ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,071 έως 26,085 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #468567

    Μπαινω να δω πως πανε τα τσιχλακια και διαβαζω περι ηθικης και ανηθικοτητας.Ειληκρινα αναρωτιεμαι ποσοι ξερουν πραγματικα τι σημαινουν αυτες οι εννοιες και που υπαρχει αυτη η λεπτη κοκκινη γραμμη αναμεσα τους, που σταματαει η μια και αρχιζει η αλλη.Οπως το καταλαβαινει ο καθενας λοιπον.Κατα τα αλλα,πολλα τσιχλακια μπηκαν, πολλα κοτσυφια, πολλες μεγαλες,μενει να δουμε τι θα πιασει στα τσιχλοτοπια.Αυτο εχει σημασια.Το νου μας λοιπον να ενημερωνουμε τι πουλια βρισκουμε πιασμενα,πως δουλευουν τα απογευματινα κ.τ.λ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    stef42 στις #468568

    Καλησπέρα σ’όλους και ειρήνη ημίν.Ας σταματήσουν οι ειρωνίες ένθεν κι ένθεν και ας μιλήσουμε με ηρεμία για το χόμπυ μας που μας ευχαριστεί και για πολλούς απο μας η έξοδος στο βουνό είναι το φάρμακο για αποφυγή εγκεφαλικών και όχι μόνο με όσα συμβαίνου καθημερινά σ’αυτή τη χώρα.Το διαίρει και βασίλευε δε μας βολεύει,ας ήμαστε ενωμένοι.Σήμερα πήγα με ένα φίλο στη περιοχή της Θήβας πήραμε 30 τσίχλες,2 κοτσύφια και μία δεντρότσιχλα όλα περπατητό.Πέρασαν μόνο 12 τσίχλες και 7 κοτσύφια σε απαγορευτικό ύψος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #468569

    στα δικά μας τώρα,5 άτομα όλοι το όριο,5 μπεκάτσες και παραλίγο ένα λαγουδάκι
    που μας έκλεισε το ματάκι,και μας έδειξε οτι ήταν αρσενικότατος[/quote] Καλησπερα Μανο,τις μπεκατσες τις κανατε στο περπατητο για κιχλες ή ειχατε και σκυλια φερμας; καλη συνεχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #468572

    στα δικά μας τώρα,5 άτομα όλοι το όριο,5 μπεκάτσες και παραλίγο ένα λαγουδάκι
    που μας έκλεισε το ματάκι,και μας έδειξε οτι ήταν αρσενικότατος

    Καλησπερα Μανο,τις μπεκατσες τις κανατε στο περπατητο για κιχλες ή ειχατε και σκυλια φερμας; καλη συνεχεια.
    [/quote]

    καλησπέρα
    της 2 της σηκώσαμε δίπλα απο ένα ρέμα στο περπατητό για της κίχλες,και μετά τα δύο παιδια
    απο τα 5
    που κυνηγούσαμε μαζί(μπεκατσάδες)έφυγαν και πήγαν και πήραν τα σκυλιά απο το αμάξι(πόιντερ)
    και αφού είχαμε όλοι σχεδόν το όριο,πήγαμε ένα χωριό πιο δίπλα που ξέρουν οτι πιάνει το
    μέρος πουλιά και εκεί σηκώθηκαν οι υπόλοιπες 3 με τα σκυλιά.
    αν και δεν έχω πάει πολλές φορές για μπεκάτσα,μπωρό να πώ οτι ήταν ωραία η όλη φάση
    και πιο πολύ μου άρεσε που δεν έφευγαν πολύ μακρια τα σκυλιά,σε σχέση με τα σέτερ.
    και όλα τα λεφτά ήταν η φέρμα τους,και ο τρόπος που γύρναγαν στο μέρος,ωστε το πουλί
    να σηκωθεί μπροστά στον φίλο που είχε το σκύλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #468578

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>@gianniscorfu wrote:</div>
    στα δικά μας τώρα,5 άτομα όλοι το όριο,5 μπεκάτσες και παραλίγο ένα λαγουδάκι
    που μας έκλεισε το ματάκι,και μας έδειξε οτι ήταν αρσενικότατος

    Καλησπερα Μανο,τις μπεκατσες τις κανατε στο περπατητο για κιχλες ή ειχατε και σκυλια φερμας; καλη συνεχεια.

    καλησπέρα
    της 2 της σηκώσαμε δίπλα απο ένα ρέμα στο περπατητό για της κίχλες,και μετά τα δύο παιδια
    απο τα 5
    που κυνηγούσαμε μαζί(μπεκατσάδες)έφυγαν και πήγαν και πήραν τα σκυλιά απο το αμάξι(πόιντερ)
    και αφού είχαμε όλοι σχεδόν το όριο,πήγαμε ένα χωριό πιο δίπλα που ξέρουν οτι πιάνει το
    μέρος πουλιά και εκεί σηκώθηκαν οι υπόλοιπες 3 με τα σκυλιά.
    αν και δεν έχω πάει πολλές φορές για μπεκάτσα,μπωρό να πώ οτι ήταν ωραία η όλη φάση
    και πιο πολύ μου άρεσε που δεν έφευγαν πολύ μακρια τα σκυλιά,σε σχέση με τα σέτερ.
    και όλα τα λεφτά ήταν η φέρμα τους,και ο τρόπος που γύρναγαν στο μέρος,ωστε το πουλί
    να σηκωθεί μπροστά στον φίλο που είχε το σκύλο.
    [/quote] Ευχαριστω Μανο για την απαντηση. Εχεις δικιο για τα φερμοσκυλα. Το καθε θηραμα εχει την ομορφια του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #468595

    Εχθες έκανα 10 τσίχλες περπατητό περιοχή Βοιωτίας.Καλά πέρασα εκτός από έναν μαλάκα με τρακτέρ που μου επιτέθηκε επειδή τα σκάγια μου χτυπήσαν το τρακτέρ του.Βέβαια εγώ ντουφεκούσα 100 μέτρα μακριά από αυτόν άλλα τέλος πάντων.Εάν δεν είχα κρατήσει την ψυχραιμία μου θα είχε γίνει κάτι κακό σίγουρα παιδιά.Ο θεός με έκανε και συγκρατήθηκα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #468598

    Φίλε Κώστα 100 μέτρα από το τρακτέρ είναι όσο να ναι κάπως κοντά αν δεις τι λένε οι άδειες μας… ειδικά να τον είχες δει / ακούσει. Σε κάθε περίπτωση, δίκαιοι και άδικοι όταν κρατάμε την ψυχραιμία μας και χαμογελάμε και λίγο κερδίζουμε.

    Αφού έπιασα τα ηθικοπλαστικά να πω και για τις προηγούμενες 2-3 σελίδες του thread ότι σαφώς ο κυνηγός που αποφασίζει να σταματήσει σε συγκεκριμένο αριθμό ή γένος ενώ ο Νόμος του επιτρέπει να απλωθεί κι’ άλλο είναι αξιέπαινος… Φυσικά τα μπράβο του αξίζουν ακριβώς γιατί ξέρει και δέχεται ότι καμιά απαίτηση δεν μπορεί να έχει από τους άλλους να τον μιμηθούν… γιατί αν έχει τότε από αγνός και ανιδιοτελής φυσιολάτρης κινδυνεύει να μετατραπεί σε δικτάτορα (συχνά μάλιστα υποκριτικό) και αυτό είμαι βέβαιος, ούτε εμείς εδώ το θέλουμε αλλά και ούτε του Έλληνα ο τράχηλος το υπομένει :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #468675

    Παιδια καλησπερα καμια πληροφορια για κανενα πουλακια ?εδω στα μεγαρα λιγα πραγματα στο απογευματινο καρτερακι.ο νοτιας ειναι αντισυναδελφικος..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    kostask στις #468695

    αύριο είναι Σάββατο και όλα έτοιμα για εξόρμηση :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #468745

    Παρόλο τον επερχόμενο νοτιά με αρκετή υγρασία και έντονα σύννεφα να ξεπροβάλουν από τα νότια σήμερα στα μεσόγεια είχε αρκετή κινητικότητα. Με Κοπαδάκια από τσίχλες και κοτσύφια μεμονωμένες δενδροτσιχλες. Όλα αυτά μέχρι και της 8.30 Τα ύψη τους θα έλεγα ότι ήταν στα όρια του νορμάλ. Είχα την τύχη να καρπωθώ εννέα πουλιά όπου το ένα δεν το βρήκα.

    Ουτε βοριας σε κραταει εσενα,αλλα ουτε και νοτιας!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #468749

    Μόλις γύρισα από περπατητό Κωπαίδα,17 τσιχλίτσες και 2 καλημάνες

    φιλικά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    axion στις #468780

    καλησπερα απο Χανια,τα μπασιματα ελαβαν τελος,πρωινο στο ακρωτηρι
    λιγες τσιχλες τοποπιασμενες,κανενα νεο απο βορεια?????? για εξοδο το σ.β B-) :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #468781

    Καλησπέρα. Χορτασε το ματάκι μου τσιχλες αποψε! Απο τις 4:40 μεχρι τις 5:30 περνουσαν ασταματητα 2-3 μαζι αρκετα ψηλωμενες στην αρχη αλλα πολυ καλα οσο σούρουπωνε. Λεω το ματάκι μου χορτασε γιατι μαζευα ελιες ως αργά. Αυριο ομως αν δεν βρέχει το απόγευμα εκλεισα ήδη ραντεβού με τις κυριες!
    Απο πληροφορίες απο παιδιά που δουλεύουν στα πεύκα, ψηλα στα κουμαρα και στα πυκνα πουρναρωτα γινεται της μουρλης απο τσιχλοκοτσυφα. Ενα γερο κρυο θέλουμε και θα κατεβουν και στα χαμηλα ακομη περισσότερες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #468782

    αυριο θα βρεχει οποτε δεν εχει.φιλοι σημερα που γυρισαν απο περπατητο περιξ θηβων λιγα πραγματα.8 ωρες περπατημα και οι δυο 10 πουλια.θα δουμε πως θα εξελιχθει το πραγμα.πιστευω και εγω οτι τωρα πρεπει να βαλει κρυο με χιονια στα βουνα για να πεσουν τα πουλια που μπηκαν στις ελιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #468788

    Εχει πουλακια outlander και θα κατεβουν. Ως τωρα εμείς δυστυχώς δεν εχουμε περπάτησει ακομα. Ο τόπος ειναι γεματος κόσμο που μαζεύει ελιές και δεν θέλουμε παμε για ευνόητους λόγους. Παντως τα απογευματινα δειχνουν οτι υπάρχουν πουλια. Την Κυριακή θα ειναι πιο καλη η μερα και μάλλον κατι θα παιξει. Ισως τιποτα αργοπορημενες μπασιματιαρες αφου το γυρνάει σε βοριά απ’οτι βλεπω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,071 έως 26,085 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων