ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,536 έως 26,550 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #473000

    Παρακαλω την βοηθεια των πιο παλαιων κυνηγων.
    Εχω βρει ενα ωραιο τοπο με καλο απογευματινο κοντα στην Αττικη.
    Η απορια μου σαν νεος κυνηγος εχει να κανει με το εξης, σε εκεινο το βουνο επιτρεπεται το κυνηγι και το καρτερι που εχω βρει απεχει 500 μετρα απο το τελευταιο σπιτι ενος μικρου οικισμου ( 3 σπιτια για την ακριβεια ολος ο οικισμος) αλλα ειναι 90-100 μετρα απο τον δασικο δρομο που διασχιζει ολο το βουνο μεχρι την κορφη.
    Το καρτερι αυτο εχει τον δρομο στα δεξια του,και οι βολες που θα γινουν ειναι στην ευθεια μπροστα.
    Γνωριζεται αν πρεπει να υπαρχει καποια αποσταση απο τον δρομο ,για να μην μπλεξω με τρεχαματα ,λογο του οτι ο δρομος μπορει να χρησιμοποιειται και απο ποδηλατες η περιπατητες η απο ανθρωπους που πανε για χορτα για παραδειγμα.
    Χωματοδρομος ειναι και αρκετα δυσκολος για αυτοκινητο.
    Σας παρακαλω αν γνωριζετε βοηθειστε γιατι εχει αρκετα εως πολλα πουλια το μερος και θελω να παω το πρωι αλλα εχω αγοια πανω σε αυτο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #473004

    Και δεν πήγα Δήμαινα,από την άλλη πλευρά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #473011

    Παρακαλω την βοηθεια των πιο παλαιων κυνηγων.
    Εχω βρει ενα ωραιο τοπο με καλο απογευματινο κοντα στην Αττικη.
    Η απορια μου σαν νεος κυνηγος εχει να κανει με το εξης, σε εκεινο το βουνο επιτρεπεται το κυνηγι και το καρτερι που εχω βρει απεχει 500 μετρα απο το τελευταιο σπιτι ενος μικρου οικισμου ( 3 σπιτια για την ακριβεια ολος ο οικισμος) αλλα ειναι 90-100 μετρα απο τον δασικο δρομο που διασχιζει ολο το βουνο μεχρι την κορφη.
    Το καρτερι αυτο εχει τον δρομο στα δεξια του,και οι βολες που θα γινουν ειναι στην ευθεια μπροστα.
    Γνωριζεται αν πρεπει να υπαρχει καποια αποσταση απο τον δρομο ,για να μην μπλεξω με τρεχαματα ,λογο του οτι ο δρομος μπορει να χρησιμοποιειται και απο ποδηλατες η περιπατητες η απο ανθρωπους που πανε για χορτα για παραδειγμα.
    Χωματοδρομος ειναι και αρκετα δυσκολος για αυτοκινητο.
    Σας παρακαλω αν γνωριζετε βοηθειστε γιατι εχει αρκετα εως πολλα πουλια το μερος και θελω να παω το πρωι αλλα εχω αγοια πανω σε αυτο.

    Απ’ όσο γνωρίζω ο νόμος δεν λέει τίποτα για δρόμους, παρά μόνο για οικισμούς (πάνω από 250m) και μεμονωμένα σπίτια (πάνω από 150m). 3 σπίτια δεν θα τα θεωρούσα κάν οικισμό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #473012

    Billy απο πλευράς αποστασης απο τα σπιτια εισαι κομπλέ. Τωρα δεν νομιζω οτι για το δρόμο έχεις κάποιο πρόβλημα αρκεί παντοτε να ελέγχεις τις βολες σου και να μην ρίχνεις οταν περνάει κάποιος απο το πεδίο βολής σου. Δυο απο τα κορυφαία απογευματινα μου ειναι πανω σε δρόμο και εχω ελεγχθεί άπειρες φορες απο τη θηροφυλακη χωρίς προβλήματα. Παντα με πολυ προσοχη! Αντε συρε και ροκανισε τα τσιχλακια αυριο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #473014

    Σας ευχαριστω πολυ φιλοι μου,αντε να δούμε τι θα γινει αύριο.
    Παρθενιά στο οπλο και σε μενα. :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #473021

    Καλησπέρα σε όλους, περπατητό σήμερα, φτωχό αποτέλεσμα, μία τσίχλα στο χέρι. Λίγα πουλιά, που σηκώθηκαν ψηλά με την πρώτη τουφεκιά και έπιασαν στο απέναντι βουνό! Ίσως να παίζουν ρόλο και οι υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες – 13 βαθμοί σε 700 μέτρα υψόμετρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #473022

    βασιλη αυριο θα βρεχει,ιδανικη μερα ειναι την πεμπτη,λιγο υπομονη :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    spyros 1080 στις #473024

    καλησπερα σημερα περιξ δερβενοχωριων πρωινο καρτερι περασαν 2 τσιχλιτες βολικα τις οποιες και πηρα.αντε να περασαν το πρωι καμια δεκαρια πουλια ολα ολα που μπορεσα να δω μετα το χαος.εκανα και μια βολτιτσα με την σκυλα μου κα βαρεσα αλλες4 και 1 κερομυτη αυτα τα ολιγα καλη συνεχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    benelli-crioevo στις #473028

    μπραβο πολυ καλα πηγατε :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    benelli-crioevo στις #473030

    μπραβο πολυ καλα πηγατε :good:

    ΣΚ,πέριξ Λυγουριού με πολύ περπατητό στις ρεματιές,118 τσίχλες 3 άτομα Σάββατο και Κυριακή.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Ένας αλλά ΛΕΩΝ και τσοπάνος του μαντριού

    </div>

    μπραβο πολλη καλα πηγατε :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    benelli-crioevo στις #473031

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>xristos v 101 wrote:</div>
    αυτα για σημερα περιξ θεσσαλονικης!!!
    <hr>
    <div class=»bbp-reply-signature»>
    Το κυνήγι είναι τρόπος ζωής, είναι τέχνη, πρέπει να είσαι μάστορας στο είδος σου και όχι μακελάρης!!!!

    </div>γεια σου μητσο με τα απογευματινα σου :good:

    Ωραίος ο Χρήστος!!! Πολύ γερακοτσιχλα φέτος και για εμάς τους πιο νοτιους μετα από αρκετά χρόνια. Το Σάββατο θα τους κάνω μία επίσκεψη και εγώ.
    Στο απογευματινο σημερα αρκετά κοτσυφια αλλα περασαν αργα και ολα μαζι. Τι να ρίξεις και τι να βρεις στο μισοσκοταδο??? Τελικα πήρα 5 μαυρα και 1 τσίχλα και εχασα αλλη μια.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    benelli-crioevo στις #473032

    Billy απο πλευράς αποστασης απο τα σπιτια εισαι κομπλέ. Τωρα δεν νομιζω οτι για το δρόμο έχεις κάποιο πρόβλημα αρκεί παντοτε να ελέγχεις τις βολες σου και να μην ρίχνεις οταν περνάει κάποιος απο το πεδίο βολής σου. Δυο απο τα κορυφαία απογευματινα μου ειναι πανω σε δρόμο και εχω ελεγχθεί άπειρες φορες απο τη θηροφυλακη χωρίς προβλήματα. Παντα με πολυ προσοχη! Αντε συρε και ροκανισε τα τσιχλακια αυριο!!!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    γεια σου μητσο με τα απογευματινα σου τα ομορφα :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #473087

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΛΕΩΝ wrote:</div>
    ΣΚ,πέριξ Λυγουριού με πολύ περπατητό στις ρεματιές,118 τσίχλες 3 άτομα Σάββατο και Κυριακή.

    <hr>
    <div class=»bbp-reply-signature»>
    Ένας αλλά ΛΕΩΝ και τσοπάνος του μαντριού

    </div>

    Επειδή βλέπω ότι κινείσαι σε περιοχές που είχα επισκεφτεί πέρυσι (Δήμαινα συγκεκριμένα), έχεις κάποια πληροφορία για το εάν έχει πουλιά στη Δήμαινα…???
    Γιωργο καλησπερα,το Σαββατο πηγα με την παρεα μου Δημαινα,5 ατομα καρτερι πρωι απογευμα καναμε 30 πουλια!!τα πουλια ηταν λιγα και πιασμενα και το ασχημο της υποθεσης οι ελιες ηταν φυσκα απο καρπο αλλα πρασινες και τελειως αγουρες!!!το δε απογευματινο τα πουλια τελευταια στιγμη και στο θεο!!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Κυνήγι, φύση και τρόπος ζωής…

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #473091

    Γιωργο καλησπερα,το Σαββατο πηγα με την παρεα μου Δημαινα,5 ατομα καρτερι πρωι απογευμα καναμε 30 πουλια!!τα πουλια ηταν λιγα και πιασμενα και το ασχημο της υποθεσης οι ελιες ηταν φυσκα απο καρπο αλλα πρασινες και τελειως αγουρες!!!το δε απογευματινο τα πουλια τελευταια στιγμη και στο θεο!!

    Πέρσι είχα πάει στην περιοχή τρία Σάββατα σερί (Τελος Γενάρη και αρχές φλεβάρη) και με καλές καρπώσεις μόνο περπατητό από πρώι ώς τις 12:00-13:00. Τα πουλιά ήταν αρκετά και ειδκά στις πορτοκαλιές… μάχη! Τώρα για την εποχή αυτή δεν ξέρω πόσο ενδείκνυται το μέρος… πάντως στο καρτέρι (αν λέμε το ίδιο, στο κυπαρίσσι) το απογευματινό την μία ημέρα που έκατσα δεν ήταν κάτι τρομερό αν και όλη την ημέρα είχε πουλιά ο κάμπος…

    Η αποθέωση ήταν την μία ημέρα όπου γύρω στα 15 άτομα από το χωριό είχαν μαζευτεί και μπήκαν μέσα στον ελαιώνα “σκούπα” κυριολεκτικά!!! Είχα την τύχη να βρίσκομαι στο τέρμα της διαδρομής τους και είχε πάρει φωτιά η κάνη του όπλου…

    Thanks για την ανταπόκριση πάντως… (μην κάνουμε και χιλιόμετρα άσκοπα και αλλαζουμε και μέρος χωρίς ιδιαίτερο λόγο…)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #473105

    με νοτιάδες, βροχή και θερμοκρασία 15 κελσίου και πάνω, τέλη Δεκέμβρη, ας μη περιμένουμε άδικα πουλιά.

    βέβαια, για τον κυνηγό της τσίχλας, δεν απομένει και τίποτα άλλο.

    για τον εαυτό μου, υπάρχει πάντα η εναλλακτική. μοναχικό κυνήγι κοντά, πολύ αργό και αθόρυβο βάδισμα, πολύ ψάξιμο με τα κιάλια και κάρπωση ο, τι θηράματος σηκωθεί.
    βέβαια, οι Έλληνες δεν τα έχουμε σε εκτίμηση τα καλά κυάλια (ορισμένοι με κοιτούν και σαν εξωγήινο), αλλά όποιος σκανάρει καλά το τοπίο, δεν ζημιώνει.
    όποιος ξέρει να σκανάρει καλά και το έδαφος, έχει κατά περίπτωση και απροσδόκητες εκπλήξεις…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,536 έως 26,550 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων