ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,716 έως 26,730 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474699

    περαστικα μανθο.φιλοι που πηγαν στους καθενους το σαββατο μου ειπαν οτι ηρθε το δασαρχειο και δεν τους αφησε να κυνηγησουν λογω χιονιου απ την αλλη ο φιλος μιτσος βιντσι εγραψε οτι επεσαν πολλες τουφεκιες στη περιοχη κατι δεν κολλαει.οσο για τα πουλια του σαββατου δεν ηταν παντου πολλα η κυριακη σαφως χειροτερη αφου η ιδια παρεα πηγε στο μωλο με τον καλυτερο στα 6 πουλια.στο περπατητο εχει πουλια.

    Οχι πολλές τουφεκιές outlander, πολεμος εγινε. Δεν άκουσα κατι για δασαρχεία. Η θηροφυλακη μας ελεγξε την ωρα που βγάζαμε τις φωτογραφίες και δεν μας ειπαν τίποτα. Αλλά το κομμάτι που περπαταγαμε ηταν κατα 80% ξεχιονο. Στην πλευρα που πεφταν το πολλά τουφεκια ειχε όντως και εχει ακόμη αρκετο χιόνι. Αν απαγορευσαν στους γνωστούς σου να κυνηγησουν επρεπε να το κανουν σε όλους όσους ηταν εκει. Αιώνιο ελληνικό αλαλούμ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #474708

    Τις προηγούμενες μερες εως και το Σάββατο που μας περασε στην Μαγουλα περιοχή Τιταν ειχε πολλα πουλακια για περπατητο,ομως.
    Χθες που πηγα αρκετά λιγοτερα εως καθολου και στο καρτέρι περασαν 3 κοπαδακια μονο.
    Με χιονοπτωση ομως.
    Για την ακρίβεια μολις ξεκίνησε να χιονίζει.
    Φίλε baikala με βαση οσα λενε οι παλαιοτεροι και πιο ψαγμενοι εδω μεσα τα τσοκ της mp153 ειναι : το 1 αστρο στην ουσια 2 1/2 το τσοκ 3 αστρα στην ουσια 4 η σφιχτο 4 και το 4 αστρα κυλινδρος.
    Εγω απηρα ενα gemini 3 αστρα και εβαλα αλλα πιστευω οτι ειναι για αλλα κυνηγια πιο χοντρα και οχι για τσιχλα.
    Απο οσα εχω διαβάσει και ειδα στην πραξη κατ εμε τουλάχιστον τσιχλα 4 η 5 αστρα αναλογα το μερος και δικαννο που θελω να παρω 2-4.
    Βεβαια τα συμπεράσματα μου τα εβγαλα με βαση περισσότερο και τα λεγόμενα σας που σίγουρα και χρόνια εχετε σπαταλησει περισσότερα απο εμενα και χρημα σε δοκιμες και οπλα και φολες που φαγατε μεχρι να βγαλετε τα συμπεράσματα τας και να μας τα μεταφέρεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #474713

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    περαστικα μανθο.φιλοι που πηγαν στους καθενους το σαββατο μου ειπαν οτι ηρθε το δασαρχειο και δεν τους αφησε να κυνηγησουν λογω χιονιου απ την αλλη ο φιλος μιτσος βιντσι εγραψε οτι επεσαν πολλες τουφεκιες στη περιοχη κατι δεν κολλαει.οσο για τα πουλια του σαββατου δεν ηταν παντου πολλα η κυριακη σαφως χειροτερη αφου η ιδια παρεα πηγε στο μωλο με τον καλυτερο στα 6 πουλια.στο περπατητο εχει πουλια.

    Οχι πολλές τουφεκιές outlander, πολεμος εγινε. Δεν άκουσα κατι για δασαρχεία. Η θηροφυλακη μας ελεγξε την ωρα που βγάζαμε τις φωτογραφίες και δεν μας ειπαν τίποτα. Αλλά το κομμάτι που περπαταγαμε ηταν κατα 80% ξεχιονο. Στην πλευρα που πεφταν το πολλά τουφεκια ειχε όντως και εχει ακόμη αρκετο χιόνι. Αν απαγορευσαν στους γνωστούς σου να κυνηγησουν επρεπε να το κανουν σε όλους όσους ηταν εκει. Αιώνιο ελληνικό αλαλούμ.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    δημητρη καλα που δεν ηρθα αν και το ειχα προγραμματισει αλλα τελευταια στιγμη το γυρισα στη μπεκατσα.δεν υπηρχε περιπτωση να γινεται πολεμος και εμενα να με διωξουν.η θα κυνηγουσα κι εγω η θα σταματουσαν κι οι αλλοι.απλως τα παιδια δεν ηθελαν να δωσουν συνεχεια.οσο για το παιδι που ψαχνεται με τα τσοκ να βαλει το εργοστασιακο 4 και μην το ψαχνει αλλο………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #474720

    χρηστο72 χρονια πολλα. μηπως πηγες εσυ τις προηγουμενες μερες καθενους???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #474725

    Κάνεις αλλος συναδελφος απο Τιταν εχει νεα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    Christos72 στις #474743

    χρηστο72 χρονια πολλα. μηπως πηγες εσυ τις προηγουμενες μερες καθενους???

    καλησπερα veteran και χρονια πολλα. πηγα σ κ και γινοταν ο κακος χαμος οπο πισω απο την αμφηθεα μεχρη βουνους λουτσα και παραληλα με τον δρομο τον καθενων επανω στο λοφακι σχεδον τιποτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    ΚΩΣΤΑΣ στις #474747

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ , ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΝΕΟ ΑΠΟ ΘΗΒΑ -ΜΑΥΡΟΜΑΤΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #474748

    χρηστο μιλαμε για ιδια περιοχη η μηπως τα εχουμε μπερδεψει??? ευβοια η μεσογεια???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    nickzotos στις #474749

    καλησπέρα. σήμερα ξεκινήσαμε για κλειδί αλλά τα χιόνια στον δρόμο μας έκαναν και πήγαμε στα μέγαρα. πολύ λίγα πουλιά. πήρα 2 στο καρτέρι και περπατητό έπρεπε να έχω πάρει άλλες 3. αυτά!

    Δήμαινα κανείς;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3423
    ΛΕΩΝ στις #474756

    Σήμερα Χουταλέικα,έξω από το Λυγουριό,προς το νταμάρι,ο χαμός της τσίχλας….. :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #474761

    απαντηση στον φιλο κωστας…απο βαγια θεσπιες μαυροματι και περιξ οι περιοχες ειχαν αρκετο χιονι γενικως,τα χωραφια ητανε κατασπρα κυνηγοι 0 προφανως λογω πιθανης απαγορευσης,τσιχλες αρκετες μεσα στις ελιες και στα πυκνα. επιστροφη για ριτσωνα ,πολλα σημεια ξεχιωνα τσιχλες λιγες.2 ατομα 7 πουλια και μια ατυχη μακρομυτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #474763

    Σε τι αποστάσεις ήταν overload οι τουφεκιές σου; αν ήταν γύρω στα 30 μέτρα, ίσως να φταίει το μεγάλο νούμερο (9) σε συνδυασμό με τα αρκετά γραμμάρια.
    Χθες με 12 βαθμούς θερμοκρασία, από τα 7 πουλιά που πήρα, μόνο ένα έπεσε στο έδαφος ζωντανό αλλά ακίνητο. Όλα τα άλλα ήταν νεκρά χωρίς αίματα και όπως έγραψα πιο πάνω, με μόνο 28 γραμμάρια. Τις κατανομές του τσοκ σου τις έχεις δει σε πίνακα δοκιμών;
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    FABARM ELOS C SPORTING (76cm)
    BENELLI 123 (1η Benelli * 70cm, 2η Manufrance *** 65cm)
    WINCHESTER SX3 BLACK SHADOW composite (66 cm)

    </div>

    Οι τουφεκιές μου ήταν κατω από 30 μέτρα σίγουρα! Ο Hunter 21GR τελικά έριχνε 7,5άρια….και τα πουλιά τα τσάκισε.

    Σήμερα στο ΚΟΡΩΠΙ….5 ώρες περπάτημα….Αρκετές στο χέρι…με 8αρια όμως… Και αρκετά σήκωματα βελουδοματας..!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    NAGGEL13 στις #474771

    Καλημερα και απο μενα συναδελφοι,εμεις πηγαμε Δημαινα λογω του οτι ειχαμε μαθει οτι το Σαββατο ολοι σε Βοιωτια και Αταλαντη ειχαν φτασει το οριο και ξεραμε οτι Κυριακη θα ηταν λιγα και κυνηγημενα τα πουλακια.Πολλα τα πουλια το ξημερωμα 4 τουφεκια πηραμε 31 στο χερι αλλα μετα λογω ελειψης κυνηγων λιγα πραγματα,συνολο 52 στο χερι και 6 χαμενα εκ των οποιων η μια με σακατεψε αφου πηγαινοντας να την παρω επεσα και εβγαλα τον ωμο μου.Ετσι η χρονια για μενα τελειωσε αδοξα,πανω που κατι πηγε να γινει.Θα σας διαβαζω κι’οταν εχω κατι καλο απο την παρεα μου θα σας ενημερωνω.

    Φιλε Μανθο μηπως τον πατερα σου τον λενε Σταυρο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manthos73 στις #474775

    Εχω κανει μια διορθωση στον αριθμο των πουλιων,γιατι νομιζα οτι στην τσαντα μου ειχα τα δικα μου και του αδελφου μου μονο,αλλα μου τα εδωσαν και οι αλλοι δυο της παρεας,ουτε που το καταλαβα πανω στον πονο μου,κι’ετσι τα ειχα υπολογησει διπλα,συγγνωμη απ’ολους τους συναδελφους για την παραπληροφορηση αλλα εγινε αθελα μου.Φιλε NAGGEL13 Σταυρο λενε τον πατερα μου,απο που γνωριζεστε?γιατι λογικα θα σε ξερω κι’εγω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    NAGGEL13 στις #474783

    Εχω κανει μια διορθωση στον αριθμο των πουλιων,γιατι νομιζα οτι στην τσαντα μου ειχα τα δικα μου και του αδελφου μου μονο,αλλα μου τα εδωσαν και οι αλλοι δυο της παρεας,ουτε που το καταλαβα πανω στον πονο μου,κι’ετσι τα ειχα υπολογησει διπλα,συγγνωμη απ’ολους τους συναδελφους για την παραπληροφορηση αλλα εγινε αθελα μου.Φιλε NAGGEL13 Σταυρο λενε τον πατερα μου,απο που γνωριζεστε?γιατι λογικα θα σε ξερω κι’εγω.

    Φιλε Μανθο καταρχην περαστικα σου και ευχομαι γρηγορα να γινεις καλα .Οντως με τον πατερα σου εχουμε παει κυνηγι πολλες φορες με λενε Νικο και ειμαι παιδικος φιλος του Ανδρεου και απο εκει εμαθα για τον τραυματισμο σου αφου πρωτα το διαβασα εδω .Αν σου ειναι ευκολο δωσε χαιρετισμους και στο πατερα σου απο τον Αγγελοπουλο πεστου :bye:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,716 έως 26,730 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων