ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,206 έως 26,220 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tasosz στις #470041

    Σήμερα κατά τις 11.00 περπάτησα 1-1.30 ώρα,βρήκα ένα κομμάτι που δεν είχε περάσει κανένας από το πρωι(γιατί μόνο από εκεί σήκωσα τσίχλες)είδα και άκουσα 10-12 κατάφερα να ντουφεκίσω(όντας μόνος) 2 τελικά ,έπεσαν και οι 2 αλλά μόνο την μία βρήκα η άλλη έμεινε στα πυκνά.Στο τέλος σηκώθηκε από ένα σκίνο και ένα ψαρόνι που το πέρασα για τσίχλα και πήγε να κάνει παρέα στην τσίχλα που είχα στο σακίδιο. :yes:
    Αυτά νοτιοανατολική αττική…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #470046

    τσιχλες μονο σε περπατητο στην περιοχη της κορινθιας λιγα πραγματα απο περιση στο συγκεκριμενο σημειο ποιο λιγα πουλια για την εποχη.7 στο χερι και 5 χαμενες αλλα με πολη πεδεμα.για τα φυσιγγια με α1 που ρωτας δοκιμασε τα oskar κοκκινα πολη καλα σε ολες τοις αποστασεις οταν εχει υγρασεια θα εχεις αιματα ομως αλλα τα πουλια ξερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    110
    gregwng στις #470048

    Πέριξ του Πύργου Ηλείας ούτε μία! 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #470063

    Hunter 21 τα φυσιγγια που λες αποδιδουν κ στο κρυο???μ κανει εντυπωση για 28 γρ.γι αυτο σε ρωταω…

    αποδιδουν ΑΡΙΣΤΑ στο κρυο!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #470069

    ρεκορ καριερας!!!!!!!! 16 τουφεκιες 10 τσιχλες σε περπατητο. 63% ευστοχια :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    chukarrr στις #470079

    καλησπέρα σας παιδιά!! είμαι νέος στην παρέα!!!
    πήγα για λαγό το περασμένο σκ και δεν κάναμε τίποτα αφού ο καιρός μας τα χάλασε.. :scratch:
    πουλιά στον κάμπο δεν έχει τίποτα από οτι βλέπω..
    για κυριαρίνες πήγε κανένας αυτές τις μέρες ή και αυτές είναι εξαφανισμένες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #470092

    Καλησπέρα και καλως ήρθες στην παρεα. Εχει κυργιαρες ψηλα αλλα θέλει γαϊδούρινη υπομονή για να πάρεις λιγα πουλια. Δεν παίζουν πολυ και σου σπάνε τα νεύρα καθως τις ακούς ολόγυρα αλλα δεν τις βλέπεις. Τουλάχιστον αυτό είναι το σκηνικό εκει που παω εγω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #470094

    παιδια στον καμπο βρηκα πολλα πουλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #470095

    τα εξαιρετικα αποτελεσματα τα ειχα με τα lambro tordo 32gr στην xanthos με 4* .. αλλα δεν μου αρεσε το γεγονος οτι βρηκα μεσα στο κουτι ενα φυσιγγι με τσαλακομενο μεταλλο και αρκετα πιο ελαφρυ απο τα αλλα ! οποιος εχει περιεργια μπορω να ανεβασω κ φοτο με το φυσιγγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    kostask στις #470096

    Σάββατο στα Σέρρες είχε πολλές τσίχλες κοπαδακια πηγεναν και ερχόντουσαν αλλά εμείς για Φασσα ..τα λυπομουν τα 5.5 να τα χαράμισω στο τσίχλα έτσι αρκέστηκα στο μπανιστιρι :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #470100

    Έτσι όπως τα λέει ο mitsosvinci.Οι δενδρότσιχλες είναι πολύ πονηρές.
    Απαιτούν πολύ καλή απόκρυψη,αλλιώς μόνο θα τις ακούς…
    Γνώμη μου είναι ότι είναι νωρίς ακόμα για αυτό το είδος τσίχλας.
    Θα πρέπει να πέσει παγωνιά και ταυτόχρονα να ωριμάσει το γκι για να ανεμίσουν και να κάνεις ένα καλό κυνήγι. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #470105

    Aπογευματινο σημερα αφου μεχρι τις πεντε και μιση δεν περναγε πουλι απο πουθενα εντος του οπτικου μου πεδιου :unsure: ,ξαφνικα περασαν 4 πουλια τα ντουφεκισα πεσανε οι 3 και αφου καταξεσκιστικα μεσα στα πουρναρια και τα βατα καταφερα να βρω μονο την 1 😥 .Δεν λεει δεν ξανακαθομαι σε αυτο το σημειο ειναι πολυ δυσκολο να βρεις τις πεσμενες.Ψηλοτερα απο μενα σε πευκοτο καπιος αλλος εριξε σε πανω απο 10 πουλια.

    Βασιλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #470124

    Από Δευτέρα πέφτει αρκετά η θερμοκρασία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #470128

    Παραλληλα με την μαχη της Μεσσηνιας ας πουμε και καμια αλλη κουβεντα.Σημερα μιλαγα με Ξανθη και εχει πολλες κυριαρινες σε υψομετρα οξιας ομως,χαμηλα λιγες.Φασσες φαινονται λιγες στον καμπο μπαινοβγαινουν στο απαγορευμενο αλλα ψηλα.Για τα φυσιγγια οσκαρ εχω ακουση καλα λογια αρκετες φορες δεν ηξερα οτι ειναι με Α1.Οποιος ξερει που τα βρισκουμε στην Αθηνα ας μας πει.Προσωπικα το καλυτερο φυσιγγι που εχω ριξει εγω στα 32 ειναι το παλιο ΑΖ 20 MAIONCHI αλλα το σταματησα γιατι σε καποια παρτιδα του μαδαγαν απιστευτα τα γραματα πανω στο φυσιγγι με αποτελεσμα να κανουν χαλια τη θαλαμη.Τωρα νομιζω το βγαζει η Nobel σε classica 20.Για τα φυσιγγια των 28και 24 γραμμαριων που συχνα αναφερονται εδω καλο θα ηταν να τονισουμε οτι τα φυσιγγια αυτα ειναι, οπως ξερουμε ολοι,σκοπευτικα ,που απλα σημαινει,ταχυτητα , καλες κατανομες,χαμηλο λακτισμα.Ιδανικο τριγωνο αλλα στο κυνηγι τα πραγματα διαφοροποιουνται.Με λιγα λογια και αυτο το λεω για τους νεους κυνηγους,η χρηση τον σκοπευτικων φυσιγγιων στο κυνηγι θελει εμπειρια στη βολη.Επιτυχιες εχουν οι “γρηγοροι”,αυτοι που ριχνουν στην τσιχλα που πεταγετε απο το πουρναρι στα πρωτα μετρα,χωρις ψαξιμο και σε αψογες επωμισεις.Το σκοπευτικο φυσιγγι δεν διορθωνει λαθη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #470130

    Γιωργο σκιστο το φυσιγγι να δεις αν ειναι σωστα γεμισμενο γιατι απο φιλο ακουσα οτι σε παρομοιο περιστατικο λειπανε πραγματα μεσα απο το φυσιγγι.Εγω φιλε δουλευω εδω και τρια χρονια τα RC 32 ,φονικο φυσιγγι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,206 έως 26,220 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων