ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,671 έως 26,685 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    A-302 στις #474553

    Καλημέρα στη παρεα,προσ ενημερωση στου φιλουσ κυνηγουσ,πουλακια εχει και στα μεγαρα αρκετα,τα περισστερα απογευματινα δουλευουν καλα για μα γρηγορη κοντινη εξορμηση,στα περι ξθηβασ που καναμε εχθεσ εξορμσηεν μας αφησε παραπουμενοσ χιονι και παγοσ,προσοχη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474554

    Μεγάλη μερα σήμερα για τους τσιχλαδες στους Καθενους. Καψανε τον τόπο οι θιασώτες του καρτεριου! Εμείς βέβαια στο περπατητο το καταχαρηκαμε. 3 όπλα 57 στο χερι, λιγα χαμενα και μια μπεκατσα για την αφεντια μου. Με πανε η μακρομυτες τις τελευταίες ημέρες!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #474556

    Σημερα εγινε η μαχη της Αταλαντης παρα πολλα πουλια και αρκετα ντουφεκια πιστευω οτι ολοι το χαρηκαν Εμεινα εκπληκτος απο την αποδοση του φυσιγγιου Rio 28gr no 7,5 το φυσιγγι λεει πολλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #474557

    Καλησπέρα και απο εμένα σε όλους τους φίλους. Μια ερώτηση για τον outlander επειδή είδα την φωτό με τις 4 μακρομυτες σε συνδυασμό με την κούτα.

    Ήσασταν για τσίχλες και οι μπεκάτσες ηταν το μπόνους η ανάποδα; Με τι σκύλο κυνηγήσετε;

    Ρωτάω γιατί και μένα με θυμήθηκε η τύχη σε περπατητο μόνος και ασκυλος στην Αττική, με μια βασίλισσα…

    γεια σου φιλε μου.οι δυο ηταν μπονους στο περπατητο της τσιχλας χωρις σκυλι.τις αλλες 2 τις πηραμε κανονικα με 2 σεττερ που ειχαμε μαζι γιατι ετσι κι αλλοιως θα μοιραζαμε τη μερα και σε κυνηγι μπεκατσας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #474558

    σημερα αν και ητανε καρτερομερα την πεσαμε αποκλειστικα στις μπεκατσες με το αζιμιωτο φυσικα……τωρα με το δευτερο χιονια το αλλο σκ θα παμε στα καρτερια.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #474567

    Ακου την γνωμη μου φιλε μου με ολο μου τον σεβασμό απέναντι σου.
    Εχω αλλάξει τα τελευταία χρόνια 4 σκοπευτικους συλλογους σε ραβδωτα.
    Σε πληροφορώ οτι επειδη έκοβε το μυαλό και το ματι μου λιγο και επειδη ειμαι και οπλακιας απο παιδι παρατηρησα τα εξης.
    Οσα οπλα μου πρότειναν να ριξω οι εκπαιδευτες ηταν οπλα που εχαναν και τα προτειναν σε ολους τους νεους σκοπευτες.
    Με τον τροπο που μου εδειχναν να ριχνω ειχα 10% επιτυχια ενω με τον δικο μου 80% επιτυχια,οσα οπλα μου εδιχναν μου τα έδειχναν επικυνδινα,δηλαδη στραμενα πανω μου με κλειστά κλειστρα και στην τελικη εγω ηξερα περισσότερα για τα οπλα απο αυτους που τα αφηναν ακαθαριστα και χωρις ελεγχο για μηνες γεματα μεταλλα στις ραβδώσεις.
    Οσον αφορα τα κυνηγετικα τωρα οπλα πιστεύω οτι ολοι εχουν δει βίντεο της benelli που ο τυπος δεν επωμιζει καν αλλα ριχνει με ακροβατικους τροπους.
    Διαβαζω παντού για οπλουργους που μεταμορφωνουν οπλα βγάζουν ριγες και κανουν μαγικα λες και τα οπλα ειναι ελβετικα ρολογια με τα παρα πολλα εξαρτήματα που θελουν οπλουργο για να μας πουν τι θέλει το οπλο πογ δεν το ξερει ο ίδιος ο κατασκευαστης για παραδειγμα και μ….κιες του στυλ βγαλε ριγες παρε μετρα για κοντακι και τα λοιπα.
    Λες και τα οπλα τα πολεμικα που θα μας έδιναν σε πολεμο για να στηρίξουμε την ζωη μας θα ηταν στα μετρα μας.
    Αν ειναι δυνατον……
    Δυστυχώς στο ελλαδισταν ολα ειναι κυκλωμα φιλε μου.
    Περιοδικα μαστορες κατασκευαστες φυσιγγιων και εμποροι ενα ωραιο κυκλωμα που μας παραμυθιαζει.
    Γνωμη μου παντα.

    Αγαπητέ Μπίλη, εμένα οι δικές μου εμπειρίες δείχνουν ότι ο κόσμος του ραβδωτού δεν έχει καμία σχέση με τον κόσμο του λειόκαννου. Τελείως διαφορετικοί οι σκοπευτές του πιστολιού από τους σκοπευτές του λειόκαννου. Τελείως διαφορετικές οι συμπεριφορές στο ΚΕΒΟΠ και στη Μαλακάσα. Εμένα μου αρέσουν και οι δύο αυτοί κόσμοι, αλλά νομίζω ότι μεταξύ τους διαφέρουν πάρα πολύ και όταν κάποιος γνωρίζει τον ένα είναι λάθος να βγάζει συμπεράσματα για τον άλλο.
    Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος. :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #474573

    φιλε κρατερε κατα την ταπεινη μου αποψη μαλλον θα πρεπει να διαβασεις με περισσοτερη προσοχη τα λεγομενα του μπιλλυ. εσυ καταπιαστηκες μαλλον απο την βομβα που εριξε περι επαγγελματιων και απορω γιατι??? εφοσον ειμαστε σε ενα φορουμ ‘ερασιτεχνων’!!! εμενα ειλικρινα με εντυπωσιασαν τα λεγομενα του!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Theo-teknys στις #474574

    Καλησπερα σε ολους τους φιλους και καλη χρονια με υγεια.Σημερα στο Κουτσοποδι και περιξ ειχε κατι πουλακια περπατητο 3 ατομα 20 τσιχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #474575

    Θα καλωσορίσω τους φίλους Μπίλλυ και βετεραν στην παρέα μας αλλά θα συμφωνήσω με τον Κρατερό και τον Βάγγο 😉
    Για αυτά τα θέματα έχουμε γράψει σελίδες επί σελίδων εδώ μέσα….. φίλοι, διαβάστε λίγο παλαιότερες συζητήσεις 😉

    Όσον αφορά τις τσίχλες…. σήμερα την φάγαμε την μανιταρόπιτα με τον woodman, πουλιά υπήρχαν πολλά, αλλά….. ξεσηκώνονταν από τα 50 μέτρα, χθες τα πήγαμε αρκετά καλά (κυνηγάμε ΜΟΝΟ περπατητό) :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #474580

    Καλησπερα σε ολους.Σημερινη εξορμηση στην περιοχη Χαιρωνιας και περιξ.Τα πουλια πολυ λιγοτερα απο τα αναμενομενα.Ολα τα πουλια ηταν μεσα στις ελιες .Επισης και απο Δαυλεια λιγα πραγματα.Λιγα επισης και τα τουφεκια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manthos73 στις #474584

    Καλημερα και απο μενα συναδελφοι,εμεις πηγαμε Δημαινα λογω του οτι ειχαμε μαθει οτι το Σαββατο ολοι σε Βοιωτια και Αταλαντη ειχαν φτασει το οριο και ξεραμε οτι Κυριακη θα ηταν λιγα και κυνηγημενα τα πουλακια.Πολλα τα πουλια το ξημερωμα 4 τουφεκια πηραμε 21 στο χερι αλλα μετα λογω ελειψης κυνηγων λιγα πραγματα,συνολο 32 στο χερι και 6 χαμενα εκ των οποιων η μια με σακατεψε αφου πηγαινοντας να την παρω επεσα και εβγαλα τον ωμο μου.Ετσι η χρονια για μενα τελειωσε αδοξα,πανω που κατι πηγε να γινει.Θα σας διαβαζω κι’οταν εχω κατι καλο απο την παρεα μου θα σας ενημερωνω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #474590

    ωραια. τα εχω διαβασει. και τι παει να πει οτι αυτα ειναι και τα σωστα, τα απολυτα σωστα??? για ελλαδισταν μιλησε ο φιλος και για εκμεταλευση απο τον καθε ενα κοτσυφολογο ‘επαγγελματια’. εχει αδικο???
    υ.γ. να γραφετε με πεζα ελληνικα γραμματα και οχι κεφαλαια και λατινικα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #474592

    Εμεινα εκπληκτος απο την αποδοση του φυσιγγιου Rio 28gr no 7,5

    Καλημέρα Βαγγέλη.
    Γιά πές μας κάτι παραπάνω γι’αυτό το φυσσίγγι…Ποιός τα εισάγει…πού το βρίσκουμε …πόσο κοστίζει?

    Και επειδή τώρα τελευταία βλέπω ότι κάποιοι ‘νεόκοποι’συνάδελφοι είναι λίγο αυστηροί
    με το θέμα γραφής[ΚΕΦΑΛΑΊΑ…..LATINIKA]….Για να μήν είμαστε εκτός θέματος…..off topic το λένε…άν και μιλάμε γιά τσιχλοφύσιγγο…γράψε μας όποτε μπορέσεις στίς δοκιμές φυσιγγίων.

    Ετσι ….για νά’χουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
    Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #474593

    Καλημέρα στην παρέα!Χθεσινή εξώρμηση στη Βοιωτία πολλά τα πουλιά ,αλλά σε απαγορευτικά ύψη οι περισσότερες ,ίσως λόγω νοτιάς,καταφέραμε 3 άτομα 29 τσίχλες και ένα κότσυφα! Εγώ κράτησα 8 και τον κότσυφα και αν δεν άλλαζα συνέχεια μέρος θα είχα περισσότερα πουλιά,βλέπεις δεν μπορώ να παλουκωθώ σε ένα μέρος[Βάλτε με για φάσες :wacko: ]!Αρκετές πιασμένες στις ελιές αλλά μόνος δεν μπορείς να τους βάλεις χέρι,επίσης πολύ λασπουριά από το χιόνι που έλιωνε και στη 1 ώρα που περιφέρθηκα [άσκοπα τελικά],κουράστηκα και βρήκα ένα μέρος όπου έκατσα κατά τις 10.30 και κατάφερα 6 απ αυτές!Το νούμερο 7-8 μιξ που είχα μερικά φταγμένα κάναν καλή δουλειά ! Καλή συνέχεια σε όλους!!
    Μάνθο περαστικά παλικάρι 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manthos73 στις #474595

    Ευχαριστω πολυ φιλε Σπυρο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,671 έως 26,685 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων