ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,026 έως 26,040 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    giwrgos7 στις #468275

    στις ελιες εχει τπτ η ακομα σε αμπελια πατε???


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #468277

    ,ειμουνα ανυπομονος κ βιαστικος αλλαζα ευκολα τις μεριες κ δεν περιμενα με αποτελεσμα οταν εφευγα να περνανε απο εκει που ειμουνα πριν ,δεν πειραζει μια χαρα περασαμε ,το παθημα γινεται μαθημα ,την επομενη φορα ακινητος κ στο ιδιο σημειο καλη συνεχεια κ παντα τετοια κυνηγια

    Αυτό είναι ότι χειρότερο μπορείς να κανείς…χαλάς όχι μόνο το κυνηγι σου αλλά και το κυνηγι των άλλων. Σήμερα ένας έκανε το ίδιο με εσένα…αλλά με το αυτοκίνητο του. Όπου άκουγε τουφεκιές άλλαζε τα καρτερία του σαν τα πουκάμισα….όταν πέρασε και από το δικό μου είχε το το θράσος να κάνει ¨περπατητο¨ ακριβώς από πίσω μου. Ότι δηλαδή έφευγε από πίσω μου….ήθελε να το καρπωθεί….πραγματικά απαράδεκτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #468279

    στις ελιες εχει τπτ η ακομα σε αμπελια πατε???

    δεν εχει σημασια τωρα γιωργο αν ειναι ελιες η αμπελια.τωρα τα πουλια ειναι περαστικα και περνουν απο οπουδηποτε αρκει να τα πετυχεις βεβαια.παντως φιλος μετα απο 3ημερο κυνηγι στην αργολιδα γυρισε απογοητευμενος αφου δεν βρηκε καθολου πουλια στο περπατητο που κανει.πραγμα και που εγω διαπιστωσα σημερα στη πελασγια δεν ειχε πιασμενα.αρα μενει αυτα που μπαινουν να κατασταλαξουν καπου για νατα βρουμε και το χειμωνα γιατι σιγα σιγα τα περασματα θα λαβουν τελος….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    manthos13 στις #468281

    Σήμερα Καλύβια θορύβου είχε πολλά κοτσιφια και τσίχλες. Με αποτέλεσμα να ευχαριστηθώ ωραίες ντουφεκες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #468284

    στις ελιες εχει τπτ η ακομα σε αμπελια πατε???

    Εγώ που περπάτησα σήμερα,στα σκίνα και τα πουρνάρια ήταν πιασμένες μερικές και ιδικά στα κούμαρα[ που ήταν γλύκισμα ]! Θα καθαρίσω αργότερα τα πουλιά να κοιτάξω στομάχια και γούσες,για να δώ αν έχουν φάει και ελιά,που είχε πολλές και χαμάδες ώριμες!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    nicks στις #468286

    Καλησπερα σε ολους.Εχθες ορεινη φθιωτιδα με πολυ βροχη,στο φασοκαρτερο που ειχα πιασει περναγαν συννεφα οι τσιχλες και τα κοτσιφια πανω απο το κεφαλι μου και ουτε που τις ντουφεκισα για να μην χαλασω τις φασσες.. (μεσα στην βροχη ξαναλεω!!!!)
    Σημερα στο σπιτι μου στον Αγιο Στεφανο αν εβγαινα στο μπαλκονι με το οπλο θα επιανα το οριο στο μοσαωρο…..βαρεθηκα να τις βλεπω…
    Καλα κυνηγια σε ολους..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #468287

    ωραία ήταν σήμερα και όσο κρατά το βοριαδάκι όλο κι κάτι θα γίνετε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #468290

    Μπράβο σε όλα τα παιδιά για τις επιτυχίες τους. Η τσίχλα στα περάσματα είναι ωραίο κυνήγι και δύσκολη ντουφέκια. Προσωπικά δεν τις κυνηγώ αυτή την εποχή και παλιά που στηνομουνα στα καρτερία του Οκτωβρίου στα έλατα αν δεν είχε φασσες χτυπαγα μόνο κυριαρινες και σπάνια μικρές. Πάντως όπως συζητάγαμε εδω πριν λίγες μέρες με το νοτιά τα πουλιά ήταν μπουκωμενα και κάνανε το πέρασμα τους με το που καθάρισε ο καιρός. Πουλιά θα έχει μέχρι την Τετάρτη πιστεύω ! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    ΚΩΣΤΑΣ στις #468294

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΚΩΣΤΑΣ wrote:</div>
    ,ειμουνα ανυπομονος κ βιαστικος αλλαζα ευκολα τις μεριες κ δεν περιμενα με αποτελεσμα οταν εφευγα να περνανε απο εκει που ειμουνα πριν ,δεν πειραζει μια χαρα περασαμε ,το παθημα γινεται μαθημα ,την επομενη φορα ακινητος κ στο ιδιο σημειο καλη συνεχεια κ παντα τετοια κυνηγια

    Αυτό είναι ότι χειρότερο μπορείς να κανείς…χαλάς όχι μόνο το κυνηγι σου αλλά και το κυνηγι των άλλων. Σήμερα ένας έκανε το ίδιο με εσένα…αλλά με το αυτοκίνητο του. Όπου άκουγε τουφεκιές άλλαζε τα καρτερία του σαν τα πουκάμισα….όταν πέρασε και από το δικό μου είχε το το θράσος να κάνει ¨περπατητο¨ ακριβώς από πίσω μου. Ότι δηλαδή έφευγε από πίσω μου….ήθελε να το καρπωθεί….πραγματικά απαράδεκτο.

    εγω φιλε μου μονο το δικο μου κυνηγι χαλασα γιατι δεν πηγα καπου που υπηρχε καποιος αλλος ωστε να του τις <<χαλασω>> !!!! γιαυτο εγραψα κιολας οτι το παθημα γινεται μαθημα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #468296

    αργησα να ξυπνησω και πηγα 8;00 η ωρα στο ακρωτηρι.επιασα δυο στη μοβιακ με το που κατεβηκα απ το αμαξι .
    πολυς κοσμος-αναμενομενο,. και μερικα καρτερια ριχνανε με αντιαεροπορικα πολεμικα μαλλον;!..στο θεο τουφεκιες..η χαρα του κυνηγομαγαζου.δεν καταλαβαινω μερικους..κυνηγανε λες και ειναι η τελευταια τους μερα ..στο κυνηγι..ασε και καμια να περασει απο πανω σου και πισω ..(ασε που η καημενη αν παει πιο ψηλα πρεπει να φοραει στολη αστροναυτη..!!)..ο Χριστος και η Παναγια πια.. :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #468299

    το ιδιο παθαμε και εμεις με μια παρεα που ειρθε και εκατσε μπροστα μας.μας χαλασανε καπια κοπαδακια με τσαρτσαρες και αφου αλλαξαμε μερος προκειμενου να μην πιαστουμε, κοψανε τα πουλια. δε βαριεσε παρολα αυτα κατι καναμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #468303

    Κυριοι…συμφωνω οτι σημερα ειχε λιγοτερο η περισσοτερο αναλογα με το μερος περασμα πουλιων. εκει ομως που ειναι το απαραδεκτο ειναι οτι οι περισσοτεροι ντουφεκανε σε αποστασεις απαραδεκτες. Τα πουλια τα τελευταια λιγα χρονια βλεπετε οτι πετουν σε υψη ασφαλειας και αυτο δεν ειναι τυχαιο,εμεις ευθυνομαστε γι’αυτο.Κρατηθειτε λοιπον και μην τουφεκατε οπου και οπως σας καπνισει μονο και μονο για να ξεδωσετε ,σκεφθητε και λιγο το μελλον των παιδιων και των εγγονων μας.
    τρομαγμενα και σκοτωμενα θηραματα που δεν καταληγουν στην τσαντα μας δεν συμφερει κανενα .Εμεις προετοιμαζουμε το αυριο των αλλων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #468310

    Συμφωνώ με το φίλο και συμπληρώνω πως είναι και οι άλλοι, και πολλοί μάλιστα, που βαράνε τα πουλιά εκεί που είναι βέβαιο πως θα τα χάσουν. Δεν είναι δυνατό να στέκονται διπλα στη ρεματιά με το πυκνό, η τσίχλα να έρχεται προς τα εκεί και να τη βαράνε. Λες και το κάνουν μόνο και μόνο για τη σκοποβολή. Κει μετά λένε, έκανα τόσες αλλά τις μισές δεν τις βρήκα. Ναι, πουλιά θα χαθούν, όχι όμως επίτηδες. Σεβασμός στα θηράματα. Ανήκουν στη φύση, δεν είναι πήλινοι στόχοι και δικαιούνται όλοι να ευχαριστηθούν το κυνήγι και να τα καρπωθούν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    dimitris simis στις #468311

    Καλημερα σε ολους! Κεντρικη Ευβοια χθες κατι εγινε. Ειχε πουλακια που επαιζαν μεχρι τισ 8 περιπου αλλα πολυ ψηλα! Καλη συνεχεια σε ολους 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #468314

    Καλημερα φιλοι εχθες φυγαμε απο το μεγαλο πευκο και παρολο που ελεγα να κατσουμε στα μεγαρα αποφασισαμε να κανουμε 300 χλμ και να παμε τιθορεα .Το αποτελεσμα ηταν 5 τσιχλες για τον καθενας και πολλα νευρα γιατι ειχε παρα πολλα πουλια και παρολο που ειχαμε πιασει “θεωρητικα”τα καλα καρτερια οι γυρω να ριχνουν αδιακοπα και ιδιαιτερα οι πισω μας.βεβαια μετα απο λιγη ωρα καταλαβα οτι τα πουλια που περνουσαν απο μας και με δυσκολια τα εβλεπες γιατι τα λεγανε με τον θεο αυτοι που ηταν πισω μας νομιζαν οτι ειχαν αντιεροπορικα και ριχναν 3αρες.τα πουλια ηταν παρα πολλα αλλα ηταν κατα πολυ εκτος του οριου τουφεκιας ,καποιος τυχερος πηρε και μια φασσα απο οτι ακουσα απο τις 5-6 που εκαναν τις βολτες τους.ειδα και ενα κοπαδακι τσαρτσαρες αλλα πολυ μακρια.Σημερα εχει απογευματινο στα γνωστα τα μετρητα να δουμε τι γινεται ! Αυτα φιλοι!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,026 έως 26,040 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων