ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,821 έως 26,835 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #475907

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    καλησπερα ετσι ειναι δημητρη .κι εμεις με πολυ κοπο 6 ωρες περπατημα δηλαδη κοντα στη θηβα κατορθωσα 17 στο χερι με σχεδον απολυτη σκοπευση ο φιλος εμεινε στις 5 θελει δουλεια ακομα.εγω παλι θελω να την ακουω λιγο τη τουφεκια γι αυτο κι η σημερινη ιδιογωμωση με α γαλλιας στα 33 γραμμαρια θεριζε ιδικα μολις ζεστανε η μερα………

    33 με ποσο μπαρουτι?

    1 και 70 και 600 πιεσεις


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #475909

    Συνφορουμίτη billy76, για να προστεθώ και εγώ στους συναδέλφους mitsosvinci και outlander που διαφώνησαν με την επιλογή σου και την αιτιολόγησή της, σκέφτηκες ότι το αποτέλεσμα που αναφέρεις μπορεί να ήταν περισσότερο αποτέλεσμα του τσοκαρίσματος και του νούμερου σκαγιών και όχι των γραμμαρίων;

    Κάνε δοκιμές και πιστεύω πως θα καταλήξεις στην ίδια γνώμη με εμάς. Καλή συνέχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #475915

    βαρδουσια εχθες πολυ λιγες μπεκατσες & καποιες ελατοτσιχλες μαζεμενες. απο αλλους φιλους σημερα τιθορεα τσιχλες 0 πρωινο λιγα πουλια περπατητο, μαρκοπουλο κορωπι ντουφεκιες το πρωι σε μπεκατσες!! στο περπατητο τσιχλες ελαχιστες. μαλακασα προς οινοφυτα πιασμενα τσιχλοκοτσυφα στα πευκα-σκηνα μονο για περπατητο. στον ωρωπο πληροφορια?? για πολλες τσιχλες μεσα στις εληες(αν γνωριζει κανεις επιβεβαιωνει). αγαπητε mitsosvinci σχετικα με τα 50+ εχω να πω οτι μπορεις και 80+ & αρκει μια δοκιμη να κανεις με cheditt 60-100metri. αν ριξεις ενα 100metri σε σταθερο στοχο 1mX1m στα 80 μετρα θα καταλαβεις απο την ταχυτητα-διατρητικοτητα και εμπειρια σου τι λεω. οσο ποιο πολλα δωσεις τοσο ποιο πολλα παιρνεις. εμεις αυτα τα ριχνουμε & πεφτει χειροκροτημα απο τους παρευρισκομενους ενω απο την πτωση το ραμφος του θηραματος γινεται πλακε. οσον αφορα την κοπωση λογω ανακρουσης ‘για κυνηγι παμε & οχι για μπαλετο’.καταλοιπα στο οπλο 0.εγω & η παρεα μου γεμιζουμε φυσιγγια απο βραδυς τοσα οσα περιπου θα ριξουμε & τετοια βασει περιοχης-καιρου-θηραματος. παιρνουμε μαζυ μας και 100μετρι αλλα μονο σαν εξαιρεση και οχι κανονα.ποτέ δεν στοκαρουμε για αποφυγη υγρασιας.εχουμε περασει πολλες ωρες διαβαζοντας βιβλια βαλιστικης & ιδιογομωσης. τωρα αυτα υπαρχουν στο διαδικτυο & εχει προσβαση ο καθενας για γνωση.δεν εχω καμμια προθεση για περιαυτολογια και ζητω ταπεινα συγνωμη για το οτι εχω βαλει γκολ πολλες φορες απο την σεντρα.υπαρχουν κανονες και στανταρς στη βαλλιστικη και ο καθενας τους ακολουθει η οχι.φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #475916

    Συνάδελφοι, το φυσίγγι για την τσίχλα πρέπει να έχει γόμωση το πολύ 32 γραμμάρια σκάγια!
    Όσο για το νούμερο σκαγιών, θεωρώ ότι το 9άρι είναι ό,τι πρέπει για όλους τους καιρούς και όλες τις αποστάσεις, σε συνδυασμό με ένα 4άρι (βελτιωμένο κύλινδρο) ή 3άρι (μισό) τσοκ στην μπούκα της κάννης μας!
    Αν καμιά φορά, όμως, έχει πάρα πολύ κρύο ή υπερβολική υγρασία ή και τα δυο αυτά μαζί, η σοφότερη επιλογή είναι το Νο 8. Αν, ωστόσο, δεν έχουμε μαζί μας 8άρια, ρίχνουμε τα 9άρια μας με την προ’υ’πόθεση να βάζουμε λίγο μεγαλύτερες προσκοπεύσεις, ειδικά στις μακρινές βολές.
    Αν ο καιρός είναι ξηρός και ζεστός, δουλεύουν ικανοποιητικά και τα 10άρια!
    Γενικά πάντως, όλα τα προαναφερθέντα νούμερα σκαγιών (8, 9, 10), σε γομώσεις 28 – 32 γραμμάρια σκάγια και σε συνδυασμό με τσοκαρίσματα 4 ή 3 άστρων (βελτιωμένος κύλινδρος ή μισό) διαθέτουν την απαιτούμενη πυκνότητα (λόγω της πληθώρας σκαγιών), αλλά και την απαιτούμενη ενέργεια, για να καταβάλουν τα τσιχλοκότσυφα μέχρι και τα 35 – 40 μέτρα. Για πιο μακριά, δε συζητάμε καν βέβαια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #475919

    Συνάδελφοι, το φυσίγγι για την τσίχλα πρέπει να έχει γόμωση το πολύ 32 γραμμάρια σκάγια!
    Όσο για το νούμερο σκαγιών, θεωρώ ότι το 9άρι είναι ό,τι πρέπει για όλους τους καιρούς και όλες τις αποστάσεις, σε συνδυασμό με ένα 4άρι (βελτιωμένο κύλινδρο) ή 3άρι (μισό) τσοκ στην μπούκα της κάννης μας!
    Αν καμιά φορά, όμως, έχει πάρα πολύ κρύο ή υπερβολική υγρασία ή και τα δυο αυτά μαζί, η σοφότερη επιλογή είναι το Νο 8. Αν, ωστόσο, δεν έχουμε μαζί μας 8άρια, ρίχνουμε τα 9άρια μας με την προ’υ’πόθεση να βάζουμε λίγο μεγαλύτερες προσκοπεύσεις, ειδικά στις μακρινές βολές.
    Αν ο καιρός είναι ξηρός και ζεστός, δουλεύουν ικανοποιητικά και τα 10άρια!
    Γενικά πάντως, όλα τα προαναφερθέντα νούμερα σκαγιών (8, 9, 10), σε γομώσεις 28 – 32 γραμμάρια σκάγια και σε συνδυασμό με τσοκαρίσματα 4 ή 3 άστρων (βελτιωμένος κύλινδρος ή μισό) διαθέτουν την απαιτούμενη πυκνότητα (λόγω της πληθώρας σκαγιών), αλλά και την απαιτούμενη ενέργεια, για να καταβάλουν τα τσιχλοκότσυφα μέχρι και τα 35 – 40 μέτρα. Για πιο μακριά, δε συζητάμε καν βέβαια!!!

    :good: :good: :good:

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Tolis Plou στις #475929

    Σήμερα στη Βοιωτία πολύ πράμα. 2 άτομα 43 στο χέρι και 5-6 χαμένα μόνο με περπατητό βέβαια. Πολύ υγρασία όμως και οι περισσότερες έπεφταν ζωντανές γεμάτες αίμα. Μακάρι να μείνουν τα πουλιά μέχρι τέλος.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #475931

    φιλε νικο ρεντιφη σωστος.συμφωνω και επαυξανω. αυτα και πολλα αλλα… ειναι στανταρς και δεν μπορει να αλλαξουν. απλα πραματα δεν μπορεις να ριχνεις με παγετο 28gr. αν ηταν ετσι τοτε γιατι τα ιταλικα των 12 ευρω ειναι 9,5 και 33gr για τσιχλοκοτσυφα και τσακιζουν??? πριν απο λιγο εμαθα οτι πελασγια ειχε πουλακια αλλα θα το φιξαρω αυριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #475942

    α μπράβο ρε τόλη φτιάξε την κατάσταση λίγο,γιατί κοντέψαμε να μην βγάλουμε ουτε μια φώτο της προκοπής χαχαχαχαχαχα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Tolis Plou στις #475950

    α μπράβο ρε τόλη φτιάξε την κατάσταση λίγο,γιατί κοντέψαμε να μην βγάλουμε ουτε μια φώτο της προκοπής χαχαχαχαχαχα

    Πάνω που είπα κάτι έκανα κι εγώ σήμερα ήρθες εσύ να με κάνεις να νιώσω μικρός. χαχαχα Πάντα τέτοια κι εσέις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #475963

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>manosbmw wrote:</div>
    α μπράβο ρε τόλη φτιάξε την κατάσταση λίγο,γιατί κοντέψαμε να μην βγάλουμε ουτε μια φώτο της προκοπής χαχαχαχαχαχα

    Πάνω που είπα κάτι έκανα κι εγώ σήμερα ήρθες εσύ να με κάνεις να νιώσω μικρός. χαχαχα Πάντα τέτοια κι εσέις.

    χαχαχαχα να σαι καλά ρε φίλε,επίσης και σε εσάς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #475974

    Γειά σου ρε αλανι Μάνο με τα ωραία σου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #476001

    Συνάδελφοι, το φυσίγγι για την τσίχλα πρέπει να έχει γόμωση το πολύ 32 γραμμάρια σκάγια!
    Όσο για το νούμερο σκαγιών, θεωρώ ότι το 9άρι είναι ό,τι πρέπει για όλους τους καιρούς και όλες τις αποστάσεις, σε συνδυασμό με ένα 4άρι (βελτιωμένο κύλινδρο) ή 3άρι (μισό) τσοκ στην μπούκα της κάννης μας!
    Αν καμιά φορά, όμως, έχει πάρα πολύ κρύο ή υπερβολική υγρασία ή και τα δυο αυτά μαζί, η σοφότερη επιλογή είναι το Νο 8. Αν, ωστόσο, δεν έχουμε μαζί μας 8άρια, ρίχνουμε τα 9άρια μας με την προ’υ’πόθεση να βάζουμε λίγο μεγαλύτερες προσκοπεύσεις, ειδικά στις μακρινές βολές.
    Αν ο καιρός είναι ξηρός και ζεστός, δουλεύουν ικανοποιητικά και τα 10άρια!
    Γενικά πάντως, όλα τα προαναφερθέντα νούμερα σκαγιών (8, 9, 10), σε γομώσεις 28 – 32 γραμμάρια σκάγια και σε συνδυασμό με τσοκαρίσματα 4 ή 3 άστρων (βελτιωμένος κύλινδρος ή μισό) διαθέτουν την απαιτούμενη πυκνότητα (λόγω της πληθώρας σκαγιών), αλλά και την απαιτούμενη ενέργεια, για να καταβάλουν τα τσιχλοκότσυφα μέχρι και τα 35 – 40 μέτρα. Για πιο μακριά, δε συζητάμε καν βέβαια!!!

    Νικόλα

    καλή εβδομάδα.

    και εμένα με βρίσκεις σύμφωνο κατ’ αρχήν.
    όπως σε όλα τα πράγματα, υπάρχει το άσπρο, το μαύρο και ενδιαμέσως πάρα πολύ γκρί…

    Δηλαδή, και με τριανταεξάρι και δεκαεννία γραμμάρια παίρνεις τσίχλες και με δωδεκάρι και εικόσιτέσσερα γραμμάρια παίρνεις τσίχλες. Επίσης, και με τριάντα έξι γραμμάρια παίρνεις παππιά και με τα πενήντα δύο των μάγκνουμ, που για κάποιο λόγο κυκλοφορούν και αυτά.

    Για να το βγάλεις το θέμα με αριθμητική, πρέπει να αποφασίσεις προκαταβολικά το νούμερο σγαγιών και την μέγιστη απόσταση βολής, και από κεί να δείς τον ελάχιστο αριθμό σκαγιών που χρειάζεσαι για καταβολή, ανάγοντας το στην συνέχεια σε γραμμάρια γόμωσης.

    Επειδή λίγοι το βγάζουν, λοιπόν, με νούμερο, γι’ αυτό και οι περισσσότεροι ακολουθούμε την εμπειρία, παίζοντας γενικά, από τα σκοπευτικά ως τα 34 γρ.

    Είναι προφανές, λοιπόν, ότι η γόμωση πρέπει να καλύψει και την ανάγκη καταβολής του θηράματος και το σκοπευτικό ατόπημα του κυνηγού.
    Ο καθένας, λοιπόν, με την εμπειρία του, καταλήγει σε άλλο συνδυασμό.

    Τα 36 γρ για την τσίχλα που γράφει ο billy75 μου φαίνονται και εμένα πολλά, υπό την έννοια ότι αν το πάρουν το πουλί καλά, θα το χαλάσουν. υπό την έννοια της διόρθωσης σκοπευτικού σφάλματος, σε συνδυασμό με ανοιχτό τσόκ, πάλι πολλά μου φαίνονται, εκτός κι αν μιλάμε για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και αναγκαστική τοποθέτηση του καρτεριού σε θέση που τα πουλιά θα τουφεκιούνται σε εντελώς οριακές αποστάσεις, δηλαδή 40 μ. και βέβαια, στο πολύ τουφεκίδι θα ψάχνεις για ντεπόν…

    εγώ ρίχνω 34 γρ, είτε τα πράσινα του Ζώτου είτε το ΑΙ σπέσιαλ του Λάμπρου, πάντοτε με κύλινδρο, όπως και σε όλα τα κυνήγια μου εξάλλου. Δεν νομίζω ότι σκοτώνω καλύτερα απ΄’ ότι με τα 32 γρ. ή με τα 33 ή και τα σκοπευτικά που ρίχνουν άλλοι συνάδελφοι.

    όπως είπα και παραπάνω, υπάρχει πολύ γκρί στο μεσοδιάστημα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #476050

    απογευματινο αν.αττικη πολυς αερας,νοτιας ελαχιστα πουλακια.βρε παιδια χαλαρωστε λιγακι σελιδες ολοκληρες για τα φυσιγγια και το μπαρουτι,και επιδειξη γνωσεων.τα τσιχλοκοτσυφα πεφτουν και με σφεντονα. μπραβο στους φιλους που ενημερωνουν για της εξορμησεις τους και της φωτογραφιες τους.εαν ειχαμε και video θα ητανε ακομα πιο καλα. B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    scoco στις #476055

    Το όνομα στο σάιτ το πείρα απο το σκύλο μου που τρελενεται στις μπεκάτσες!!!σήμερα λοιπον μου φερμάτισε τρεις πείρα την μια και μετα αποφάσισα να αλαξω μέρα .ενα χιλιόμετρο πιο πανω !!!!τελικά τον κουβαλισα στα χέρια μου για ενα χιλιόμετρο (είχε πάρει φολα) 4,5 χρονων …με τους μαλακές που μπλεξαμε,γέμισαν τον κοσμο με δηλυτηρια !!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #476068

    Καλησπερα σε ολους.Απο οτι βλεπω ολο και κατι κανουμε .Μπραβο σε ολους.Εγω απο τις αρχες Δεκεμβρη εχω κανει πολλες εξοδους σχεδον ολες στην Αργολιδα ,ευρυτερη περιοχη Κρανιδιου.Ατελειωτα χιλιομετρα περπατητου μου εχουν δωσει 3 φορες το οριο,και 10 με 15 τσιχλοκοτσυφα τη μερα ολες τις αλλες.Δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα φετος μου φαινονται πιο δυσκολες οι τσιχλες στο περπατητο απο καθε αλλη χροννια.Στα απογευματινα της περιοχης περνανε αρκετα πουλια αλλα πολυ ψηλομενα,σαν περασματα του Οκτωβρη μου φαινονται.Φετος εχω ψαξει για τσιχλες σε ολα τα μερη της περιοχης.Απο τα ποιο ψηλα, μεχρι τα οργωμενα χωραφια και τα παραθαλασσια.Αυτο ειχε και κατι ευχαριστο.Εχω κανει πανω στο ψαξιμο για τσιχλες ολους σχεδον τους συνδιασμους με αλλα θηραματα.Λαγο,μπεκατσες
    ,μπεκατσινια,αγριοπεριστερα,ορτυκια,μεχρι και περδικα εκανα φετος ψαχνοντας για τσιχλες στα ψηλα.Προχθες σηκωσα ενα ζευγαρι ορτυκια και πηρα το ενα.Γεναρη μηνα εχω πολλα χροννια να σηκωσω ορτυκι.Να πω επισης οτι επιασα και μια αιχμαλωτη.Την ειχα χτυπηση λιγο στο φτερο δεν την ειχα βρει οταν επεσε και μετα απο κανα δυωρο οταν περασα απο το ιδιο μερος μου πεταχτηκε στα ποδια λες και με περιμενε.Την εβαλα στο γιλεκο ζωντανη,αν ζησει λεω, εζησε.Τωρα ειναι στο κλουβι ηρεμη σχετικα τρωει μια χαρα,να δουμε θα ζησει?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,821 έως 26,835 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων