ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,866 έως 26,880 (από 30,531 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

• Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/1/2015

Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Omigis στις #476428

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μου κύριοι.

Κύριε Νίκο το post σας το είχα διαβάσει ήδη και όσο αφορά για τον άνεμο ήταν έτσι όπως τον περιγράψατε απλώς δεν πέρασαν πουλια και θεώρησα πως “εφτιαγε” αυτό επίσης δεν μασάμε από λίγα μποφόρ τώρα που είμαστε στα ντουζένια μας :yahoo:

Μια ερώτηση μονο, πρωινό μπορεί να κάνω στο ίδιο μέρος που κάνω απογευματινό απλώς θα έχουν διαφορετική κατεύθυνση τα πουλια απ’ ότι έχουν το απόγευμα? Και τι ώρες γίνεται το πρωινό?

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009

Αρ. μηνυμάτων:
    3644
    manosbmw στις #476431

Λες να κατάλαβαν καιρό Μανο???
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

</div>

μήτσο νομίζω οτι έχουν καταλάβει οτι έρχετε άσχημος καιρός και κατεβένουν στα χαμηλά

manos που τις ειδατε??? σε ποια περιοχη ???

ανατολική αττική,και η πορεία τους ήταν όπως στα μπασίματα του οκτωβρίου ακριβώς 😉

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012

Αρ. μηνυμάτων:
    880
    greg21 στις #476433

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Οι τσίχλες ήταν πράγματι πολύ νόστιμες. Το μαγείρεμα το ανέλαβε ένας επαγγελματίας μάγειρας.
    Μιά μέρα πριν τις μαρινάρισε. Είναι με βασλάμικο ξύδι, κρεμμύδι, λάδι τρούφας και κορν φλάουρ συν κάποια μπαχαρικά. Το κίτρινο που βλέπετε είναι χοντρός τραχανάς.
    Φίλε Menios, όχι δεν είναι με δαμάσκηνα που ρώτησες.
    Επίσης κάτι που νομίζω έχει σημασία, πάντα τις τσίχλες τις καθαρίζω από πούπουλα και έντερα αμέσως μετά το κυνήγι και μετά κατευθείαν κατάψυξη. Δεν τις βάζω ποτέ στο ψυγείο χωρίς να βγουν εντόσθια και πούπουλα.

FABARM ELOS C SPORTING (76cm)
    BENELLI 123 (1η Benelli * 70cm, 2η Manufrance *** 65cm)
    WINCHESTER SX3 BLACK SHADOW composite (66 cm)

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2011

Αρ. μηνυμάτων:
    121
    mpemphs στις #476475

παιδια παρτε κ τις δικες μου τις χθεσινες..κερναω κρασακι..

ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ.

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #476483

Φίλε omigis – Χρήστο, υπάρχουν κάποια κατεξοχήν πρωινά καρτέρια, τα οποία αποδίδουν εξίσου καλά και το απόγευμα, αλλά και το αντίστροφο!
    Κάποιες φορές όμως, ενώ σε κάποια καρτέρια – μέρη περνάνε πουλιά τόσο το πρωί, όσο και το απόγευμα, δε βολεύει τον κυνηγό το ένα από τα δύο καρτέρια (πρωινό ή απογευματινό), συνήθως λόγω μορφολογίας του εδάφους (σε συνδυασμό πάντα με τη κατεύθυνση και τη φορά των πουλιών) και έτσι ο κυνηγός αρκείται μόνο σε απογευματινό ή μόνο σε πρωινό στο συγκεκριμένο μέρος – καρτέρι.
    Υπάρχουν, ωστόσο, και καρτέρια αποκλειστικά πρωινά ή αποκλειστικά απογευματινά.
    Το πρωινό καρτέρι ξεκινά ένα ημίωρο πριν την ώρα ανατολής του ηλίου (με βάση το νόμο) και κρατά όσο πάει (όσο περνάνε τσίχλες δηλαδή)…
    Το απογευματινό καρτέρι ξεκινάει από μία μέχρι και τρεις ώρες πριν τη δύση του ήλιου (αναλόγως της πληθώρας των πουλιών, αλλά και της ώρας που συνήθως αρχίζουν τη διέλευση) και βαστά μέχρι και μισή ώρα μετά την ώρα που βασιλεύει ο ήλιος (πάλι βάσει του νόμου).

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003

Αρ. μηνυμάτων:
    5603
    Prowler ® στις #476503

Μια ερώτηση μονο, πρωινό μπορεί να κάνω στο ίδιο μέρος που κάνω απογευματινό απλώς θα έχουν διαφορετική κατεύθυνση τα πουλια απ” ότι έχουν το απόγευμα? Και τι ώρες γίνεται το πρωινό?

Συνήθως το απογευματινό γίνεται στους πρόποδες του βουνού-λόφου ενώ το πρωινό πιο χαμηλά στον κάμπο, τονίζω το συνήθως, γιατί υπάρχουν πάμπολλες εξαιρέσεις… 😉

«Και συ Λαέ μου ευκολόπιστε και πάντα προδομένε»

Διονύσιος Σολωμός,  Προς Επτανησίους

Αρχή άνδρα δείκνυσι                                                             Φιλικά Μάριος – Prowler ®

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/3/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    1377
    Hunter21GR στις #476515

Αρκετές τσίχλες είδαμε σήμερα 5-5 10-10 έμπαιναν στα πέριξ της αττικής,αλλα δυστηχώς
    δεν είχαμε τα εργαλεία μας μαζί.
    το πρωί απο της 7:30 μέχρι και της 8:30 πέρασαν
    μάλλον ξανακατεβένουν ποιος ξέρει!!!

ο καιρος εχει χαζεψει και τα τσιχλακια αναγκαστικα ακολουθουν αυτην την χαζομαρα!!!!
    απο εδω και περα ειναι καλες μερες για κυνηγι….εγω λογο τραυματισμου στο χερι μου θα σας παρακολουθω απο τον καναπε B-)

"οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει…..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!"

Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!
    Μανος

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/9/2012

Αρ. μηνυμάτων:
    1984
    mitsosvinci στις #476525

Επιστροφή απο 5ωρο περπατητο με 50 πουλια για 3 όπλα μαζί με τα χαμένα. Το πρωι μόνο μαυρες για λίγο. Οσοι εχουν όρεξη και χρόνο για περπάτημα κατι θα κάνουν.

i hunt therefore i am

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2012

Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Tolis Plou στις #476538

Απο Μεσσηνία υπάρχει κάποιος να δώσει εικόνα γιατί θα κατέβω για μια εβδομάδα. Να πάρω φυσίγγια η θα τα πάω βόλτα και θα τα ξαναφέρω? :unsure:

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    6/12/2014

Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #476544

Φιλος μου είπε οτι 3 άτομα εκαναν 50 πουλια συν 10-20 χαμενα στο κλειδι στα δερβενοχωρια.
    Μου έδειξε και φωτο σημερινη και Μια φωτο του Οκτωβρίου με ενα καπο γεματο τσιχλες απο τα μπασιματα στο ιδιο μερος.
    Την φωτο την ειχα δει σε ενα αλλο site που βλεπω οτι γράφουν και αλλοι απο εδω μεσα και παινευοντουσαν κιολας.
    Σκοπευταραδες και κυνηγοι με αρχ…δια.
    Και σκαει το παραμυθι οτι ας ειναι καλα το μηχανακι.
    Μπραβο ξεφτίλες!!!

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    7/2/2009

Αρ. μηνυμάτων:
    19
    nickzotos στις #476575

επειδή κυνηγάω στο Κλείδι, δυστηχώς αυτό με τα μηχανάκια αληθεύει.. κάθε βδομάδα τους ακούω να τουφεκάνε συνέχεια αλλά κάπου μακρυά μου οπότε δεν ξέρω τι να πω στην θηροφυλακή

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/6/2010

Αρ. μηνυμάτων:
    148
    benelli-crioevo στις #476576

αρκετα πουλακια σημερα στο θεολογο ευβοιας,ολα επαιζαν μεσα στα ρεματα,μεχρι 10+30. :good:

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011

Αρ. μηνυμάτων:
    675
    outlander στις #476581

καλησπερα πολυ ωραια μερα σημερα κοντα στη θηβα.σε περπατητο η 3 μελης παρεα 50 πουλια.παρα μια μου στερησε το οριο προσωπικα.με πλαγιοκανο σημερα και λακο 30 γραμμαριων εβρεχε θανατο για τις τσιχλες που οντως ειχε αρκετες.καλες κριτικες και για το α1 σπεσιαλ λαμπρο που εριχνε ο φιλος μου και πηγε κι αυτος πολυ καλα.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/9/2012

Αρ. μηνυμάτων:
    1984
    mitsosvinci στις #476583

Έχουν μπει πουλακια πάλι λοιπόν. Μετά απο μέρες περασαν μπόλικα στο απογευματινο εστω και ψηλωμενα. Κατέβασα 8 και βρήκα τα 7. 4 τσιχλες και 3 κοτσυφια. Ο καιρος νοτιας με ψιλοβροχο.

i hunt therefore i am

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    7/12/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    16
    Κώστας Πουλόπουλος στις #476587

καλησπερα πολυ ωραια μερα σημερα κοντα στη θηβα.σε περπατητο η 3 μελης παρεα 50 πουλια.παρα μια μου στερησε το οριο προσωπικα.με πλαγιοκανο σημερα και λακο 30 γραμμαριων εβρεχε θανατο για τις τσιχλες που οντως ειχε αρκετες.καλες κριτικες και για το α1 σπεσιαλ λαμπρο που εριχνε ο φιλος μου και πηγε κι αυτος πολυ καλα.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Δεν έβρεχε σήμερα στην Βοιωτία?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,866 έως 26,880 (από 30,531 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.

Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων