ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,701 έως 26,715 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474664

    Καλησπέρα σε όλους. Αρχισε να χιονίζει παλι στην Εύβοια όχι πολύ αλλα μάλλον θα μας πιάσει καλά. Καθίσαμε με τον ξαδερφο μου απο τις 4 στο απογευματινο με ασθενή χιονόπτωση και δυνατό βοριά. Πουλια εμφανίστηκαν κατα τις 5παρα. Πρωτα κοτσυφια και οσο σουρουπωνε πέρασαν και τσιχλες. Οχι πολλά πράματα , ισα ισα να μας κρατάνε ζεστούς! Πήραμε 15 συνολικά.

    Μάνθο περαστικα και γρήγορη επάνοδο στην ενεργό δράση!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #474669

    Καλησπέρα, σε μεσημεριανό περπατητό στον Πάνορμο Φωκίδας 1 τσίχλα και 1 κότσυφας στο σακίδιο, 1 τσίχλα κοψόφτερη και χαμένη δυστυχώς.
    Περίμενα να βρω περισσότερα πουλιά λόγω κρύου και καιρικών συνθηκών,ίσως βέβαια το μέρος να ήταν “καμμένο” αφού βρήκα πολλούς διάσπαρτους νέους κάλυκες, αλλά και άδεια κουτιά φυσιγγίων πεταμένα. Κρίμα να αφήνουμε πίσω μας σκουπίδια, αντί να είμαστε το παράδειγμα ως προς το σεβασμό στη φύση και το περιβάλλον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #474670

    Χθες χτύπησα ίσως την πιο μακρινή τσίχλα της ζωή μου. Ευτυχώς ήταν οργωμένο το μέρος και τη βρήκα. Σίγουρα έξω από τα 35 μέτρα, ίσως και λίγο πιο πέρα από τα 40 μέτρα. Φυσίγγι; Lambro sporting (28gr, No8). Τσοκάρισμα; Improved Cylider Carlson’s extended ported.
    Γειά σου kapnas 125+25 :good:
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    FABARM ELOS C SPORTING (76cm)
    BENELLI 123 (1η Benelli * 70cm, 2η Manufrance *** 65cm)
    WINCHESTER SX3 BLACK SHADOW composite (66 cm)

    </div>

    Μπράβο συνονόματε! lambro sporting, σωστό όπλο, ποιοτικό τσοκ και καλός σκοπευτής και τα αποτελέσματα φαίνονται…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #474671

    Κρίμα να αφήνουμε πίσω μας σκουπίδια, αντί να είμαστε το παράδειγμα ως προς το σεβασμό στη φύση και το περιβάλλον.

    Έχω κτήμα που δυστυχώς είναι και καρτέρι στο χωριό και κάθε Φλεβάρη έπρεπε να βάζω φωτιές για να κάψω αποκλειστικά τα σουβενίρ των “συναδέλφων” (το έχω ξαναπει νομίζω). Και δεν ήταν μόνο κουτιά και κάλυκες, αλλά και πεταμένοι καφέδες, χαρτιά πάσης φύσεως, σακούλες ενώ μια φορά βρήκα σε ρίζα ελιάς πούπουλα & εντόσθια από τα πουλιά…. Μην μιλήσω για σπασμένες κλάρες από ελιές που κάποιους δεν τους βόλευαν για να αράξουν το αμάξι ή τους έκοβαν τη θέα στο καρτέρι, ποδοπάτημα του χωραφιού με τα πόδια και τα αμάξια παρόλο που ήταν σπαρμένο,μαζεμένες επιτραπέζιες ελιές και μπόλικες ακόμα αλητείες…

    Το έφραξα με μάντρα και σύρμα και ηρέμησα… Τέτοια βλέπουμε πολλές φορές και λέμε “κακός” ή “τοπικιστής” ο άλλος που το έκανε… Δυστυχώς αυτοί οι λίγοι που δεν έχουν θέση κανονικά ανάμεσά μας, οδηγούν τα πράγματα σε καταστάσεις που μας ζημιώνουν όλους…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #474672

    Συνονόματε, σίγουρα είχα πολύ τύχη αφού σε αυτή την απόσταση τα σκάγια είχαν ανοίξει αρκετά.Για ένα πράγμα όμως σιγουρεύτηκα: ότι το όπλο μου σκοτώνει στα 40 μέτρα ακόμη και με ένα απλό φυσίγγι των 5,5 ευρώ. Κι αυτό θα το θυμάμαι σε όλες τις περιπτώσεις που θα αστοχώ στα 20 και 25 μέτρα. Θα φταίω μόνο εγώ και όχι τα τσοκς, τα φυσίγγια κλπ. Αυτός ήταν και ο λόγος που έγραψα για αυτή τη χθεσινή πολύ μακρινή τουφεκιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #474674

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>greg21 wrote:</div>
    Καλημέρα κι από Καπανδρίτι μεριά. Επιτέλους μετά τα χιόνια όπως ήταν αναμενόμενο, εμφανίστηκαν στη περιοχή αρκετές τσίχλες. Όχι υπερβολικές, αλλά με 2-3 ώρες μπορούσε κάποιος να φτάσει και το όριο.
    Χθες χτύπησα ίσως την πιο μακρινή τσίχλα της ζωή μου. Ευτυχώς ήταν οργωμένο το μέρος και τη βρήκα. Σίγουρα έξω από τα 35 μέτρα, ίσως και λίγο πιο πέρα από τα 40 μέτρα. Φυσίγγι; Lambro sporting (28gr, No8). Τσοκάρισμα; Improved Cylider Carlson’s extended ported.
    Γειά σου kapnas 125+25 :good:
    <hr>
    <div class=»bbp-reply-signature»>
    FABARM ELOS C SPORTING (76cm)
    BENELLI 123 (1η Benelli * 70cm, 2η Manufrance *** 65cm)
    WINCHESTER SX3 BLACK SHADOW composite (66 cm)

    αγαπητέ φίλε.

    όπως έγραψα παραπάνω εχθές κυνηγούσα κοντά στα μέρη σου, πριν τα διόδια δεξιά στην κατεύθυνση προς Λαμία, στα όρια του απαγορευμένου της λίμνης, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν τόσα τα πουλιά όσα λές. Μήπως ένα χιλιόμετρο πιο πέρα, προς Καπανδρίτι βελτιώνεται το πράγμα ή απλώς σήμερα με τον καιρό να σφίγγει είχε περισσότερα πουλιά απ” ότι χθές; Ρωτάω γιατί και χθές μέχρι τις 12:00 νομίζω ότι ακουγόντουσαν περισσότερες τουφεκιές από τα δικά σας μέρη (προς Γήπεδο, κάτω από το εκκλησάκι)

    </div>

    και εγω έκει ήμουνα και Σάββατο και Κυριακή και δεν έιχε πολλά πράγματα μόνο οσοι κάνανε περπατιτό χτυπισαν λιγά πουλία (5-6) οι καρτερατοι τίποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #474676

    greg21 wrote: Αυτός ήταν και ο λόγος που έγραψα για αυτή τη χθεσινή πολύ μακρινή τουφεκιά.

    Και πολύ καλά έκανες. Ειδικά στο θέμα φυσίγγι γίνεται ο κακός χαμός από εικασίες και θεωρίες…

    Κάτι τέτοια γεγονότα μας βοηθούν να κατανοήσουμε πως τις περισσότερες φορές ο εξοπλισμός που έχουμε επιδεικνύει την ικανότητα που έχει ο χειριστής του και όχι τις δικές του δυνατότητες. Απλά μας βολεύει να χρεώνουμε σε αυτόν τις αποτυχίες μας και να πιστωνόμαστε μόνοι μας τις επιτυχίες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    παλος στις #474678

    χθεσινο περπατημα κοντα στην ταναγρα 2 ατομα 39 στο χερι και 9 στις αλεπουδες το παραξενο ειναι οτι δεν ξεκολουσαν με τιποτα μα με τιποτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #474679

    περαστικα μανθο.φιλοι που πηγαν στους καθενους το σαββατο μου ειπαν οτι ηρθε το δασαρχειο και δεν τους αφησε να κυνηγησουν λογω χιονιου απ την αλλη ο φιλος μιτσος βιντσι εγραψε οτι επεσαν πολλες τουφεκιες στη περιοχη κατι δεν κολλαει.οσο για τα πουλια του σαββατου δεν ηταν παντου πολλα η κυριακη σαφως χειροτερη αφου η ιδια παρεα πηγε στο μωλο με τον καλυτερο στα 6 πουλια.στο περπατητο εχει πουλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #474682

    Μανθο περαστικα φιλε και καλη υπομονη για οσο καιρο θα εισαι ανενεργος απο το αγαπημενο μας χομπυ.
    Οσο για τους νευρικους του τοπικ καλο θα ηταν να στανιαρουν γιατι εδω μεσα μπαινουμε να καλαμπουρισουμε και να ξεφυγει λιγο το μυαλο μας και οχι να μαλιοτραβιομαστε σαν τις κοκοτες……ημαρτον ρε παιδια πια……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #474683

    Καλησπέρα κι από μένα!
    Τα πουλιά απ’ ό,τι φαίνεται έχουν αυγατήσει με τους χιονιάδες και τις παγωνιές, όπως ήταν λογικό κι αναμενόμενο άλλωστε!
    Φανήκανε και σαφώς περισσότεροι κότσυφες απ’ ό,τι πριν!
    Εγώ πάντως, νομίζω (και εύχομαι) ότι κάπως έτσι θα είναι τα πράγματα μέχρι το τέλος (περισσότερα πουλιά δηλαδή), ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών! Αρκεί να βρίσκουν πλούσιους τόπους σε τροφή!
    Άντε, γλυκιές τουφεκιές να ‘χουμε όλοι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    121
    mpemphs στις #474684

    Lambro sporting (28gr, No8

    + 1000 :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #474692

    Έχω κτήμα που δυστυχώς είναι και καρτέρι στο χωριό και κάθε Φλεβάρη έπρεπε να βάζω φωτιές για να κάψω αποκλειστικά τα σουβενίρ των «συναδέλφων» (το έχω ξαναπει νομίζω). Και δεν ήταν μόνο κουτιά και κάλυκες, αλλά και πεταμένοι καφέδες, χαρτιά πάσης φύσεως, σακούλες ενώ μια φορά βρήκα σε ρίζα ελιάς πούπουλα & εντόσθια από τα πουλιά…. Μην μιλήσω για σπασμένες κλάρες από ελιές που κάποιους δεν τους βόλευαν για να αράξουν το αμάξι ή τους έκοβαν τη θέα στο καρτέρι, ποδοπάτημα του χωραφιού με τα πόδια και τα αμάξια παρόλο που ήταν σπαρμένο,μαζεμένες επιτραπέζιες ελιές και μπόλικες ακόμα αλητείες…

    Το έφραξα με μάντρα και σύρμα και ηρέμησα… Τέτοια βλέπουμε πολλές φορές και λέμε «κακός» ή «τοπικιστής» ο άλλος που το έκανε… Δυστυχώς αυτοί οι λίγοι που δεν έχουν θέση κανονικά ανάμεσά μας, οδηγούν τα πράγματα σε καταστάσεις που μας ζημιώνουν όλους…

    Συνάδελφε αυτά γίνονται γιατί μας λείπει ο σεβασμός: πρώτα προς τον εαυτό μας, έπειτα προς τον συνάνθρωπο, τους γραπτούς και άγραφους κανόνες, τη φύση, το θήραμα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #474693

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>petrolios wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>greg21 wrote:</div>
    Καλημέρα κι από Καπανδρίτι μεριά. Επιτέλους μετά τα χιόνια όπως ήταν αναμενόμενο, εμφανίστηκαν στη περιοχή αρκετές τσίχλες. Όχι υπερβολικές, αλλά με 2-3 ώρες μπορούσε κάποιος να φτάσει και το όριο.
    Χθες χτύπησα ίσως την πιο μακρινή τσίχλα της ζωή μου. Ευτυχώς ήταν οργωμένο το μέρος και τη βρήκα. Σίγουρα έξω από τα 35 μέτρα, ίσως και λίγο πιο πέρα από τα 40 μέτρα. Φυσίγγι; Lambro sporting (28gr, No8). Τσοκάρισμα; Improved Cylider Carlson’s extended ported.
    Γειά σου kapnas 125+25 :good:
    <hr>
    <div class=»bbp-reply-signature»>
    FABARM ELOS C SPORTING (76cm)
    BENELLI 123 (1η Benelli * 70cm, 2η Manufrance *** 65cm)
    WINCHESTER SX3 BLACK SHADOW composite (66 cm)

    αγαπητέ φίλε.

    όπως έγραψα παραπάνω εχθές κυνηγούσα κοντά στα μέρη σου, πριν τα διόδια δεξιά στην κατεύθυνση προς Λαμία, στα όρια του απαγορευμένου της λίμνης, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν τόσα τα πουλιά όσα λές. Μήπως ένα χιλιόμετρο πιο πέρα, προς Καπανδρίτι βελτιώνεται το πράγμα ή απλώς σήμερα με τον καιρό να σφίγγει είχε περισσότερα πουλιά απ” ότι χθές; Ρωτάω γιατί και χθές μέχρι τις 12:00 νομίζω ότι ακουγόντουσαν περισσότερες τουφεκιές από τα δικά σας μέρη (προς Γήπεδο, κάτω από το εκκλησάκι)

    </div>

    και εγω έκει ήμουνα και Σάββατο και Κυριακή και δεν έιχε πολλά πράγματα μόνο οσοι κάνανε περπατιτό χτυπισαν λιγά πουλία (5-6) οι καρτερατοι τίποτα.

    Καρτεράτος ήμουν στο Καπανδρίτι τη Κυριακή 4/1 από 16:15 έως 17:20 και έκανα 7 πουλιά, 6 στο χέρι. Πιστεύω ότι αν κάποιος ασχολούνταν 3-4 ώρες θα έφτανε άνετα τα 20 πουλιά.Είδα αρκετές τσίχλες, από διαφορετικές κατευθύνσεις και ύψη. Οι τουφεκιές έκοψαν στη περιοχή από 16:45 έως 17:05. Μετά ξανάρχισαν μέχρι λίγο πριν το τελευταίο φώς. Οι περισσότερες πετούσαν στα 15-20 μέτρα, και λίγες αρκετά ψηλά ίσως και πάνω από τα 30 μέτρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #474695

    Ας ειναι καλα ενας συνάδελφος εμπειρος κυνηγος που πετυχα στο βουνό και κυνηγησαμε μαζι 2 ωριτσες και καναμε πουλακια.
    Οταν ειδε το τσοκ που ειχα στην mp153 μου 3 αρι με 5 πόντους μεσα και 5 εξω gemini με συμβούλευσε με το στυλ εχεις τα τσοκ στην τσαντα σου?Βγαλτα και δωστα μου!
    Μου εβαλε λοιπόν το 4 αρι μαμά με το ζορι και μου λέει «τωρα παμε μαζι στο λοφο» Ε δεν εχασα πουλι παιδια.
    Το 3 αρι σε συνδυασμό με την ελλειψη εμπειριας στον υπολογισμο αποστασεων ειναι λες και ριχνεις πμονοβολα μου φαινεται στα καρτερια!!!
    Να ναι καλα το παλληκάρι παιδια και ολο το σαιτ γενικα για τις συμβουλές σας σε εμας τους νεους κυνηγους.

    οντως το 4* το δοκιμασα στην δικια μουmp 153 και δεν εχασα πουλι.Και να σκεφτεις οτι ειχα παντα επανω το full 1* λογω του οτι στον πινακα ειχε καλες κατανομες.Βλεπουμε τελικα οτι στην πραξη ειναι αλλιως.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,701 έως 26,715 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων