ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,776 έως 26,790 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #475064

    Καλησπέρα στην παρέα, και εμείς Καθενους σήμερα, πρώτη φορά για φέτος…. 3 άτομα, καμιά 25ριά πουλάκια συνολικά… Στραβολεμιάσαμε να κοιτάμε τον ουρανό, πολύ ψηλά τα πουλιά, και βγαίνανε από παντού και περίεργα…απ´ ότι μας είπαν τα πουλιά μειώνονται μέρα με την μέρα … Μόνο ένα κοτσύφι , που είναι κρυμμένα όλα την ημέρα ????
    Αρκετό χιόνι, τα τριγύρω βουνά φορτωμένα….. Mitsovinci, γύρω στις 10 πέρασε ψηλωμένο ενα κοπαδάκι χοντρούλες, με κατεύθυνση προς Ψαχνά….. :bye:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #475068

    καλα ολοι καθενους σημερα?

    μαζι και εγω με κατι γερονταρες

    πουλακια αρκετα ειχε το πρωι..
    εαν δεν βαραγανε στον γαμο του καραγκιοζη και τα αφηνανε λιγο , θα καναμε καλητερα πραγματα
    περασαμε καλα παντως γελασαμε πολυ..με τις αποστασεις +50 μετρα που λεγανε οι παππουδες.. B-) B-)

    η μβ32 το πρωι πραγματικα θεριζε.. :good: :good: :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #475074

    2 άτομα περιοχή Κορινθίας με αρκετό περπάτημα ,καλά περάσαμε!
    [/url]
    print screen windows 7
    Από τη φωτό λείπει 1 που είχε χαθεί ανάμεσα στους άδειους κάλυκες που μαζεύω στο γιλέκο μου! 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manthos73 στις #475079

    Καλησπερα συναδελφοι,εγω λογω τραυματισμου δεν βγηκα σημερα αλλα η υπολοιπη παρεα πηγαν στον Θεολογο,αποτελεσμα 3 ατομα 17 τσιχλες στο χερι και δυο μπεκατσες τις οποιες εκανε δωρο η Ρενα με πολυ ωραιες φερμες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Theo-teknys στις #475083

    Καλησπερα στην παρεα σημερα το πρωι στο μοδι και στην αταλαντη 2 ατομα ολα κ ολα 6 τσιχλες με το ζορι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #475110

    Μεσσηνία…

    Πέριξ Καλληρρόης, Κάστρου και Πολίχνης.

    Αρκετά αλλά δύσκολα πουλιά στο περπατητό…από τσίχλες μέχρι μπεκάτσες και κουφομπεκατσίνια! Οι σπίνοι…εκατομμύρια!! Στο καρτέρι το απόγευμα το Σάββατο ήταν καλά…αλλά την Κυριακή επειδή μάλλον τα πουλιά είχαν κυνηγηθεί αρκετά πετούσαν στην στρατόσφαιρα!!

    Στα αρνητικά… την Κυριακή… πάρα πολλοί κυνηγοί αλλά δεν ενοχλούσε ο ένας τον άλλο! Πολλά χωράφια γεμάτα σκουπίδια από το μάζεμα της ελιάς. Αρκετά καρτέρια μπεκάτσας

    Στα θετικά… Είδα την Ομοσπονδιακή Θηροφυλακή Πελλοπονήσου…στα πέριξ του Κάστρου. Πολύ καλός καιρός και ο κάμπος στεγνός με αποτέλεσμα να περπατάς άνετα.

    Άλλη μια εξόρμηση τον Φεβρουάριο…και κλείσαμε για φέτος!! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #475122

    Μεσσηνία…

    Πέριξ Καλληρρόης, Κάστρου και Πολίχνης.

    Αρκετά αλλά δύσκολα πουλιά στο περπατητό…από τσίχλες μέχρι μπεκάτσες και κουφομπεκατσίνια! Οι σπίνοι…εκατομμύρια!! Στο καρτέρι το απόγευμα το Σάββατο ήταν καλά…αλλά την Κυριακή επειδή μάλλον τα πουλιά είχαν κυνηγηθεί αρκετά πετούσαν στην στρατόσφαιρα!!

    Στα αρνητικά… την Κυριακή… πάρα πολλοί κυνηγοί αλλά δεν ενοχλούσε ο ένας τον άλλο! Πολλά χωράφια γεμάτα σκουπίδια από το μάζεμα της ελιάς. Αρκετά καρτέρια μπεκάτσας

    Στα θετικά… Είδα την Ομοσπονδιακή Θηροφυλακή Πελλοπονήσου…στα πέριξ του Κάστρου. Πολύ καλός καιρός και ο κάμπος στεγνός με αποτέλεσμα να περπατάς άνετα.

    Άλλη μια εξόρμηση τον Φεβρουάριο…και κλείσαμε για φέτος!! :bye:

    καλή εβδομάδα.

    πριν από μερικές ημέρες (δυο τρείς σελίδες πίσω) σου είχα ζητήσει μια διευκρίνηση για την περιοχή Κορωπίου. αν έχεις την καλοσύνη μου την απαντάς.

    σκ με την οικογένεια στα χιόνια – 1600 μ. υψόμετρο και έλατα. παραδόξως, παρά τον ήλιο δεν παίζανε ελατότσιχλες στα γνωστά σημεία.

    το επόμενο σκ μάλλον βόλτα με τον γιατρό στο νησί του Πέλοπα (μόνο περπατητό) και ο,τι ήθελε προκύψει.

    ομοίως, άλλο ένα σκ τελευταίο Φεβρουαρίου, κυρίως για την γκιόσα – σαγανάκι – γαλατόπιτα (Αργολίδα).

    αν ρίξουμε και κανένα φυσίγγι, δεν θα είναι άσχημα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #475125

    Όσοι σκέφτονται αύριο να πάνε Δήμαινα,Λυγουριό……ας παν για καφέ καλύτερα.Τρία άτομα σήμερα,5 ώρες περπάτημα,πιάσαμε κι οι τρεις μαζί,το όριο……..του ενός.Λες κι άνοιξε η γη και τις εξαφάνισε.
    :negative: :wacko: ;-)
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Ένας αλλά ΛΕΩΝ και τσοπάνος του μαντριού

    </div>

    Μάλλον πρέπει να είμασταν οι μόνοι στον κάμπο συνάδερφε εεε? Σκέψου ότι έριξα 3 ντουφεκιές μέχρι τις 10.45 που σταμάτησα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #475126

    2 άτομα περιοχή Κορινθίας με αρκετό περπάτημα ,καλά περάσαμε!
    [/url]
    print screen windows 7
    Από τη φωτό λείπει 1 που είχε χαθεί ανάμεσα στους άδειους κάλυκες που μαζεύω στο γιλέκο μου! ;-)
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ¨Μη ψάχνεις την ευτυχία,γιατί είναι πάντα μέσα σου!!¨
    Σπύρος – Αιγάλεω

    </div>

    Χθεσινό απογευματινό στην Κόρινθο (σημείο δεν ξέρω, είχε πάει ο πατέρας μου) έκαναν 3 άτομα 12 πουλιά όλοι μαζί (να σημειώσω ότι δεν είναι και οι καλύτεροι σκοπευτές……… :wacko: :wacko: )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    nickzotos στις #475130

    Καλησπέρα και από εμένα. Χθες το πρωί στο κλειδί (μετά τα Σκούρτα) είχε πιο πολλά πουλάκια από άλλες φορές και σίγουρα πιο πολλούς κυνηγούς! το κακό ήταν πως τα φυσέγγια δεν πήγαιναν με τίποτα! Δεν σκότωναν τίποτα! (μάλλον έφταιγε ο νοτιάς; ). αποτέλεσμα 2 πουλιά και πολλέεεεεεεεες τουφεκιές 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    nickzotos στις #475140

    δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει (αν όχι μπορείτε να το διαγράψετε) αλλά το διάβασα σήμερα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας

    http://www.enikos.gr/ekloges-2015/290436,Tsipras:_%E2%80%9CWeydh_kai_provokatorika%E2%80%9D_ta_dh.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #475143

    δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει (αν όχι μπορείτε να το διαγράψετε) αλλά το διάβασα σήμερα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας

    http://www.enikos.gr/ekloges-2015/290436,Tsipras:_%E2%80%9CWeydh_kai_provokatorika%E2%80%9D_ta_dh.html

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.vourlakos.com

    https://www.facebook.com/pages/Nikos-Vourlakos/1428014530789855?ref=hl

    </div>

    :unsure: το διάβασα κι εγώ και πλήρες κείμενο από έγκυρες πηγές… αλήθεια είναι λοιπόν, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα καταργήσει το κυνήγι… Απλά θα γίνουν έτσι τα πράγματα που έμείς δεν θα βγάζουμε άδειες πλέον…. :wacko: :wacko: :wacko:
    Όχι πως με τους άλλους θα είναι καλύτερα…. :unsure: .

    Ρε τι έχουν πάθει όλοι με τους οικολόγους και τέτοια πρεμούρα… αλλά έτσι είναι “οι λαοί έχουν τους ηγέτες που τους αξίζουν”… πόσο μάλλον οι ομάδες/χομπίστες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #475167

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>berket wrote:</div>
    2 άτομα περιοχή Κορινθίας με αρκετό περπάτημα ,καλά περάσαμε!
    ;-)
    <hr>
    <div class=»bbp-reply-signature»>
    ¨Μη ψάχνεις την ευτυχία,γιατί είναι πάντα μέσα σου!!¨
    Σπύρος – Αιγάλεω

    </div>

    Χθεσινό απογευματινό στην Κόρινθο (σημείο δεν ξέρω, είχε πάει ο πατέρας μου) έκαναν 3 άτομα 12 πουλιά όλοι μαζί (να σημειώσω ότι δεν είναι και οι καλύτεροι σκοπευτές……… :wacko: :wacko: )

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Κυνήγι, φύση και τρόπος ζωής…

    </div>

    Κι εγώ Γιώργο στα μέρη αυτά 2 φορές έχω κάτσει απόγευμα και είναι για τόσα που αναφέρεις,ίσως και λιγότερα !Άρα καλά σημαδεύουν :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #475266

    Καλησπέρα. Στο απογευματινο λιγοτερα τα κοτσυφια απόψε. Με τρελό αέρα δυο οπλα 13 στο χέρι και 1 χαμένο. Τσιχλες πέρασαν 3 – 4 πολύ αργά. Αν φύγουν τα μαύρα θα σιγησουν τα απογευματινα. Πολύς κόσμος στα καρτέρια και πολλοι καραγκιοζηδες επίσης :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #475286

    Καλησπέρα,
    σε περπατητό το μεσημέρι, 3 τσίχλες και 3 κοτσύφια στο σακίδιο. Ο άνεμος έντονος πολύ, πότε ήταν αντίπαλος και πότε σύμμαχος γιατί κάλυπτε τους θορύβους και πλησίαζες σε απόσταση βολής τα πουλιά. Νομίζω ότι ούτε η απόλυτη κάλμα είναι ιδανική, ούτε και να λυσσομανά ο αέρας. 2-3 Βf είναι ότι πρέπει!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,776 έως 26,790 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων