ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,251 έως 26,265 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #470227

    Στο κυνηγι τσιχλοκοτσυφων προτιμω οικονομικα, αλλα κυριως ελληνικα φυσιγγια.
    Τα σπρορτινγκ του Λαμπρο ειναι εξαιρετικα κατα την αποψη μου.
    Υπαρχουν πληθωρα αξιοπρεπων φυσιγγιων, αλλα δεν ριχνω σε τσιχλα φυσιγγι με τιμη πανω απο 6 ε το κουτι.
    Τα τελευταια δυο χρονια προτιμω να στηριζω ενα καταστημα της περιοχης μου και ριχνω τα fox του Παπακωνσταντινου, 32 γραμ. ν 8 γεμισμενα στου Μαυρουλη.
    Με αυτο το φυσιγγι, με την beretta es 100 delux kai 4* ειναι αυτη η φαση :

    https://www.youtube.com/watch?v=3wwkwHZfEJU&list=UU5zZX-slyZI6EZ2xkylSeKA


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #470232

    Καλησπέρα. Το απογευματινο μου εξακολουθεί να πάει πολύ καλα! Ο καιρός ζεστος με το νοτια να φυσάει αρκετα και ειχε βρέξει λιγο πριν 1 ωρα. Τα αποτελέσματα παρακάτω!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #470235

    Καλησπέρα. Το απογευματινο μου εξακολουθεί να πάει πολύ καλα! Ο καιρός ζεστος με το νοτια να φυσάει αρκετα και ειχε βρέξει λιγο πριν 1 ωρα. Τα αποτελέσματα παρακάτω!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    ωραίος ο Μήτσος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    719
    KALTSDIM στις #470236

    Καλησπέρα…σε όλους και συγνώμη για την παρέμβαση. Μήπως θα έπρεπε ή κατά τα άλλα ενδιαφέρουσα συζήτηση να μεταφερθεί στην ενότητα «Φυσίγγια και βλητική»?

    Δεν ανεβάζω θήραματα…αλλά μήπως ξέρει κανείς το πουλί της φωτογραφίας? Είχε 2 κοπάδια στην ΝΑ Αττική σήμερα μεγάλα σε αριθμό και δεν νομίζω να είναι τσίχλες.

    Συμφωνω με τον προγραψαντα….ειτε τσιχλοπενια, ειτε οικοαναπαυση……..ας αναφερομαστε σε θηραματα οπως λεει ο τιτλος…….γιατι μετα τα φυσιγγια θα αρχισουμε με τι οπλο, τι τσοκ, τι αρβυλο, τι γαλοτσα ….και το χασαμε……

    Ποια ημερα απο τις επομενες θεωρειτε την πλεον καταλληλη????? και σε ποια περιοχη -για μας τους κατοικους του -Κλεινου Αστεως-????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #470237

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΘΕΟΦΑΝΗΣ wrote:</div>
    καλά ρε overlord,πλάκα μας κάνεις? αφού ξέρεις τι πουλί είναι, εφόσον το κατέβασες από το internet, γιατί ρωτάς? τι νομίζεις ότι είμαστε τίποτα παιδάκια και θα απαντήσουμε στο τεστ που μας βάζεις? το πουλάκι τσίου……
    <hr>
    <div class=»bbp-reply-signature»>
    Φάνης

    </div>

    Επείδή είσαι καχύποτος…θα σου πω ότι ναι…το κατέβασα από το Internet…γιατί μοιάζει ΠΑΡΑ πολύ…δεν ήταν ακριβώς το ίδιο. Επίσης…με το ίδιο όνομα το έχουν και σε διαφορετικές εικόνες.

    Οπότε είπα να ρωτήσω….μπας και κανένας χριστιανός ξέρει….αλλά μην χάσεις εσύ….άκου το πουλάκι τσίου.!!! καλό…. :good:

    Για την ιστορία….ξέρεις τι είναι???

    ΥΓ: Την σκούφια σας για φαγωμάρα πετάτε ορισμένοι!!

    αγαπητέ :bye: είμαι από τα πιό φιλήσυχα άτομα και στο φόρουμ,και γενικότερα σαν χαρακτήρας…το πουλάκι ήταν για να ευθυμήσουμε :yahoo:

    το πουλάκι που με ρωτάς αν ξέρω τι είναι, σαφώς και δεν έχει καμία σχέση με τις κιχλίδες και σαφώς έχει και τελείως διαφορετικό πέταγμα και πρέπει να είσαι ή άσχετος ή χαζός για να το τουφεκίσεις….γνωρίζω πολύ καλά τι είναι…..εσύ γιατί το αναφέρεις σαν θήραμα? :scratch:

    είσαι λίγο πονηρήδης?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #470260

    :yahoo: :yahoo: φάνη καλά έγραψες (είσαι λίγο πονηρήδης?)μπαααααα καθόλου η ιδέα σου
    είναι :yes: :yes: :mail: χαχαχαχαχαχαχα

    δεν έχει αφήσει συναδελφο μεσα στο φόρουμ,που να μην σχολιάσει αυτα που γράφει χαχαχα
    οσα δεν του αρέσουν βέβαια,μην τον κακολογήσουμε κιόλας τον άνθρωπο :rose:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #470309

    σημερα περιξ θεσσαλονικης 3 τσαρτσαρες στο χερι και μια χαμενη!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #470321

    Επιστροφή πριν από λίγο από σημερινό κυνήγι στο Χιλιομόδι Κορινθίας. Υπέροχη καλοκαιρινή ημέρα. Εκτυφλωτικός ήλιος, Τίποτα δεν τάραξε την ηρεμία του πρωινού, αφού ούτε εγώ ντουφέκισα, ούτε ακούστηκε άλλη ντουφεκιά.
    Ολόκληρος ελαιώνας και δεν πέταξε ούτε μια τσίχλα.Ακούστηκαν μόνο ένα – δυο κοτσίφια, χωρίς βέβαια να φανούν.
    Μάλλον δεν πρέπει να λέμε κάθε Οκτώβριο ότι μπήκαν πουλιά, αλλά ότι πέρασαν. Κάτι σαν τα τρυγόνια και τα ορτύκια γίνεται. Περνάνε.
    Δεν είμαι αισιόδοξος για τη συνέχεια.Τον Ιανουάριο και μετά που θα ξαναπερνάνε θα αξίζει το κυνήγι της τσίχλας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    chukarrr στις #470332

    πάντως λέει ότι ο καιρός θα αλλάξη.. μικρή πτώση θερμοκρασίας και ΒΔ-(Β)-ΒΑ άνεμος για το σκ και μέχρι την τετάρτη..
    υπάρχει περίπτωση να περάσουν πάλι κάποια πουλιά ή τελείωσαν όλα τώρα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #470338

    Περασμενο Σάββατο σε Τολοφώνα Φωκίδας πολύ λίγα πουλιά… στο καρτέρι το πρωινό. Στο περπάτημα μετά ελάχιστα πιασμένα σε βάτα χωρίς να ανεμίζουν καθόλου… 3 άτομα πήραμε 10 πουλιά συνολικά. Σκέφτομαι να κατέβω Δήμαινα το Σαββατο. Έχει κανένας εικόνα τι “παίζει” εκει? Κάποιος που να πήγε αυτές τις ημέρες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #470352

    Περασμενο Σάββατο σε Τολοφώνα Φωκίδας πολύ λίγα πουλιά… στο καρτέρι το πρωινό. Στο περπάτημα μετά ελάχιστα πιασμένα σε βάτα χωρίς να ανεμίζουν καθόλου… 3 άτομα πήραμε 10 πουλιά συνολικά. Σκέφτομαι να κατέβω Δήμαινα το Σαββατο. Έχει κανένας εικόνα τι «παίζει» εκει? Κάποιος που να πήγε αυτές τις ημέρες?
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Κυνήγι, φύση και τρόπος ζωής…

    </div>

    γιωργο μην πας δεν εχει τιποτα.οχι εγω αλλα φιλος που εμπιστευομαι μου ειπε οτι ειδε 5 μαυρες και μετα νεκρα αυτα το προηγουμενο σκ.γενικως η πελοπονησος φετος δεν εχει πολλα πουλια τουλαχιστον στα καρτερια……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #470353

    γιωργο μην πας δεν εχει τιποτα.οχι εγω αλλα φιλος που εμπιστευομαι μου ειπε οτι ειδε 5 μαυρες και μετα νεκρα αυτα το προηγουμενο σκ.γενικως η πελοπονησος φετος δεν εχει πολλα πουλια τουλαχιστον στα καρτερια……

    Thanks… Γενικά κάθε χρονιά κινούμαι μεταξύ Ξηρονομής, Δήμαινα, Αγία Άννα μετά απο Αλίαρτο (φέτος δεν πήγα καθόλου) και Δαύλειας… Μυρίζω από εδώ, στήνω αυτί από εκεί αλλά δεν τις βλέπω πουθενά… Με βλέπω πάλι για Ξηρονομή λοιπόν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #470354

    Στην Αγία Άννα, εντωμεταξύ, πάντα παίζουν κοτσύφια και κάποιες τσίχλες στα πυκνά και στην ποταμιά που έχει εκεί, αλλά δεν ενδείκνυται για περπάτημα από μεσήλικες… :whistle: :whistle:

    Είναι όλο ανηφορο-κατηφόρες και δεν έχει σχέση με τους ελαιώνες που ξέρουμε… Πάντως Τολοφώνα δεν θα με ξαναδείτε… Πολύ περίφραξη ρε παιδιά… κάθε χρόνο και χειρότερα… Από εδώ δεν περνάς, από εκεί σύρματα, πιο κάτω φραγμένο, δεξιά βάτα… μιλάμε για στίβο μάχης…
    Καμία σχέση με ξηρονομή ή παλαιοπαναγιά και δήμαινα… (σε ευκολία τουλάχιστον) 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #470385

    Πάντως Τολοφώνα δεν θα με ξαναδείτε… Πολύ περίφραξη ρε παιδιά… κάθε χρόνο και χειρότερα… Από εδώ δεν περνάς, από εκεί σύρματα, πιο κάτω φραγμένο, δεξιά βάτα… μιλάμε για στίβο μάχης…

    Συνάδελφε έχεις πολύ δίκιο. Ένα από τα καλύτερα μέρη για περπατητό για τους κυνηγούς στην περιοχή, ο ελαιώνας της Ερατεινής, έχει κατακερματιστεί από τις περιφράξεις των κτημάτων. Από την άλλη, αν ρωτήσεις τους ιδιοκτήτες, σίγουρα θα έχουν κι αυτοί τα επιχειρήματά τους για το φράξιμο…. Ευτυχώς στον ελαιώνα της Άμφισσας απαγορεύονται οι περιφράξεις, και ο ελαιώνας έχει καθολική μορφή (στο μεγαλύτερο μέρος του).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #470391

    Σημερινο απογευματινο απολογισμος: τσιχλες 0
    καρακαξες 3

    Οι τσιχλες ηταν αφαντες.Περασανε 2 πουλια την ωρα που με φοντο το βουνο τις εχανες απο τα ματια σου. :negative:
    Το μπελα τους βρηκαν οι καρακαξες που περασαν απο νωρις. :yahoo:

    Βασιλης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,251 έως 26,265 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων