ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,341 έως 26,355 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #471092

    Καλησπερα στους συναδελφους!το π,σ,κ,δ θα βρισκομαι προς μεσσηνια μερια!ξερετε αν παιζει τπτ εκει κατω απο τσιχλακια οσοι τα κυνηγανε τα μεροι;να παρω οπλο μαζι;
    Ευχαριστω εκ των προτερων και καλα κυνηγια σε ολους!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #471110

    Kαλησπερα!Εχω εξοπλιστει με φυσιγγια σχεδον για ολα τα θηραματα,εβγαλα και την αδεια μου(λιγο αργα )και σκεφτομαι να παω για το πρωτο μου κυνηγι ever στην περιοχη της Λαυρεωτικης!Δηλαδη απο παραλια ,μπαινω πχ Παλαια Φωκεα και μολις περασω με τα αμαξι τα κατοικημενα,παρκαρω και οργωνω τα βουνα για θηραματα?Και τι θηραματα κυκλοφορουν τωρα?Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

    Κατ’ αρχήν να σε καλωσορίσω φίλε στην μεγάλη κυνηγετική οικογένεια και στην παρέα του e-artemis :bye: :bye: :bye:

    Απ’ ότι καταλαβαίνω είσαι αδαής :unsure: (σε καμία περίπτωση δεν το λέω απαξιωτικά) 😉
    Για να σε βοηθήσουμε καλό θα ήταν να μας πεις τα εξής:
    1) έχεις πάει ποτέ κυνήγι με κάποιον έμπειρο;
    2) γνωρίζεις τους βασικούς κανόνες ασφαλούς χρήσης του όπλου σου;
    3) αν ΝΑΙ, ποιος στους είπε ή που τους είδες;

    Φιλικά σου προτείνω να επισκεφτείς κάποιο σκοπευτήριο ΠΡΙΝ βγεις για κυνήγι, ακόμα καλύτερα αν έκανες μερικά μαθήματα σε κάποιον δάσκαλο σκοποβολής….

    Ειλικρινά σου λέω εάν κατοικούσα στο λεκανοπέδιο θα σε προσκαλούσα να με συνοδεύσεις σε κάποια κυνηγετική εξόρμηση μου ΑΟΠΛΟΣ για να έβλεπες από κοντά κάποια βασικά…
    Κι αργότερα βλέπαμε για το όπλο……

    ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΓΙΑ “ΚΥΝΗΓΙ” ΕΤΣΙ ΑΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΟΣ!!!! :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #471111

    Και κάτι άλλο προς άπαντες τους συμμετέχοντες:

    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΣΕ ΣΥΝΚΥΝΗΓΟΥΣ “καλό κυνήγι” :negative: φτου φτου γκαντεμιά 😉

    είναι άγραφος νόμος!!!! B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #471115

    ή καλες χελωνες ή λαγου μαλι ή ………… :mail: :unsure:

    Βασιλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #471133

    Άσπονδος ήθελα να γράψω και έγραψα αδέσποτος!

    Όσο για τις προσωπικές επιθέσεις…έχεις καταντήσει κουραστικός και κουράζεις και τους άλλους!!

    ασε ρε κουτοπονηριδη τις εξυπναδες….ξερεις παρα πολυ καλα τι γραφεις!!!!
    οσο για το ποιος ειναι κουραστικος ας το κρινουν οι υπολοιποι…ρε,δεν υπαρχει τοπικ και ανθρωπος που να μην εχεις δημιουργησει προβλημα εδω μεσα…κομπλα!!!!!!! :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #471148

    Περιμενουμε το σ-κ για καμια εξορμηση παλι.Ελπιζω να βρω τα ιδια πουλακια που βρηκα στην Αργολιδα πριν 15 μερες.Θα ανεβω και καπου λιγο ψηλοτερα για καμια γερακοτσιχλα στα κεδρα γιατι την βδομαδα αυτη εκανε κατι μπασιματακια απο μεγαλες τσιχλες.Φιλος περδικοκυνηγος μου ειπε για πολλες τσατσαρες στα Καλαβρυτα,πουλια που μπηκαν αυτες τις μερες.ο ξηρος καιρος θα βοηθησει γιατι η υγρασια μας στερησε πολλα πουλιαΣιγα σιγα ομως οι εσωτερικες μετακινησεις ολοενα και θα πυκνωνουν τα τσιχλακια στα χαμηλα τσιχλοτοπια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #471183

    Ησυχία βλέπω από πουλιά στο topic…Όλοι μέσα μείναμε? Αλλά και οι τσίχλες πιο λίγες από πέρισσυ :negative: στα μέρη μου με εξαίρεση τα κοτσύφια που βλέπω αρκετά περισσότερα :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #471193

    Εχθες το απογευμα στην θηβα ειχε καποια πουλακια τα οποια ομως με την βροχη βγαινανε δυσκολα απο τα πυκνα.
    Τελικα πηραμε δυο στα χερια και εξι τις αφησαμε για τις αλεπουδες.Προσωπικα με χαλαει παρα πολυ οταν αφηνω πουλια πισω.Καναμε μπανιστηρι και σε μια κυρια η οποια σηκωθηκε λιγο μακρια αλλα μεσα στο πυκνο οποτε δεν εκανα καν την κινηση να σηκωσω το οπλο γιατι θα ηταν δυσκολο να την βρω.Οποτε αρκεστηκα στο μπανιστηρι και εφυγα με την ελπιδα οτι θα την ξαναπετυχω αλλη φορα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #471200

    Καλησπέρα κύριοι! Χθες έκανα ενα γρήγορο περπατητο απο τις 3 μέχρι τις 4μιση. Βρήκα αρκετά έως πολλά πουλια σε κανάλια με βατους και λυγαριες αλλά δεν εβγαιναν ευκολα σε σημεία για βολή. Τελικά πηρα 4. 5παρα έπιασα καρτέρι μπροστά σε μια μεγάλη καναλια εχοντας στην πλάτη το πευκοδάσος. Ανέβηκαν μπόλικα πουλιά και κρατησα 8 που πέρασαν στο καθαρό. Σήμερα ξεκούραση και συντήρηση οπλισμου και αυριο ελατα για χοντρες και καμια κοκκινουλα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #471209

    Καλα τα λες ρε Μανο. Λοιπον παιδια πηγα χθες καρτερακι το απογευμα αλλα δεν ανεφερα τιποτα γιατι ελεγα οτι ετυχε αλλα πηγα και σημερα και βεβαιωθηκα οτι δεν ετυχε γιατι συμτωση επαναλαμβανομενη παυη να ειναι συμτωση.Εχθες δεν εριξα ουτε μια τουφεκια. Σημερα σε αλλο καρτερι εριξα σε μια τσιχλα και γενικα και αλλα καρτερια σε γενικες γραμμες δεν τουφεκισανε.Μπορει καποιος να μου πει τι γινετε φετος ρε παιδια;;;

    Βασιλης

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    293
    ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ στις #471211

    Διαγράφησαν και τροποποιήθηκαν μηνύματα. Επίσης επιβλήθηκε ποινή αποκλεισμό σε ένα μέλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #471213

    Βασιλη ισως ειναι και με τις περιοχες , στην ευβοια που κυνηγαω εχει πολλες ελιες φετος σε αντιθεση με περυσι και οσο να ναι κραταει καποια πουλια τωρα τον νοεμβρη . αργοτερα θα ερθουν κιαλες πιστευω .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #471214

    Φιλε Γιωργο εγω μιλαω για την περιοχη των Μεσογειων Αττικης.Το θεμα ειναι οτι καποια πουλια υπαρχουν γιατι πηγενοντας προς το καρτερι καποια πουλια σηκωνοντε απο τα σκινα αλλα δεν ανεβενουν αλλα για τα πευκοτα για να πανε για κουρνια.

    Βασιλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #471215

    τι να πω δεν ξερω , παντως απο περσυ θα την ελεγα καλυτερη την χρονια στην ευβοια , αλλα τα τελευταια 2-3 χρονια σε καποια μερη που εβρισκα πουλια τωρα εχει πολυ λιγα . ωστοσο ο καμπος παραμενει αρκετα αποτελεσματικος .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #471220

    Εγω φιλαρακι λεω να κανω καμια βδομαδουλα ριλαξ γιατι εχουν αρχισει να σπανε τα νευρα μου.
    Εκτος και αν αρχισω να πηγενω σε ενα καρτερι που ειναι λιγο μακρια αλλα πρεπει να δουλευει καλυτερα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,341 έως 26,355 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων