ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,056 έως 26,070 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #468448

    απο κοσμο ; ειχε;

    εγω δεν ακουσα ξυπνητηρι..

    παντως τα πουλια εξαφανιζονται.απογευματινο δεν εχει τιποτα.

    Koσμος υπηρχε, ειδικα στο πισω υψωμα γινοταν μαχη κατα περιοδους, αλλα μαλλον ηταν στη σειρα και βαραγαν και τις ψηλωμενες. Κατα καιρους στο συγκεκριμενο σημειο παιζουν και συναυλιες ομως 🙁


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #468455

    Αττική, υπήρχε κίνηση και σήμερα, πολύ πιο ψηλωμένες όμως από το σ/κ. Κάτι έγινε όμως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #468467

    γενικως πετανε οι τσιχλες ψηλα αυτη την εποχη γι αυτο πρεπει να τουφεκαμε με συναιση.το να παρει καποιος 10 πουλια ενω εχει ριξει ενα σκασμο φυσιγκια δε λεει τιποτα……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #468469

    πήγα τη Κυριακή για τσίχλες περίπου στα δερβενοχώρια. τα ξημερώματα κιόλας! (δεν ξεκινάω ποτέ ξημερώματα ούτε για κυνήγι ουτε για ορειβασία ουτε για ποδήλατο… ουτε οταν μαζεύω ελιές καλα-καλα) για να δώ και τι παίζει απο περάσματα μόλις χαράζει η μέρα…
    Με εξέπληξε ο αριθμός των κυνηγών στη περιοχή, (και παραδόξως κάνεις τους ντόπιος εκτός απο εμένα) μιλάμε για πολύ κόσμο… τοσο πολύ που επειδή εγώ (εκανα περπατητό γιατι βαριόμουν) δεν εχω συνηθίσει να κυνηγάω με τόσο κόσμο απέφευγα να βαράω κάποιες τσίχλες που περάσαν κοντά μου για να μη παρεξηγηθώ με κανέναν αλλο που μπορεί να ηταν κοντά μου σε καρτέρι… (θετικό της ημέρας το οτι ολοι φορούσαν πορτοκαλί γιλέκο. εκτώς απο εμένα που φορούσα κίτρινο)

    πουλιά είχε πολλά (και κοτσύφια) αλλά πετάγανε όλα σχετικά ψηλα. απο παντού άκουγες μόνο 3πλες τουφεκιές και πολύ σπανια 1-2. πολύ τουφεκιά παντως. σαν να έπαιζα στο battlefield ηταν! (μου θυμισε Paintball που εχω και ενα χρονο να πάω σε καλό σενάριο…) όπως και να εχει εκανα τον περίπατο μου για κανα δυο ωριτσες μεχρι που πηρε το μάτι μου μια φάσα την οποία και κατέβασα με συνοπτικές διαδικασίες. μάλιστα επειδή ειχα μεσα tordo 9αρι 30gr της εριξα δυο απανωτές απο φόβο πως δεν θα κατάφερνα τιποτα αλλά ευτυχώς έπεσε κατευθείαν και χωρις αίματα.
    βέβαια ηταν απόσταση οχι πανω απο 20 μετρα και εύκολη τουφεκιά (αλλιώς σιγα μη τη πετύχαινα). αφου λοιπον έβγαλα το μεζέ του ανιψιού όπως του ειχα υποσχεθεί τα μάζεψα επιτόπου και πηγα χαλκιδα για καφέ…

    Θα ξαναπάω καθημερινές πλέον μπας και έχει λιγότερο κόσμο. (και για να μαζέψω τα σκουπίδια των πρωτευουσιάνων που γέμισαν το τόπο απο σακουλάκια σνακ και κάλυκες)

    Επίσης στο τελος της σεζόν θα έχω ας πούμε 500-700 καλυκες μαζεμένους (δικούς μου, τους άλλους τους πετάω), αν κάποιος τους θέλει για γέμισμα να μου δώσει ταχυδρομικά στοιχεία…

    καλά κυνήγια με ασφάλεια και σεβασμό στη φυση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #468473

    4η σερι ημερα μπασιματων με τα κοτσυφια να κλεβουν την παρασταση σε ποσοστο 70-80%!!
    τα πουλια εμπαιναν δυνατα μεχρι τις 08.30 μετα κοψανε αρκετα…το οριο το πιασαμε και σημερα 🙂

    Και ποια ειναι τα μερη σου Hunter?

    αττικη βορεια προαστια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #468479

    Πολλές καλησπέρες παρεάκι.Σήμερα το πρωί πάνω από τη μάντρα περνούσαν τα πουλάκια και εγώ αρκέστηκα στο καθιερομένο μπανιστήρι B-).Το απόγευμα όμως έγινε το καλαμπούρι :good: .Τουφέκισα 4 πουλιά και κράτισα τα 3 (2 κοτσύφια και 1 τσιχλίτσα).Ανεβήκανε πουλιά και αφού άρχισε να σκοτινιάζει αφού την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια αλλά πολύ χαμηλά οπότε πέρασαν ατουφέκιστα.Αυριο βλέπουμε…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Tolis Plou στις #468486

    Πέριξ Θήβας σήμερα είχε πουλάκια αλλά μιας και δεν ξέρω τα σημεία για καρτέρι πετούσαν όλες στα ουράνια όπου κι αν αποπειραθηκαμε να τη στησουμε. Έτσι μόνο το περπατητό απέδωσε που πήραμε 2 άτομα 29. Το γάματο της μέρας ήταν που τη χαλάσαμε σε κάποιους με κράχτη. Δεν μπορώ να πω ήταν κύριοι τα μάζεψαν και έφυγαν μόλις αντιλήφθηκαν την παρουσία μας. 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #468493

    4η σερι ημερα μπασιματων με τα κοτσυφια να κλεβουν την παρασταση σε ποσοστο 70-80%!!
    τα πουλια εμπαιναν δυνατα μεχρι τις 08.30 μετα κοψανε αρκετα…το οριο το πιασαμε και σημερα :-)

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Τ-Τ wrote:</div>
    Και ποια ειναι τα μερη σου Hunter?

    αττικη βορεια προαστια

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!
    Μανος
    /URL” rel=”nofollow”>http://imageshack.us/photo/my-images/42/7yu0.jpg”>/URL

    Uploaded with ImageShack.us</a&gt” rel=”nofollow”>http://imageshack.us”>ImageShack.us</a&gt;

    </div>

    Γιαυτό δε βρίσκουμε πουλιά εμείς οι πιο νότιοι B-) Μπράβο Μάνο πάντα τέτοια :good: ,και στα δικά μας!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #468518

    Καλό μεσημέρι σε όλους σας Τι είναι το καλό και τι το κακό; Ποια είναι τα όρια μεταξύ μιας ηθικής πράξης και μιας ανήθικης; Πως μπορούμε να “μετρήσουμε” ή και να “αυξήσουμε” την ηθικότητα μιας πράξης; Σαφέστατα στην περίπτωση μας σταματά η ξεκινά από το όριο κάρπωσης και τίποτε άλλο.από την στιγμή που δεν παραβιάζετε δεν τίθεται θέμα είτε καρπωθούν σε μια ημέρα είτε σε τρεις η τέσσερεις συνεχείς ημέρες.. που είναι το παράλογο το παράλογο θα ήταν έαν ξεπερνούσαμε κατ πολύ την ημερησία κάρπωση. ηθικό είναι αυτό που νομοθέτησε ο νομοθέτης και δηλαδή πέντε πουλιά επάνω από το νομοθέτημα μας κάνει παράνομους..αρα ο Μάνος είναι ανήθικος και κρεατοσυλλεκτης που καρπώθηκε σε τέσσερεις ημέρες το όριο και εγώ που βγαίνω κάθε ημέρα ( γιατί μπορώ ) από της 12 του μηνα και καρπώνομαι από πέντε οχτώ έως δέκα πουλιά την ημέρα+ δυο πολύ καλά σαββατοκύριακα που το όριο ήταν το τελευταίο που σκεπτόμουν από την πανδαισία τον πουλιών …. είμαι εντάξει.. έμενα δεν με χαλανε αυτά τα πράγματα αυτό που με χαλαει και μάλιστα πάρα πολύ είναι η στοχοποιηση… αφού μπορώ και είμαι καθόλα νόμιμος γούστο μου καπέλο μου και σε κανένα δεν θα δώσω αναφορά. Ηθικό είναι το να γράφεις και ας στοχοποιηθείς και ανήθικο είναι το να κάνεις μπανιστήρι για να πας σαν το ζήτουλα και να τα κάνεις όλα ρημαδιό μέσα στο σκουπίδι και στις γκαριλοφοναρες.. ανήθικο είναι ο κάθε παλιοπουστας πονηρής που τριγύρνα σαν το αρχιλαμογιο από καρτέρι σε καρτέρι για ΜΑΖΕΤΑ ..ανήθικο είναι το να χαλάς στους άλλους το κυνήγι τους με απώτερο σκοπό το να κάνει το λεγόμενο Κάμποσο .. ανήθικο είναι η τάχα μου ηθικοί και του φόρουμ αλλά και όσοι ασχολούνται με το όλο θέμα να κρίνουν τους άλλους ως ανήθικους. Ανήθικο είναι το να είσαι λιγούρης κασετοφονακιας αλλά και να το παίζεις δεξιά και αριστερά ότι είσαι και γαμω τους κυνηγούς… τέλος αυτό που θεωρώ εντελώς απαράδεκτο είναι τους λεγόμενους τραχνοπλαγιαδες καψοφυσιγγιδες που ότι βλέπουν το τουφεκάνε… μην το πάω παρακάτω.. όλο αυτό λέγετε παιδεία και αυτό το μαθαίνεις από το σπίτι σου.. αν είσαι κάφρος λιγούρης και σκατοψυχος δεν φταίει το κυνήγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    powerbore στις #468519

    Καλά τα λές καπνάς οσον αφορά τη κάρπωση και γενικά τις ποσότητες.

    Αλλα το θέμα του νόμιμου κυνηγού και του παράνομου χρηζει μεγάλης συζήτησης.
    Ξέρω άτομα που έχουν αδεια και είναι νόμιμοι αλλα απο κυνηγετική κουλτούρα δεν εχουν τίποτα.

    Και ξέρω και κάτι γερόντια που κυνηγούς απο παιδιά με σεβασμό προς το θήραμα και την φύση και πραγματικά δεν μπορούν να ανανεώσουν την άδεια τους λόγω μείωσης της συνταξης σε εξεφτελιστικά επίπεδα και αυξησης του κόστους της άδειας.

    Μίας αδειας η οποία δεν δικαιολογεί σε τίποτα το κόστος της.
    εκπαιδευσαν κανέναν απο εσάς πως να κρατάει το όπλο?
    Σας ενημέρωσαν αναλυτικά και με συνέπεια για τα θηράματα οταν βγάλατε πρώτη φορά άδεια?
    Σας έλεγξε κανείς με το όπλο στα χέρια αν είστε έτοιμος?

    Οπότε αν δούμε εναν γέροντα στο δάσος να πηγαίνει για λαγό χωρίς αδεια για τους λόγους που προανέφερα είναι νόμιμος η παράνομος?

    Καμία ανταπόκριση για τσίχλες σήμερα έχουμε απο Αττική????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #468521

    Καμία ανταπόκριση για τσίχλες σήμερα έχουμε απο Αττική????

    Παρόλο τον επερχόμενο νοτιά με αρκετή υγρασία και έντονα σύννεφα να ξεπροβάλουν από τα νότια σήμερα στα μεσόγεια είχε αρκετή κινητικότητα. Με Κοπαδάκια από τσίχλες και κοτσύφια μεμονωμένες δενδροτσιχλες. Όλα αυτά μέχρι και της 8.30 Τα ύψη τους θα έλεγα ότι ήταν στα όρια του νορμάλ. Είχα την τύχη να καρπωθώ εννέα πουλιά όπου το ένα δεν το βρήκα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    719
    KALTSDIM στις #468524

    Κυριοι, καλησπερα, :yahoo:
    μετα απο …αποχη περαν του ετους …φετος πηγα κανα δυο φορες…εκδρομη χαραυγης οπλοφορωντας και μια φορα με την παρεα του σκύλου μου.
    Οι συναντησεις με το αγαπημενο μας θηραμα δεν ηταν οι αναμενομενες γιατι δεν εγιναν τις ….σωστες ημερες !! :scratch: !!….. δεν αναφερω αριθμους βεβαια γιατι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ .
    ειναι γνωστα εξαλλου τα …ψεμματα των κυνηγων και των ψαραδων …..
    λοιπον απο Μοδι Τριτη πρωι πολυ λιγες συναντησεις . Οι υπερπτησεις ηταν σε απαγορευτικα υψη και δυο κοπαδακια φασες μας χαιρετησαν απο ψηλα. Την απολυτη ησυχια διεκοπταν οι σποραδικες μας ντουφεκιες ….. Μια ωραια εκδρομη με πολυ ηλιο και ζεστο καιρο.
    Και εις αλλα με υγεια :bye:
    ΥΓ μην αναλωνεστε σε ποσοτικες αναφορες …αποκλειστε τους αγενεις ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #468540

    καλησπερα
    το πρωι σημερα με νοτιο ανεμο πλεον στην ΝΑ Λεσβο
    ελαχιστα πουλια και σχεδον ολα κοτσυφια τα σεναρια για τις
    επομενες ημερες δεν ειναι ενθαρρυντικα ειδομεν. B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #468547

    5 άτομα όλοι το όριο,5 μπεκάτσες και παραλίγο ένα λαγουδάκι
    που μας έκλεισε το ματάκι,και μας έδειξε οτι ήταν αρσενικότατος :rose:

    υγεία σε όλους και ευλόγησον

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #468565

    Xαντερ αεκτζη αμα ξαναπιασεις το οριο στις τσιχλες θα ερθω στην ταβερνα και θα σου φαω ολες τις προβατινες χα χα χααααααααααααααααα,,εγω καθησα και σημερα για κανα φασσακι και επιδη δεν ειδα κυκλοφορια επεξα μερικες τουφεκιες στα τσιχλακια,πολυ λιγοτερα απο αλλες μερες,αλλα σημερα περναγανε σε καλο υψος και ηταν πειρασμος

    τα φθινοπορινα περασματα ελαβαν τελος παιδια,οτι περασε περασε,αλλωστε τα κοτσυφια καθε χρονο κλεινουν την παρασταση,στις αλλαγες του καιρου και μολις τα διωξει ο καιρος απο τα ορεινα θα ροβολισουν στις ελιες για να τα περιλαβετε

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,056 έως 26,070 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων