ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,506 έως 26,520 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #472816

    καλησπερα κι απο μενα.13 ο μηνας 13 κι οι τσιχλες για σημερα αναλογα κι οι συναδελφοι.4ωρο περπατημα στο μερος που μας υπεδειξε ο φιλλιπας.ευχαριστουμε φιλλιπα .θα ανεβασω μια φωτο την αλλη εβδομαδα.ολα αυτα περιξ θηβων.ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

    Πολυ χαιρομε που κανατε πουλακια φιλε μου σημερα.
    Ελπιζω να αφησατε και για μενα τιποτα που θα βγω αυριο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #472818

    Καλησπερα σε ολους.Μεσα αυτο το Σ_Κ εγω αλλα απο οτι βλεπω οσοι βγαινουν κατι κανουν.Εγω εκανα τηλ. σημερα ξαχνωντας καμια καλη πληροφορια γιατι πλησιαζουν Χριστουγεννα και θα εχω χρονο για περισσοτερες εξορμησεις.Πληροφοριες απο μεσοορεινη Πρεβεζα μιλανε για λιγα πουλια στις ελιες και καπως περισσοτερα στις ψηλοτερες ρεματιες,οχι κατι ιδιαιτερο ομως.Μιλησα και με Ξανθη που εχει πολλες τσατσαρες αλλα οχι χαμηλα, κοντα στο Νεστο,αρκετα ψηλοτερα σε κεδρα και οξια.Πολλα πουλια ομως,αλλα μερες που εχει γουρουναδες δεν μπορεις να πλησιασεις εκει.Θελει χιονι για να χαμηλωσουν,αλλιως δεν αξιζει, το ταξιδι ειναι μεγαλο.Θα δουμε πως θα παει ο καιρος θα μας κανονιση.Οσο για το φιλο μου το Νικο,φιλε χαρηκα που αντιμετωπισες το σχολιο μου με χιουμορ,μπραβο.Αυτο το 250 το φετινο οκ τρωγετε, αλλα αυτο το 700 το περσινο ,εφαγα μεγαλη πιστολια.Δηλαδη αδερφε εσυ περσι πρεπει να εριξες ευκολα 3000 φυσιγγια ολη τη σεζον.Οκ καλα να εισαι να ριχνεις και 10000 ντουφεκιες.Α! μην το ξεχασω,θελω φοτο καταψυκτη ε!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #472826

    Αρχισαμε παλι την κοντρα με τα νουμερα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #472827

    καλημέρα σε όλους.
    καταρχήν να πώ μπράβο σε όλους που πήγαν και έκαναν πουλιά,είτε κοντά είτε μακριά
    κατα δευτερον να πώ στον billy76 σαν νέος κυνηγός αλλα και στο φόρουμ που είναι,οτι
    οταν βγένει κάποιος συνάδελφος που γράφει πολλά χρόνια στο φόρουμ και γράφει οτι έκανε
    5 τσίχλες,καταλαβένουμε οτι δεν έχει πουλιά,οταν γράφει οτι πχ έκανε 15 πουλιά κάτι
    έχει απο πουλιά,και οταν γράφει το όριο πάει να πει οτι έχει πουλιά.
    Εξαρτάτε όμως και απο τον συνάδελφο έτσι,πάνω κάτω ξέρουμε σε αυτο το τόπικ ποιοι
    οταν θα πουν οτι έκανα 10-15 η 20 τσίχλες λένε αλήθεια,και απο εκει καταλαβένουν οι
    υπόλοιποι βάσει τα χρόνια και αυτα που γράφει στο φόρουμ,οτι είχε πουλιά εκει που πήγε
    η όχι.

    χρήστο το 2011-12 έριξα μόνο εγώ 3.800 φυσίγγια και έχω και της αποδείξεις αγοράς
    για τα πουλιά που έκανα δεν γράφω κάν,αλλα άμα θές γύρνα πίσω στο τόπικ το 2011 να
    το δεις και μονος σου.
    το ξέρω οτι φένετε υπερβολικός ο αριθμος των φυσιγγίων και των πουλιών αντίστοιχα
    αλλα είναι αλήθεια.

    κώστα δεν υπάρχει καμια κόντρα,απλά νομίζω οτι κάποιοι συνάδελφοι τους είναι λίγο
    δύσκολο να το κατανοήσουν όλο αυτό με τα πολλα φυσίγγια και τα πουλιά,και δέν τον κάνουν επίτηδες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #472829

    Εχθές Κορινθία μεριά, στο καρτέρι έριξα 4 φισέκια σε 2 τσίχλες και 1 καρακάξα ,πήρα μόνο την άσχημη!Ο φίλος κράτησε 2 τσίχλες ! Μετά περπατητό σαφώς λιγότερα τα πουλιά για την εποχή και την περιοχή!10 εγώ και άλλες τόσες ο φίλος!
    [/url]
    image upload no registration[/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #472833

    Με την εμπειρία που εχετε σαν κυνηγοι αρκετων χρονων μηπως γνωριζετε να μου λύσετε μια απορία?
    Οι κουρνιες των πουλιων σε ενα τοπο υπαρχει περιπτωση να ειναι σταθερές και να μην αλλαζουν μερα με την μερα η ανα καποιο χρονικο διαστημα?
    Ρωτάω γιατι πετυχα ένα τετοιο μερος και θα ξαναπάω την τεταρτη με το οπλο ομως τωρα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #472834

    Με την εμπειρία που εχετε σαν κυνηγοι αρκετων χρονων μηπως γνωριζετε να μου λύσετε μια απορία?
    Οι κουρνιες των πουλιων σε ενα τοπο υπαρχει περιπτωση να ειναι σταθερές και να μην αλλαζουν μερα με την μερα η ανα καποιο χρονικο διαστημα?
    Ρωτάω γιατι πετυχα ένα τετοιο μερος και θα ξαναπάω την τεταρτη με το οπλο ομως τωρα!

    προσεξε μπιλλυ.τα πουλια τα οποια γραφουμε οτι πηραμε δεν ειναι αυτα που τουφεκισαμε και πολυ περισσοτερο αυτα που ειδαμε.να ξερεις οτι απο τα τουφεκισιμα πουλια μια ικανοποιητικη σκοπευτικη ικανοτητα ειναι μια στις τρεις στο καρτερι και μια στις 4 στο περπατητο αρα κανε τον υπολογισμο σου.τωρα για το μερος της κουρνιας που λες βεβαιως και μπορει να αλλαξει.πχ αν καει το μερος απο συνεχεις εξορμησεις.πιστευω να σου ελυσα αποριες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #472835

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    καλησπερα κι απο μενα.13 ο μηνας 13 κι οι τσιχλες για σημερα αναλογα κι οι συναδελφοι.4ωρο περπατημα στο μερος που μας υπεδειξε ο φιλλιπας.ευχαριστουμε φιλλιπα .θα ανεβασω μια φωτο την αλλη εβδομαδα.ολα αυτα περιξ θηβων.ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

    Πολυ χαιρομε που κανατε πουλακια φιλε μου σημερα.
    Ελπιζω να αφησατε και για μενα τιποτα που θα βγω αυριο

    φιλλιπα σιγουρα σου αφησαμε και μαλιστα θα σαι και μονο σου με τη παρεα σου μιας κι εμεις δεν θα εκδραμουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #472836

    Φιλε μου outlander σε ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σου.
    Μου ελυσες τις αποριες μου και με εκανες να χαρω κιολας να σου πω.
    Το γιατι χαρηκα τωρα ειναι γιατι με τους υπολογισμους που εκανα, με βαση αυτα που μου ειπες, καποιος που παιρνει 10 πουλια π.χ εχει δει τα τριπλασια και εχει ντουφεκισει τα περισσοτερα.
    Αυτο με ικανοποιει, γιατι δεν μπορω να πω οτι θα κυνηγαω για το ΜΕΖΕ αλλα γιατι ειμαι οπλακιας.
    Ντουφεκιες θελω να ριχνω οχι να κανω ορια .
    Και 3-4 πουλια να παιρνω ειναι υπεραρκετο για μενα ,ουτως η αλλως οτι σκοτωνω δεν μπορω να το φαω,εχω αυτο το κολλημα και στο ψαρεμα που κανω.
    Οτι ξεψυχησει στα χερια μου το τρωνε αλλοι ,η γυναικα τα ψαρια,ο πεθερος τα πουλια (μιας που θα μου χαρισει και 4 οπλα μεσα στο μηνα).
    Και μιλαμε τουλαχιστον για το ψαρεμα που εχω μεγαλη εμπειρια βγαζω κομματια που οι φιλοι δεν το πιστευουν οτι δεν θα τα φαω εγω αλλα ετσι ειναι εχω κολλημα.
    Και οταν εννοω οπλακιας εννοω οτι να εχω το οπλο να το κανω φυλλο και φτερο και να μυριζω μπαρουτια και λαδια οπλων ειναι η αρρωστια μου :yahoo: ,οπως και το να παιρνω παλια οπλα και να τα κανω αναπαλαιωση ,αυτο και αν ειναι.
    Ουτως η αλλως με μεταλλα ασχολουμαι και επαγγελματικα και με ανοχες γενικα .
    Οποτε με τα νουμερα που λεμε ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ.
    Ντουφεκιες να εχει να λερωνει το οπλο και μετα να το καθαριζω!! :yahoo:
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου και ολους σας εδω μεσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #472837

    Χαίρομαι και ‘γω, με τη σειρά μου, Χρήστο που δε με παρεξήγησες και είδες θετικά το σχόλιό μου!

    Όντως, πέρυσι έκαψα περί τις 3000 φουσέκια…!

    Να πω, επίσης, πως συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του “manosbmw” λίγο παραπάνω, σχετικά με τις ετήσιες καρπώσεις!

    Τέλος, επιτρέψτε μου, κύριοι συνάδελφοι, να σας παραθέσω τον περσινό θηρευτικό μου απολογισμό (2013-2014), έτσι όπως τον είχα ποστάρει τον περασμένο Μάρτιο στο σχετικό topic του forum.

    Αυτό, με βαθειά ειλικρίνεια και σε καμία περίπτωση, ΔΕΝ το κάνω για επίδειξη ή αυτοπροβολή!

    Απλώς, για να διαφωτίσω, σχετικά με τις συνολικές, ετήσιες καρπώσεις κάποιους καλούς (και νέους ίσως) συναδέλφους, που έχουν απορίες για το πώς χτυπιούνται τόσα θηράματα, όπως το φίλο Χρήστο.

    Από 11/10/13 έως και 27/2/14 έκανα 121 ημερήσιες εξορμήσεις, όλες καθημερινά απογευματινά καρτέρια.
    Χτύπησα 1321 τσιχλοκότσυφα, καρπώθηκα τα 1128 (85,4%) από δαύτα και έχασα-δε βρήκα τα 193 από αυτά (14,6%). Δηλαδή, κατά μέσο όρο, ανά κυνηγετική εξόρμηση (απογευματινό καρτέρι) κτυπούσα 10,9 πουλιά, από τα οποία καρπωνόμουν τα 9,3.
    Πιο συγκεκριμένα, από τα 1128 που καρπώθηκα, τα 1086 ήταν κελαηδότσιχλες (96,3%), τα 40 ήταν κότσυφες (3,5%), 1 ήταν κοκκινότσιχλα (0,1%) και άλλη 1 δενδρότσιχλα (0,1%).
    Παρατηρήσεις: (1) πήγαινα για απογευματινό καρτέρι κάθε μέρα, εκτός από τις βροχερές ημέρες. (2) Τα καρτέρια από το σπίτι μου απέχουν 5 λεπτά οδικώς. (3) Φέτος, στον τόπο μου οι τσίχλες ήταν πολλές έως πάρα πολλές από μέσα Οκτωβρίου έως και τα Χριστούγεννα. Από παραμονές πρωτοχρονιάς μέχρι το τέλος της περιόδου, τα πουλιά μειώθηκαν δραματικά. (4) Φέτος ο κότσυφας σπάνιζε ιδιαιτέρως σε σχέση με την κελαηδότσιχλα. (5) Κυνηγώ πάντα με δίκαννο αλληλεπίθετο. (6) Δεν έχω απορτόσκυλο.

    Εύχομαι καλά Χριστούγεννα και καλό υπόλοιπο σεζόν σε όλους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #472844

    Καλησπέρα σε όλους. Αυτο το Σ/Κ το αφιέρωσα στις ελιες και καθησα πρωινό μονο για μαυρες σημερα το πρωί. Περασαν καμια 30αρια τσιχλες στουκας και δυσκολες και κατάφερα να παρω 9. Το χωραφι μου είναι διπλα σε μια μεγάλη καναλια και σε σφιχτό πευκοδάσος. Ολη μερα εκει μεσα γινόταν πανζουρλισμος απο το κελαηδημα. Δεν ξεμυτιζουν απο τα ζαβα τα πουλια με τιποτα. Άλλο ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι ότι πέρα απο τις δικές μου τουφεκιές αντε να επεσαν αλλες 15-20 ολη μερα. Εχει απογοητευτεί ο κοσμος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #472854

    Φιλε μου outlander σε ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σου.
    Μου ελυσες τις αποριες μου και με εκανες να χαρω κιολας να σου πω.
    Το γιατι χαρηκα τωρα ειναι γιατι με τους υπολογισμους που εκανα, με βαση αυτα που μου ειπες, καποιος που παιρνει 10 πουλια π.χ εχει δει τα τριπλασια και εχει ντουφεκισει τα περισσοτερα.
    Αυτο με ικανοποιει, γιατι δεν μπορω να πω οτι θα κυνηγαω για το ΜΕΖΕ αλλα γιατι ειμαι οπλακιας.
    Ντουφεκιες θελω να ριχνω οχι να κανω ορια .
    Και 3-4 πουλια να παιρνω ειναι υπεραρκετο για μενα ,ουτως η αλλως οτι σκοτωνω δεν μπορω να το φαω,εχω αυτο το κολλημα και στο ψαρεμα που κανω.
    Οτι ξεψυχησει στα χερια μου το τρωνε αλλοι ,η γυναικα τα ψαρια,ο πεθερος τα πουλια (μιας που θα μου χαρισει και 4 οπλα μεσα στο μηνα).
    Και μιλαμε τουλαχιστον για το ψαρεμα που εχω μεγαλη εμπειρια βγαζω κομματια που οι φιλοι δεν το πιστευουν οτι δεν θα τα φαω εγω αλλα ετσι ειναι εχω κολλημα.
    Και οταν εννοω οπλακιας εννοω οτι να εχω το οπλο να το κανω φυλλο και φτερο και να μυριζω μπαρουτια και λαδια οπλων ειναι η αρρωστια μου :yahoo: ,οπως και το να παιρνω παλια οπλα και να τα κανω αναπαλαιωση ,αυτο και αν ειναι.
    Ουτως η αλλως με μεταλλα ασχολουμαι και επαγγελματικα και με ανοχες γενικα .
    Οποτε με τα νουμερα που λεμε ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ.
    Ντουφεκιες να εχει να λερωνει το οπλο και μετα να το καθαριζω!! :yahoo:
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου και ολους σας εδω μεσα.

    θα σου ελεγα να ψαχτεις για το θεμα σκοπευτηριο!!!
    εκει θα ριχνεις πολλα περισοτερα φυσιγγια και τα πιατακια δεν τρωγονται ετσι κι’αλλιως!!!
    ειναι πολυ καλυτερα απο το να σκοτωνεις πουλακια….θα το ευχαριστηθεις σιγουρα!!!! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #472855

    Καλησπέρα σ’ όλους τους φίλους.
    Τσίχλες πολλές μπορεί να μην έχει,έχει όμως ραδίκια,ζοχούς και άλλα χόρτα
    καθώς και πολύ χαβαλέ με τους φίλους σήμερα στην Ευβοια.
    Πολύ λίγος κόσμος και ακόμη λιγότερες ντουφεκιές.
    Πάρα πολύ λάσπη δυσκόλευε αφάνταστα τις κινήσεις μας,αλλά ήταν μια πολύ
    καλή γυμναστική.
    Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω τους φίλους τσιχλοκυνηγούς,θεωρώ ότι τσίχλες
    πολλές θα δούμε πάλι μάλλον στα……..επιστρόφια.

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #472864

    Φιλε hunter21gr σε ευχαριστώ,για την συμβουλή σου οσον αφορά το σκοπευτήριο αλλα απο εκει ερχομαι.
    Τα τελευταία 3 χρόνια παιζω μεσο ορο 1200 σφαιρες το μηνα σε 9αρι και 45αρι στα 50 μετρα και καμια 100αρια σε 7,62 τυφεκιο το μηνα επισης.
    Αλλά οπως και να το κάνεις αλλο πραγμα το σκοπευτήριο και αλλο το βουνο.
    Και αλλο ο στόχος στα 50 η στα 200 και αλλο ο ζωντανός στόχος που πεταει και αλλαζει και κατευθύνσεις.
    Οπως και να έχει με προπονηση φτανεις το 8 στα 10 στο σκοπευτηριο σχετικα ευκολα αλλα στο κυνηγι ειναι αλλο πραγμα,παρολο που αντι για βλημα ριχνεις ενα δίχτυ με σκαγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #472873

    φεύγω απο το σπίτι το πρωϊ και μπαίνω βαθιά μέσα στο βουνό με το ποδήλατο ενός φιλου που του το έκανα γενική επισκευή, για τελική βολτα και ρύθμιση αναρτήσεων… μετά απο καμμια 10αρια χλμ φτάνω σε ενα μέρος με αρκετό πυκνό με φανερά αρκετές τσιχλες να βολτάρουν εκει μέσα. τελειώνω με το ποδήλατο, γυρνάω σπίτι… καβαλάω το τρακτέρ και σε 3 ωριτσες μη τα πολυλογώ είμαι παλι στο ιδιο σημείο για να βγάλω τον βραδινό μεζε (2-3 πουλιά ηθελα μονο).
    Ελα μου ομως που οι τσίχλες δεν ηταν εκεί! ουτε μια… οπότε άραξα στο σημείο που έχει και θέα και εφτιαξα ενα σωληνάκι στο τρακτέρ που έχανε λάδια πριν ξαναγυρίσω σπίτι.
    Οτι να ναι φέτος με τα πουλιά πάντως.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,506 έως 26,520 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων