μαθημα ,την επομενη φορα ακινητος κ στο ιδιο σημειο καλη συνεχεια κ παντα τετοια κυνηγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    abisil στις #468272

    χθες και σημερα μπηκαν πολλα πουλια και στα Χανια.Σαββατο στο Ακρωτηρι και Κυριακη από Αποκορωνα μερια.Καλα κυνηγια σε ολους. :good:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,011 έως 26,025 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων