ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,686 έως 26,700 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #474596

    ασχημα ξεκινησε η μερα σημερα και το λεω διοτι αυτος ο ‘νεοκοπος’ ελαβε μηνυμα απο το mod3 να προτρεψει τους χρηστες να χρησιμοποιουν πεζα γραμματα και οχι κεφαλαια και λατινικα. γκεγκε!!!
    αν εσυ εισαι το ‘κουμαντο’ στο φορουμ τοτε ζητω ταπεινα συγνωμη, δηλωσετο και δωσε εσυ κανονες.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manthos73 στις #474601

    Καλησπερα και παλι,καποιος φιλος μου εκανε μια ερωτηση για το ατυχημα που ειχα εχθες,συγγνωμη το εσβησα καταλαθος γιαυτο απανταω εδω,μου ειπε ο γιατρος για 1 μηνα τουλαχιστον πληρη ακινησια και μετα βλεπουμε,το καλο ειναι οτι τουφεκαω αριστερα αλλιως θα ειχα προβλημα απο εδω και στο αξης γιατι ηταν ασχημο βγαλσιμο,στο τσακ γλυτωσα το χειρουργειο.Ευχαριστω για το ενδιαφερον και συγγνωμη και παλι που εσβησα το μηνυμα του φιλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #474604

    γκεγκε!!!


    Οπως το λές…..Αυτό ακριβώς προέτρεψα το φίλο Βαγγέλη να κάνει…
    Να μήν είμαι-αστε εκτός θέματος…..τουλάχιστον!!!

    Συντονιστής
    Ημ. εγγραφής:
    24/06/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mod3 στις #474605

    Καλημέρα σε όλους σας θα παρακαλέσω την ομαλή ροή του θέματος. οι κανόνες ισχύουν για όλους ανεξαρτήτως. Το θέμα πεζών και κεφαλαίων έχει ειπωθεί με προσωπικό μήνυμα σε τεράστιο αριθμό μελών που υπέπεσαν σε αυτό το αμυδρό λάθος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474613

    Καλημερα και απο μενα συναδελφοι,εμεις πηγαμε Δημαινα λογω του οτι ειχαμε μαθει οτι το Σαββατο ολοι σε Βοιωτια και Αταλαντη ειχαν φτασει το οριο και ξεραμε οτι Κυριακη θα ηταν λιγα και κυνηγημενα τα πουλακια.Πολλα τα πουλια το ξημερωμα 4 τουφεκια πηραμε 31 στο χερι αλλα μετα λογω ελειψης κυνηγων λιγα πραγματα,συνολο 52 στο χερι και 6 χαμενα εκ των οποιων η μια με σακατεψε αφου πηγαινοντας να την παρω επεσα και εβγαλα τον ωμο μου.Ετσι η χρονια για μενα τελειωσε αδοξα,πανω που κατι πηγε να γινει.Θα σας διαβαζω κι’οταν εχω κατι καλο απο την παρεα μου θα σας ενημερωνω.

    Αγαπητέ Μάνθο.

    Σε συμπονώ για το βγάλσιμο του ώμου. Ιατρικά λέγεται εξάρθρημα ώμου και αν ξαναγίνει, καθ’ έξιν ερξάρθρημα ώμου.
    Τα έμαθα καλάγιατί χειρουργήθηκα το 1999, μετά από μια τριετία βάλε βγάλε, με πολύ πόνο και κίνδυνο για την άρθρωση.

    Το μόνο καλό ειναι οτι, ενώ είμαι δεξιόχειρας, αναγκάστηκα να μάθω να τουφεκάω από το αριστερό, αντιλαμβανόμενος όμως στην πορεία ότι από κεί έπρεπε να τουφεκάω πάντα, διότι το αριστερό μου μάτι είναι το εντελώς επικρατές. Μετά την μεταβολή αυτή και την εξοικείωση που χρειάστηκα, τα πιατάκια στο σκοπευτήριο γίνανε από 10/25, 19+/25 και στο κυνήγι η μεταβολή πάνω από 100%. Επίσης, αυθόρμητα άρχισα να ρίχνα με ανοιχτά και τα δύο μάτια.

    Κράτα το χέρι εντελώς ακίνητο με ιμάντα ανάρτησης επί ένα μήνα και όταν καλυτερεύσει, σταυροκοπήσου να μην ξαναβγεί, γιατί μετά την δεύτερη φορά γίνεται λάστιχο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474616

    επίσης, να ενημερώσω τους φίλους ότι εχθές 4-1 βγήκα στην γενικότερη περιχή Καπανδριτίου – Βαρνάβα και είχε αρκετές πιασμένες γερακότσιχλες (οχι ελατότσιχλες, γερακότσιχλες, τις μεσαίες) που περάσανε πάνω από τα καρτέρια όταν ξεκινησανε τα περπατητά και περασανε και κάτι μπεκατσάδες με σκυλιά από το ρέμα.

    Δυστυχώς, πετούσαν σε μάλλον οριακό ύψος, γύρω στα 40 μέτρα, και τα εννιάρια (ή ο κυνηγός, ανάλογα με το πως το βλέπει κανείς) δεν τις κρατούσαν με τίποτα.
    Δυο πουλιά που κράτησα πέσανε φτερουγιές με αίματα, παρά τα 34 γρ της Α1. Αντιθέτως, δυο κοτσύφια που τινάξανε μέχρι τα 20 πέσανε ξερά.
    επιδή δεν είχε αρκετό κρύο, μάλλον μέτρια η χθεσινή μέρα.
    δεν ξέρω τι θα κατεβάσει ο νέος χιονιάς…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #474617

    Καλημέρα κι από Καπανδρίτι μεριά. Επιτέλους μετά τα χιόνια όπως ήταν αναμενόμενο, εμφανίστηκαν στη περιοχή αρκετές τσίχλες. Όχι υπερβολικές, αλλά με 2-3 ώρες μπορούσε κάποιος να φτάσει και το όριο.
    Χθες χτύπησα ίσως την πιο μακρινή τσίχλα της ζωή μου. Ευτυχώς ήταν οργωμένο το μέρος και τη βρήκα. Σίγουρα έξω από τα 35 μέτρα, ίσως και λίγο πιο πέρα από τα 40 μέτρα. Φυσίγγι; Lambro sporting (28gr, No8). Τσοκάρισμα; Improved Cylider Carlson’s extended ported.
    Γειά σου kapnas 125+25 :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #474625

    ΜΠΡΑΒΟ γρηγορη γατε με τα τσοκ σου!!! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #474632

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

    Σε χθεσινό περπατητό παρέα με τον Hunter21GR στην Τανάγρα είχε αρκετά πουλιά πιασμένα μέσα στις ελιές και τα πουρνάρια. Ο μεζές βγήκε…αλλά όπως έγραψε και ο petrolios με τα 9αρια 32 γρ GM Fast που έριχνα με 4άρι τσόκ…δεν μπορούσα να κρατήσω τίποτα! Ότι τουφέκισα έπεσε ζωντάνο και ας ήταν καλά η Σάντυ του Hunter21GR που τα βρήκε! Σε κάνα δυό πήρα μόνο πούπουλα!

    Η θερμοκρασία δεν ήταν πάντως απαγορευτική….είχε γύρω στους 11 βαθμούς κελσίου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #474633

    Φίλε Μάνθο περαστικά σου :rose:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #474635

    μάνθο περαστικά σου.

    οσο για της τσίχλες φώτο δεν θα ανεβάσω,αλλα θα πώ οτι είδα εκατοντάδες μικρές μέχρι και
    κόκκινες.
    σε μία ώρα καρτέρι το όριο,και μετά πέσανε τα ψητά,τα κρασιά και τα τσίπουρα για να
    ζεσταθούμε λίγο χιχιχιχιχιχι

    7 άτομα οοοοοοολοι το όριο :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474636

    Καλημέρα κι από Καπανδρίτι μεριά. Επιτέλους μετά τα χιόνια όπως ήταν αναμενόμενο, εμφανίστηκαν στη περιοχή αρκετές τσίχλες. Όχι υπερβολικές, αλλά με 2-3 ώρες μπορούσε κάποιος να φτάσει και το όριο.
    Χθες χτύπησα ίσως την πιο μακρινή τσίχλα της ζωή μου. Ευτυχώς ήταν οργωμένο το μέρος και τη βρήκα. Σίγουρα έξω από τα 35 μέτρα, ίσως και λίγο πιο πέρα από τα 40 μέτρα. Φυσίγγι; Lambro sporting (28gr, No8). Τσοκάρισμα; Improved Cylider Carlson’s extended ported.
    Γειά σου kapnas 125+25 :good:
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    FABARM ELOS C SPORTING (76cm)
    BENELLI 123 (1η Benelli * 70cm, 2η Manufrance *** 65cm)
    WINCHESTER SX3 BLACK SHADOW composite (66 cm)

    αγαπητέ φίλε.

    όπως έγραψα παραπάνω εχθές κυνηγούσα κοντά στα μέρη σου, πριν τα διόδια δεξιά στην κατεύθυνση προς Λαμία, στα όρια του απαγορευμένου της λίμνης, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν τόσα τα πουλιά όσα λές. Μήπως ένα χιλιόμετρο πιο πέρα, προς Καπανδρίτι βελτιώνεται το πράγμα ή απλώς σήμερα με τον καιρό να σφίγγει είχε περισσότερα πουλιά απ’ ότι χθές; Ρωτάω γιατί και χθές μέχρι τις 12:00 νομίζω ότι ακουγόντουσαν περισσότερες τουφεκιές από τα δικά σας μέρη (προς Γήπεδο, κάτω από το εκκλησάκι)

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #474637

    μανθο περαστικα κι απο μενα. μην σε στενοχωρει ο τραυματισμος σου γιατι οπως και να εχει θα το ξεπερασεις και το μικροβιο για το κυνηγι θα σε κανει να το ξεχασεις γρηγορα αφου βεβαια ακολουθησεις τις οδηγιες ενος καλου ιατρου. στα λεω αυτα γιατι κι εγω ειχα ενα βαρυτερο τρυματισμο απο τον δικο σου (ολικη ρηξη υπερακανθιου τενοντα) στον αρ ωμο. ειχα μεγαλη περιπετεια με 7ωρο αρθροσκοπικο χειρουργειο με τοποθετηση ειδικων αγκυρων στο κοκκαλο με ραματα και εναμιση μηνα με ναρθηκα που ειναι σαν μαξιλαρακι που με αυτο ακομη κοιμομουνα. μετα 2 μηνες φυσικοθεραπειες, ειχα τρελαθει απο την αγωνια αν θα μπορουσα να ντουφεκισω παλι, αλλα τελικα καταφερα πολυ συντομα και επομιζω απο δε με την ιδια επιτυχια. εξασκηση θελει.μην πτοασε και υπομονη…..αστο να περασει λιγο διαστημα και θα τα ξανα πουμε για να νου πω μερικες τεχνικες που ακολουθησα εγω. περαστικα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manthos73 στις #474641

    Φιλοι σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας,και μην φοβαστε δεν πτοουμαι,η τρελα για το ωραιοτερο χομπυ του κοσμου ειναι μεγαλη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #474653

    Σε τι αποστάσεις ήταν overload οι τουφεκιές σου; αν ήταν γύρω στα 30 μέτρα, ίσως να φταίει το μεγάλο νούμερο (9) σε συνδυασμό με τα αρκετά γραμμάρια.
    Χθες με 12 βαθμούς θερμοκρασία, από τα 7 πουλιά που πήρα, μόνο ένα έπεσε στο έδαφος ζωντανό αλλά ακίνητο. Όλα τα άλλα ήταν νεκρά χωρίς αίματα και όπως έγραψα πιο πάνω, με μόνο 28 γραμμάρια. Τις κατανομές του τσοκ σου τις έχεις δει σε πίνακα δοκιμών;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,686 έως 26,700 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων