ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,356 έως 26,370 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    archangel78 στις #471222

    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις αλλα για το θεμα μου ουδεν!Ναι,οντως ειμαι νεος στο αθλημα,αυτο τον καιρο δεν εχω καποιο μαζι μου και ειμαι “αδαης”!Αλλα,εχω γνωστους και φιλους κυνηγους που αν μη τι αλλο με εχουν εκπαιδευσει κυριως σχετικα με την ασφαλεια οποτε δεν κινδυνευει κανεις απο ‘αδεσποτη’!Το θεμα μου ειναι οτι σαν εγεγραμμενος συλλογου Πειραια και επισης ολοι οι γνωστοι μου,κανεις δεν ξερει απο Λαυρεωτικη,ενω εγω μονο εκει μπορω αυτο τον καιρο να παω!Ειδα σε χαρτες και αναρτησεις οτι ΦΥΣΙΚΑ απαγορευεται στα κατοικημενα ,στον δρυμο του Σουνιου και στην Μακρονησο!Που επιτρεπεται δε λεει κανεις!!!Καποιος που να γνωριζει απο εκει???


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #471223

    εγω περιπου 1 στις 15 παω ευβοια για κυνηγι , τωρα αμα μπορεσω θα παω την αλλη εβδομαδα , το τελευταιο τσιχλοκυνηγι το εκανα στις 16/11 αλλα ενημερωνωμαι απο φιλους που πανε πιο τακτικα , πιστευω οτι τα χριστουγεννα κατι θα γινει!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #471224

    καλησπερα!!!!! πανω σαςςςς !!!!!! χαχαχαχα :yahoo: :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #471225

    !Καποιος που να γνωριζει απο εκει???

    δεν εχει τιποτα το ενδιαφερον ρε φιλε αυτα τα μερη τετοια εποχη!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #471306

    Καλα τα λες ρε Μανο. Λοιπον παιδια πηγα χθες καρτερακι το απογευμα αλλα δεν ανεφερα τιποτα γιατι ελεγα οτι ετυχε αλλα πηγα και σημερα και βεβαιωθηκα οτι δεν ετυχε γιατι συμτωση επαναλαμβανομενη παυη να ειναι συμτωση.Εχθες δεν εριξα ουτε μια τουφεκια. Σημερα σε αλλο καρτερι εριξα σε μια τσιχλα και γενικα και αλλα καρτερια σε γενικες γραμμες δεν τουφεκισανε.Μπορει καποιος να μου πει τι γινετε φετος ρε παιδια;;;

    Βασιλης

    Όπως τα λες συνάδελφε. 2 ώρες περπατητό σήμερα το μεσημέρι σε καλό τόπο (ελαιώνας ανάμικτος με σχίνα – πουρνάρια) και έριξα 2 τουφεκιές κι αυτές για το γαμώτο. Καρτέρι 5 με 5:40 και δεν επώμισα καν… Κρίμα την βενζίνα και τον μεσημεριανό υπνάκο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    kostask στις #471325

    Και τι κάνουμε τωρα που ο ουρανός ειναι έτοιμος να ανοίξει και δε ξέρουμε που να πάμε ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #471335

    Απο οτι διαβαζω μαλλον τα πουλια εχουν πιασει αλλου φετος. Στα μερη που κυνηγαω εγω ειναι απο τις καλυτερες χρονιες.Ναενημερωσω μονο οτι δεν κΑρτερευω ποτε.Μονο περπατητο κανω σ ρεματιες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    stef42 στις #471339

    Καλημέρα.Σε χτεσινό κυνήγι Φωκίδα,μαύρες έως 7:30 και μετά περπατητό έως 13:00,2 άτομα 16 τσίχλες 4 κοτσύφια και όπως γυρίζαμε πετάχτηκε 1 μπεκάτσα και την πήραμε κι αυτή.Χάσαμε και 5 τσίχλες.Παντού μάζευαν ελιές.Δεν είχε πολλά πουλιά αλλά μένεις τουλάχιστον ευχαριστημένος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    nickzotos στις #471344

    καλησπέρα. Σήμερα Αγ. Θωμά (Μετά τα Σκούρτα) το απόλυτο μηδέν. μετά πήγαμε Τανάγρα και κάναμε με το ζόρι 2 τσίχλες. Κρίμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    pemak στις #471356

    Φιλε καλως ηρθες στον ομορφο κοσμο του κυνηγιου.Στον δρομο από αναβυσσο προς αγιο κωνσταντινο ο,τι βρισκεται στο δεξι σου χερι κυνηγας ανετα,τετοια εποχη κυριως τσιχλοκοτσιφα.Στο αριστερο χερι κυνηγας μεχρι την συντερινα και όχι κοντα στο χωριο του αγ. Κων/νου γιατι δεν εχει επιτραπει ακομα μετα την φωτια.Αυτα σε γενικες γραμμες.Πιο ειδικα μονο αν εχεις καποιον που γνωριζει την περιοχη καλα.Φυσικα απαγορεύσεις κοντα σε οικισμούς κλπ είναι αυτονόητες.Καλα κυνηγια.Αστειευομενος να σου πω μην φορτωθείς φυσίγγια,δεν παιζει μεχρι στιγμης κατι ιδιαιτερο στην περιοχη.Βεβαια ο καθενας με την τυχη του!

    Υ.Γ.ωραια εξυπναδα να ειρωνευόμαστε καποιον που ξεκιναει τωρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    pemak στις #471357

    Η παραπανω απαντηση είναι για τον φιλο archangel 78

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #471358

    Σήμερα στάθηκα τυχερός! Πήγα για καρτέρι σε περιοχή της Κορινθίας και ενώ το πρωί δε σταύρωσα τουφεκιά [ή ένα με το χώμα πέρναγαν ή στο θεό]μετά άλλαξα μέρος εκεί που περπατάω και έκατσα σε σημείο που πέρασαν αρκετά πουλιά από αυτά που σήκωναν μερικοί συνάδελφοι περπατητοί μια και γω λόγω του ποδιού περιορίστηκα σε καμιά 300αριά μέτρα γύρω γύρω! το αποτέλεσμα 10 στο χέρι και 2 κοψόφτερες που έπεσαν σε ψηλά χόρτα και η σκυλίτσα τα πλάκωσε και τα έθαψε μάλλον!Πολύ υγρασία , ομίχλη και ζέστη B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #471359

    Σήμερα στάθηκα τυχερός! Πήγα για καρτέρι σε περιοχή της Κορινθίας και ενώ το πρωί δε σταύρωσα τουφεκιά [ή ένα με το χώμα πέρναγαν ή στο θεό]μετά άλλαξα μέρος εκεί που περπατάω και έκατσα σε σημείο που πέρασαν αρκετά πουλιά από αυτά που σήκωναν μερικοί συνάδελφοι περπατητοί μια και γω λόγω του ποδιού περιορίστηκα σε καμιά 300αριά μέτρα γύρω γύρω! το αποτέλεσμα 10 στο χέρι και 2 κοψόφτερες που έπεσαν σε ψηλά χόρτα και η σκυλίτσα τα πλάκωσε και τα έθαψε μάλλον!Πολύ υγρασία , ομίχλη και ζέστη B-)
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ¨Μη ψάχνεις την ευτυχία,γιατί είναι πάντα μέσα σου!!¨
    Σπύρος – Αιγάλεω

    </div>

    :good: :good: :good:

    Ωραιος ο παιχτης την εκανες την ζημια σου παλι :good: :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    chukarrr στις #471360

    καλημέρα σας!! σήμερα πήγαμε για λαγό και αν και δεν κάναμε τίποτα η ώρα 12.30 που φεύγαμε πέρασε ένα κοπάδι (περίπου 50 γερακότσιχλες μπορεί και παραπάνω) από πάνω μας (και δεν ήμασταν σε περιοχές όπου έχει καλά καρτέρια)!!!
    αυτό εμένα με ενθουσίασε αλλά το γεγονός ότι γενικά δεν ακούσαμε έστω και λίγες ντουφεκιές και ότι ένας φίλος που ήταν σε περάσματα για τσίχλες μας είπε ότι τα πουλιά ήταν πολύ λίγα μας έκανε να σκεφτούμε ότι αυτό ήταν απλά μία σύμπτωση :scratch:
    εγώ προσωπικά πιστεύω ότι κάπου θα περάσουν λίγα πουλιά αλλά δεν περιμένω και υπερβολικά πράγματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #471381

    Σπυρακο την εκανες τη βολτα σου, εβγαλες και το μεζε .Αφεριμ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,356 έως 26,370 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων