ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,656 έως 26,670 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #474506

    μπητε στον κοπο εαν εχετε την καλωσυνη να μας πητε νομο τουλαχιστον βρε καλοπαιδα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #474507

    Μπράβο τσιχλάδες μου ! :good: Καλή συνέχεια! Κι εγώ αυτό που είδα σήμερα ,έχω καιρό να το δώ! B-) Το μεσημέρι πήγα την οικογένεια στη Χασιά -Φιλή να παίξουμε στα χιόνια,ήταν τέλεια!Μετά την πέσαμε για μάσα στο Αρχοντικό :good: και 4.45 βγήκα στο λόφο για κανα χορταράκι.Μέχρι τις 5.20 μέτραγα νοερές βολές,έριξα καμιά 15αρια και ανέβαιναν συνέχεια τσίχλες!Αν αύριο δεν κάνουμε κάτι στο πρωινό ,με βλέπω για απογευματινό εκεί!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #474512

    Οπως τα ειπε ο φιλος ο berket.
    Απο χασια πλευρα αλλα και απο Μαγουλα προς δερβενοχωρια εχει πολυ κίνηση απο πουλακια.
    Οπου δεν εχει χιονακι για την ακρίβεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #474514

    Καλησπέρα στην παρέα… Πολύ κρύο σήμερα το πρωί στη Βοιωτία, χιόνι στα ανήλια σημεία, πολλά όμως και τα πουλάκια που έπαιζαν για τον ίδιο λόγο…. Πολύ γέλιο το πρωί με τα φυσίγγια , τα 9κια ηταν σαν να ρίχνεις αλάτι …παρηγοριά τα 8ρια, σίγουρη λύση τα 7ρια , αλλά είχαμε πολύ λίγα !!
    Τα πουλιά έπαιζαν μέχρι τις 10 στα καρτέρια , στο τέλος ξεμείναμε από φυσίγγια , όλη η παρέα στο όριο…. Προσοχή το πρωί στο δρόμο….
    [/url]
    click image upload[/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #474518

    Καλησπέρα στην παρέα… Πολύ κρύο σήμερα το πρωί στη Βοιωτία, χιόνι στα ανήλια σημεία, πολλά όμως και τα πουλάκια που έπαιζαν για τον ίδιο λόγο…. Πολύ γέλιο το πρωί με τα φυσίγγια , τα 9κια ηταν σαν να ρίχνεις αλάτι …παρηγοριά τα 8ρια, σίγουρη λύση τα 7ρια , αλλά είχαμε πολύ λίγα !!
    Τα πουλιά έπαιζαν μέχρι τις 10 στα καρτέρια , στο τέλος ξεμείναμε από φυσίγγια , όλη η παρέα στο όριο…. Προσοχή το πρωί στο δρόμο….
    [/url]
    click image upload[/url]

    Μπραβο βρε Μενιο παντα τετοια ,αν σου προτεινε φυσιγγια ο Σταθης σωθηκες :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    headhunter στις #474524

    Καλησπέρα στους τσιχλάδες,σήμερα μετά 10 χρόνια αποφασίσαμε να πάμε Κύμη, στις Κονίστρες όπου κάποτε τα νούμερα ήταν απίστευτα τέτοια εποχή.
    Λοιπόν τα πουλιά μας έβγαλαν τα μάτια κατά την διαδρομή ακόμα και μέσα στις πλατείες και τούς κήπους των χωριών που περάσαμε μέχρι να φθάσουμε.
    Όμως τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν έτσι όπως περιμέναμε,στα γνώριμα μέρη η απουσία των κυνηγών ήταν εμφανής, εκεί που κάποτε δεν μπορούσες να βρεις καρτέρι, νέκρα.
    Τσίχλες χωρίς τουφεκίδι δεν κάνεις, τα πουλιά ήταν όλα στα πυκνά και έφευγαν μπροστά από τα 50 μέτρα.
    Απολογισμός 12 πουλιά κι αυτά στο πρωινό ξεκούρνιασμα.
    Η κρίση έχει βάλει χοντρά το χέρι της ακόμα και στα θηράματα.
    Αύριο λέμε να πάμε στα ρέματα πέριξ των Καθέναν και Στενής, ίσως έχει τουφέκια και ρίξουμε καμιά βολή της προκοπής.
    Πουλιά λογικά πρέπει να έχει γιατί τα βουνά Δύρφη,ξηροβουνι είναι χιονισμενα και στα ρεματα βρίσκουν καταφύγιο.

    Ο συνάδερφος MITSOSVINCY είναι από την περιοχή?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    tom A97 στις #474525

    πελασγια ξερει κανεις αν επιτρεπεται λογο χιονια????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #474528

    πελασγια ξερει κανεις αν επιτρεπεται λογο χιονια????

    Λεω αυριο να παω προς Μαρτινο μερια κατι θα εχει 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #474537

    Ας ειναι καλα ενας συνάδελφος εμπειρος κυνηγος που πετυχα στο βουνό και κυνηγησαμε μαζι 2 ωριτσες και καναμε πουλακια.
    Οταν ειδε το τσοκ που ειχα στην mp153 μου 3 αρι με 5 πόντους μεσα και 5 εξω gemini με συμβούλευσε με το στυλ εχεις τα τσοκ στην τσαντα σου?Βγαλτα και δωστα μου!
    Μου εβαλε λοιπόν το 4 αρι μαμά με το ζορι και μου λέει “τωρα παμε μαζι στο λοφο” Ε δεν εχασα πουλι παιδια.
    Το 3 αρι σε συνδυασμό με την ελλειψη εμπειριας στον υπολογισμο αποστασεων ειναι λες και ριχνεις μονοβολα μου φαινεται στα καρτερια!!!
    Να ναι καλα το παλληκάρι παιδια και ολο το σαιτ γενικα για τις συμβουλές σας σε εμας τους νεους κυνηγους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #474541

    Ας ειναι καλα ενας συνάδελφος εμπειρος κυνηγος που πετυχα στο βουνό και κυνηγησαμε μαζι 2 ωριτσες και καναμε πουλακια.
    Οταν ειδε το τσοκ που ειχα στην mp153 μου 3 αρι με 5 πόντους μεσα και 5 εξω gemini με συμβούλευσε με το στυλ εχεις τα τσοκ στην τσαντα σου?Βγαλτα και δωστα μου!
    Μου εβαλε λοιπόν το 4 αρι μαμά με το ζορι και μου λέει «τωρα παμε μαζι στο λοφο» Ε δεν εχασα πουλι παιδια.
    Το 3 αρι σε συνδυασμό με την ελλειψη εμπειριας στον υπολογισμο αποστασεων ειναι λες και ριχνεις μονοβολα μου φαινεται στα καρτερια!!!
    Να ναι καλα το παλληκάρι παιδια και ολο το σαιτ γενικα για τις συμβουλές σας σε εμας τους νεους κυνηγους.

    Αποψη μου ειναι σαν νεος κυνηγος να μην ριχνεις διασπορας κακο σου κανουν και οχι καλο Εαν μπορεις να πας και καμια βολτα σε σκοπευτηριο θα δεις και θα μαθεις πολλα πραγματα . ο φιλος που σου εβαλε το 4αρι στην καννη επραξε σωστα γιατι το συγκεξριμενο τσοκ εαν ντουφεκας σωστα σε αποστασεις περιπου των 25 μετρων ειναι σκουπα 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #474542

    Οπως τα λες Φιλε μου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #474544

    Σκοπευτήριο δεν με εμπνεει.
    Να αγορασω μηχανημα δισκων με εμπνεει ομως.
    Θέλω ελευθερια αν με καταλαβαινεις στις βολες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #474546

    Σκοπευτήριο δεν με εμπνεει.
    Να αγορασω μηχανημα δισκων με εμπνεει ομως.
    Θέλω ελευθερια αν με καταλαβαινεις στις βολες!

    Στο σκοπευτηριο θα δεις πως γινετε ασφαλης χρηση του οπλου ,επισης εχει πολλα αξιολογα ατομα που θα σου δειξουν πωε γινεται η σωστη επωμιση και πολλα αλλα πιστεψε με θα κερδισεις πολλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #474547

    Ακου την γνωμη μου φιλε μου με ολο μου τον σεβασμό απέναντι σου.
    Εχω αλλάξει τα τελευταία χρόνια 4 σκοπευτικους συλλογους σε ραβδωτα.
    Σε πληροφορώ οτι επειδη έκοβε το μυαλό και το ματι μου λιγο και επειδη ειμαι και οπλακιας απο παιδι παρατηρησα τα εξης.
    Οσα οπλα μου πρότειναν να ριξω οι εκπαιδευτες ηταν οπλα που εχαναν και τα προτειναν σε ολους τους νεους σκοπευτες.
    Με τον τροπο που μου εδειχναν να ριχνω ειχα 10% επιτυχια ενω με τον δικο μου 80% επιτυχια,οσα οπλα μου εδιχναν μου τα έδειχναν επικυνδινα,δηλαδη στραμενα πανω μου με κλειστά κλειστρα και στην τελικη εγω ηξερα περισσότερα για τα οπλα απο αυτους που τα αφηναν ακαθαριστα και χωρις ελεγχο για μηνες γεματα μεταλλα στις ραβδώσεις.
    Οσον αφορα τα κυνηγετικα τωρα οπλα πιστεύω οτι ολοι εχουν δει βίντεο της benelli που ο τυπος δεν επωμιζει καν αλλα ριχνει με ακροβατικους τροπους.
    Διαβαζω παντού για οπλουργους που μεταμορφωνουν οπλα βγάζουν ριγες και κανουν μαγικα λες και τα οπλα ειναι ελβετικα ρολογια με τα παρα πολλα εξαρτήματα που θελουν οπλουργο για να μας πουν τι θέλει το οπλο πογ δεν το ξερει ο ίδιος ο κατασκευαστης για παραδειγμα και μ….κιες του στυλ βγαλε ριγες παρε μετρα για κοντακι και τα λοιπα.
    Λες και τα οπλα τα πολεμικα που θα μας έδιναν σε πολεμο για να στηρίξουμε την ζωη μας θα ηταν στα μετρα μας.
    Αν ειναι δυνατον……
    Δυστυχώς στο ελλαδισταν ολα ειναι κυκλωμα φιλε μου.
    Περιοδικα μαστορες κατασκευαστες φυσιγγιων και εμποροι ενα ωραιο κυκλωμα που μας παραμυθιαζει.
    Γνωμη μου παντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474550

    Καλησπέρα και απο εμένα σε όλους τους φίλους. Μια ερώτηση για τον outlander επειδή είδα την φωτό με τις 4 μακρομυτες σε συνδυασμό με την κούτα.

    Ήσασταν για τσίχλες και οι μπεκάτσες ηταν το μπόνους η ανάποδα; Με τι σκύλο κυνηγήσετε;

    Ρωτάω γιατί και μένα με θυμήθηκε η τύχη σε περπατητο μόνος και ασκυλος στην Αττική, με μια βασίλισσα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,656 έως 26,670 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων