ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,911 έως 26,925 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #477399

    σημερα περιξ θεσσαλονικης 20 γερακοτσιχλες στο χερι με 4 χαμενες!!!!και μια φοτο…


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #477427

    Χρήστο έκανες καλή δουλειά :good: Εγώ το έριξα στο καρτέρι σήμερα. 3 ωρες το πρωί με δυνατό νοτια και απίστευτη σκόνη κατάφερα 8 τσιχλες και 1 κοτσυφι και 2 απρόσεκτες καρακαξες. Το απόγευμα από τις 5 μέχρι τις 5:50 πέρασαν 8 κοτσυφια απο τα οποία πήρα τα 4. Πουλια πολλά δεν έχουμε εδώ. Ο καιρος ειναι τραγικός, σκέτη αρρώστια :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #477429

    Χρήστο έκανες καλή δουλειά :good: Εγώ το έριξα στο καρτέρι σήμερα. 3 ωρες το πρωί με δυνατό νοτια και απίστευτη σκόνη κατάφερα 8 τσιχλες και 1 κοτσυφι και 2 απρόσεκτες καρακαξες. Το απόγευμα από τις 5 μέχρι τις 5:50 πέρασαν 8 κοτσυφια απο τα οποία πήρα τα 4. Πουλια πολλά δεν έχουμε εδώ. Ο καιρος ειναι τραγικός, σκέτη αρρώστια :negative:
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    ευχαριστω φιλε…και σε εσενα μπραβο μια χαρα τα πηγες!!!;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/07/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    kotzi στις #477454

    Μπράβο Χρηστο, 20 απο δαυτες δεν είναι κ λίγο πράμα!Εγώ θέλω να σε ρωτήσω που τις βρίσκουμε τέτοια εποχή;Ακόμα στα έλατα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #477455

    Μπράβο Χρηστο, 20 απο δαυτες δεν είναι κ λίγο πράμα!Εγώ θέλω να σε ρωτήσω που τις βρίσκουμε τέτοια εποχή;Ακόμα στα έλατα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    ευχαριστω φιλε εγω τις βρησκω σε κεδρα ψηλα στο βουνο τρεφονται με τον καρπο του επισης και σε χωραφια σπαρμενα(λιγοτερες)!!!βασικα αναλογος τη περιοχη αλλαζουν και οι συνηθειες τους, …δεν ξερω αν σε βοειθησα, παντως δεν της κυνηγαω στα ελατα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #477481

    Καλημερα Καλο Μηνα.Το Σαββατοκυριακο απογοητευτικο στηνωβοιωτια.Το σαββατο καναμε εφτα χιλιομετρα μεσα στην βροχη.Μουλιασε μεχρι κι το σλιπακι.Απολογισμος εξι πουλια τρια ατομα.Κυριακη απιστευτος νοτιας με σταδιακο ψιλοβροχο.Μας σαπισε.Περισσοτερα τα πουλακια οταν εκοβε η βροχουλα αλλα με το που σηκωνονταν εφευγαν 50 μετρα μακρια.Πηραμε 10 δυο ατομα.Μετα τις 11 το ριξαμε στην εξερευνηση και στην περιπετεια με το τζιπακι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #477509

    σκ στα υψώματα της Ερμιόνης, δυο άτομα. λίγα τα πουλιά, περισσότερα στο ντυμένο. για καρτέρι, ούτε λόγος. ο, τι κάνεις στο περπατητό. σύνολο 45 πουλιά, μαζί με λίγες μαύρες και λίγες του απογευματινού του σαββάτου.

    το μόνο σύν, ο μεζές στον μπούκουρη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #477545

    Κυριακη στην περιοχη Κρανιδιου οπως σχεδον σε ολες τις φετινες εξορμησεις μου.Τα πουλια σχεδον τα ιδια καθε φορα στα ιδια μερη.Με τετραωρο περτατητο 12 στο χερι και 4 απογευματινο.Στα απογευματινα φετος βλεπω αρκετα πουλια αλλα ψηλωμενα.Τις 3 τελευταιες εξοδους σηκωνω ενα ορτυκι παντα στο ιδιο μερος στο οποιο εχω ριξει 5 ντουφεκιες και δεν το εχω παρει,απιστευτα τυχερο.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι 2 φορες που του εριξα οταν ειχε φυγει μακρυα επιανε κατω αμεσως σαν χτυπημενο,πηγενα να το βρω και ξανασηκωνωταν ακεραιο,και αντε παλι ψαξιμο.Βαρεθηκα να το ψαχνω και το αφησα αλλα την αλλη φορα δεν θα γλυτωση.Καποιες πληροφοριες λενε για πολλες Τσιχλες στα νησια του ανατολικου Αιγαιου , ειδικα Λημνο, αν ξερει καποιος ας μας πει.Επισης δοκιμασα τα φυσιγγια gorilla 33 και παρα το νοτια ειχαν πολυ καλα και μακρυνα σκοτωματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/07/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    kotzi στις #477582

    Ευχαριστώ Χρήστο.Κατατοπιστικότατος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    dean52 στις #477586

    [quote=

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    dean52 στις #477587

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>kotzi wrote:</div>
    Μπράβο Χρηστο, 20 απο δαυτες δεν είναι κ λίγο πράμα!Εγώ θέλω να σε ρωτήσω που τις βρίσκουμε τέτοια εποχή;Ακόμα στα έλατα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    ευχαριστω φιλε εγω τις βρησκω σε κεδρα ψηλα στο βουνο τρεφονται με τον καρπο του επισης και σε χωραφια σπαρμενα(λιγοτερες)!!!βασικα αναλογος τη περιοχη αλλαζουν και οι συνηθειες τους, …δεν ξερω αν σε βοειθησα, παντως δεν της κυνηγαω στα ελατα!!

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Το κυνήγι είναι τρόπος ζωής, είναι τέχνη, πρέπει να είσαι μάστορας στο είδος σου και όχι μακελάρης!!!!

    </div>

    Γί αυτό τις λέμε και Κεδρότσιχλες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #477664

    Καλησπέρα,
    μετά από μια βδομάδα χωρίς εξόδους λόγω υποχρεώσεων και βροχών, σήμερα το μεσημέρι βγήκα μια βόλτα. Υπήρχαν μερικά πουλιά, μαζεμένα σε κλειστό πουρνάρι, τα οποία μετά τις πρώτες 3-4 τουφεκιές, άλλαξαν ράχη! Έτσι, πήρα 2-3 μαζεμένες στην αρχή και μετά ευχαριστήθηκα πεζοπορία! Σύνολο εφτά τσίχλες συν δύο χαμένες, που έπεσαν ζωντανές και ποδάρωσαν στο σφιχτό :negative:
    Στα γύρω βουνά είχε βγάλει το βράδυ χιόνι, που όμως το έτρωγε η νοτιαδούρα σιγά-σιγά.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #477669

    Την Κυριακη μετα την κοπη της πιτας το Σαββατο το βραδυ κατεβηκαμε μια βολτα κατω απο το καναλι για τσιχλιτσα με την παλιοπαρεα. Παρολου που σιχενοσουν τον εαυτο σου με τις συνθηκες που επικρατουσαν (πολυ αερα, και σκονη οση δεν εχω ματαδει στη ζωη μου) τα πουλακια μας τιμησαν απο το πρωινο κιολας αφου περασαν καμποσες, αλλα το αποκορυφομα ηταν στο περπατητο με πουλια να ξεκολανε απο καθε ειδους πυκνο. Παρολου την νοτιαδουρα τα RC32 πραγματικα πετσοκοβανε ακομα και σε μεγαλες αποστασεις με αποτελεσμα να μην υπαρχουν πολλα χαμενα πουλια (τουλαχιστον απο εμενα) και να καταφερνω εναν διολου ευκαταφρονιτο αριθμο πουλιων να βαλω μεσα στο γιλεκο , αλλα και τα αλλα παιδια απο την παρεα δεν μεινανε δυσαρεστημενα παρολου που ειχαν παραπονα απο τα φυσιγγια τους (γι αυτο σας λεω RC32 και ξερο ψωμι). :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Theo-teknys στις #477685

    Καλησπερα σε ολους την Κυριακη στον Αλμυρο αν και εβρεχε το πρωι και ειχε και αερα πολυ λιγες τσιχλες μετα απογευματινο στον Μωλο και εκει πολυ λιγα πουλια δραμα η κατασταση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/02/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dim83al στις #477707

    Η τσίχλες πέρσι και φέτος στα μέρη μου είναι εξαφανισμένες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,911 έως 26,925 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων