ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,626 έως 26,640 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #474189

    καλησπερα στους τσιχλοκιλερ σημερα ημουν στα μερη της Λαμιας πραγματι απο το πρωι ψιλοεριχνε εκανα 25 πουλακια δυσκολα δεν μπορω να πω οτι λογω καιρου ηταν πολλα αλλα κατα το μεσημερακι το εστωσε κανονικα

    [/url]
    click image upload[/url]

    [/url]
    gifs upload[/url]

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Αν η ζωή είναι όντως μικρή ,τότε είναι πολύ πουτ@να για την ηλικία της

    </div>

    μανο περπατητο ητανε η καρτερι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #474199

    Εμεις σημερα πηγαμε κομποταδες,μεξιατες,δεν ριξαμε ντουφεκια,σκετη απογοητευση,γυρω στις 9 00 φυγαμε για πελασγια αλλα απο στυλιδα και πανω χιονιζε και σχεδον παντου το ειχε στρωσει!!αναγκαστικα επιστροφη για Αθηνα προτου μας κλεισουν τα χιονια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #474202

    Συνφορουμίτη petrolios σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια σχετικά με το σκύλο… Είναι μια ράτσα για την οποία μόνο καλά λόγια μπορώ να πω, τόσο για όσα κάνει στο σπίτι όσο και στον κυνηγότοπο. Μου τον έφεραν κουτάβι φίλοι με άκρες από Σλοβακία και εδώ και 6 χρόνια έχει αλλάξει εντελώς το κυνήγι μου προς το καλύτερο.

    Στο καρτέρι ασχολούμαι μόνο με την ντουφεκιά και όλα τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει αυτός ενώ στέκεται μαρμαρωμένος δίπλα μου να κοιτάει τον ουρανό… Στο περπατητό τρέχει και επαναφέρει, κατά καιρούς έχει βγάλει μπεκάτσες και λαγούς (δυστυχώς έχω αποδειχθεί τρομερά αναποτελεσματικός να κεφαλαιοποιήσω τις προσπάθειές του), ενώ λειτουργεί και ως “προγκιχτής” στα τσιχοκότσυφα πηγαίνοντας από την αντίθετη από εμένα μεριά των πυκνών ή από εναλλακτικά μονοπάτια λειτουργώντας ως το κυνηγετικό “ζευγάρι” μου όταν κυνηγάω μόνος…

    Το μέρος που κυνήγησα και κατάγομαι δεν βρίσκεται στο Μαίναλο που αναφέρεις, αλλά στην Κυνουρία, ψηλά στον Πάρνωνα στα σύνορα της Αρκαδίας με την Λακωνία όχι πολύ μακριά από την κορυφή. Βλέποντας πάντως την συμπεριφορά των πουλιών, πιθανότατα, διαισθανόμενα τον καιρό που ερχόταν, να είχαν πρόσφατα αφιχθεί… Οπότε η απάντηση στην ερώτησή σου είναι πως η μη συνάντησή σου μαζί τους ήταν συνδυασμός ατυχίας (κατά μεγάλο μέρος) και πιθανόν και λάθος μέρους (αν και δεν έχω την παραμικρή ιδέα από το Μαίναλο κυνηγετικά και ταυτόχρονα και εγώ κάνω το ίδιο με σένα, δηλαδή επισκέπτομαι μέρη με καλά προηγούμενα κυνηγετικά αποτελέσματα τις ίδιες εποχές)…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474233

    αγαπητέ tsakalos ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

    κλείνω το θεμα ακύλος, λέγοντας ότι αν περισσότεροι κυνηγοί είχαν κυνηγήσει με τέτοια σκυλιά, μάλλον θα είχαν περιοριστεί σε αριθμό οι δείκτες (φέρμας)

    Μη ξεχνάς, ότι στην γενέτειρα των ποΐντερ και σέττερ, τα εγγεγραμμένα λαμπραντόρ και σπάνιελ πάσης φύσεως είναι τριπλάσια και πλέον. Νομίζω κάτι πρέπει να μας πεί αυτό.

    ιδίως για τον κυνηγό που βγαίνει όλες τις εποχές περπατητό για όλα τα θηράματα, με τον σκύλο αυτό θα πάει στα ορτύκια, θα ψάξει καβάλα στο πετρωτό για λαγό, θα σηκώσει μπεκάτσες στα βάτα, θα πάρει όλες τις τσιχλίτσες στο χέρι και όλα τα παπιά από την λίμνη, και θα έχει και για παρέα ένα σκυλί ανθρωπονόητο. όταν θα είμαι από τα μέρη σου, θα σου στείλω μήνυμα, μήπως βρεθούμε να δω τον σκύλο και θυμηθώ τα φοιτητικά μου χρόνια…

    καλή χρονιά και καλά κυνήγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #474267

    Φιλε tsakalos συγχαρητηρια για το πανεμορφο λαμπραντορ!!να σε ρωτησω,στην Ελλαδα διαθετει κανεις τη συγκεκριμενη ρατσα??μιλαμε για κυνηγετικα αιματα!!η καποιος που θελει λαμπραντορ για κυνηγι πρεπει να απευθυνθει στο εξωτερικο??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #474298

    Καταρχήν ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους τους συνφορουμίτες! Υγεία, δύναμη για τους αγώνες που θα χρειαστεί να δώσουμε, καλά κυνήγια και πολλές δημιουργικές συζητήσεις εντός φόρουμ! Έχω μάθει πάρα πολλά διαβάζοντας τα λεγόμενα συναδέλφων 2+ χρόνια εδωμέσα, μακάρι να συνεχίσω να μαθαίνω, αλλά και να μεταδώσω και εγώ γνώση στο μέτρο που μπορώ…

    Αγαπητέ petrolios επίσης πολλές ευχές, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ευχαρίστως να τα πούμε από κοντά αν τύχει και κατηφορίσεις και είμαι και εγώ κάτω για δουλειές ή κυνήγι.

    Αγαπητέ takis1976 σε ευχαριστώ, σχετικά με κυνηγετικά αίματα λαμπραντόρ στην Ελλάδα δεν γνωρίζω να σου πω εμπεριστατωμένα. Όταν ψαχνόμουν πριν από 6-7 χρόνια, τα εκτροφεία ήταν ελάχιστα (1-2 νομίζω είχα καταφέρει να βρω) και μου έδιναν την εντύπωση όταν επικοινώνησα μαζί τους ότι είχαν πολύ μπλαζέ ύφος, ενώ τα σκυλιά τους με βάση το σωματότυπό τους μου φαίνανταν πως ήταν κυρίως εκθεσιακά και όχι κυνηγετικά. Φυσικά αυτό με βάση το πώς τα έβλεπα και χωρίς να έχω (ούτε τότε και ούτε και σήμερα πιστεύω) τις απαραίτητες κυνοφιλικές γνώσεις ώστε να κάνω έγκυρες κρίσεις.

    Υπήρξε μάλιστα και ένα εκτροφείο που μου είχε πει όταν μίλησα μαζί τους πως δεν δίνει σε κυνηγούς γιατί δεν τα αγαπάνε(!), δεν τα προσέχουν (!) και υπάρχει κίνδυνος να πάθει κάτι το σκυλί και αυτοί ήθελαν να μπορούν να τα δίνουν σε ιδιοκτήτες ώστε να τα έχουν ελεγχόμενα για εκθέσεις και ζευγαρώματα… Υπάρχουν πολλοί υπεύθυνοι και πετυχημένοι κυνηγοί ιδιοκτήτες της φυλής (εύχομαι να είμαι ένας από αυτούς) και σίγουρα πολλοί αποτυχημένοι και ακατάλληλοι μη κυνηγοί ιδιοκτήτες, οπότε το κριτήριο διάκρισης που χρησιμοποιούν είναι υπεραπλουστευτικό. (Οφείλω πάντως εκ των υστέρων να ομολογήσω πως είναι μια φυλή με πολύ ιδιαίτερη και ευαίσθητη ψυχοσύνθεση που δεν κάνει για όλους και που χρειάζεται πολύ ειδικό και προσεκτικό χειρισμό, χωρίς ξανά σε καμία περίπτωση να δικαιολογώ την προκατάληψή τους προς τους κυνηγούς).

    Ήμουν πολύ απογοητευμένος, και τελικά κάποιοι πολύ καλοί και πραγματικοί φίλοι με άκρες σε Σλοβακία, βλέποντας πόσο σκασμένος ήμουν, μου έκαναν ως δώρο το συγκεκριμένο κουτάβι και τους χιλιοευχαριστώ.

    Σήμερα μπορεί εξαιτίας της δημοφιλίας της φυλής ως ζώα συντροφιάς, ένεκα του εξαίρετου χαρακτήρα τους και της αξιαγάπητης εμφάνισής τους, τα εκτροφεία και τα διαθέσιμα σκυλιά να έχουν αυξηθεί στη χώρα μας (σε παγκόσμιο επίπεδο είμαι σίγουρος), αλλά αυτό δεν είναι πάντα καλό και χρήσιμο για εμάς γιατί υπάρχει το σύνδρομο των “κουταβομηχανών”-ανεξέλεγκτων γεννήσεων λόγω ζήτησης και της πληθώρας ζώων χωρίς οξύ κυνηγετικό ένστικτο.

    Είμαι σίγουρος πως ο κ. Γιάννης Νικολακόπουλος (Kalliston Hellas) εξέχων και ενεργό μέλος του forum και πολύ καλός επαγγελματίας στο χώρο των spaniel & retriever θα μπορέσει να σου δώσει την πιο έγκυρη και σωστή απάντηση σε αυτό το ζήτημα. Είμαι σίγουρος ότι με την πρώτη ευκαιρία θα απαντήσει και θα χαρώ και εγώ να μάθω υπεύθυνα τι γίνεται με τα κυνηγετικά και όχι μόνο αίματα της φυλής στη χώρα μας, αλλά και αλλού.

    Καλή Χρονιά και χρόνια πολλά και πάλι σε όλους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474299

    Τσιχλοhunters καλή χρονιά σε όλους! Υγεία και ουτε φτερό να έχουμε! Μας έχει κλείσει μεσα ο καιρός τρεις μέρες τώρα. Στο χωριό μου ανεμοθυελλα και χιονόνερο ασταμάτητα. Από Καθενους και πάνω εχει χιόνια. Στη Δίρφη πρέπει να έχει ρίξει μέτρα χιόνι. Το απόγευμα ρίχνει δεν ρίχνει θα βγω μία βόλτα και θα ενημερώσω αν έχει πουλια στα ξεχιονα η εξαφανιστηκαν κι αυτα με την κακοκαιρία. Χρόνια πολλά σε όλους!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #474311

    Καλη Χρονια.
    Τελευταιο κυνηγι του 2014 εγινε την τριτη στην θηβα.
    Το πεωι χιονονερο αλλα οχι στρωμενο.Η επιστροφη εγινε μεβτα παντα ασπρα.Πουλακια μπολικα αλλα αρκετε λουφαγμενα.Δεν ξεσηκωνονταν ευκολα.πηραμε πεντε στο χερι και εντεκα αφησαμε πισω.Δεν μπορουσες να κατσεις πανω απο λεπτο να ψαξεις.Γινοσουν παγωτο.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #474315

    καλη χρονια και απο εμενα σ ολο τον κοσμο.υγεια και καλες και πολλες κυνηγητικες εμπειριες.τα κρυα και τα πολυποθητα χιονια ηρθαν.οσοι συναδελφοι βγουν για κυν.εξοδο ας γραψουν ρε αδελφεια για να δουμε τι παιζει γενικοτερα και να οργανωθουμε.ευχαριστω σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474317

    Λοιπόν, έκανα μια βόλτα με το αμάξι ανάμεσα σε χωράφια με ελιες και σηκωνόταν τσιχλες απο τα δέντρα και απο το έδαφος. Περπατητο δεν τόλμησα γιατί έχει απίστευτη λάσπη. Στις 4μιση έβαλα στην πλάτη το πευκοδάσος και κοίταγα προς τον ελαιώνα. Έπαιξαν αρκετά πουλια εκει που κάθισα και έριξα σε 15 , τα πιο βολικά για να μπορέσω να τα βρω εύκολα, και πήρα τα 9. 8 τσιχλες και 1 κοτσυφι. Άκουσα αρκετές τουφεκιές και απο αλλά πόστα αλλά δεν εντυπωσιαστηκα κιολας με το πλήθος των πουλιών που ειδα. Κατι έχει πάντως. Όσοι έρθετε προς Εύβοια πολυ προσοχη σε πάγο και λάσπη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #474327

    Καταρχήν ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους τους συνφορουμίτες! Υγεία, δύναμη για τους αγώνες που θα χρειαστεί να δώσουμε, καλά κυνήγια και πολλές δημιουργικές συζητήσεις εντός φόρουμ! Έχω μάθει πάρα πολλά διαβάζοντας τα λεγόμενα συναδέλφων 2+ χρόνια εδωμέσα, μακάρι να συνεχίσω να μαθαίνω, αλλά και να μεταδώσω και εγώ γνώση στο μέτρο που μπορώ…

    Αγαπητέ petrolios επίσης πολλές ευχές, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ευχαρίστως να τα πούμε από κοντά αν τύχει και κατηφορίσεις και είμαι και εγώ κάτω για δουλειές ή κυνήγι.

    Αγαπητέ takis1976 σε ευχαριστώ, σχετικά με κυνηγετικά αίματα λαμπραντόρ στην Ελλάδα δεν γνωρίζω να σου πω εμπεριστατωμένα. Όταν ψαχνόμουν πριν από 6-7 χρόνια, τα εκτροφεία ήταν ελάχιστα (1-2 νομίζω είχα καταφέρει να βρω) και μου έδιναν την εντύπωση όταν επικοινώνησα μαζί τους ότι είχαν πολύ μπλαζέ ύφος, ενώ τα σκυλιά τους με βάση το σωματότυπό τους μου φαίνανταν πως ήταν κυρίως εκθεσιακά και όχι κυνηγετικά. Φυσικά αυτό με βάση το πώς τα έβλεπα και χωρίς να έχω (ούτε τότε και ούτε και σήμερα πιστεύω) τις απαραίτητες κυνοφιλικές γνώσεις ώστε να κάνω έγκυρες κρίσεις.

    Υπήρξε μάλιστα και ένα εκτροφείο που μου είχε πει όταν μίλησα μαζί τους πως δεν δίνει σε κυνηγούς γιατί δεν τα αγαπάνε(!), δεν τα προσέχουν (!) και υπάρχει κίνδυνος να πάθει κάτι το σκυλί και αυτοί ήθελαν να μπορούν να τα δίνουν σε ιδιοκτήτες ώστε να τα έχουν ελεγχόμενα για εκθέσεις και ζευγαρώματα… Υπάρχουν πολλοί υπεύθυνοι και πετυχημένοι κυνηγοί ιδιοκτήτες της φυλής (εύχομαι να είμαι ένας από αυτούς) και σίγουρα πολλοί αποτυχημένοι και ακατάλληλοι μη κυνηγοί ιδιοκτήτες, οπότε το κριτήριο διάκρισης που χρησιμοποιούν είναι υπεραπλουστευτικό. (Οφείλω πάντως εκ των υστέρων να ομολογήσω πως είναι μια φυλή με πολύ ιδιαίτερη και ευαίσθητη ψυχοσύνθεση που δεν κάνει για όλους και που χρειάζεται πολύ ειδικό και προσεκτικό χειρισμό, χωρίς ξανά σε καμία περίπτωση να δικαιολογώ την προκατάληψή τους προς τους κυνηγούς).

    Ήμουν πολύ απογοητευμένος, και τελικά κάποιοι πολύ καλοί και πραγματικοί φίλοι με άκρες σε Σλοβακία, βλέποντας πόσο σκασμένος ήμουν, μου έκαναν ως δώρο το συγκεκριμένο κουτάβι και τους χιλιοευχαριστώ.

    Σήμερα μπορεί εξαιτίας της δημοφιλίας της φυλής ως ζώα συντροφιάς, ένεκα του εξαίρετου χαρακτήρα τους και της αξιαγάπητης εμφάνισής τους, τα εκτροφεία και τα διαθέσιμα σκυλιά να έχουν αυξηθεί στη χώρα μας (σε παγκόσμιο επίπεδο είμαι σίγουρος), αλλά αυτό δεν είναι πάντα καλό και χρήσιμο για εμάς γιατί υπάρχει το σύνδρομο των «κουταβομηχανών»-ανεξέλεγκτων γεννήσεων λόγω ζήτησης και της πληθώρας ζώων χωρίς οξύ κυνηγετικό ένστικτο.

    Είμαι σίγουρος πως ο κ. Γιάννης Νικολακόπουλος (Kalliston Hellas) εξέχων και ενεργό μέλος του forum και πολύ καλός επαγγελματίας στο χώρο των spaniel & retriever θα μπορέσει να σου δώσει την πιο έγκυρη και σωστή απάντηση σε αυτό το ζήτημα. Είμαι σίγουρος ότι με την πρώτη ευκαιρία θα απαντήσει και θα χαρώ και εγώ να μάθω υπεύθυνα τι γίνεται με τα κυνηγετικά και όχι μόνο αίματα της φυλής στη χώρα μας, αλλά και αλλού.

    Καλή Χρονιά και χρόνια πολλά και πάλι σε όλους!

    Αγαπητε φιλε Tsakalos,σε ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες σου,εισαι κατατοπιστικοτατος!!!σου ευχομαι ολοψυχα καλη χρονια με υγεια και να χαιρεσαι το πανεμορφο λαμπραντορ σου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    A-302 στις #474371

    Καλημέρα σε ολη την κυνηγετικη οικογενεια και ευχεσ για υγεια και καλα κυνηγια σε ολουσ,
    ηθελα ρωτησο με τα χιονια που εχουμε τι γινετε,και αν υπαρχουν επισημεσ ανακοινωσεισ απογορευσεισ του κυνηγιου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474377

    Κύριοι Καλημέρα. Πρώτο περπατητο του 2015 και στέφθηκε με τρομερή επιτυχία. Αρκετά πουλια και κρατουσαν στους θαμνους και τα ζυγωνα καλα.Η μπεκατσα στη φωτο είναι μια απο τις τρεις (!!!!!) που σήκωσα μεσα απο τις ελιες και τα σκινα. Σε νούμερα : 9 κοτσυφια 8 τσιχλες 1 κόκκινη 1 γερακοτσιχλα 1 μπεκατσινι 1 μπεκατσα! Χαμενα 1 κοτσυφι και 1 δεντροτσιχλα κοψοφτερη και τουφεκισα αλλη μια μακρομυτα αλλα αστοχησα οικτρα! Η τρίτη μπεκάτσα δεν μου εδωσε ευκαιρία για βολή.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #474380

    Μπράβο Μήτσο!!καλόοος ο μποναμάς του 2015 :good: Καλά να σου πάει η συνέχεια,όπως και σε όλη την παρέα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474382

    αγαπητέ φίλε.
    καλή χρονιά και πάντα τέτοια.
    και εγώ τακτοποίησα μία στο περπατητό προχθές, και μάλιστα ΠΟΛΥ κοντά στην Αθήνα, και καταλαβαίνω την χαρά σου.
    εννοείται σε ζηλεύω κιόλας, γιατί καταλαβαίνω ότι μένεις δίπλα ή πολύ κοντά στο κυνήγι.
    μια ερώτηση έχω: καλά είδα στο κρεμαστάρι και ένα ψαρόνι, ή λάθος κάνω;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,626 έως 26,640 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων