ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,401 έως 26,415 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #471626

    Παιδιά καλό (τσιχλο)μήνα να ‘χουμε!
    Προς το παρόν στα μέρη μου, σε σχέση με πέρυσι, τα τσιχλοκότσυφα είναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ!
    Θα αναφέρω κάποια νούμερα για να γίνω πιο σαφής.
    Πέρυσι, από 10 Οκτώβρη μέχρι αρχές Δεκέμβρη είχα χτυπήσει περίπου 700 (!) τσιχλοκότσυφα αποκλειστικά σε καθημερινά απογευματινά καρτέρια!
    Εφέτος, από 10 Οκτώβρη μέχρι και σήμερα έχω χτυπήσει περίπου 250 τσιχλοκότσυφα πάλι σε καθημερινά απογευματινά!
    Τα συμπεράσματα δικά σας!

    Υ.Γ.: Όσα μέλη με ξέρουν προσωπικά από εδώ μέσα, είναι βέβαιοι ότι τα νούμερα που αναφέρω πιο πάνω είναι πέρα για πέρα αληθινά και χωρίς ίχνος υπερβολής. Αυτό το αναφέρω για τους κακόπιστους!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #471651

    Καλησπερα σε ολους.Το Κυριακατικο κυνηγι μου με 5ωρο πρωινο περπατητο και απογευματινο ειχε αναμεικτες συγκινησεις.Σε τοπους που πριν 15 μερες ειχα κανει σχεδον οριο τωρα τα πουλια ηταν αισθητα λιγοτερα.Εψαξα διαδοχικα τσιχλοτοπια απο Φουρνους μεχρι Κοιλαδα Κρανιδιου.Τα πουλια σηκωνοντουσαν στα 50 μετρα μακρυα μου και εφευγαν με πολυ μακρινα και ψηλωμενα πεταγματα.ΛΙγα πουλια στις ελιες, ενω τα περισσοτερα ηταν σε πυκνα σχοινα και χαμηλες αγριελιες.Συνολικα το πρωινο πηρα 9 πουλια με 3 χαμενα ριχνοντας σχεδον 30 ντουφεκιες.Για απογευματινο επελεξα ενα μερος χαμηλα καμια 500 μετρα απο τη θαλασσα με πυκνο πευκοτο πισω μου που βλεπει βορρια.Απο τις 4.15 αρχισαν να περνανε σε 4αδες, 5αδες αρκετα ψηλομενες στην αρχη,κοβανε λιγο και ξανα σταδιακα χαμηλοτερα.Πρεπει να περασαν χωρις υπερβολη καμια 100σταρια πουλια οσο επιανε το ματι μου δεξια-αριστερα.Καμια διακοσαρια μετρα πιο δεξια μου ηταν αλλα 2 ντουφεκια που χαλαγανε τον κοσμο με τις φωνες τους.Μεχρι και ψαρονια περασανε.Μεσα στο χαμο πηρα 11 στο χερι ενω εχασα και μαλλον 6-7 πουλια που μπερδευα και το που επεφταν.Που ηταν το πρωι ολα αυτα τα πουλια??Εντυπωση μου εκανε το κοκκινο φυσιγγι του LAKO 34 8αρι με G3000 που 2 τσιχλες σχεδον στα 20 μετρα κυριολεκτικα της διελυσε.Αυτα απο τα παραξενα φετινα στο τσιχλοκυνηγι που ειλικρινα δν μπορω να κατασταλαξω τι γινετε με τα πουλια.Ελπιζω οταν χειμωνιαση τα πραγματα να ομαλοποιηθουν καπως σε νορμαλ καταστασεις.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #471718

    ρεντιφη στο καφενειο τοις βαρεσες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #471739

    Αν ειναι δυνατον τετοια εποχη και να μην εχει παρει φωτια το φορουμ . :unsure: :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #471744

    Αν ειναι δυνατον τετοια εποχη και να μην εχει παρει φωτια το φορουμ . :unsure: :unsure:

    2 Δεκεμβρίου και 18 βαθμούς σε υψόμετρο 600 μέτρα 5:30 το απόγευμα. Για να ζεσταθεί το φόρουμ πρώτα πρέπει να κρυώσει ο καιρός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #471746

    2 Δεκεμβρίου και 18 βαθμούς σε υψόμετρο 600 μέτρα 5:30 το απόγευμα. Για να ζεσταθεί το φόρουμ πρώτα πρέπει να κρυώσει ο καιρός.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    :good: :good: με τετοια μπιχλα που να πας ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #471755

    Μητσο μεχρι τα μισα της αλλης εβδομαδας δεν βλεπω να κριωνει ουσιαστικα ο καιρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #472034

    :bye: :bye:
    τι εγινε ρε φουστη μου!!!! πολυ κρυο λεμε…..εχει τοσο πολυ που δεν λεω να βγαλω το κοντομανικο για κανενα λογο!!!!

    που ειναι ο χειμωνας βρεεεεεεεεεεε!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #472053

    Αν ειναι δυνατον τετοια εποχη και να μην εχει παρει φωτια το φορουμ . :unsure: :unsure:

    Φίλοι
    Απο το εξωτερικό σας ….παρακολουθώ και θλίβομαι
    1ον για την ανομβρία στο forum. Βοηθήστε όλοι να μην ¨Πεθάνει ¨. Μας κρατάει ζεστούς και μας χρειάζεται στις δύσκολη περίοδο που περνάμε σαν άτομα και σαν λαός.
    2ον για τα κακά μαντάτα. Μετράω τις μέρες για να γυρίσω για 15 μέρες τις γιορτές και να μπορέσω να βγω με το όπλο για ¨Αναγεννηση ¨
    Για το 2ο δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα, εκτός αν καποιοι προσφερθείτε για προσφορά εκδρομής για κυνήγι απο την Αθηνα. Για το 1ο η καλή μας διάθεση και η κατάθεση των εμπειριών βοηθάει
    Καλή συνέχεια και ζεστές καννες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #472086

    Καλησπέρα σε όλους. Πρωινο στα ελατα λιγα πουλια. Καταφερα με το ζόρι να παρω 4. 11 βαθμούς το ξημέρωμα και πολλά…κουνούπια!!! Απογευματινο κοντα στους καθενους το απολυτο μηδεν. 2 άτομα ατουφεκιστοι. Οσο περναει ο καιρος τοσο χειροτερα ειναι. Απελπισία και απογοήτευση 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #472092

    Καλησπέρα,
    περπατητό σήμερα 5 τουφεκιές, 1 κότσυφας στο χέρι και άλλος ένας αγνοείται…
    Κανείς άλλος στον κυνηγότοπο, φτωχά τα πράγματα φέτος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #472105

    Μεσσηνία… πιο νέκρα… πεθαίνεις! Είχα προγραματίσει να κατέβω εκτός από τις ελιές και για Χριστούγεννα και κυνήγι…αλλά με βλέπω να αλλάζω προορισμό.

    Αλήθεια ρε γαμώτο…όλα αυτά τα πουλιά των μπασιμάτων έπιασαν πουθενά ή μπα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #472107

    Οι τσίχλες είναι ακόμα στα ψηλά.Τα ρέματα στα ημιορεινά είναι γεμάτα με τσιχλοκότσυφα.
    Υπομονή θέλει να πέσουν χιόνια και να κάνει μία καλή παγωνιά.
    Μόνο τότε θα δείτε τσίχλες στους ελαιώνες. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #472108

    Οι τσίχλες είναι ακόμα στα ψηλά.Τα ρέματα στα ημιορεινά είναι γεμάτα με τσιχλοκότσυφα.
    Υπομονή θέλει να πέσουν χιόνια και να κάνει μία καλή παγωνιά.
    Μόνο τότε θα δείτε τσίχλες στους ελαιώνες.
    Γιώργος – Θεσσαλονίκη

    Μακάρι….γιατί η σεζόν κλείνει…αν είναι να “παγώσει” το Φεβρουάριο…την πατήσαμε!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    719
    KALTSDIM στις #472149

    Σαββατο πρωι Αταλαντη……..ηρεμια ……..ελαχιστες τουφεκιες …μετρημενες στα δακτυλα….. :negative: Καλοκαιρι – !!!!-

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,401 έως 26,415 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων