ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,131 έως 26,145 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    Τ-Τ στις #469311

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>greg21 wrote:</div>
    Παιδιά, πολλά πουλιά μπήκαν, αλλά δυστυχώς δεν έμειναν. ΄Ολα τα άλλα είναι δικαιολογίες

    γρηγορη πιστευω οτι κανεις λαθος!!
    τα πουλια ειναι ψηλα πανω απο τα 800μ υψομετρο……ειχα παει προχθες πολυ ψηλα(1000μ) και τα τσιχλοκοτσυφα τα ακουγα να κελαιδανε ασταματητα ομως ΔΕΝ πεταξε ουτε ενα πουλι στον ουρανο…..παρτυ κανανε μεσα στις κουμαριες και αν κανεις πως περπατας ειναι τοσο καλα εκπαιδευμενα που και παλι δεν τα βλεπεις καθως φευγουνε μεσα στα πυκνα!!!!!!!!
    ΥΠΟΜΟΝΗ λοιπον θα ερθουν πιο κρυες μερες και τοτε θα αρχισουν οι μετακινησεις στα χαμηλα και τα περπατητα μαζι!!!!!!

    Σε ποιο μερος ακουσες τοσα πολλα πουλια?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #469312

    Συμφωνώ με τον Hunter21GR28 απόλυτα.Πιστεύω ότι έχει πολλά πουλιά στα πυκνά τα οποία δεν ανεμίζουν καθόλου συν ότι δεν έχει και πολλούς κυνηγούς στο περπατητό για να τα ξεσηκώσουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #469314

    Σε ποιο μερος ακουσες τοσα πολλα πουλια?

    αττικη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #469320

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>greg21 wrote:</div>
    Παιδιά, πολλά πουλιά μπήκαν, αλλά δυστυχώς δεν έμειναν. ΄Ολα τα άλλα είναι δικαιολογίες

    γρηγορη πιστευω οτι κανεις λαθος!!
    τα πουλια ειναι ψηλα πανω απο τα 800μ υψομετρο……ειχα παει προχθες πολυ ψηλα(1000μ) και τα τσιχλοκοτσυφα τα ακουγα να κελαιδανε ασταματητα ομως ΔΕΝ πεταξε ουτε ενα πουλι στον ουρανο…..παρτυ κανανε μεσα στις κουμαριες και αν κανεις πως περπατας ειναι τοσο καλα εκπαιδευμενα που και παλι δεν τα βλεπεις καθως φευγουνε μεσα στα πυκνα!!!!!!!!
    ΥΠΟΜΟΝΗ λοιπον θα ερθουν πιο κρυες μερες και τοτε θα αρχισουν οι μετακινησεις στα χαμηλα και τα περπατητα μαζι!!!!!!

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!
    Μανος
    /URL” rel=”nofollow”>http://imageshack.us/photo/my-images/42/7yu0.jpg”>/URL

    Uploaded with ImageShack.us</a&gt” rel=”nofollow”>http://imageshack.us”>ImageShack.us</a&gt;

    </div>

    :yes: 😉 :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #469322

    Συνάδελφοι έχει πουλιά και μάλιστα σε σχέση με άλλες χρονιές έχει πάρα πολλά. Το θέμα δεν είναι τα πουλιά η το που είναι τα πουλιά το θέμα είναι να μην κλαιγόμαστε και ρωτάμε δεξιά και αριστερά το που έχει πουλιά με απώτερο σκοπό σε κάθε μας εξόρμηση να θηρέψουμε όλο και περισσότερα. Δυστυχώς ο πολύς ο κόσμος βγαίνει μόνο το Σ.Κ..αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα ( από πολλές απόψεις) δεν μπορείς να έχεις σφαιρικότατη άποψη για έναν τόπο το αν έβαλε πουλιά ποτέ τα έβαλε αν έμειναν πουλιά αν μπήκαν νέα πουλιά, είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει τα πουλιά αυτόν τον καιρό είναι στα ψηλώματα, πάντοτε τον Νοέμβριο τα πουλιά είναι στα ψηλώματα έχει η δεν έχει μια χρόνια πουλιά. Τα πουλιά θέλουν την ησυχία τους δεν γουστάρουν την παρατεταμένη όχληση.. εκτεταμένη κυνηγητική πίεση σε συνάρτηση με καλοσύνες του καιρού ωθούν τα πουλιά σε πιο δυσπρόσιτα μέρη για εμάς. Αλήθεια είναι ότι ειδικά για την τσίχλα έχω παρατήρηση εδώ και χρόνια ότι τα πουλιά δεν πιάνουν στους παραδοσιακούς κυνηγότοπους του παρελθόντος αλλά και δεν πετούν όπως πετούσαν τα παλιότερα χρόνια.. ρωτήστε συναδέλφους που κάνουν περπατητο να σας πουν ότι πριν κάποια χρόνια περνούσαν από την ελιά που ήξεραν ότι έχει τσίχλες και αυτές δεν έφευγαν παρα μόνο όταν απομακρυνόντουσαν .. άλλο φαινόμενο είναι η χωματοτσιχλα σηκώνονται και πάνε ένα με το έδαφος.. όλα αυτά πιστεύω ότι έχουν περάσει στο Dna.. τον μετέπειτα τσιχλών.. <<τρώνε τρελή πίεση τα πουλιά και αυτό τα κάνει απρόβλεπτα.>>

    Υρ .. χθες στον κάμπο κινηθήκαν πουλιά αρκετά ψηλά ..όλων τον ειδών.. σήμερα είχε πιο πολλές κόκκινες αλλά και δενδρότσιχλες .. θα μου πεις 11 και 12 του μηνα είχε μπάσιμο..γιατί όχι θα πεις ότι ήταν τοπικές μετακινείς ..γιατί όχι.. το ζητούμενο είναι ο καιρός και με αυτόν δεν μπορείς να τα βάλεις … τι νοτιάδες και μαλακιές τα πουλιά αν είναι να πάνε εκεί που θέλουν θα πάνε .. αυτά ξέρουν… :yahoo: :yahoo: εμείς πρέπει ακόμα να μάθουμε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #469329

    Kapnas έχεις δίκιο για το ΣΚ αλλά για πολλούς από εμάς άδεια για κυνήγι δεν παίζει. Τι να κάνουμε να το κρεμάσουμε το όπλο? :unsure:

    Υ.Γ. Το έκανα πέρσι… είχα όλη τη χρονιά την άδεια πληρωμένη στην κορνίζα 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #469332

    Συνάδελφοι έχει πουλιά και μάλιστα σε σχέση με άλλες χρονιές έχει πάρα πολλά. Το θέμα δεν είναι τα πουλιά η το που είναι τα πουλιά το θέμα είναι να μην κλαιγόμαστε και ρωτάμε δεξιά και αριστερά το που έχει πουλιά με απώτερο σκοπό σε κάθε μας εξόρμηση να θηρέψουμε όλο και περισσότερα. Δυστυχώς ο πολύς ο κόσμος βγαίνει μόνο το Σ.Κ..αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα ( από πολλές απόψεις) δεν μπορείς να έχεις σφαιρικότατη άποψη για έναν τόπο το αν έβαλε πουλιά ποτέ τα έβαλε αν έμειναν πουλιά αν μπήκαν νέα πουλιά, είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει τα πουλιά αυτόν τον καιρό είναι στα ψηλώματα, πάντοτε τον Νοέμβριο τα πουλιά είναι στα ψηλώματα έχει η δεν έχει μια χρόνια πουλιά. Τα πουλιά θέλουν την ησυχία τους δεν γουστάρουν την παρατεταμένη όχληση.. εκτεταμένη κυνηγητική πίεση σε συνάρτηση με καλοσύνες του καιρού ωθούν τα πουλιά σε πιο δυσπρόσιτα μέρη για εμάς. Αλήθεια είναι ότι ειδικά για την τσίχλα έχω παρατήρηση εδώ και χρόνια ότι τα πουλιά δεν πιάνουν στους παραδοσιακούς κυνηγότοπους του παρελθόντος αλλά και δεν πετούν όπως πετούσαν τα παλιότερα χρόνια.. ρωτήστε συναδέλφους που κάνουν περπατητο να σας πουν ότι πριν κάποια χρόνια περνούσαν από την ελιά που ήξεραν ότι έχει τσίχλες και αυτές δεν έφευγαν παρα μόνο όταν απομακρυνόντουσαν .. άλλο φαινόμενο είναι η χωματοτσιχλα σηκώνονται και πάνε ένα με το έδαφος.. όλα αυτά πιστεύω ότι έχουν περάσει στο <span class=”u07k043w2″ id=”u07k043w2_3″ style=”height: 13px;”>Dna</span>.. τον μετέπειτα τσιχλών.. <<τρώνε τρελή πίεση τα πουλιά και αυτό τα κάνει απρόβλεπτα.>>

    Υρ .. χθες στον κάμπο κινηθήκαν πουλιά αρκετά ψηλά ..όλων τον ειδών.. σήμερα είχε πιο πολλές κόκκινες αλλά και δενδρότσιχλες .. θα μου πεις 11 και 12 του μηνα είχε μπάσιμο..γιατί όχι θα πεις ότι ήταν τοπικές μετακινείς ..γιατί όχι.. το ζητούμενο είναι ο καιρός και με αυτόν δεν μπορείς να τα βάλεις … τι νοτιάδες και μαλακιές τα πουλιά αν είναι να πάνε εκεί που θέλουν θα πάνε .. αυτά ξέρουν… :yahoo: :yahoo: εμείς πρέπει ακόμα να μάθουμε..

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    επειδή και εγώ δεν έχω χρόνο να πάω καθημερινές…που να πάω να τα πετύχω το σκ? :rose:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #469333

    επειδή και εγώ δεν έχω χρόνο να πάω καθημερινές…που να πάω να τα πετύχω το σκ?

    Είσαι νυφίτσα εσύ δεν σε φοβάμαι.. θα την βρεις την άκρη

    Kapnas έχεις δίκιο για το ΣΚ αλλά για πολλούς από εμάς άδεια για κυνήγι δεν παίζει. Τι να κάνουμε να το κρεμάσουμε το όπλο

    Με παρεξήγησες δεν έχω κανένα θέμα με τους συναδέλφους που πάνε μόνο το ΣΚ.. προς θεού.. απλα είπα ότι πηγαίνοντας μόνο το ΣΚ.. και έχοντας όλη την εβδομάδα ράδιο αρβύλα.. δεν έχεις και της καλύτερες αξιολογήσεις για το αν έχει η δεν έχει πουλιά ένας τόπος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #469342

    επειδή και εγώ δεν έχω χρόνο να πάω καθημερινές…που να πάω να τα πετύχω το σκ?

    Αν παρακολουθήσεις το “σωστό” topik και φέρεις και καναδυό κιλά παϊδάκια ίσως μάθεις 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #469365

    Καλησπέρα Τσιχλοhunters! Μη σκατε μωρε ο Νοέμβριος ειναι ο πιο νεκρός μηνας στις τσιχλες. Όπως λενε και οι φίλοι παραπάνω τα πουλια μετα τα μπασιματα ειναι στα ψηλα και κυρίως στο κουμαρο. Τι να κάνουν στους ελαιώνες? Οι ελιές στην πλειοψηφία τους ειναι πρασινες ακομη δηλαδη αγουρες και τσιχλα προτιμαει γινομενες ελιές και δακοπληκτες. Οπως εχω ξαναπει περπατητο ακομη δεν εχουμε κανει γιατί ο καμπος είναι γεματος κοσμο και το φοβόμαστε το κακο. Τα απογευματινα που παω ειναι αρκετα ψηλα και πανε πολυ καλύτερα απ’οτι περισυ τετοιο καιρό. Επειδη ομως ειναι λιγο ζαβα ρίχνουμε σε συγκεκριμένα πουλια για κα πέφτουν στο καθαρο. Για παράδειγμα αποψε με τον ξάδερφο μου αν ριχναμε σε ολα τα πουλια θα θελαμε απο 2 κουτια φυσίγγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #469368

    Τελικά εγω πηρα τα παρακάτω και ο ξάδερφος ενα περισσότερο!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #469370

    Καλησπέρα στην τσιχλοπαρέα!
    Πέρυσι τέλος Νοέμβρη κατεβαίνοντας σε μια χαράδρα (απάτητη) να πιάσω το καρτέρι μου για φάσσες, σε μια μικρή λάκκα με 5-6 αγριλίδια σύκωσα καμιά 20αριά τσίχλες αλλά δεν έδωσα σημασία. Όταν έφτασε η ώρα να γυρίσω, σταμάτησα στη λάκκα να ξεκουραστώ για κανένα τέταρτο. Μέσα σε αυτό το τέταρτο έρχονταν από παντού τσίχλες και έπιαναν στα αγριλίδια. Είδα τόσες πολλές που αν τις τουφεκούσα θα έκανα άνετα το όριο. Σε τέτοια μέρη βρίσκονται αυτή την εποχή, μέχρι να σφίξουν τα πρώτα κρύα. Σημειώνω ότι όσοι είχαν πάει εκείνη την ημέρα για τσίχλες στον κάμπο του χωριού ήταν απογοητευμένοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #469381

    Τελικά εγω πηρα τα παρακάτω και ο ξάδερφος ενα περισσότερο!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    μια χαρά Δημήτρη :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #469382

    Τι εγινε ρε παιδια,τις συντεταγμενες τις εδωσα χθες αλλα σημερα παλι μονος ημουνα. :yahoo:

    Βασιλης-Κουβαρας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #469405

    γρηγορη πιστευω οτι κανεις λαθος!!
    τα πουλια ειναι ψηλα πανω απο τα 800μ υψομετρο……ειχα παει προχθες πολυ ψηλα(1000μ) και τα τσιχλοκοτσυφα τα ακουγα να κελαιδανε ασταματητα ομως ΔΕΝ πεταξε ουτε ενα πουλι στον ουρανο…..παρτυ κανανε μεσα στις κουμαριες και αν κανεις πως περπατας ειναι τοσο καλα εκπαιδευμενα που και παλι δεν τα βλεπεις καθως φευγουνε μεσα στα πυκνα!!!!!!!!
    ΥΠΟΜΟΝΗ λοιπον θα ερθουν πιο κρυες μερες και τοτε θα αρχισουν οι μετακινησεις στα χαμηλα και τα περπατητα μαζι!!!!!!

    Φίλε Μάνο και Κάπνα, μακάρι να κάνω λάθος και να είναι όπως τα λέτε τα πράγματα. :good:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,131 έως 26,145 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων