ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,746 έως 26,760 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #474933

    καλησπέρα σε όλους,προχθές όπως και σήμερα 7 άτομα όλοι το όριο
    την τετάρτη είχαμε τρία σηκώματα μπεκάτσας και πήραμε την μία
    όλες ήταν πολύ δύσκολες τουφεκιές
    γιατί σηκωνόντουσαν κάτω στης ρίζες απο της ελιές και της έβαζαν μπροστά σε
    κλάσματα του δευτερολέπτου

    πολλά εώς πααααααρα πολλά κοτσίφια σχεδόν τα 3/4 απο αυτά που βαρέσαμε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #474951

    καλησπερα σε ολους.τι θα γινει με τους κοτσυφους μετα το χιονια ειναι πιο πολλοι απ τις τσιχλες.σημερα στο απογευματινο μετρησα σε μια ωρα πανω απο 50 τουφεκισα 15 και πηρα τους 12.μεσα σε 2 απογευματινα 22 κοτσυφια σε ολοκληρες σαιζον δεν εφτανα αυτο το νουμερο.πολυ καλα.ολες οι βολες δεν ξεπερνουσαν τα 20 μετρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    121
    mpemphs στις #474958

    περιοχη μεσ/γγιου,πολλα πουλια περπατητο,σηκωσαμε κ μια μπεκατσα αλλα μας την εκανε.δυστηχως με 2 ατομα δυσκολα στριμωχνεις τα τσιχλοκοτσυφα,πηραμε 15 συνολο,φυγαμε χωρις παραπονο ομως :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #474959

    αστοχη εκφραση το ‘δεικτη’. ζητω συγνωμη και διορθωμω ‘κυνηγετικο σκυλο’.
    καλο σκ και σημασια δεν εχει ποσα κρεμονται στην πουλιαστρα αλλα το σπορ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474973

    Φίλτατε veteran άποψή μου είναι οτι ο κάθε κυνηγός έχει το δικαίωμα να καρπωθει οποιοδήποτε θηραμα αρκεί η μέρα και η ώρα να το επιτρέπει. Δηλαδή ένας που δεν έχει τη δυνατότητα να έχει σκύλο και δεν εχει καρτερωσει μπαμπεσικα τη βελουδοματα δεν έχει το δικαίωμα να πάρει ενα τυχερό πουλι που θα του πεταχτεί στο περπατητο???
    Οσον αφορά τις τσιχλες παω μια βόλτα στα Πολιτικά και ο θεός βοηθός. Απο καθενους και πάνω εχει χιόνι αρκετό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #474978

    νομίζω οτι μιλάει σωστά ο mitsosvinci,αυτή την πήρα ραβερσάτη μέσα στης ελιές
    απο της πιο δύσκολες τουφεκιές που έχω πάρει ever στο κυνήγι τόσα χρόνια

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474981

    Πολιτικά οχι και πολλά πράγματα. Κατά μήκος ενός ρεματος έπεσαν τουφεκιές. Στο χάραμα είδα γύρω στα 20 πουλια και μετα έπαιξαν λίγο αλλά κατα βάση ψηλωμενα πουλια. Πηρα 5 τσιχλες και 1 κοτσυφι και μια κόκκινη χαμενη. Τα μέρη που περπαταμε είναι χιονισμένα ακόμη αρα σχεδιαζω ήδη το απογευματινο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #474984

    Πολιτικά οχι και πολλά πράγματα. Κατά μήκος ενός ρεματος έπεσαν τουφεκιές. Στο χάραμα είδα γύρω στα 20 πουλια και μετα έπαιξαν λίγο αλλά κατα βάση ψηλωμενα πουλια. Πηρα 5 τσιχλες και 1 κοτσυφι και μια κόκκινη χαμενη. Τα μέρη που περπαταμε είναι χιονισμένα ακόμη αρα σχεδιαζω ήδη το απογευματινο.
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    Δημτρη εχεις αποψη για προκοπι,μαντουδι??γνωριζεις,εκει εχει χιονια??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #474985

    σημερα πηγα κοντα λογω υποχρεωσεων. παντα σε συγκεκριμενες περιοχες βασει πληροφοριοδοτων(καφενεια, ταβερνες κ.α. που τους ταιζω χρονια τωρα) 07:30- 11:3O μπεκατσες 0 !!! στις 07:45 λιγο πριν αρχισουμε να μπαινουμε στο πυκνο νασου ενας ‘συναδελφος’ που κατεβαινε απο το ξεφωτο. στη ζωνη του τρεις (3)μπκ. μηπως μπορειται να μου αποδειξετε οτι δεν ειναι αρκουδα??? εγω παντως δεν μπορεσα!!! οσο για τον φιλο που λεει να καλεσω την θηροφυλακη εγω δεν την εχω δει εδω και δυο χρονια και θα ερθει σε κληση μου 07:45 στο λογγο;;;ασε που στην περιοχη ειναι οι μισοι χωρις αδειες και οι τοπικοι θηροφυλακες κανουν το παπι. λοιπον, αγαπητοι φιλοι εγω το μονο κυνηγι που κανω ειναι μπεκατσα, ορτυκι,περδικα,αγριοκουνελο, και τσιχλα. για μενα καλυτερα μια φερμα που θα κανει ο σκυλος μου και θα την απολαυσω γιατι ειμαι σπορτσμαν παρα 50 μπκ κρεμασμενες στην πουλιαστρα απο απροσδιοριστα ξεφωλιασματα (κλωτσιες???). και ερωτω, γιατι αυτοι οι ‘μαγκες’ κανουν μπεκατσες και οχι ορτυκια οταν ειναι η εποχη τους και ειναι σε πληθωρα ??? μηπως επειδη το ορτυκι δεν εχει καρτερι;;;αφου και για τα τρυγονια περπατητο δεν γινεται;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474987

    @ takis1976:δε γνωρίζω αν έχει χιόνι εκεί πάνω Τάκη. Λογικα θα έχει.Ο κισσός κοντεύει να γίνει και σε λίγες μερες το Προκοπι θα γίνει Ομόνοια!!!

    @ veteran:δηλαδή φίλε τσουβαλιαζεις όλους οσους βλέπεις να εχουν θηρευσει μια μπεκατσα και δεν έχουν σκυλο χαρακτηριζοντας τους ως λαθροθηρες??? Να σου δείξω εγώ κατι <<Μπεκατσαδες>> με φανταχτερα σκυλιά και σκυλοκουτα στημενους χαραμα και σούρουπο να φριξεις. Ντροπή στα λιγουρια-μακελαρηδες. Το θεμα ας το αφήσουμε εδω γιατί δεν έχει σχεση με το topic.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #474988

    @ takis1976:δε γνωρίζω αν έχει χιόνι εκεί πάνω Τάκη. Λογικα θα έχει.Ο κισσός κοντεύει να γίνει και σε λίγες μερες το Προκοπι θα γίνει Ομόνοια!!!

    @ veteran:δηλαδή φίλε τσουβαλιαζεις όλους οσους βλέπεις να εχουν θηρευσει μια μπεκατσα και δεν έχουν σκυλο χαρακτηριζοντας τους ως λαθροθηρες??? Να σου δείξω εγώ κατι <<Μπεκατσαδες>> με φανταχτερα σκυλιά και σκυλοκουτα στημενους χαραμα και σούρουπο να φριξεις. Ντροπή στα λιγουρια-μακελαρηδες. Το θεμα ας το αφήσουμε εδω γιατί δεν έχει σχεση με το topic.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am
    Δημητρη σ ευχαριστω!!!πραγματι αμα γινει ο κισσος θα γεμισει ο τοπος κυνηγους!!!
    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    nickzotos στις #474989

    καλησπέρα συνάδελφοι. Αύριο λέω να πάω Δήμαινα. Έχει κανείς κανένα νέο; μην κάνω τσάμπα τόσα χιλιόμετρα. Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #475000

    Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ εγω απο την πλευρά μου θα ήθελα να επισημάνω οτι η μπεκάτσα ανήκει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ στο σκύλο που την σηκώνει επομένως αν την χτυπήσει κάποιος άλλος κυνηγός έχει την υποχρέωση να την δώσει στο αφεντικό του σκύλου και οχι να την βάλει στον σάκο και να κοιτάει ανηξερος. Απο την άλλη ο “σκύλος” πρέπει να δώσει το φυσίγγιο στον θηρευτη. Αυτο είναι ένας αγραφος νόμος του κυνηγιού όπως δεν κάθεσαι μπροστά σε καρτέρι αλλουνού έτσι δεν χτυπάς και δεν παίρνεις μπεκάτσα, λαγό κλπ που έχει σηκώσει σκύλος αλλού κυνηγού.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #475002

    το τόπικ είναι για την τσίχλα και όχι για την μπεκάτσα,μπορεί κάποιος να σηκώσει μπεκάτσα
    και να το αναφέρει αλλα μέχρι εκεί,γιατί γινόμαστε κουραστικοί στους υπόλοιπους. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    tom A97 στις #475003

    καλησπέρα σε ολουσ ξερει καποιος αν εχει τιποτα προς θηβα ???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,746 έως 26,760 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων