ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,791 έως 26,805 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    giannis στις #475300

    Κυνηγοί προς Τσίπρα: «Ο ΣΥΡΙΖΑ καταργεί τη δραστηριότητά μας»
    Κυνηγοί προς Τσίπρα: «Ο ΣΥΡΙΖΑ καταργεί τη δραστηριότητά μας»
    Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 13 Ιανουαρίου 2015, 18:51
    Για «ξεκάθαρη άρνηση» του ΣΥΡΙΖΑ να τροποποιήσει τις θέσεις του για το κυνήγι «που οδηγούν στην ουσία και στην πράξη σε κατάργηση της κυνηγετικής δραστηριότητας, παρότι η Ελλάδα δεν έχει ποτέ καταδικαστεί από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για θέματα θήρας», κάνει λόγο ανακοίνωση της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Ελλάδος, με αφορμή τις δηλώσεις του Αλέξη Τσίπρα για το θέμα.

    Υπενθυμίζεται ότι ο κ. Τσίπρας είχε χαρακτηρίσει «ψευδή και προβοκατόρικα» τα δημοσιεύματα, όπου φέρεται ο ΣΥΡΙΖΑ ως κυβέρνηση να προτίθεται να καταργήσει το κυνήγι.

    Όπως σημειώνεται στην ανακοίνωση των κυνηγών, κατά τη «συνάντηση με τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ και τους συνεργάτες του, του τομέα περιβάλλοντος, εκθέσαμε λεπτομερώς με αριθμούς, στοιχεία και ντοκουμέντα το τεράστιο έργο των Κυνηγετικών Οργανώσεων και της Θηροφυλακής μας, για την προστασία και διαχείριση του περιβάλλοντος. Το οποίο έχει αναγνωρισθεί επισήμως και διεθνώς από Πανεπιστήμια, φιλοπεριβαλλοντικές οργανώσεις, τη Γραμματεία της Συνθήκης της Βέρνης και το Συμβούλιο της Επικρατείας.

    » Παρ’ όλη την ενημέρωση που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί με στοιχεία, παρά μόνο με ιδεοληψία, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν δέχθηκε με κανένα τρόπο να τροποποιήσει, κατά την κρίση του, τις γνωστές θέσεις του προγράμματός του.

    » Θέσεις οι οποίες με την κατάργηση της Θηροφυλακής των Κυνηγετικών Οργανώσεων, την αύξηση των περιοχών απαγόρευσης του κυνηγίου, την πλήρη υποβάθμιση του ρόλου των Κυνηγετικών Οργανώσεων, την μείωση των κυνηγετικών περιόδων, οδηγούν στην ουσία και στην πράξη σε κατάργηση της κυνηγετικής δραστηριότητας, παρ’ ότι η χώρα μας δεν έχει ποτέ καταδικαστεί από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για θέματα θήρας.

    » Επιπλέον, μας επιδόθηκαν οι θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ όπως αυτές ισχύουν σήμερα. Είναι αξιοσημείωτο ότι οι θέσεις αυτές είναι αυτολεξεί οι ίδιες με εκείνες που υπήρχαν και πριν στο Πρόγραμμά τους χωρίς καμία, απολύτως καμία, αλλαγή.

    » Όταν προτείναμε, μετά την ενημέρωση, στο τέλος της συνάντησης ότι κάποιες από αυτές τις θέσεις θα έπρεπε ν’ αλλάξουν, λάβαμε ξεκάθαρη αρνητική απάντηση. Μετά τα παραπάνω οι κυνηγοί ας κρίνουν ποιος απειλεί το κυνήγι μας».


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manthos73 στις #475308

    Ενα πραγμα μας εχει μεινει για να ξεφευγουμε λιγο,αν μας το κοψουνε κι’αυτο την πατησαμε συναδελφοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #475334

    Το Σ/Κ με βρήκε Ευβοια με παρέα και αφού δεν πήρα τα σκυλια μαζί, πήρα το τουφέκι για καμία τσίχλα. Είχε 1 δασάκι κοντά στο σπιτι του φίλου που μας φιλοξένησε και το απογευματινό καρτέρι ήταν άκρως αποδοτικό. Και γύρω γύρω άκουγα πολλά τουφέκια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #475478

    Δευτέρα μεσημέρι μίλησα με ένα θείο μου στο χωριό (Τριφυλία) για να μου πει αν έριξε πάγο, αν έκανε ζημιές στις ελιές, στα λεμονοπορτόκαλα και κυρίως σε διάφορα κεντράδια που είχα βάλει από την περσινή άνοιξη και είχαν πετάξει πολύ ωραία.

    Πάνω στην κουβέντα τον ρωτάω, καμιά τσίχλα φάνηκε; Μου λέει είναι σαν τα σπουργίτια στους θάμνους, και στις ρεματιές χαλάει ο κόσμος, αν θες να βαρέσεις πουλιά μην χασομεράς κατέβα αύριο κιόλας, αν φύγει το κρύο θα τα ψάχνεις…

    Λέω λες να έχει δίκιο; Όλο το βράδυ τρώγομαι με τις σκέψεις μου και βρίσκοντας ως πρόφαση να φέρω το λάδι από το υπόγειο μην μπουκάρουν τίποτα μούλοι και μας το κλέψουν κατεβαίνω την άλλη μέρα (χθες) το μεσημέρι στις 3… Πηγαίνοντας με το αμάξι στο καρτέρι βλέπω ότι έχει πουλιά καθώς πετάγονται αριστερά-δεξιά του δρόμου.

    Πιάνω το μέρος και από τις 4 και μετά έρχονταν συνέχεια από παντού… Πολλές αστοχίες, αλλά όταν στο τέλος έχεις βαρέσει 20 τσίχλες και 1 κότσυφα μόνο χαρούμενος πρέπει να είσαι… Κανένα χαμένο πουλί. Lambro sporting 28gr, Franchi 612 71cm **** και το Labrador μου οι συμπολεμιστές μου σε αυτή τη μάχη…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    A-302 στις #475502

    ένα θα πω παιδια,το κυνηγι και τα ματια μας………………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #475562

    Δευτέρα μεσημέρι μίλησα με ένα θείο μου στο χωριό (Τριφυλία) για να μου πει αν έριξε πάγο, αν έκανε ζημιές στις ελιές, στα λεμονοπορτόκαλα και κυρίως σε διάφορα κεντράδια που είχα βάλει από την περσινή άνοιξη και είχαν πετάξει πολύ ωραία.

    Πάνω στην κουβέντα τον ρωτάω, καμιά τσίχλα φάνηκε; Μου λέει είναι σαν τα σπουργίτια στους θάμνους, και στις ρεματιές χαλάει ο κόσμος, αν θες να βαρέσεις πουλιά μην χασομεράς κατέβα αύριο κιόλας, αν φύγει το κρύο θα τα ψάχνεις…

    Λέω λες να έχει δίκιο; Όλο το βράδυ τρώγομαι με τις σκέψεις μου και βρίσκοντας ως πρόφαση να φέρω το λάδι από το υπόγειο μην μπουκάρουν τίποτα μούλοι και μας το κλέψουν κατεβαίνω την άλλη μέρα (χθες) το μεσημέρι στις 3… Πηγαίνοντας με το αμάξι στο καρτέρι βλέπω ότι έχει πουλιά καθώς πετάγονται αριστερά-δεξιά του δρόμου.

    Πιάνω το μέρος και από τις 4 και μετά έρχονταν συνέχεια από παντού… Πολλές αστοχίες, αλλά όταν στο τέλος έχεις βαρέσει 20 τσίχλες και 1 κότσυφα μόνο χαρούμενος πρέπει να είσαι… Κανένα χαμένο πουλί. Lambro sporting 28gr, Franchi 612 71cm **** και το Labrador μου οι συμπολεμιστές μου σε αυτή τη μάχη…

    Φίλε Τσάκαλος, με τέτοιο σκορ, πράγματι Τσάκαλος, όνομα και πράγμα…
    Επίσης, ανεξαρτήτως του ότι με τα φυσίγγια που γράφεις παίρνεις πουλιά, κάνεις οικονομία σε σχέση με επώνυμο φυσίγγι 32-34 γραμμαρίων;

    όπως ξανάπα για το “χαμένα μηδέν” το ξανθό θηρίο να ναι καλά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #475641

    Φίλε petrolios σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά περισσότερο βρέθηκα τη σωστή μέρα στο σωστό μέρος και ήρθε αυτό το νούμερο, παρά ότι ήμουν εγώ καλός σκοπευτής (ούτε γενικά, ούτε ειδικά έχω καλό σημάδι θα έλεγα)…

    Αν ήταν κανένα καλό ντουφέκι στη θέση μου θα μπορούσε να πιάσει το όριο δυο φορές στο ίδιο διάστημα. Ο θείος μου είναι τσοπάνης και γυρίζει κάθε μέρα πολύ τόπο, οπότε παρατηρεί πότε τα πουλιά αυξάνονται, μειώνονται, κυνηγιούνται και πού… Απλά κάτι φορές τα ψιλοφουσκώνει για να παρασυρθούμε και να κατέβουμε κάτω ώστε να στείλει δωρεάν τίποτα στην Αθήνα στα παιδιά του και αυτό με κάνει επιφυλακτικό κάτι φορές. Αυτή τη φορά έλεγε αλήθεια πάντως και με έστειλε συστημένο…

    Σχετικά με τα φυσίγγια τώρα, παλιά μέχρι και πριν να ανακαλύψω το παρόν φόρουμ χρησιμοποιούσα όπως οι περισσότεροι τα γνωστά φυσίγγια των 32-34 γραμμαρίων που ανέφερες, ενώ είχα προβεί και σε ακραίες χρήσεις φυσιγγιών με 36 γραμμάρια (π.χ. super πυρκάλ) νομίζοντας ότι τα γραμμάρια φταίγανε για τις αστοχίες (ναι ήμουν αδαής για πολλά θεμελιώδη πράγματα, και ακόμα πιστεύω παραμένω, αλλά ελπίζω πως έχω καταλάβει με τη βοήθεια των συνφορουμιτών κάποιες βασικές αρχές).

    Διαβάζοντας εδώ σχετικό θέμα και συζητήσεις για τη χρήση σκοπευτικών φυσιγγιών στο κυνήγι κατανόησα θεωρητικά και διαπίστωσα στην πράξη πως είχαν πλεονεκτήματα που τα “κοινά” φυσίγγια δεν είχαν όπως:
    1) τρομερά υψηλές ταχύτητες και άρα ανάγκη για μικρότερη προσκόπευση
    2) χαμηλή ανάκρουση, άρα μικρότερη καταπόνηση για εμένα και το όπλο και λιγότερη ανάγκη για διόρθωση επώμισης στην δεύτερη και τρίτη βολή που παλιά πηγαίναν στο γάμο του καραγιόζη
    3) καλύτερης ποιότητας υλικά, ειδικά σκάγια, και σταθερότητα απόδοσης
    4) χαμηλότερο κόστος.

    Στο περπατητό λοιπόν δοκίμασα και χρησιμοποιώ μόνο skeet και στο καρτέρι μόνο sporting. Μέχρι και τα 25 μέτρα (δεν ρίχνω πιο μακριά ποτέ ως αρχή) δεν έχω δει κανένα μειονέκτημα αντίθετα βελτιώθηκαν τα ποσοστά μου, ενώ ο συνάδελφος greg21 παραπάνω πριν από 10 μέρες ανέφερε καταβολή τσίχλας σε σχεδόν διπλάσια απόσταση με τα ίδια πυρομαχικά και το πιστεύω απόλυτα.

    Χρησιμοποιώντας τα, εκτός από πιο επιτυχημένος από παλιά, είμαι σίγουρα και πιο οικονομικά κερδισμένος. Ακόμα και τα ίδια ποσοστά ευστοχίας να είχα με παλιά πάλι θα εξοικονομούσα χρήματα, όταν το κουτί lambro sporting έχει 5,2€ και το lambro skeet έχει 4,8€ είναι σχεδόν στο 80-50% της τιμής άλλων επώνυμων φυσιγγιών 32-34 γραμμαρίων χωρίς να υστερούν όπως καταμαρτυρούν τα παραπάνω κάπου.

    Μεν είναι βασική προϋπόθεση τα λίγα γραμμάρια να μην δημιουργούν ανασφάλεια στο σκοπευτή (η ντουφεκιά είναι και θέμα ψυχολογίας-εμπιστοσύνης στο όπλο και το φυσίγγι), και να τα ρίχνει το όπλο σου (δυστυχώς πολλά αυτογεμή φίλων παθαίνουν εμπλοκές με αυτά, σε εμένα και οι 2 Franchi, 610 VSL & 612 Griffone, τα ρίχνουν απροβλημάτιστα).

    Όσο για το σκύλο, ναι παραμένει σταθερή αξία και έχει βασική συνεισφορά στο να μην υπάρχει ούτε ένα δωρεάν γεύμα σε κουνάβια και αλεπούδες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    dean52 στις #475644

    Το key point είναι οτι ρίχνεις μέχρι 25 μέτρα. Επιλέγεις ή αναγκάζεσαι λόγω φυσιγγίου. Το αποτέλεσμα είναι πάντα θετικό. Εγω κάνω ακριβως το ίδιο γιατι πιο μακρυα δεν μπορω να τα βρω. Εχω περισσότερες επιτυχίες απο την παρεα μου στο τέλος. Ρίχνοντας οριακές τουφεκιες μπορει 2/10 να παρεις ένα πουλί , αλλά 8/10 εχεις τρομάξει και απομακρύνει άλλα που πιθανόν να έρχονταν κοντά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #475685

    αγαπητέ tsakalos και εσύ και ο dean52 το εχετε πιάσει πολύ ωραία το θεματάκι, διότι το βασικότερο στοιχείο της επιτυχίας είναι οι κανονικές και μετρημένες αποστάσεις.

    Σωστό και το θεμα της ψυχολογικής παραμέτρου από τα φυσίγγια, να μην αισθάνεσαι undegunned που λένε και στο χωριό μου…

    και εγώ δεν ρίχνω ούτε έριχνα ποτέ μακρινά πουλιά, και με τον καιρό απέκτησα και τέτοια εμμονή, που καμιά φορά κολλάει το δάχτυλο μου σε τουφεκιά που πιστεύω ότι θέλω να κάνω, αλλά προφανώς με κρατάει η υποσεινήδητη εμμονή, που έχει κρίνει ότι η απόσταση ή η θέση, ή η τροχιά ή το σημείο που θα πέσει το πουλί δεν είναι κατάλληλο. trigerfreeze που επίσης λένε και στο χωριό μου…

    μετά από πολλές επισκέψεις στον οπλουργό για έλεγχο ανύπαρκτων εμπλοκών στο όπλο (fabarm eurolion light, 61 cm, 2650 gr) , διαπιστώθηκε οτι το πρόβλημα αφορά τον ιδιοκτήτη και όχι το όπλο. ακόμη παλεύω με το ζήτημα. οι συνάδελφοι που διαβάζουν και ξένα έντυπα ενδεχομένως θα είναι εξοικειωμένοι με την έννοια. οι λοιποί, σε θεωρούν ατζαμή ή τρελλάρα που το πιστεύεις. κάθε γνώμη σεβαστη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #475701

    χαμηλή ανάκρουση, άρα μικρότερη καταπόνηση για εμένα και το όπλο και λιγότερη ανάγκη για διόρθωση επώμισης στην δεύτερη και τρίτη βολή που παλιά πηγαίναν στο γάμο του καραγιόζη

    ισως το μεγαλυτερο μυστικο της τουφεκιας σε κινουμενο στοχο, η χαμηλη ανακρουση είναι ολο το μυστικο , μονο ετσι μαθαίνουμε να κουμπώνουμε στο κοντακι χωρις να σηκωνουμε κεφαλι και χωρις να πηγαινει η τουφεκια στο γαμο του καραγκιοζη όπως πολύ ωραια εγραψε ο φιλος , 9 στους 10 κυνυγους την στιγμη του πυροβολισμού ασυναίσθητα από τις πολλες μπατσες που εχουν φαει από τα πολύ σκληρα φυσίγγια των πολλων γραμμαριων και ειδικα σε κυνυγια με πολλες τουφεκιες δεν ακουμπουν καν το κεφαλι στο κοντακι , πως περιμενουν μετα να εχουν επιτυχιες ? αλλου τα ματια , αλλου οι κανες , αλλου το πουλι , μετα φυσικα φταιει η υγρασία και η πεθερα , δυστυχως συνηθως ο χειριστης παντα φταιει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #475710

    Να συμπληρώσω ακομη και το πελμα εάν δεν κουμπωση σωστα, εκει να δεις που παει η τουφεκεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #475715

    Να εκφράσω και εγώ τη θετική μου άποψη για τα σκοπευτικα φυσίγγια στο κυνήγι της τσιχλας. Οικονομικά, με χαμηλή ανακρουση και άκρως φονικά σε νορμάλ αποστάσεις ακόμη και σε πολυ κρύο. Αποψε καρτερακι με το φιλο μου το Χρήστο με πολυ κρύο το σούρουπο χουφτωσαμε 24 πουλια. Τα περισσότερα κοτσυφια, 3-4 τσιχλες και 1 γερακοτσιχλα με lambro sporting 8αρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #475729

    καλησπερα σε ολους. αν και off topic ακουστε και την δικη μου γνωμη. με baikal 155 αυτογεμη φυσιγγια 50+ μετρα σε τσιχλες ξερες. με Α301 αυτογεμη 40-50 μετρα ιδια επιτυχια. ανεξαρτητως καιρου. οπλα σε τελεια κατασταση. το αυτογεμες φυσιγγι αν το ψαξεις πολυ καλα πρωτα και εισαι σε θεση να πετυχεις τις αναλογιες ειναι το πιο σιγουρο γιατι γνωριζεις απο την ωρα που θα ξεκινησεις να το φιαχνεις εως την ωρα που το πυροδοτεις ακριβως τι ειναι και την διαδρομη του. τα καλυτερα φυσιγγια του κοσμου ειναι αυτα με την λιγωτερη καταπονηση απο υγρασια. εχει φοβερη επιτυχια. διημερο αρκαδια 2 μπεκατσες με πολυ κοπο. εκει δεν ειδα παρα ελαχιστες τσιχλες. ΣΚ μαλλον φωκιδα. καλες επιτυχιες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    tom A97 στις #475730

    καλησπέρα σε ολους !! για κονιστρες παιδια ακοθσατε τιποτα ξερει καποιος να μας πει?????? :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #475757

    Veteran 50+ μέτρα είναι σαν να ρίχνεις στη τσιχλα απο το τερμα ως τη σεντρα ενος ποδοσφαιρικου γηπεδου. Λιγο μακριά δεν είναι??? Οσο για το θέμα ιδιογωμοση συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
    Ετοιμαζομαστε για καρτέρι στην αμφιθεα και μετα περπατητο καθενους. Αποτελέσματα το μεσημέρι.
    Χρόνια πολλά στους Αντωνηδες!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,791 έως 26,805 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων