ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,191 έως 26,205 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #469980

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Krateros wrote:</div>
    διαγραφή

    φίλε μου άν επιτρεπεται γιατι διέγραψες τα μηνυματα σου??

    Διότι τα πόσταρα από λάθος.
    Ήθελα να κάνω επεξεργασία στο πρώτο μου ποστ και κατά λάθος πάτησα “quote” και έτσι ξαναποστάρισα όταν πάτησα “υποβολή”. Αυτό έγινε δύο φορές. Την τρίτη πάτησα το σωστό κουμπί “επεξεργασία” και διόρθωσα το μήνυμά μου.

    Με συγχωρείτε πολύ για την αναστάτωση και τα περιττά μηνύματα, αυτό το φόρουμ τεχνικά μου είναι δύσκολο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #469981

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Krateros wrote:</div>
    Νότια Ηλεία, σύνορα με Μεσσηνία, τσίχλες μηδέν

    από που εισαι φιλε ? πουλια εχει

    Από το Θολό παίρνω τον δρόμο προς Λέπρεο και στις ελιές που έχει στα δεξιά σου Δημήτρη. Εκεί πηγαίνω. Είναι όρια Δήμου Ζαχάρω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #469982

    τοσα χρονια σε αυτα τα μεροι και δεν ειχες ξαναδει γαιδουροτσωνα?
    φιλε αληθεια τα χερια ψηλα εχω σηκωσει με αυτα που λες για τα μεροι κατω..
    εαν εχεις fb να σου στειλω φωτο με λαγουσ και γουρουνια που επεσαν κατω αυτο το σ/κ
    οσο για τσιχλες….τα βουνα βραζουν κανονικα..

    Περικλή είσαι ο μόνος που μέχρι τώρα έχει βγάλει πουλιά στην Μεσσηνία…και μπράβο σου…όσα μέλη έχουν γράψει για Ηλεία Μεσσηνία και Λακωνία…γράφουν μηδενικά αποτελέσματα (διάβασε παραπάνω)!!

    Δεν έχω λόγο να μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου…απλά καταγράφω τα όσα βλέπω και μαθαίνω στις εξορμήσεις μου μέχρι τώρα!! Δεν καταλάβαινω όμως γιατί μόνο με τα δική μου άποψη σηκώνεις τα χέρια ψηλά…τουλάχιστον άλλα 4 μέλη έχουν γράψει τα ίδια με εμένα τον τελευταίο μήνα για την Μεσσηνιά.

    Αν κάποιος άλλος εκτός από εσένα έχει κάνει καλά κυνήγια στην Μεεσηνιά μέχρι τώρα…ας βγεί να το γράψει!

    Εγώ έχω γράψει για όλη την περιοχή…από Κοπανάκι μέχρι και Ζευγολατιό…και από Μελιγαλά μέχρι Κωσταντίνιους. Όσο για τον Κεφαλά…ή Κεφάλα…ή γαιδουροσπίνο…ή γαιδουροτσώνα…ναι δεν το είχα ξαναδεί…και μαζί με εμένα και άλλοι 10 που το έδειξα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #469983

    καλησπερα το αν εχει η δεν εχει ειναι σχετικο.αμα περπατας και τις ψαχνεις εχει.αμα στεκεσαι καρτερι πρωινο ειναι για 3 πουλια το πολυ.ειναι απλα τα πραγματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #469986

    καλησπερα το αν εχει η δεν εχει ειναι σχετικο.αμα περπατας και τις ψαχνεις εχει.αμα στεκεσαι καρτερι πρωινο ειναι για 3 πουλια το πολυ.ειναι απλα τα πραγματα.

    Όταν λέω ότι στα μέρη που πάω έχει μηδέν τσίχλες εννοώ: πρωινό καρτέρι 0 τσίχλες, ακούγονται κάτι κότσυφες, λιγότεροι από αυτούς που είχε τον Αύγουστο.
    Σε 1 ώρα περπάτημα μες τις ελιές, 0 τσίχλες.
    Απογευματινό καρτέρι 0 τσίχλες, πάλι κανά κοτσύφι να ακουστεί, όχι να φανεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #469987

    Όταν λέω ότι στα μέρη που πάω έχει μηδέν τσίχλες εννοώ: πρωινό καρτέρι 0 τσίχλες, ακούγονται κάτι κότσυφες, λιγότεροι από αυτούς που είχε τον Αύγουστο.
    Σε 1 ώρα περπάτημα μες τις ελιές, 0 τσίχλες.
    Απογευματινό καρτέρι 0 τσίχλες, πάλι κανά κοτσύφι να ακουστεί, όχι να φανεί.

    Φιλαράκι….εγώ συμφωνώ 100% μαζί σου. Τα ίδια και στην Μεσσηνία το περασμένο ΣΚ. Τώρα αν έχει τίποτα τσίχλες στα ντυμένα…δεν ξέρω…αλλά αν είναι να μην τις βρίσκω…δεν υπάρχει και λόγος να τουφεκάω. Πάντως κατά γενική ομολογία τα ίδια με εσένα συνάντησα.

    3 ώρες περπάτημα…τίποτα…3 ώρες καρτέρια….τίποτα…Για όποιον ξέρει….Βαθιαχούνι & Αλτουόραχη από τα κλασσικότερα λαγοτόπια…την Κυριακή ήταν γεμάτο λαγάδες…αποτέλεσμα….0!! τους είδα και τους ρώτησα την ώρα που φόρτωναν τα σκυλιά.

    Παλαιότερα..πέτρες πέταγες και οι λαγοί πηδάγανε από τους θάμνους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #469989

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>periklis_ath wrote:</div>
    τοσα χρονια σε αυτα τα μεροι και δεν ειχες ξαναδει γαιδουροτσωνα?
    φιλε αληθεια τα χερια ψηλα εχω σηκωσει με αυτα που λες για τα μεροι κατω..
    εαν εχεις fb να σου στειλω φωτο με λαγουσ και γουρουνια που επεσαν κατω αυτο το σ/κ
    οσο για τσιχλες….τα βουνα βραζουν κανονικα..

    Περικλή είσαι ο μόνος που μέχρι τώρα έχει βγάλει πουλιά στην Μεσσηνία…και μπράβο σου…όσα μέλη έχουν γράψει για Ηλεία Μεσσηνία και Λακωνία…γράφουν μηδενικά αποτελέσματα (διάβασε παραπάνω)!!

    Δεν έχω λόγο να μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου…απλά καταγράφω τα όσα βλέπω και μαθαίνω στις εξορμήσεις μου μέχρι τώρα!!

    Αν κάποιος άλλος εκτός από εσένα έχει κάνει καλά κυνήγια στην Μεεσηνιά μέχρι τώρα…ας βγεί να το γράψει!

    Εγώ έχω γράψει για όλη την περιοχή…από Κοπανάκι μέχρι και Ζευγολατιό…και από Μελιγαλά μέχρι Κωσταντίνιους. Όσο για τον Κεφαλά…ή Κεφάλα…ή γαιδουροσπίνο…ή γαιδουροτσώνα…ναι δεν το είχα ξαναδεί…και μαζί με εμένα και άλλοι 10 που το έδειξα.

    Φιλικά

    1.θες να μου πεις οτι το εδειξες σε ντοπιο και δεν το ειχε ξαναδει? δεν το πιστευω
    2.γραφεις οτι δεν ειχε γουρουνια δεν ειχε λαγουσ !!!!!!!!!!!!!!!! που εχουν τρελαθει να βαρανε κατω ιδικα γουρουνια.
    3.στο εχω ξαναπει τσιχλες στα μεροι που λεσ τετοια εποχη δεν πιανει ,το εαν ετυχε εσπασε ο διαολοσ το ποδι του και ειχε περσι αυτο δεν ειναι κανονας..τσιχλες απο μεσα δεκεμβρι και μετα που Οριμαζουν οι ελιεσ..

    ΚΑΙ ΕΛΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΟΙ..!!!!!!!!..
    θα εγραφα και αλλα..αλλα βαριεμαι B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #469990

    Καλησπερα σε ολους.Καλο το διημερο στα τσιχλακια που για να ειμαι ειληκρινης ειχα της επιφυλαξεις μου.Βρηκα σαφως περισσοτερα πουλια απο τα τελη Οκτωμβριου που πηγα τελευταια φορα.Δυσκολα πουλια ομως, παροτι σχετικα αντουφεκιστα.Τρομερη πρωινη υγρασια και ψιλοβροχο σχεδον συνεχες.5ωρο περπατητο και αρκετες ντουφεκιες με αρκετα πρωινα πουλια μαδημενα.Μουσκεμα, αλλα κοντα στο οριο . Καλη αποδoση τα GM FAST 32 της νομπελ, απαραδεκτα τα ΝΙΚΕ 32 ,καλα στο περπατητο για καλη κοντινη τα CHEDDITE FREE SHOTS,και κορυφαια σε αποτελεσματα για το οπλο μου και τον τροπο που ριχνω τα ΛΑΜΠΡΟ A1 SPECIALE.Θελω να δοκιμασω και αλλη μαρκα με Α1 πυριτιδα αλλα δεν ξερω ποιο εχει τετοια,θα ψαξω.Προσωπικα δεν ειμαι λατρεις τον χαμηλων γομωσεων,ισως επειδη δεν τα εχω μαθει μιας και τα οπλα ελατηριου που ξεκινησαμε δεν εριχναν τετοια πραγματα.Φετος ειχα και 2-3 εμπλοκες με την VINCI με τριαντα γραμμαρια αλλα μαλλον το οπλο δεν παταγε καλα στις γρηγορες επωμισεις.Για να γυρισω στα τσιχλακια,ευχαριστη εκπληξη τα 12 πουλακια που εκανα στο απογευματινο καρτερι την Κυριακη συν 3 χαμενα λογο σκοτους.Τοσα πουλια απογευματινο ειχα χροννια να κανω. Μολις πεσει λιγο παγωνια θα ειναι καλυτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #469992

    θα εγραφα και αλλα..αλλα βαριεμαι

    Νομίζω ότι αυτό θα ήταν το καλύτερο!!

    Προσωπική αντιπαράθεση σε αυτά που γράφω δεν έχει νόημα να κάνεις.

    Αν έχεις φωτό και μαρτυρίες…κατέθεσε τες και βοήθα κανέναν να βρεί κανένα πουλί!! Όλα τα άλλα (οι ώριμες ελιές…του διαόλου το πόδι) είναι απλά αμπελοφιλοσοφίες !!

    Φιλικά :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #469997

    Απογευματινό απόψε στη Βοιωτία, 10 χτυπημένα, τα 9 στην πουλιάστρα!
    Όλες πέρασαν απανωτά μέσα σ’ ένα δεκάλεπτο, από 17:30 μέχρι 17:40, νωρίτερα ούτε φτερό! Τις μάζεψα όλες αφού τέλειωσα το κυνήγι με φακό! Αν έτρεχα να τις μαζέψω την ώρα που περνούσαν δε θα προλάβαινα να πάρω πάνω από 3 πουλιά!
    Συμπέρασμα: τα πουλιά είναι λίγα και περνάνε όλα μαζί και βιαστικά ίσα με το τελευταίο φως της ημέρας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    archangel78 στις #470003

    Καλησπερα,αν επιτρεπεται,ειπες Α1 specialle!Ναι αλλα πιο νουμερο ειναι ιδανικο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #470011

    Σχετικά με τον γαιδουρόσπινο (κοκκοθραυστη) έχω να πω ότι είναι πολύ κοινό πουλί στην Πελοπόννησο εμένα η καταγωγή μου είναι από Ηλεία και το θυμάμαι το πουλί αυτό από τα παιδικά μου χρόνια που πήγαινα στο χωριό.Επίσης η Πελοπόννησος βράζει από γουρούνια και επίσης τα πουλιά στον κάμπο της Μεσσηνίας εμφανίζονται πιό αργά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #470015

    Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά…

    Για τους απανταχού περικλήδες…κώστηδες και άλλους…

    Το θέμα είναι…”Ποιος πήγε για τσίχλες”…και στόχο έχει αν δεν κάνω λάθος να ενημερώνει τον κόσμο για τις εξορμήσεις και αν υπήρχαν τσίχλες!

    Δεν είναι για να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του!! Αν πήγατε το προηγούμενο ΣΚ και βρήκατε τσίχλες….τότε γράψτε το….αν πάλι δεν πήγατε…τότε μην λέτε τίποτα!

    Αν ο τόπος μαζέψει πουλιά τον Δεκέμβριο ή το Γενάρη…καλώς να μαζέψει…και να ξαναπάμε!! ΤΩΡΑ ομως δεν έχει !! (τουλάχιστον εκεί που πήγα και έγραψα και τα μέρη) και αυτός είναι ο σκοπός του θέματος !! να ενημερώσει τι έγινε αυτό το ΣΚ…όχι τι θα γίνει τον Γενάρη…ούτε πότε θα έρθουν τα πουλιά!

    Αν τα πούλιά είναι σε μέρη που δεν έγραψα.. γράψτε το εσείς!! Η πλάκα είναι όμως ότι λέτε το ίδιο πράγμα με έμενα….ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ…δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω γιατί ποστάρετε….ότι τα πουλιά είναι στα βουνά!!

    Αν θέλετε να ανοίξουμε ένα θέμα…”Πότε έχει πουλιά ή Μεσσηνία” και να το συζητήσουμε όσο θέλετε!!

    Άλλοι 4 πριν από εμένα…σε Λακωνία, Ηλεία, Μεσσηνία έγραψαν το ίδιο….όσο για τους Κεφαλάδες…μπράβο σας που το ξέρατε!! εγώ δεν το ήξερα…δεν το είχα ξαναδεί…κάποιοι τα τουφεκίσανε (εύχομαι από λάθος)…και τα βρήκα τραυματισμένα στο Κάστρο. Έτσι είχα την ευκαιρία να τα δω από κοντά!!

    @Lord…Το σκέφτηκα…να πάω Τετράτζι…αλλά δεν έβγαινε!! θα το έχω στα υπόψην μετά τις ελιές! :good:

    @periklis_ath…γιατί δεν την πέφτεις και σε αυτόν που πάει στο Καπανδρίτι και δεν βρίσκει τσίχλες? να του πεις ότι οι τσίχλες έρχονται όταν ανθίσουν οι βρούβες? γιατί δεν την πέφτεις και σε αυτόν που δεν βρίσκει τσίχλες στην Εύβοια? και “σηκώνεις τα χέρια ψηλά” μόνο για την Μεσσηνία? που τι λες?? ότι και εγώ…..ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ!!!

    @ΚΩΣΤΑΣ… ναι βράζει από γουρούνια…απλά οι γουρουνοπαρέες που γνωρίζω κάτω δεν τα έχουν δει ακόμα στην Μεσσηνία. Τουλάχιστον στους αριθμούς που τα έβλεπαν πέρσι τέτοια εποχή. Προσωπικά θυμάμαι ότι στο περπατητό στον κάμπο και στο Κάστρο ήταν γεμάτο σκαλίσματα. Τώρα είδαμε ελάχιστα πράγματα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #470024

    Στην ευρύτερη περιοχή της Νεμέας με έναν ακόμη φίλο πήραμε τελικά μετά από 4ωρο περπατητό 11 πουλιά και χαμένα δυστυχώς άλλα 6.
    Γενικότερα μόνο σε περπατητό παίρνεις πουλιά τέτοια εποχή και καμμιά “μαύρη” τα πρωινά πριν ξημερώσει καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #470025

    Στην ευρύτερη περιοχή της Νεμέας με έναν ακόμη φίλο πήραμε τελικά μετά από 4ωρο περπατητό 11 πουλιά και χαμένα δυστυχώς άλλα 6.
    Γενικότερα μόνο σε περπατητό παίρνεις πουλιά τέτοια εποχή και καμμιά «μαύρη» τα πρωινά πριν ξημερώσει καλά.

    Ξέχασα η βόλτα το Σάββατο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,191 έως 26,205 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων