ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,161 έως 26,175 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    woodman73 στις #469797

    Καλημεα παιδια…σημερα, καμπος Ν. Καβαλα πουλια πολυ ελαχιστα…πουλια ομως υπαρχουν…αλλα ειναι ορεινα/ημι-ορεινα…οχι καμπο ακομα 😉


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #469808

    Καλημέρα. Στα ελατα σημερα λιγοστα πουλια και δεν πέταγαν καθόλου φυγαμε με 5 δενδροτσιχλες 2 όπλα. Στην επιστροφή κάναμε το πρώτο μίνι περπατητο για φέτος σε μια μακρόστενη συσταδα με σκινα και πουρνάρια. Σε μιση ωριτσα χουφτωσαμε 6 τσιχλες και 3 κοτσυφια. Χασαμε αλλη μια και μερικές ηταν…αρσενικες! Ειχε αρκετά πουλια το σημείο. Αντε να τελειώσει ο κόσμος τις ελιες να κάνουμε κανα περπατητο της προκοπής γιατι με το τέλος των μπασιματων το καρτερι το πρωί δεν αποδίδει και πολυ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #469809

    Την καλημέρα μου σε όλους.
    Η σημερινή μέρα ήταν πολύ αισιόδοξη για την συνέχεια της σεζόν.
    Επιτέλους μετά από 3-4 χρόνια,βλέπω στον Χορτιάτη αρκετά καλούς αριθμούς από γερακότσιχλες και κεδρότσιχλες.Η κάρπωση όχι μεγάλη αλλά με ποικιλία.
    Δύο γερακότσιχλες,μία κεδρότσιχλα και μία κοκκινότσιχλα ο απολογισμός.
    Είχα και δύο κοινές τσίχλες χαμένες στα κέδρα. 🙁
    Άμα είχα το δωδεκάρι σήμερα θα είχα διψήφιο νούμερο κάρπωσης. 😉
    Αλλά επιμένω με το εικοσάρι διότι είναι κ…..λα το άτιμο. :heart:

    [/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #469816

    παιδιά σήμερα περιοχή βοιωτίας πάρα πολλές τσίχλες στα πυκνά όμως.Ένας χαμός πραγματικά!!!Δυστυχώς η κάρπωση μου πολύ μικρή,10 τσίχλες 2 άτομα.Ο λόγος τα φυσίγγια που δεν δουλεύανε καθόλου με σχεδόν 90% υγρασία,πρέπει να τραυμάτισα θανάσιμα δυστυχώς πάνω από 15 πουλιά,εάν μπορεί να με βοηθήσει κάνας συνάδελφος τι φυσίγγια να παίρνω για τέτοιον καιρό,κυνηγάω τόσα χρόνια και στα φυσίγγια είμαι σκέτη απογοήτευση!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #469817

    παιδιά σήμερα περιοχή βοιωτίας πάρα πολλές τσίχλες στα πυκνά όμως.Ένας χαμός πραγματικά!!!Δυστυχώς η κάρπωση μου πολύ μικρή,10 τσίχλες 2 άτομα.Ο λόγος τα φυσίγγια που δεν δουλεύανε καθόλου με σχεδόν 90% υγρασία,πρέπει να τραυμάτισα θανάσιμα δυστυχώς πάνω από 15 πουλιά,εάν μπορεί να με βοηθήσει κάνας συνάδελφος τι φυσίγγια να παίρνω για τέτοιον καιρό,κυνηγάω τόσα χρόνια και στα φυσίγγια είμαι σκέτη απογοήτευση!

    κωστα δυστηχως δεν υπαρχει φυσιγκι για την υγρασια οτι και να σου υποσχεθει καποιος.ισως καποια ιδιογωμωση.προσωπικα σου προτεινω η να σφιξεις το τσοκ η να ριξεις ενα νουμερο στα σκαγια,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #469818

    ευχαριστώ outlander άλλα άλλη φορά δεν ξαναπάω για κυνήγι με τέτοιον καιρό δεν μου αρέσει καθόλου να τραυματίζω τα πουλιά και να γίνονται τροφή για τις αλεπές!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    stef42 στις #469820

    Βόλτα κοντά στο Τιθρώνιο 3 άτομα περίπου 60 πουλιά (χάσαμε και 8 τσίχλες γιατί έπεσαν σε πυκνά βάτα και δεν ήθελα να σκιστεί η σκύλα μου Σπάνιελ).Μόνο περπατητό,τα πουλιά δεν έφευγαν από τα πυκνά.Αρκετά κασετόφωνα και ξέρω τι θα μου πείτε,τα τηλέφωνα τα έχω πάντα μαζί μου αλλά δε θέλω να κάνω κακό,παρ’όλο που τους χρειάζεται γιατί έχασα πρόσφατα τη μητέρα μου και αισθάνομαι κάπως.Επίσης σκότωσα μιά οχιά που ευτυχώς δε δάγκωσε τη σκύλα που πέρασε δίπλα της.Είχε 13ο C στις 6:30.Και μια απάντηση στο Κώστα ο ένας από την παρέα μου κυνήγησε με φυσίγγια των 5 ευρώ,μην απογοητεύεσαι,ενδεχομένως να μην ήταν η μέρα σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #469821

    Stef αμα σκας τα πουλια και φεύγουν τοτε ειναι καθαρα θεμα φυσιγγιου. Κωστα στα ελατα το πρωι ειχε 8 βαθμούς, ομίχλη και όλα εσταζαν νερο. Εριξα σε 4 κυργιαρες και οι 3 επεσαν κεραυνοβολημενες. Ριχνω 2 χρόνια lambro sporting και πολλές φορες γαζωνουν εκει που αλλα βαρυτερα και ακριβοτερα απλα κάνουν αέρα! Ο outlander εχει δίκιο παντως. Αν γεμίζεις ψαχνεις για την ιδανική συνταγη για υγρο καιρο αλλιώς παίζεις με τσοκ και νουμερο σκαγιων.
    Στο απογευματινο περασαν κάτι λιγα πάλι αποψε. 5 στο σακουλι 1 στα πουρνάρια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #469839

    Καλησπέρα.Βόλτα σήμερα στην ΕΥΒΟΙΑ με φίλους γιά ΤΣΙΧΛΕΣ. Δεν είχε πολλά πουλιά
    αλλά έκανες το κέφι σου ειδικά στο περπατητό.Σε τρίωρο περπατητό έριξα είκοσι
    περίπου φυσίγγια με τα ανάλογα αποτελέσματα.Το καλό είναι οτι μάζεψα σε χρόνο
    ρεκόρ μία τσάντα φοβερά ραδίκια λίγο πριν φύγουμε.

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #469848

    μπραβο παλικαρια[αυτος ο μανοςbmw που ειναι?]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #469852

    μπραβο παλικαρια[αυτος ο μανοςbmw που ειναι?]
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    686 Ε-SPORTING

    </div>

    ψάχνει να βρεί καμιά τσίχλα 😉 :bye: :bye: εσύ που λές να ήταν σημερα δηλαδή;;;;;

    εσύ πήγες πουθενά σήμερα η μπά;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #469866

    Άντε ρε παλικάρια ,πόδια θέλουν οι τσίχλες αυτή τη περίοδο σε πονηρά μέρη!! Να βάλει χιόνια στα ψηλά να κατεβούν χαμηλά να ψάξουν την τροφή τους!!Μπράβο σε όλους πάντως που βγήκατε !! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #469884

    Stef αμα σκας τα πουλια και φεύγουν τοτε ειναι καθαρα θεμα φυσιγγιου. Κωστα στα ελατα το πρωι ειχε 8 βαθμούς, ομίχλη και όλα εσταζαν νερο. Εριξα σε 4 κυργιαρες και οι 3 επεσαν κεραυνοβολημενες. Ριχνω 2 χρόνια lambro sporting και πολλές φορες γαζωνουν εκει που αλλα βαρυτερα και ακριβοτερα απλα κάνουν αέρα! Ο outlander εχει δίκιο παντως. Αν γεμίζεις ψαχνεις για την ιδανική συνταγη για υγρο καιρο αλλιώς παίζεις με τσοκ και νουμερο σκαγιων.
    Στο απογευματινο περασαν κάτι λιγα πάλι αποψε. 5 στο σακουλι 1 στα πουρνάρια!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    Συμφωνώ απόλυτα με τον mitsosvinci σχετικά με τα Lambro Sporting (no 8) τα οποία χρησιμοποιώ και το χειμώνα με τσοκάρισμα από 4 άστρα και πιο κλειστά.
    Όταν είναι να πάω σε σφιχτά μέρη με μπηχτές τουφεκιές και τσοκάρισμα κύλινδρο, τότε μόνο βάζω πιο ψιλά νούμερα (9 1/2) για να μην έχω θέμα στις κατανομές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #469885

    Θα συμφωνήσω και εγώ με τους συναδέλφους mitsosvinci και greg21. Lambro sporting στο καρτέρι και Lambro Skeet στο περπατητό και δεν ξανασχολούμαι με τα φυσίγγια χειμώνα-καλοκαίρι.

    Καλή συνέχεια σε όλους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #469887

    Απογευματινό περπατητό και μετά καρτέρι 30 λεπτά πριν το τελευταίο φως σήμερα στο Καπανδρίτι από 3 άτομα.
    Αποτέλεσμα: σκέτη απογοήτευση!

    Πήγα σήμερα το πρωί στο Καπανδρίτι και στις 3 ώρες που έκατσα είδα μόνο 2 τσίχλες. Δυστυχώς το Καπανδρίτι τα τελευταία 2-3 χρόνια, με εξαίρεση τις μέρες των μπασιμάτων είναι σκέτη αποτυχία. Δεν ξέρω τι φταίει, μιας και το μέρος έχει τη λίμνη δίπλα, πουρνάρια, δέντρα, ποταμάκια, αλλά ως καρτεροκυνηγότοπος τσίχλας πιστεύω πως πεθαίνει σιγά σιγά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,161 έως 26,175 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων