ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,266 έως 26,280 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #470393

    Τσίχλες μπορεί να μην έχει, λαγούς όμως έχει!
    Εχθές, ημέρα Τετάρτη, 19 Νοεμβρίου (τονίζω την ημερομηνία γιατί έχει σημασία για το λαγοκυνήγι) σε απογευματινό καρτέρι για τσίχλες, λίγο πριν τη δύση του ήλιου (λίγο μετά τις 17:00) και ενώ τσίχλες δεν υπήρχαν ούτε για δείγμα, μου έκανε μια ευχάριστη έκπληξη ένας “αυτιάς” ο οποίος με πλησίασε από πίσω (χωρίς φυσικά να με πάρει χαμπάρι) και τον καρπώθηκα με 10άκι, παρακαλώ, 30g (ήταν κοντά όμως, περίπου 15 μέτρα). Ο λαγός αυτός που πήρα ήταν αρσενικός και ζύγιζε ακαθάριστος σχεδόν 3,5kg!
    Υ.Γ.: Αν έχεις τύχη, διάβαινε!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #470394

    Τσίχλες μπορεί να μην έχει, λαγούς όμως έχει!
    Εχθές, ημέρα Τετάρτη, 19 Νοεμβρίου (τονίζω την ημερομηνία γιατί έχει σημασία για το λαγοκυνήγι) σε απογευματινό καρτέρι για τσίχλες, λίγο πριν τη δύση του ήλιου (λίγο μετά τις 17:00) και ενώ τσίχλες δεν υπήρχαν ούτε για δείγμα, μου έκανε μια ευχάριστη έκπληξη ένας «αυτιάς» ο οποίος με πλησίασε από πίσω (χωρίς φυσικά να με πάρει χαμπάρι) και τον καρπώθηκα με 10άκι, παρακαλώ, 30g (ήταν κοντά όμως, περίπου 15 μέτρα). Ο λαγός αυτός που πήρα ήταν αρσενικός και ζύγιζε ακαθάριστος σχεδόν 3,5kg!
    Υ.Γ.: Αν έχεις τύχη, διάβαινε!

    Νικόλα παίξε κανα τζόκερ ,να κερδίσεις στο πρώτο!!Μπράβο πάντως ρε παλικάρι!! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #470401

    Με δεκαρακι και τον κρατησες?μεγαλη τυχη!Μπορουσε ανετα να σου φυγει σκαγιομενος.Μαλλον πηρε σκαγια μπροστα,και κεφαλι αλλιως τα δεκαρια μενουν πανω στη προβια και ισα που τον μαδανε.Πηρα και εγω εναν φετος στα ορτυκια τεραστια λαγινα 3880 με 9αρια αλλα μου πεταχτηκε μπροστα μου και την τουφεκισα κατω απο τα δεκα μετρα και πηρε ολη την τουφεκια κεφαλι και λαιμο.Μπραβο που τον πηρες γιατι ειχες διπλη τυχη.Αντε και σε γουρουνι!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #470406

    Σας ευχαριστώ παιδιά!
    Τον βρήκαν πολλά και πυκνά σκάγια στην αριστερή πλευρά και προς τα εμπρός, στο ύψος του θώρακα. Έπεσε ξερός και έβγαζε αίμα από το στόμα και τη μύτη. Κάποια σκάγια του τρύπησαν εσωτερικά όργανα και το στομάχι, με αποτέλεσμα εσωτερική αιμορραγία!
    Πάλι καλά πάντως!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #470407

    Με δεκαρακι και τον κρατησες?μεγαλη τυχη!Μπορουσε ανετα να σου φυγει σκαγιομενος.Μαλλον πηρε σκαγια μπροστα,και κεφαλι αλλιως τα δεκαρια μενουν πανω στη προβια και ισα που τον μαδανε.Πηρα και εγω εναν φετος στα ορτυκια τεραστια λαγινα 3880 με 9αρια αλλα μου πεταχτηκε μπροστα μου και την τουφεκισα κατω απο τα δεκα μετρα και πηρε ολη την τουφεκια κεφαλι και λαιμο.Μπραβο που τον πηρες γιατι ειχες διπλη τυχη.Αντε και σε γουρουνι!!

    Σίγουρα; Λαγός στα 15 μέτρα δεν έχει πρόβλημα με Νο 10 σκάγια; Δεν είναι αρκετά κοντά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    stef42 στις #470408

    Παιδιά μη μπερδεύουμε το λαγό με το γουρούνι ότι θα μείνουν τα σκάγια στο δέρμα.Σε κοντινή απόσταση 15-20 μέτρα τα 10ράκια κάνουν μεγάλη ζημιά γιατί λειτουργούν σα βελόνες και έχουν μεγάλη διάτρηση και βεβαίως είναι και 1000 περίπου ανάλογα τα γραμμάρια.Τους περισσότερους λαγούς τους χτύπησα σε κυνήγι τσίχλας με ψιλά σκάγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #470412

    Αν και πιανουμε θεμα ασχετο με το τοπικ στη σελιδα με τους λαγους εχω ανεβασει φοτο με τους δυο φετινους μου.Καθε χρονο σε κυνηγι ορτυκιου και τσιχλας ντουφεκαω το λιγοτερο 5 με αρκετες παραπανω συναντησεις.Λεω μονο αυτο χωρις να μπω σε λεπτομερειες λογο ασχετου τοπικ.Λαγο με σκαγια ψιλα,ακομα και 8αρια στα 20 μετρα δεν ντουφεκαμε.Οι πιθανοτητες να μεινει ακαριαια ειναι πολυ λιγες,εκτος αν ειναι λαγουδακι 1.5 κιλο.Οσα για σκαγια που μενουν λιγο μετα την προβια χωρις να τρυπησουν καν κρεας εχω δει πολλε φορες οταν τους καθαριζω.Ψιλα σκαγια που παραμορφωνονται τελειος πανω του.Μιλαμε για λαγους οχι λαγουδακια του κιλου.Περυσι εχασα εναν με 8αρια ντουφεκισμενο με την 1 ντουφεκια στα 10 μετρα,την πηρε στα καπουλια οχι πολυ γεματη και ουτε που εκοψε την δευτερη στα 15 περιπου στο πλαι,μαδησε εκοψε λιγο,χωθηκε σε μια μεγαλη πουρναρα και αντιο.Για αυτο λεω, μονο πολυ κοντα ,να ειναι το μερος καθαρο και παλι τυχη θελει με τσιχλοφυσιγγα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    stef42 στις #470421

    Καλημέρα σε όλους και ζητάω επίσης συγνώμη απ’όλους αν είμαι εκτός θέματος,αλλά δε μπορώ να δεχτώ αυτά που λέει ο Χρήστος και παρ’όλο που δεν είμαι καθόλου ισχυρογνώμων δεν ευσταθούν.Αν τον πάρεις το λαγό καλά και όχι 2-3 σκάγια θα πέσει ανεξαρτήτως βάρους.Τι πάει να πει 1,5 κιλό ‘η 3,5 κιλά.Συγνώμη και πάλι.Πριν από λίγο μίλησα με ξαδέρφια μου στο Καλό Νερό στη Μεσσηνία.Πρωί,βράδυ καρτέρι γιατί μετά μαζεύουν ελιές(λίγα πράγματα φέτος από καρπό),και πλήρης απογοήτευση γιατί κάνουν εύλογα συγκρίσεις με πέρυσι.Περιμένουν τα κρύα γιατί είναι με φανελάκι ακόμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #470422

    Συνάδελφε έχεις πολύ δίκιο. Ένα από τα καλύτερα μέρη για περπατητό για τους κυνηγούς στην περιοχή, ο ελαιώνας της Ερατεινής, έχει κατακερματιστεί από τις περιφράξεις των κτημάτων. Από την άλλη, αν ρωτήσεις τους ιδιοκτήτες, σίγουρα θα έχουν κι αυτοί τα επιχειρήματά τους για το φράξιμο…. Ευτυχώς στον ελαιώνα της Άμφισσας απαγορεύονται οι περιφράξεις, και ο ελαιώνας έχει καθολική μορφή (στο μεγαλύτερο μέρος του).

    Έχουν σίγουρα και οι ιδιοκτήτες τον λόγο τους… και δεν νομίζω ότι οι κυνηγοί είναι ένας από αυτούς… ή έστω όχι ο βασικός. Άμφισσα πάντως δεν έχω πάει… Τελικά ο κύβος ερρίφθη… Σάββατο Αγία Άννα (να απολαύσω και τοπίο…)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #470511

    Καλησπέρα,
    απογευματινό περπατητό στη Βουνιχώρα Φωκίδας, απέδωσε δύο τσίχλες. Δυστυχώς ένας κότσυφας έπεσε κοψόφτερος και τον έχασα, παρά το ψάξιμο. Όλα τα πουλιά που είδα – καμιά δεκαριά – ήταν μαζεμένα, πήρα τα 2, και σε όλη την υπόλοιπη βόλτα, δεν βρήκα τίποτα. Έκανα και ένα καρτέρι μέχρι που σουρούπωσε, αλλά τα πουλιά μάλλον έχουν εγκαταλείψει αυτό το σπορ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #470513

    Συντομο απογευματινο σημερα στα μεσογεια και με το ζορι ειδαμε 5-6 πουλια.2 ντουφεκιες μια στο χερι.Τελικα απο οτι βλεπω ειμαι πολυ τυχερος με τα πουλακια που παιρνω στην Αργολιδα.Με πολυ περπατημα 15 πουλακια τα κανεις ανετα.Αν ειναι και δυο ατομα μαζι και κινηθουνε σωστα εχει ενδιαφερον.Οπως εχουν τα πραγματα τωρα προτιμουμε μικτα μερη για περπατημα .εκει ολο και κατι θα βρουμε.Σε απεραντες εκτασεις με ελιες δεν εχουμε τυχη τωρα ,αργοτερα ισως.Θελω να πω επισης για το λογο οτι εδω μας διαβαζουν πολλα ατομα που πολλοι απο αυτους ειναι και νεοι κυνηγοι οτι καποια πραγματα στο κυνηγι δεν αμφισβητουνται.Ενα απο αυτα φιλε Stef ειναι και το εξης΄¨μεγαλο θηραμα -χοντρα σκαγια,τελος.Τωρα οσο αναφορα το τι σημαινει λαγος 1,5 κιλο,τι 3,5 και για το πως ΠΡΕΠΕΙ να ντουφεκιετε ο λαγος μια αναγνωση στο τοπικ του λαγου θα σε βοηθησει πολυ.Αλλο πραγμα το ντουφεκαω για να σκοτωσω,αλλο το ντουφεκαω και αν την παρει γεματη…ισως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #470527

    Σημερα στα Μεσογεια,για τσιχλες περπατουσαμε (εγω και η σκυλιτσα μου),ορτυκι μου ξεπεταξε…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #470530

    Που είναι οι τσίχλες οεο?Πρωινό Δερβενοχώρια σε τρείς έριξα 1 πήρα! Απο Ασωπία μεριά πέφτανε αρκετές τουφεκιές αλλά δεν ξέρω σε τί?Πιθανόν τσίλες βαράγανε που τους αρέσουν τα λαικά :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    PAGANI στις #470536

    berket ησουν μονος σου με ενα μαυρο κοκερ και αυτοκινητο πεζω ??

    ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #470541

    Ναι Φώτη :good: , Εσύ με τι ήσουν ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,266 έως 26,280 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων