ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,146 έως 26,160 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #469409

    Καλησπέρα,
    επιτέλους σήμερα είδα τις πρώτες δύο τσίχλες της σεζόν!
    Τους έριξα και δυο … τιμητικές τουφεκιές και συνέχισαν την πορεία τους! Δεν με πειράζει όμως, γιατί μετά από 3-4 βόλτες χωρίς να δω καμία, με είχαν ζώσει τα φίδια…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    axion στις #469445

    Καλημερα,χθεσινο καρτερι απογευματινο στα Χανια 1τουφεκια η τσιχλα,γενικως χαλια απο ολους εδω κατω (περιοχη απωκορωνα)στα καρτερια,παντως ο νοεμβρης ειναι με διαφορα καθε χρονο ο χειροτερος μηνας,και με τις ζεστες ακομα χειροτερος,απο φιλους παντως που κυνηγανε μαδαρα εχει πολλα πολλα πουλια στα ορεινα και στα κουμαρα,οποτε πρεπει να σφιξουνε τα κρυα να κατεβουν τα πουλακια.

    πλα πλα πλα Πλατανιας επιτελους βλεπουμε Ά΄εθνικη :yahoo: :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #469485

    Πρωινό κυνήγι σήμερα στην Ανάβυσσο 2 τσίχλες και 1 γερακοτσιχλα. .από πουλιά τίποτα. Πολύ νεκρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #469520

    Απογευματινό δυστυχώς 3 πεσμένα 1 στο σακούλι.Οι 2 έμειναν για δείπνο της κυρά Μαρως που λοιμένεται την περιοχή.Το καλό είναι ότι πέρασαν πουλάκια σήμερα αλλά παλι ψηλομένα. :unsure:

    Βασιλης-Κουβαρας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #469685

    Καλησπέρα,
    σήμερα έκανα σεφτέ και άνοιξα λογαριασμό για φέτος με δύο τσίχλες. Δεν είδα πολλά πουλιά, 4-5 τσίχλες και 2 κοτσύφια, αλλά χάρηκα που είδα έστω κι αυτά, σε μέρος με πουρνάρια – σχίνα, παραθαλάσσιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #469696

    τα τσιχλοκοτσυφακια σημερα τα βρηκα αρκετα χαμηλα σε σχεση με τις προηγουμενες μερες….γυρω στα 300-400μ υψομετρο,κατεβαινουν σιγα σιγα τα μαναρια μου!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #469712

    τα τσιχλοκοτσυφακια σημερα τα βρηκα αρκετα χαμηλα σε σχεση με τις προηγουμενες μερες….γυρω στα 300-400μ υψομετρο,κατεβαινουν σιγα σιγα τα μαναρια μου!!!!!!!!!!!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!
    Μανος
    /URL” rel=”nofollow”>http://imageshack.us/photo/my-images/42/7yu0.jpg”>/URL

    Uploaded with ImageShack.us</a&gt” rel=”nofollow”>http://imageshack.us”>ImageShack.us</a&gt;

    </div>

    Κράτησες καμιά απ αυτές παρέα σου B-) ή μόνο τις χαιρέτησες Μάνο :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #469713

    Αγαπητοί συνάδελφοι 35 πουλιά εχθές περιοχή βοιωτίας 2 άτομα,έσπασα τα πόδια μου μετά από 5ώρες περπάτημα και έγινα μούσκεμα μέχρι το κόκκαλο.Όπως λένε και οι παλιοί εάν δεν βρέξεις κ…λο ψάρι (τρόπος του λέγειν) δεν τρως.Παιδιά περπατήστε και μην περιμένετε να έρθουν τα πουλιά σε εσάς.Εχουν αλλάξει συμπεριφορά οι τσίχλες και δεν ανεμίζουν πλέον όπως παλιά.
    Φιλικά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #469723

    Κράτησες καμιά απ αυτές παρέα σου ή μόνο τις χαιρέτησες Μάνο

    oχι φιλαρακι,απλα τις χαζευα απο την αυλη μου B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #469727

    Καλησπέρα σε όλους.
    Για την ενημέρωση των φίλων πρέπει να αναφέρω οτι στην εβδομαδιαία παραμονή μου για τις ελιές στη Νοτιοανατολική Λακωνία (παραθαλάσσια περιοχή) δεν είδα ούτε μια τσίχλα<. Μόνο κοτσίφια, αλλά αυτά υπήρχαν και τον Αύγουστο, καθώς και ένα κοπάδι ψαρόνια. Οι ελιές γεμάτες, συννεφιά ή βροχή όλο το διάστημα, θερμοκρασία πάνω από 20 βαθμούς την ημέρα.
    Στη περιοχή αυτή μετά από ένα μήνα ή δυο, μάλλον θα ξεσηκώνει πάλι συζητήσεις ο φίλος που τη προηγούμενη περίοδο έγγραφε για εκατό τσίχλες κάθε έξοδο με τη παρέα του (και έλεγε αλήθεια χωρίς να τον ξέρω, αφού γνωρίζω τη περιοχή και τον τρόπο που κυνηγούσαν).
    Το εξωπραγματικά ευχάριστο είναι ότι τα αγριογούρουνα έχουν φθάσει μέχρι τη θάλασσα.
    Καλή υπομονή σε όλους. Σε 15 ημέρες θα έχουμε άποψη για τη χρονιά σε σχέση με τις τσίχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #469730

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>berket wrote:</div>
    Κράτησες καμιά απ αυτές παρέα σου ή μόνο τις χαιρέτησες Μάνο

    oχι φιλαρακι,απλα τις χαζευα απο την αυλη μου B-)

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!
    Μανος
    /URL” rel=”nofollow”>http://imageshack.us/photo/my-images/42/7yu0.jpg”>/URL

    Uploaded with ImageShack.us</a&gt” rel=”nofollow”>http://imageshack.us”>ImageShack.us</a&gt;

    </div>

    Και το χάζι καλό είναι Μάνο :good: !!Εγώ κοντα 2 βδομάδες όυτε στον ύπνο μου :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #469736

    Καλησπέρα Τσιχλοhunters. Η βροχή που μας σάπισε δυο σερι μερες σταμάτησε κατά τις 4 και πεταχτηκα σε ενα καρτερακι σε αποσταση 5 λεπτων απο το σπιτι. Λιγα πουλακια περασαν και κρατησα 3. Καλα ηταν αφου το σημείο αυτο δουλεύει Γενάρη-Φλεβάρη.
    Οσοι φίλοι έρθουν ευβοια αυριο ας προσέξουν με τα αυτοκινητα γιατί έχει ρίξει πααααααρα πολύ νερο και βουλιάζει παντου. Χθες ο πατέρας μου κόλλησε σε χερσο πατημένο και ειδα και έπαθα να τον τραβηξω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #469738

    θα συμφωνησω με αυτα που ειπε ο κωστας πριν δυστηχως μετα το περας των μπασιματων δεν βλεπεις ευκολα τσιχλες. οχι ομως οτι δεν υπαρχουν καθολου απλα ειναι κρυμενες μεσα στα σκοινα και τα ρεματα και πρεπει να πας εσυ σε αυτες,ετσι αναγκαζεσαι σε επιπονα περπατητα(αλλοι τη βρισκουν ετσι).σε ενα απο αυτα κι εμεις σημερα στη περιοχη της ασωπειας κατορθωσα και πηρα 10 πουλια συν 2 χαμενες.οχι οτι γινοτανε χαμος αλλα εκανες το κεφι σου.λασπη και βροχη και κουραση για ενα θηραμα που συμφωνα με τον αριθμο που μπηκαν παντα επρεπε να τις διαλεγεις.τελος παντων αν και ειχα πει οτι δεν θα ανεβαζα φετος φωτο θα κανω μια εξεραιση γιατι εχει πεσει νεκρα στο τοπικ.ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #469745

    Απογευματινό περπατητό και μετά καρτέρι 30 λεπτά πριν το τελευταίο φως σήμερα στο Καπανδρίτι από 3 άτομα.
    Αποτέλεσμα: σκέτη απογοήτευση!
    Είναι ζήτημα να είδαμε συνολικά και οι 3 μας 10 πουλιά έστω και στα 100 μέτρα μακρυά που μπορεί και τα μισά να ήταν τα ίδια.
    Φιλική συμβουλή: Καλύτερα αύριο όσοι είναι να έρθουν στη περιοχή να μη ξυπνήσουν πρωί και κάψουν βενζίνη χωρίς λόγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #469784

    Αποψινό απογευματινό 16 χτυπημένα, 12 στο χέρι! Σχεδόν όλες πέρασαν από τις 17:25 έως και τις 17:45, η μία πίσω από την άλλη, αλυσίδα! Δεν προλάβαινα να βλέπω που πέφτουν και να γεμίζω το δικαννάκι μου! Περιοχή Δ. Βοιωτία.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,146 έως 26,160 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων