ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,731 έως 26,745 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474816

    Καλησπέρα Τσιχλοhunters. Σήμερα ξυπνήσαμε με 20 εκατοστά χιόνι. Αρα σήμερα δεν ειχε κυνήγι. Χθες όμως μου έκατσε ενα φανταστικό απογευματινο πέρασμα κυρίως κοτσυφιων. Τα πουλιά άρχισαν να περνάνε γραμμή απο τις 4:15 και η πυκνότητά τους ηταν τέτοια που το όριο ήρθε στις 5!!! Για την ιστορία 19 κοτσυφια και 2 τσιχλες στο χέρι συν 4 πουλια χαμένα. Τα lambro sporting απλά άψογα. Το 90% των πουλιών ξερα πριν αγγίξουν το χώμα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #474817

    Καλησπέρα Τσιχλοhunters. Σήμερα ξυπνήσαμε με 20 εκατοστά χιόνι. Αρα σήμερα δεν ειχε κυνήγι. Χθες όμως μου έκατσε ενα φανταστικό απογευματινο πέρασμα κυρίως κοτσυφιων. Τα πουλιά άρχισαν να περνάνε γραμμή απο τις 4:15 και η πυκνότητά τους ηταν τέτοια που το όριο ήρθε στις 5!!! Για την ιστορία 19 κοτσυφια και 2 τσιχλες στο χέρι συν 4 πουλια χαμένα. Τα lambro sporting απλά άψογα. Το 90% των πουλιών ξερα πριν αγγίξουν το χώμα.
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    μπραβο δημητρη 10 κοτσυφες ακολουθησαν κι εμενα χθες σε απογευματινο εντος αττικης μονο κοτσυφια περναγαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474820

    μπραβο δημητρη 10 κοτσυφες ακολουθησαν κι εμενα χθες σε απογευματινο εντος αττικης μονο κοτσυφια περναγαν.

    outlander ετσι οπως τα λες! Σχεδον ολα μαυρα και τετραπαχα!!! Τσιχλες περασαν μετα τις 5 λιγες και ψηλωμενες. Σημερα δεν επεσαν καθολου τουφεκιες λογω χιονοστρωσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #474823

    Μπραβο σε ολους σας.Εγω ξενιτευτηκα και ανεβηκα στην πελλα αλλα τα πουλια ηταν ελαχιστα.Πολλες μπεκατσες ειχε μονο.Ουτε φασσες ουτε παππακια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manthos73 στις #474854

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>manthos73 wrote:</div>
    Εχω κανει μια διορθωση στον αριθμο των πουλιων,γιατι νομιζα οτι στην τσαντα μου ειχα τα δικα μου και του αδελφου μου μονο,αλλα μου τα εδωσαν και οι αλλοι δυο της παρεας,ουτε που το καταλαβα πανω στον πονο μου,κι’ετσι τα ειχα υπολογησει διπλα,συγγνωμη απ’ολους τους συναδελφους για την παραπληροφορηση αλλα εγινε αθελα μου.Φιλε NAGGEL13 Σταυρο λενε τον πατερα μου,απο που γνωριζεστε?γιατι λογικα θα σε ξερω κι’εγω.

    Φιλε Μανθο καταρχην περαστικα σου και ευχομαι γρηγορα να γινεις καλα .Οντως με τον πατερα σου εχουμε παει κυνηγι πολλες φορες με λενε Νικο και ειμαι παιδικος φιλος του Ανδρεου και απο εκει εμαθα για τον τραυματισμο σου αφου πρωτα το διαβασα εδω .Αν σου ειναι ευκολο δωσε χαιρετισμους και στο πατερα σου απο τον Αγγελοπουλο πεστου :bye:

    Πολυ ευχαριστως θα του τα πω κι’ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #474858

    Καλημέρα και καλή χρονιά, συνάδελφοι.
    Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη για το εκτός θέματος σχόλιο, αλλά, το αναρτώ εδώ (και την μπεκάτσα) λόγω του ότι τα δυο αυτά θέματα παρουσιάζουν τη μεγαλύτερη επισκεψιμότητα.

    http://www.enikos.gr/ekloges-2015/288704,Synergasia_toy_SYRIZA_me_toys_Oikologoys.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    Christos72 στις #474892

    χρηστο μιλαμε για ιδια περιοχη η μηπως τα εχουμε μπερδεψει??? ευβοια η μεσογεια???

    Eγω για ευβοια λεω, πως καταλαβες για μεσογεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #474900

    Καλημέρα σε όλους.Προς Πελασγία πήγε κάποιος φίλος;Ή από την άλλη πλευρα Μόδι Τιθορέα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #474903

    Καλημέρα σε όλους και καλή χρόνια. Πήγε κανείς συνάδελφος προς Θήβα μεριά; Τηλεφώνησα στο Δασαρχείο Θήβας και μου είπαν αν έχει χιόνι απαγορεύεται. Μίλησα με ένα φούρνο στις Ερυθρες μου είπε ότι έχει σπάσει το πολύ χιόνι και έχει πολλά ανοίγματα. Ο Κ.Σ Θηβων δεν απαντά. :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    anwmeriths στις #474907

    Καλημερα και απο μενα! Πρωτη φορα γραφω στο foroum, ευχομαι Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια για ολους με υγεια και πολλα-καλα κυνηγια! ! Ενοψει Σ/Κ καλο θα ηταν να πληροφορηθουμε για την κατασταση των κυνηγοτοπων σε σχεση με τις χιονοκαλυψεις και να διαδοσουμε την πληροφορια, (σπρεντ στα ελληνικα!) για να διευκολυνουμε την ζωη μας.Μια καλη λυση ειναι να επικοινωνουμε με τους εκαστοτε ομοσπονδιακους θηροφυλακες (τηλεφωνα πιστευω βρισκουμε και μεσω της ΚΟΣΕ)! (στο κοντινο παρελθον οι θηροφυλακες της Θηβας ηταν εξυπερετικοτατοι!!!) :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #474910

    Σωστά μίλησε ο φίλος. Μίλησα με τον θηροφύλακας της Θήβας πριν μισή ώρα και μου είπε ότι ο νόμος απαγορεύει το κυνήγι όταν υπάρχει πλήρη χιονοκαλυψη. Στην έν λόγω περιφέρεια υπάρχει λίγο χιόνι αλλά σε διαφορά σημεία.του είπα ότι θα πάω αύριο και δεν μου έφερε αντίρρηση. Συνέστησε να προσέχουμε. Πολύ ευγενικός παντως

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    anwmeriths στις #474912

    Για την περιοχη της Θηβας ειχα και εγω παρομοια ενημερωση, μου ανεφεραν οτι αν η χιονοκαλυψη δεν ειναι ολικη κυνηγαμε κανονικα. Δλδ αν υπαρχουν “ξεφωτα εδαφους” ειμαστε ΟΚ!
    Στην Ευβοια περιξ χαλκιδας μια απο τα ιδια, λογικα μεχρι αυριο θα υπαρχουν και εκει τα ξεφωτα! (τωρα λεει εχει ηλιο)
    Αυτα ! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474921

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>greg21 wrote:</div>
    Σε τι αποστάσεις ήταν overload οι τουφεκιές σου; αν ήταν γύρω στα 30 μέτρα, ίσως να φταίει το μεγάλο νούμερο (9) σε συνδυασμό με τα αρκετά γραμμάρια.
    Χθες με 12 βαθμούς θερμοκρασία, από τα 7 πουλιά που πήρα, μόνο ένα έπεσε στο έδαφος ζωντανό αλλά ακίνητο. Όλα τα άλλα ήταν νεκρά χωρίς αίματα και όπως έγραψα πιο πάνω, με μόνο 28 γραμμάρια. Τις κατανομές του τσοκ σου τις έχεις δει σε πίνακα δοκιμών;
    <hr>
    <div class=»bbp-reply-signature»>
    FABARM ELOS C SPORTING (76cm)
    BENELLI 123 (1η Benelli * 70cm, 2η Manufrance *** 65cm)
    WINCHESTER SX3 BLACK SHADOW composite (66 cm)

    </div>

    Οι τουφεκιές μου ήταν κατω από 30 μέτρα σίγουρα! Ο Hunter 21GR τελικά έριχνε 7,5άρια….και τα πουλιά τα τσάκισε.

    Σήμερα στο ΚΟΡΩΠΙ….5 ώρες περπάτημα….Αρκετές στο χέρι…με 8αρια όμως… Και αρκετά σήκωματα βελουδοματας..!!!

    είχα την εντύπωση ότι η γενικότερη περιοχή Κορωπίου ήταν απαγορευμένη. Για να κυνηγούσες, βέβαια, εσύ εκεί, προφανώς, λάθος εντύπωση είχα. Σε ποιά σημεία αναφέρεσαι, μετά τον κόμβο προς Σπάτα, γιατί εκεί ξέρω ότι κυνηγάνε. αν λέω λάθος σημείο και μπορείς, κατατόπισε με λίγο.

    καλό σκ και καλές ντουφεκιές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #474922

    χρηστο72 πασο. παρενοηση εγινε λογω φραστικων συγκηριων για την τοποθεσια. αστο και γραψε ακυρο. παρεπιπτοντως πηγα πελλοπονησο νοτιοδυτικα βασει τοπικων πληροφοριων διημερο και την πρωτη μερα εκανε η σκυλα 12 φερμες αλλα λογω του πολυ πυκνου απο αγριοτριανταφυλιες εκανα μονο 3 μπεκατσες. τα πουλια ηταν απονηρευτα και κραταγανε φερμα. τις αφηνα για την επομενη για ποιο σιγουρες!!!το απογευμα ενω ημουν στο χωριο ακουγα ντουφεκιες απο το συγκεκριμενο μερος οπως επισης το ξημερωμα. καταλαβα οτι τις εξολοθρευουν οι κρεατοληγουρηδες στο καρτερι. οντως το πρωι βρηκα αδειους καλυκες και η σκυλα εκανε φερμες στα σημεια που ειχαν πεσει οι νεκρες μπεκατσες απο τις ντουφεκιες των κρεατοφονιαδων. πικρα!!!!! κατα την γνωμη μου ο νομος της απαγορευσης στο καρτερι πρεπει να τροποποιηθει και να απαγορευεται η θηρευση της μπεκατσας απο κυνηγους που δεν συνοδευονται απο σκυλο δεικτη καθ ολη τη διαρκεια του 24ωρου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #474928

    Φιλε veteran. εχεις απολυτο δικιο να εξοργηζεσε με τους παρανομους καρτεριτζηδες στην μπεκατσα.Αλλα η λυση που προτεινεις ειναι αδικη για εμας τους υπολοιπους που θα τυχει να την σηκωσουμε στο περπατητο.Δηλαδη οσοι εχουν κοκερ και σπανιελ γιατι να μην μπορουν να την βαρεσουν;
    Επειδη δεν ειναι δειχτες;
    Με αυτην την λογικη να μην πηγαινεις και εσυ και κανενας για παπια χωρις σκυλο επαναφορας και πολλα αλλα παραδειγματα που μπορω να σου αναφερω.Καταλαβαινω την οργη σου αλλα για μενα εισαι φαουλ.Το μονο που μπορεις να κανεις ηταν να παρεις την θυροφυλακη τηλεφωνο.
    Στα γραφω φιλικα χωρις προθεση παρεξηγησεις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,731 έως 26,745 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων