ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,476 έως 26,490 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #472504

    Φίλιππα, να σου πω μια ιστορία για αυτό που λες.

    Πριν από μερικά χρόνια, τελευταίο ΣΚ της σεζόν, είμασταν μια παρέα στην Γλύφα και είχε ορισμένα πουλάκια.
    Στο απογευματικό έκατσα σε ένα σημείο και ένας φίλος από την παρέα, μου είπε να πάω να κάτσω στο δικό του το καρτέρι που ήταν πιο καλό και ήρθε αυτός στο δικό μου, για να με ευχαριστήσει.
    Όταν άρχισε καλά να σουρουπώνει τα πουλιά ξεκίνησαν να έρχονται όλα πάνω μου. Είχα πάρει δυο κουτιά και φώναζα να μου πετάξουν πάνω από μιά περίφραξη άλλα φυσίγγια. Μπαίνανε με τέτοιο ρυθμό και τόσο χαμηλά, που δεν μάζευα, τα άφησα για το τέλος με τον φακό, και βρήκα αρκετά νομίζω, τσίχλες και κοτσύφια ανάμεσα.

    Οι άλλοι είχαν κάνει από μία – καμία – δύο, σε απόσταση 100 μετρων και εγώ ήμουνα για ασπρίνη.
    Άρα, όταν εμένα με ρωτούσανε πως πήγε, έλεγα σπέσιαλ είχε πολλά πουλιά και ο άλλος της παρέας, έλεγε για την ίδια μέρα και το ίδιο μέρος, ότι δεν έχει πουλιά.

    Νομίζω, λοιπόν, ότι το αν έχει τσίχλες ή όχι, είναι κάπως γενικόλογο και συγκυριακό. Και, πάντως, πως πουλιά μπορείς πια να μαζέψεις, όσα μαζεύονται, μόνο ποδαράτο, με ένα άτομο ακόμη, που να γνωρίζεσε καλά και να κυνηγάς με το ίδιο στυλ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #472510

    Μια πολύ κακή χρονιά και για εμένα…αν εξαιρέσεις ένα καλό μπάσιμο τέλη Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου στην ΝΑ Αττική. 4 αποτυχημένες εξορμήσεις στην Μεσσηνία είναι τα φετινά μέχρι τώρα αποτελέσματα.

    Τελευταία ευκαιρία…τώρα που κρύωσε ο καιρός και βλέπω μονοψήφια νούμερα στο θερμόμετρο. Άδεια…οκ…τουφέκι…οκ….το νέο μου μπουφάν….οκ….και πάμε για εξόρμηση στην Μεσσηνία για 5 μέρες την άλλη εβδομάδα….τσίχλες, λαγούς και γουρούνια τα θηράματα που θα κυνηγήσουμε. Τελευταία ευκαιριά για φέτος!

    Όσο για αυτά που περιγράφουν μερικοί φίλοι…ότι οι τσίχλες έχουν μεταλαχθεί γονιαδιακά…έχω τις επιφυλάξεις μου….γιατί μέσα σε 12 μήνες δεν πιστεύω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Πέρσι για παράδειγμα στην Μεσσηνιά είχαμε μια εξαιρετική χρονιά…με πολλά “εύκολα” πουλιά από τα μέσα Νοεμβρίου. Να μην μιλήσω για μπεκάτσες και μπεκατσίνια!! Νομίζω απλά….πως πέρσι είχε πουλιά…φέτος ελάχιστα…και για αυτό τα βλέπουμε πιο δύσκολα!

    Όπως και να έχει…ακόμα και ατουφέκιστος…μια εβδομάδα στο χωριό….θα είναι όμορφα!!

    Συντονιστής
    Ημ. εγγραφής:
    18/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    mod1 στις #472517

    Τροποποιήθηκαν και διαγράφηκαν μηνύματα λόγω παράβασης των όρων χρήσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #472526

    Πάνω που πίστευα ότι δεν θα μπορούσε να υπάρξει χειρότερη χρονιά από την περσινή, ήρθε η φετινή να με διαψεύσει…
    Τα καρτέρια είναι νεκρά και στο περπατητό τα πουλιά είναι ελάχιστα και μαζεμένα σε κάποια σημεία. Σήμερα το πρωί μετά από δίωρο κυνήγι για μπεκάτσα είναι ζήτημα να είδα δυο-τρεις τσίχλες και άλλα τόσα κοτσύφια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    gravara στις #472528

    Καλησπέρα .χθές απόγευμα Δυτική Αττική έψαξα για μπεκάτσα σε ένα βορείνο με μια μικρή ρεματία κοντά μπεκάτσα τίποτα .όμως και όπως ανέβαινα τη ρεμάτια συναντώ ένα συνάδελφο μετα τα σχετικά μου λέει άμα έχεις κόντα το αμάξι βάλε το ποιντερ μέσα σε λιγο θα περάσουν τσιχλοκότσιφα και μάλιστα με προσκάλεσε να πιάσω κάπου κοντά του θα περάσουν σίγουρα.Η ώρα ηταν 16,30΄όταν έφθασα στο αμάξι το καλόσκεφτικα κοίταξα τι φυσίγγια είχα πήρα καμία δεκαρία εκατσα δίπλα στο αμάξι γιατί το είχα σε ένα πλάτωμα από 17.00 έως 17,25 πέρασαν 10-15 τσιχλοκότσιφα ντουφέκισα 6 πήρα 2 τσίχλες και ένα κότσιφα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #472538

    Το περασμένο Σάββατο πήγα πάλι στο ίδιο μέρος (πάνω απο τον Αλίαρτο, μετά την Παλαιοπαναγιά και πριν την Ξηρονομή αριστερά στον ελαιώνα) δεύτερο σάββατο στη σειρά και με περπατητό κανα 3ωρο είχαμε το αποτέλεσμα 2 άτομα 26 πουλιά και 3 χαμένα. Ο ελαιώναας έχει πολλά “πυκνά” με πουλιά να σηκώνονται από ΟΛΑ τα πυκνά. Το παράξενο έίναι ότι δεν έχει, παρά ελάχιστα κοτσύφια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #472539

    Το περασμένο Σάββατο πήγα πάλι στο ίδιο μέρος (πάνω απο τον Αλίαρτο, μετά την Παλαιοπαναγιά και πριν την Ξηρονομή αριστερά στον ελαιώνα) δεύτερο σάββατο στη σειρά και με περπατητό κανα 3ωρο είχαμε το αποτέλεσμα 2 άτομα 26 πουλιά και 3 χαμένα. Ο ελαιώναας έχει πολλά «πυκνά» με πουλιά να σηκώνονται από ΟΛΑ τα πυκνά. Το παράξενο έίναι ότι δεν έχει, παρά ελάχιστα κοτσύφια…

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Κυνήγι, φύση και τρόπος ζωής…

    </div>

    Κι από ότι φίανεται το Σάββατο πάλι εκεί θα είμαι…. Λάμπροοοο το τσίπουρο της βαρβάρας να φέρεις…!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #472545

    Ευχαριστώ τον Petrolio για τα καλά του λόγια (που αναφέρει λίγο πιο πάνω)!
    Να ‘σαι καλά Petrolio και καλά Χριστούγεννα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #472626

    Νίκο ξέρεις ότι δεν σου κάνω κοπλιμέντα. Λέω αυτό που ισχύει.

    Εχθές άνοιξα μια κουβέντα που μπορεί λόγω ώρας να μην παρακολούθησες, στην οποία κουβέντα μπήκε από μέρους μου και ένα νούμερο που διέγειρε ορισμένα μέλη, και ο συντονιστής διέγραψε την σχετική ανταλλαγή απόψεων και μου έστειλε και ενα mail νουθεσίας.

    Αυτό που έχω να πω για τους συναδέλφους που πήραν μπροστά αμέσως, να πετάξουν τον λίθο του αναθέματος είναι το εξής: η δασική νομοθεσία, για την οποία και την φερόμενη παράβαση της έκαναν λόγο, είναι μέρος της νομοθεσίας γενικά. Όποιος τρέχει, λοιπόν, να διογκώσει τόσο πολύ τα πράγματα, αναφορικά με τυχόν παράβαση του δικού μας κλάδου, και να πετάξει τον λίθο που λέγαμε παραπάνω, σε αυτόν ο οποίος σε δημόσια συζήτηση αναφέρεται και σε τυχόν δικές του παραδρομές, προφανώς είναι ο αναμάρτητος της νομοθεσίας, δηλαδή αυτός που ποτέ δεν έχει τουφεκίσει 31 λεπτά (αντί για τριάντα) πριν και μετά την δύση του ηλίου, ποτέ δεν έχει περάσει το όριο, βρίσκοντας τελικά μια τσίχλα που θεωρούσε χαμένη και δεν υπολόγισε στο μέτρημα, και ακόμη, στα αμέσως σχετικά προς το κυνήγι, στον δρόμο προς το κυνήγι δεν πέρασε πουθενά και ποτέ το όριο ταχύτητος, στον χωματόδρομο προς το καρτέρι φορούσε πάντα και παντού την ζώνη του κλπ κλπ, και όχι μόνο εκεί, αλλά σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής, γενικά. Αυτό δε, ανεξάρτητα από τους κανόνες του φόρουμ, αφού η επίθεση αφορά γενικά την νομιμοφροσύνη του μέλους που εγκαλεί τον παραβάτη. Δηλαδή, έγραφα στο φόρουμ των αγίων, και δεν το είχα πάρει χαμπάρι ότι εισήλθα ως το “απολωλως πρόβατον”.

    Ουαί υμίν…

    Υ.Γ. Νικολάκη, καλά κυνήγια, και μη γράφεις νούμερα, γιατί μπορεί ο “σερίφης” να κάτσει με το κομπιουτεράκι να μετράει, αν κάνεις το λάθος και γράψεις πουθενά τις εξόδους σου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #472630

    Γιατρέ μου, λιάκο μου, δεν ξέρω αν μπαίνεις ακόμη στις συζητήσεις εδώ. αν το διαβάζεις, σημείωσε με…

    κουμπάρος (τέως)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #472631

    Αγαπητέ φίλε petrolios

    Εγώ ξέρω ότι θέλει πολύ μαγκιά να πει κάποιος “mea culpa”!!

    Το να κατηγορείς τον διαχειριστή που έσβησε το σχόλιο…ή τα μέλη που ενοχλήθικαν…και να χαρακτηρίζεις το φόρουμ…το φόρουμ των αγίων…δεν σε κολακεύει καθόλου.

    Έγραψες εσφαλμένα κάτι…πάρε την ευθύνη…και τέλος…όλα τα άλλα είναι περιττά!! To αν ξεπέρασες το όριο…είναι δικαίωμα σου. Δεν χρειάζεται να το μοιράζεσαι δημόσια. Τι περιμένεις? να περάσει απαρατήρητο?

    Φιλικά σου τα γράφω…και δεν έχω σκοπό να σε τρολάρω. Είναι πολύ πιθανό να τα σβήσει η διαχείρηση…αλλά καλό είναι να πέρνουμε την ευθύνη των λαθών μας όποια και να είναι αυτά.

    Καλά κυνήγια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #472646

    Συνάδελφοι,το θέμα δεν είναι η μία τσίχλα παραπάνω που έχει κάνει κάποιος συνάδελφος
    αλλα το πώς το μεταφέρουνε κάποιοι άλλοι (κακόβουλοι) εκτός φόρουμ.
    μην το πέρνετε προσωπικά,αυτό που κάνουν οι mod είναι για το καλό όλων μας,αλλα και
    για την καλή λειτουργία του φόρουμ. :good: 😉

    Απο βόρεια ελλάδα έχει ακουσει κανένας τίποτα,τι γίνετε;;υπάρχουν καθόλου τσίχλες;;
    στα νησια των κυκλάδων ακούω οτι κάτι παίζει,και δουλεύουν λίγο τα απογευματινά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #472648

    Φίλοι συγκυνηγοί…. το ποστ εδώ πρέπει να επικεντρώνεται στις ενημερώσεις για το που “παιζουν” πουλάκια και για τις εμπειρίες μας…
    Οι moderators καλά κανουν και προφυλάσσουν εμάς και το forum με τις διαγραφές των post που δεν πληρούν τους όρους λειτουργίας του forum.

    Από εκεί και πέρα ας μην δίνουμε συνέχεια γιατί πολλά σωστά ακούγονται από όλες τις πλευρές.

    Ας υποθέσουμε ότι ψάχνετε για μια χαμένη τσίχλα… πόσο θα ασχοληθείτε με το “ψαξιμο”? Κάποια στιγμή δεν την “ξεχνάτε” και συνεχίζετε… Ας κανουμε εδω το ίδιο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #472655

    Απο βόρεια ελλάδα έχει ακουσει κανένας τίποτα,τι γίνετε;;υπάρχουν καθόλου τσίχλες;;
    στα νησια των κυκλάδων ακούω οτι κάτι παίζει,και δουλεύουν λίγο τα απογευματινά.

    Εδώ στα βόρεια λίγα πράγματα σε γενικές γραμμές όσον αφορά την κοινή τσίχλα.
    Αντίθετα η χρονιά είναι πολύ καλή για τις μεγάλες του είδους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #472669

    εχει πολυ πλακα εδω μεσα παντως..
    διαβαζω διαφορες μπουρδες αλλα..αλλα..ασ ειναι…

    φιλε το υψομετρο που με ρωτησες ειναι απο 600μ και πανω

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,476 έως 26,490 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων