ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,491 έως 26,505 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #472679

    Για να πάρει κανείς πλέον πουλιά με τέτοιες καιρικές συνθήκες θέλει πόδια (περπάτημα).Πέρα
    από αυτό είναι και το γεγονός ότι και στα μέρη που υπάρχουν τσίχλες αυτές είναι πολύ καχύποπτες
    από το πολύ τουφέκισμα που έχουν φάει.
    Άρα υπομονή,πολύ ποδαρόδρομο και καλή σκόπευση (σε ασφαλή κατεύθυνση) είναι νομίζω τα συστατικά
    μιας καλής κυνηγετικής μέρας.

    Leatherman.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #472698

    αγαπητέ overlord.

    Κατ’ αρχάς, ευχαριστώ για την διευκρίνηση ότι τα σχόλια γίνονται καλόπιστα. Το αυτό ισχύει και για εμένα και περιλαμβάνη την χθεσινή μου αναφορά σε παραπτώματα γενικά. Οι σκέψεις δηλαδή αφορούσαν την ένταση της εις βάρος μου κριτικής, που μου έκανε εντύπωση, σε σχέση προς το αναφερόμενο κυνήγι και τις λεπτομέρειες του.

    Πράγματι, αφελώς ενδεχομένως, πίστευα ότι, ως αναγόμενο στο παρελθόν, το περιστατικό δεν θα ξεκινούσε τέτοια συζήτηση, ανεξάρτητα της παραδοχής μου ότι ήταν πράγματι σφάλμα.

    Νομίζω ότι έχουμε όλοι διευκρινήσει τις θέσεις μας και, ίσως, για να μη γίνουμε βαρετοί στους λοιπούς αναγνώσετες, να πρέπει να το κλείσουμε για να πούμε και τίποτα για κυνήγι.

    Επανερχόμενος εκεί που ξεκίνησα, εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα πουλιά δείχνουν, με την πάροδο των ετών, πιο εδαφόβια συμπεριφορά, με την έννοια ότι πετούν λιγότερο και κουρνιάζουν περισσότερο. Ξέρω μέρη όπου δεν κάνουν πια καθόλου απογευματινό, αλλά κολλάνε και κοιμούνται στα βάτα τροφοληψίας.

    Η εξήγηση που δίνω στον φίλο που έγραψε παραπάνω, έχοντας αντιρρήσεις, ότι στην Μεσσηνία είχαν πέρσυ “εύκολα” πουλιά, είναι ότι ίσως τα πουλιά αυτά να ήταν μπασιάρικα. Εκτίμηση μου είναι ότι την διαφορετική συμπεριφορά αναπτύσσουν αυτά που παραμένουν εδώ και δεν συνεχίζουν την αποδημία.

    Καλά κυνήγια και σε εσένα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #472702

    αγαπητέ overlord.

    Κατ” αρχάς, ευχαριστώ για την διευκρίνηση ότι τα σχόλια γίνονται καλόπιστα. Το αυτό ισχύει και για εμένα και περιλαμβάνη την χθεσινή μου αναφορά σε παραπτώματα γενικά. Οι σκέψεις δηλαδή αφορούσαν την ένταση της εις βάρος μου κριτικής, που μου έκανε εντύπωση, σε σχέση προς το αναφερόμενο κυνήγι και τις λεπτομέρειες του.

    Πράγματι, αφελώς ενδεχομένως, πίστευα ότι, ως αναγόμενο στο παρελθόν, το περιστατικό δεν θα ξεκινούσε τέτοια συζήτηση, ανεξάρτητα της παραδοχής μου ότι ήταν πράγματι σφάλμα.

    Νομίζω ότι έχουμε όλοι διευκρινήσει τις θέσεις μας και, ίσως, για να μη γίνουμε βαρετοί στους λοιπούς αναγνώσετες, να πρέπει να το κλείσουμε για να πούμε και τίποτα για κυνήγι.

    Επανερχόμενος εκεί που ξεκίνησα, εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα πουλιά δείχνουν, με την πάροδο των ετών, πιο εδαφόβια συμπεριφορά, με την έννοια ότι πετούν λιγότερο και κουρνιάζουν περισσότερο. Ξέρω μέρη όπου δεν κάνουν πια καθόλου απογευματινό, αλλά κολλάνε και κοιμούνται στα βάτα τροφοληψίας.

    Η εξήγηση που δίνω στον φίλο που έγραψε παραπάνω, έχοντας αντιρρήσεις, ότι στην Μεσσηνία είχαν πέρσυ «εύκολα» πουλιά, είναι ότι ίσως τα πουλιά αυτά να ήταν μπασιάρικα. Εκτίμηση μου είναι ότι την διαφορετική συμπεριφορά αναπτύσσουν αυτά που παραμένουν εδώ και δεν συνεχίζουν την αποδημία.

    Καλά κυνήγια και σε εσένα.

    :good: :good:

    Να παραθέσω ως αναφορά,πως οι καιρικές συνθήκες εξαρτούν τις διατροφικές ανάγκες και μετακινήσεις των θηραμάτων γενικώς!Πρέπει να παγώσει ο καιρός για να στραφούν σε τροφες με θερμίδες [ελιά και άλλους καρπούς]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #472725

    Εκτίμηση μου είναι ότι την διαφορετική συμπεριφορά αναπτύσσουν αυτά που παραμένουν εδώ και δεν συνεχίζουν την αποδημία.

    Καλά κυνήγια και σε εσένα.

    Με αυτήν την διευκρίνηση που κάνεις…μπορώ να συμφωνήσω και εγώ. :good: Μου είναι όντως απόλυτα λογικό…πουλιά που μένουν εδώ να έχουν διαφορετική συμπεριφορά. Η αρχική μου ένσταση ήταν στην γενικότητα που είχε το σχόλιο.

    :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #472755

    Εμεις αυριο ειμαστε για Δημαινα μερια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #472771

    Καλησπερα σε ολους.Τα Δημαινα μεχρι τωρα δεν εχουν δειξη τιποτα αξιολογο απο πουλια.Μια φορα που πηγα φετος ειχε πολυ κοσμο στις ελιες και λιγα πουλια.Το Σ-Κ δεν θα εχει βροχες αλλα θα εχει πολυ λασπη,και επειδη ο μονος τροπος να κανουμε μερικα πουλια ειναι το περπατημα θα προτιμησουμε αυτες τις μερες ‘στεγνα’μερη για περπατημα οπου δεν πιανει πολυ λασπη.Ολα οσα αναφερουν οι φιλοι εδω για τις δυσκολιες που παρουσιαζει η τσιχλα,ισχυουν!!και συνοψιζονται ολα αυτα σε μια φραση…λιγα πουλια,δυσκολα πουλια!!Διανυουμε φετος μια πολυ μετρια εως κακη χρονια στην τσιχλα, με ορισμενες τοπικες εξαιρεσεις.Αν σφιξει ο καιρος ισως σε καποια μερη φανουν καποια περισσοτερα πουλια χωρις αυτο να ειναι και σιγουρο ομως.Ειδωμεν.Τελος ηθελα να αναφερω οτι σε τετοιους καιρους θηραματικης φτωχιας,σχολια του τυπου”ρε γαμωτο δεν εχει πουλια φετος, περσι ειχα βαρεσει μεχρι τωρα 700 και τωρα μονο 250″ ειναι τουλαχιστον αστοχα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #472778

    Όχι άστοχα! Εύστοχα! Και μάλιστα πολύ εύστοχα φίλε Χρήστο! 250 τσιχλοκότσυφα μέχρι τέλος Νοέμβρη, σε μια φτωχή θηραματικά χρονιά, τη φετινή δηλαδή, δεν τα χτυπάς εύκολα αν δεν είσαι εύστοχος…!
    (Αποκλειστικά σε απογευματινά παρακαλώ!)

    Υ.Γ.: Πάντα φιλικά, συναδελφικά και με καλοπροαίρετη δόση χιούμορ αγαπητέ Χρήστο! Καλά κυνήγια με ανάλογες καρπώσεις σου εύχομαι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    manthos13 στις #472789

    Σημερα περιοχη μεσογεια τιποτα.Ενα μεγαλοοοοοοοοοο κουλουριιιι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #472791

    σημερα περιξ θεσσαλονικης 6 γερακοτσιχλες 5 τσαρτσαρες 3 κοτσιφια και μια φασσα!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #472798

    Ωραια η αρμαθια σου Χρισταρα. Αφεριμ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #472801

    καλησπερα κι απο μενα.13 ο μηνας 13 κι οι τσιχλες για σημερα αναλογα κι οι συναδελφοι.4ωρο περπατημα στο μερος που μας υπεδειξε ο φιλλιπας.ευχαριστουμε φιλλιπα .θα ανεβασω μια φωτο την αλλη εβδομαδα.ολα αυτα περιξ θηβων.ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #472802

    μπραβο χρηστο για κυργιαρες και εμεις λιγα πραγματα 2 ατομα 7 στο χερι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    719
    KALTSDIM στις #472803

    Καλησπερα …..μετα απο τριωρο περπατημα σε πολυ λασπη στην Βοιωτια πλησιον Θηβας το αποτελεμα ηταν 1.τσιχλα ανα ωρα !!!! . Για καρτερατη πρωινη ουτε την ειδαμε !!
    Φανταζομαι το ιδιο θα βιωσαν πολλοι .
    Καλο Σ/Κ καλο ξημερωμα :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #472810

    Ωραια η αρμαθια σου Χρισταρα. Αφεριμ.

    μπραβο χρηστο για κυργιαρες και εμεις λιγα πραγματα 2 ατομα 7 στο χερι.
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    686 Ε-SPORTING

    </div>

    ευχαριστω συναδελφοι!!μπραβο και σε εσενα σταθη!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #472811

    Καλησπέρα συναδελφοι, εχω μισ απορια σαν νεος κυνηγος και σαν νεο μελος της παρεας σας στο σαιτ.
    Τα νουμερα που αναγράφετε απο τις εξορμήσεις σας συμπεριλαμβανουν τα πουλια στο συνολο, που ειδατε και χτυπησατε η μονο τα πουλια που χτυπησατε?
    Αν ειναι τα πουλια που πηρατε μονο δεν ειναι ρεαλιστικος αριθμος,εκτος και αν σαν σκοπευτες εχετε ολοι 10 στα 10.
    Το λεω αυτο γιατί δεν αν βγω εγω σαν νεος κυνηγος και πω οτι σήμερα π.χ πηρα 10 πουλια αλλα δεν αναφερω οτι περασαν 50 τοτε θα βγάλουμε και λαθος συμπερασματα για την χρονια. Μηπως να αναφέρουμε τις ακριβείς θεασεις και οχι μονο τις καρπωσεις?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,491 έως 26,505 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων