ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,176 έως 26,190 (από 30,372 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

• Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010

Αρ. μηνυμάτων:
    31
    stef42 στις #469902

Καλημέρα σ’όλους.Θέλω να πω στο mitsosvinci,greg21 και tsakalos ότι κυνηγάω περισσότερα από 20 χρόνια με τα OSCAR τα ΚΟΚΚΙΝΑ,πήγα άσχημα σε ζέστη ,κρύο ,υγρασία,αλλά ελάχιστές φορές σ’όλα αυτά τα χρόνια (άρα δεν ήμουν εγώ σε καλή μέρα),γιατί τις περισσότερες ημέρες με τις ίδιες με πριν κλιματολογικές συνθηκες πήγα πάρα πολύ καλά.Γιάυτό και δεν τ’αλλάζω.Το δε διασποράς το λέω φονιά,σπάνια αστοχείς όταν η απόσταση είναι σωστή.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/9/2014

Αρ. μηνυμάτων:
    427
    Overlord στις #469906

Μεσσηνία….Βόρεια Μεσσηνία….3 μέρες….το απόλυτο 0!! δεν πετάει τίποτα!! Ακόμα και σε συζητήσεις με τοπικούς κυνηγούς…τα ίδια! Ούτε λαγό…ούτε γουρούνι…ούτε τσίχλα! :negative:

Ότι τουφεκίες παίξανε ήταν την Κυριακή το πρωί…σε κάτι πρωινές “χωματότσιχλες” όπως έγραψε ένα μέλος του φόρουμ…αλλά όχι τίποτα το σπουδαίο. Καμιά 20αριά πουλιά το πολύ!

Από τις σημειώσεις μου και τις φωτογραφίες μου από πέρσι…τις ίδιες ημερομηνίες (14-18/11/13) τρώγαμε…τσίχλες στα κάρβουνα…και πίναμε φρέσκο τσίπουρο!! Στο Βασιλικό έπρεπε να πάς από τις 14:00 για να βρείς θέση για καρτέρι. :scratch:

Φέτος το τσίπουρο…ήταν μεν πάλι φρέσκο αλλά ξεροσφύρι!! 😥

3η φόρα που πάω φέτος…και το αποτέλεσμα…μηδέν! Νομίζω πως θα δώσω άλλη μια (τελευταία) ευκαιρία για τα μέσα Γενάρη. :unsure:

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    4/9/2014

Αρ. μηνυμάτων:
    11
    dimitris simis στις #469909

Καλημέρα και απο μενα στην παρεα! Την Κυριακη κυνηγησα Κεντρικη Ευβοια το πρωι καρτερι και υστερα περπατητο. Πουλια ελαχιστα ως και μηδενικα! Κριμα γιατι ειχαμε ελπιδες για φετος!
    Καλη συνεχεια σε ολους.

Το κυνήγι είναι τρόπος ζωής!

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/3/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    1377
    Hunter21GR στις #469918

εγω στην τσιχλα ριχνω στα καρτερια αλεκτορις 28γρ χειμωνα καλοκαιρι ακομα και στους 0 βαθμους κελσιου ‘γαζωνουν’ κυριολεκτικα απο τα 5 εως τα 45 μετρα!!!σημ. εχουν σκοπευτικη πυριτιδα μεσα και αυτη νομιζω κανει την διαφορα…στα περπατητα τσιχλας προτεινω λακο 24γρ…αλατιερα 😉

"οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει…..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!"

Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!
    Μανος

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    7/10/2010

Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #469926

θα συμφονησω με τα σκοπευτικα lambro 28gr εγω εχω δει διαφορα και στην υγρασια μς τα imperial 32gr kai 34gr φτυνα και φονικα

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/9/2014

Αρ. μηνυμάτων:
    427
    Overlord στις #469933

Σε συνέχεια του προηγούμενου πόστ που έκανα για την Μεσσηνία…ξέχασα να πω ότι παρατηρήσαμε σε σχετικά μεγάλη συχνότητα εμφάνισης ένα είδος σπίνων τους λεγόμενους Χονδρομύτες ή Γαιδουρόσπινους.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BF%CE%BA%CE%BA%CE%BF%CE%B8%CF%81%CE%B1%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%82

http://www.poulia.info/2011/10/blog-post_2476.html

Τόσα χρόνια που κυνηγάω σε αυτά τα μέρη…δεν τους είχα ξανασυναντήσει. Μέσα σε 3 μέρες είδα 3 τέτοια πουλιά τραυματισμένα στο έδαφος και αρκετά χαλαρά σμήνη…ίσως να ήταν και τυχαίο.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/9/2012

Αρ. μηνυμάτων:
    1912
    mitsosvinci στις #469935

Καλημέρα σ’όλους.Θέλω να πω στο mitsosvinci,greg21 και tsakalos ότι κυνηγάω περισσότερα από 20 χρόνια με τα OSCAR τα ΚΟΚΚΙΝΑ,πήγα άσχημα σε ζέστη ,κρύο ,υγρασία,αλλά ελάχιστές φορές σ’όλα αυτά τα χρόνια (άρα δεν ήμουν εγώ σε καλή μέρα),γιατί τις περισσότερες ημέρες με τις ίδιες με πριν κλιματολογικές συνθηκες πήγα πάρα πολύ καλά.Γιάυτό και δεν τ’αλλάζω.Το δε διασποράς το λέω φονιά,σπάνια αστοχείς όταν η απόσταση είναι σωστή.

Συνάδελφε stef οταν ρίχνω σε μία τσιχλα και φεύγει ενα μαξιλάρι πούπουλα η οταν το πουλι πεφτει και είναι ζωντανό και σαν πασχαλινό αυγό απο το αιμα η παει 50-60 μέτρα και πέφτει μετα ε τοτε λεω οτι φταίει το φυσιγγι. Αμα είμαι σε κακη μερα απλα δεν ειμαι πανω στα πουλια με οτι και να ριξω. Ο Κώστας εγραψε οτι τραυματισε τα πουλια. Αρα τα πέτυχε και τα φυσιγγια δεν εκαναν τη δουλεια τους.

i hunt therefore i am

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    8/9/2012

Αρ. μηνυμάτων:
    33
    kostasA302 στις #469938

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί σκέφτομαι την Κυριακή ,λόγω αλλαγής του καιρού και την έλευση κρύου να επισκεφτώ τον Αυλώνα για απογευματινό κυνήγι τσίχλας.Έχει πάει κανείς? Επίσης το στρατόπεδο είναι μέσα στον Αυλώνα ή έξω? ευχαριστώ

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/9/2003

Αρ. μηνυμάτων:
    2691
    periklis_ath στις #469966

Σε συνέχεια του προηγούμενου πόστ που έκανα για την Μεσσηνία…ξέχασα να πω ότι παρατηρήσαμε σε σχετικά μεγάλη συχνότητα εμφάνισης ένα είδος σπίνων τους λεγόμενους Χονδρομύτες ή Γαιδουρόσπινους.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BF%CE%BA%CE%BA%CE%BF%CE%B8%CF%81%CE%B1%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%82

http://www.poulia.info/2011/10/blog-post_2476.html

Τόσα χρόνια που κυνηγάω σε αυτά τα μέρη…δεν τους είχα ξανασυναντήσει. Μέσα σε 3 μέρες είδα 3 τέτοια πουλιά τραυματισμένα στο έδαφος και αρκετά χαλαρά σμήνη…ίσως να ήταν και τυχαίο.

τοσα χρονια σε αυτα τα μεροι και δεν ειχες ξαναδει γαιδουροτσωνα?
    φιλε αληθεια τα χερια ψηλα εχω σηκωσει με αυτα που λες για τα μεροι κατω..
    εαν εχεις fb να σου στειλω φωτο με λαγουσ και γουρουνια που επεσαν κατω αυτο το σ/κ
    οσο για τσιχλες….τα βουνα βραζουν κανονικα..

AEK AEK AEK AEK AEK

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011

Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #469973

Νότια Ηλεία, σύνορα με Μεσσηνία, τσίχλες μηδέν.
    Τόσο απογοητευτικά τα πράγματα στα μέρη που πάω εγώ στον κάμπο, που το Σαββατοκύριακο που πέρασε κατέβηκα χωρίς όπλο στο χωριό. :negative:
    Όπλο θα ξανακατεβάσω το Δεκέμβριο μπας και … 🙁

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011

Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #469974

διαγραφη

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    8/12/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    87
    giwrgos7 στις #469975

Hunter 21 τα φυσιγγια που λες αποδιδουν κ στο κρυο???μ κανει εντυπωση για 28 γρ.γι αυτο σε ρωταω…

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011

Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #469976

διαγραφή

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    7/3/2011

Αρ. μηνυμάτων:
    2398
    Δημητρης Benelli στις #469977

Νότια Ηλεία, σύνορα με Μεσσηνία, τσίχλες μηδέν

από που εισαι φιλε ? πουλια εχει

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009

Αρ. μηνυμάτων:
    3638
    manosbmw στις #469979

διαγραφή

φίλε μου άν επιτρεπεται γιατι διέγραψες τα μηνυματα σου??

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,176 έως 26,190 (από 30,372 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.

Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων