ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,001 έως 27,015 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #479008

    καλησπερα επιστροφη τριμελους παρεας απο 5νθημερη εξορμηση στην ευρυτερη περιοχη της παραμυθιας.αρκεστηκαμε σε καρτερι απογευματινο και πρωινο μιας καιτο περπατητο το εκαναν αποκλειστικα ομαδες ιταλων.οι καρπωσεις μας περιπου στα 20 πουλια την ημερα για τον καθενα απο εμας τις πρωτες δυο μερες και μετα δραστικη μειωση.τωρα θα αφιερωσω στη μπεκατσα δυο εξοδους και το τελευταιο σαββατο ενα περπατητο στη τσιχλα θα κλειση τη σαιζον.ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

    Τι εννοεις αποκλειστικα;;;;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #479012

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    καλησπερα επιστροφη τριμελους παρεας απο 5νθημερη εξορμηση στην ευρυτερη περιοχη της παραμυθιας.αρκεστηκαμε σε καρτερι απογευματινο και πρωινο μιας καιτο περπατητο το εκαναν αποκλειστικα ομαδες ιταλων.οι καρπωσεις μας περιπου στα 20 πουλια την ημερα για τον καθενα απο εμας τις πρωτες δυο μερες και μετα δραστικη μειωση.τωρα θα αφιερωσω στη μπεκατσα δυο εξοδους και το τελευταιο σαββατο ενα περπατητο στη τσιχλα θα κλειση τη σαιζον.ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

    Τι εννοεις αποκλειστικα;;;;

    εννοω οτι ερχονταν το πρωι πεντε αυτοκινητα γεματα μαζι με καποιους ελληνες οδηγους και σαρωναν την περιοχη πανω κατω απλα δεν μπορουσαμε να παμε κι εμεις αφου απο καθε πλευρα των ρεματων ηταν απο οχτω κυνηγοι.ολα τα πουλια σπρωχνωταν μπροστα .μετα τα αυτοκινητα πηγαιναν τους επαιρναν και δως του πιο κατω σκουπα κανονικη φιλε.μου εκανε εντυπωση οτι ουτε εψαχναν να τα βρουν για τα ορια ουτε λογος τι να περπατησεις λοιπον γι αυτο και τα πουλια εκοψαν αποτομα.το απογευμα απο τις 3 παλι τα ιδια αστα να παν στο διαολο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #479014

    gkiaouris wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>outlander wrote:</div>
    καλησπερα επιστροφη τριμελους παρεας απο 5νθημερη εξορμηση στην ευρυτερη περιοχη της παραμυθιας.αρκεστηκαμε σε καρτερι απογευματινο και πρωινο μιας καιτο περπατητο το εκαναν αποκλειστικα ομαδες ιταλων.οι καρπωσεις μας περιπου στα 20 πουλια την ημερα για τον καθενα απο εμας τις πρωτες δυο μερες και μετα δραστικη μειωση.τωρα θα αφιερωσω στη μπεκατσα δυο εξοδους και το τελευταιο σαββατο ενα περπατητο στη τσιχλα θα κλειση τη σαιζον.ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

    Τι εννοεις αποκλειστικα;;;;

    εννοω οτι ερχονταν το πρωι πεντε αυτοκινητα γεματα μαζι με καποιους ελληνες οδηγους και σαρωναν την περιοχη πανω κατω απλα δεν μπορουσαμε να παμε κι εμεις αφου απο καθε πλευρα των ρεματων ηταν απο οχτω κυνηγοι.ολα τα πουλια σπρωχνωταν μπροστα .μετα τα αυτοκινητα πηγαιναν τους επαιρναν και δως του πιο κατω σκουπα κανονικη φιλε.μου εκανε εντυπωση οτι ουτε εψαχναν να τα βρουν για τα ορια ουτε λογος τι να περπατησεις λοιπον γι αυτο και τα πουλια εκοψαν αποτομα.το απογευμα απο τις 3 παλι τα ιδια αστα να παν στο διαολο.

    Οι ξεφτυλες οι δικοι μας φτενε!!!
    Πηγαινε σε ξενη χωρα και να διανοηθεις να παρανομισεις…. Εγω σκωτια που ημουν αν σε επιαναν να παρανομεις σε ειχαν ξεσκισεο! Εδω βουλγαρια και σκοπια σε ξεφτυλιζουν αν παρανομισεις… Εδω δε ξερω ρε π..στξ μου τι μλκια μας πιανει και ξεβρακωνομαστε στους ξενους! Να τους κανεις πλατες στη παρανομια, εις θαρος του ιδιου του πλουτου σου. Ποσο μλκας ραγιας πρεπει να εισαι!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #479017

    Καλησπέρα,
    βολτούλα σήμερα στη λιακάδα, 2 τσίχλες και 2 κοτσύφια στο σακούλι. Δυστυχώς και 2-3 ξεπουπουλιάσματα χωρίς κάρπωση (επιζούν άραγε;).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Κώστας Πουλόπουλος στις #479020

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>berket wrote:</div>
    ΥΓ.Να υπενθυμίσω στου συνάδελφους, πως μέχρι και σήμερα θηρεύεται ο κότσυφας!!

    Άλλη μια απόφαση «σοβαρά» μελετημένη :wacko: από τους καθ” ύλην «αρμόδιους» «επιστήμονες» :negative: – τρομάρα τους- της Δασικής μας Υπηρεσίας :negative: :negative: :negative:
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    </div>

    Τα

    Τα κοτσύφια ζευγαρώνουν από τις αρχές Φλεβάρη. Μετά τις 20 του μήνα πολλές φορές φέρουν και αυγά. Αυτός είναι ο λόγος που καλώς για εμένα είναι σωστή η απαγόρευση. Υπ’ όφιν οτι είμαι κυνηγός φανατικός 48 ετών και όχι ορνιθιλόγος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #479022

    Κωστα Πουλοπουλε εγω δεν εχω δει ποτε φωλιά κοτσυφιου πριν το πρώτο δεκαπενθημερο του Μαρτίου. Δεν ξερω που μένεις αλλά εδω ο Φεβρουάριος ειναι χειμώνας κανονικός οπως άλλωστε το νιωσαμε τις προηγούμενες ημέρες ολοι απο Έβρο μεχρι Κρήτη. Οσο για το ζευγάρωμα εχω ακουσει τον κιτρινομυτη να πλεκει το καλεσμα του Γενάρη μηνα. Μήπως πρέπει να κοψουμε και τιποτα μερούλες απο το Γεναρη λοιπον??? Τι λες??? Κοψε κοψε και στο τέλος θα μείνουμε με το… τουφεκι στο χερι. Όσο και αν διαφωνώ με την απαγόρευση την σέβομαι και την εφαρμόζω.

    Υ.Γ:αυγά σε θηλυκό κοτσυφι δεν εχω βρει ποτε ουτε οταν επιτρεπονταν ως τις 28.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #479023

    Γεια και χαρά στους τσιχλάδες!!Σήμερα λόγω ότι ήμουν μόνος ,έκανα τη βόλτα μου στα Μέγαρα! Το πρώί παγωνιά και όλα άσπρα από τον πάγο,τουφέκισα 2 πήρα τη 1! Μετά περπατητό με τη Ντιάνα,όπου κατάφερα άλλες 7 και μία χαμένη!!Σχετικά λίγα τα πουλιά και φευγάτα αρκετά νωρίς ,δε σου έδιναν ευκαιρίες για βολές!!

    [/url]
    upload photos[/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #479025

    Καλησπέρα σε όλους.

    Με αφορμή το τετραήμερο και τον καλό καιρό, βρήκα ευκαιρία για ένα τελευταίο κυνήγι πριν τη λήξη της φετινής κυνηγετικής περιόδου. Περπατητό από τις 7:15 έως τις 9:40 σε περιοχή της Τριφυλίας μόνος μου με το σκύλο απέφερε 17 τσίχλες.

    Είχε πολλά πουλιά μαζεμένα σε συγκεκριμένες μεριές, αλλά όχι παντού. Ενδεικτικά σε ένα κυπαρισσώνα που ο σκύλος πήγε από τη πάνω μεριά του και εγώ έμεινα στην κάτω επί του αγροτικού δρόμου, βάρεσα 8 τσίχλες με 9 τουφεκιές και μου περάσανε διπλάσιες ακόμα σε απόσταση βολής ενώ προσπαθούσα εναγώνια να γεμίσω στα μεσοδιαστήματα…

    Ήταν επίσης το πρώτο μου κυνήγι με το νέο μου σύντροφο στο κυνήγι, μια Winchester SX3 Field Edition 66 εκ. κάννη που μου άφησε άριστες αρχικές εντυπώσεις βλητικά και λειτουργικά… Φυσικά η συνέχεια και ο χρόνος θα την κρίνει…

    Το τσοκ ήταν το μαμήσιο **** και τα φυσίγγια RIO 32 γραμ. Νο 9.

    Καλή συνέχεια.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Κώστας Πουλόπουλος στις #479028

    Κωστα Πουλοπουλε εγω δεν εχω δει ποτε φωλιά κοτσυφιου πριν το πρώτο δεκαπενθημερο του Μαρτίου. Δεν ξερω που μένεις αλλά εδω ο Φεβρουάριος ειναι χειμώνας κανονικός οπως άλλωστε το νιωσαμε τις προηγούμενες ημέρες ολοι απο Έβρο μεχρι Κρήτη. Οσο για το ζευγάρωμα εχω ακουσει τον κιτρινομυτη να πλεκει το καλεσμα του Γενάρη μηνα. Μήπως πρέπει να κοψουμε και τιποτα μερούλες απο το Γεναρη λοιπον??? Τι λες??? Κοψε κοψε και στο τέλος θα μείνουμε με το… τουφεκι στο χερι. Όσο και αν διαφωνώ με την απαγόρευση την σέβομαι και την εφαρμόζω.

    Υ.Γ:αυγά σε θηλυκό κοτσυφι δεν εχω βρει ποτε ουτε οταν επιτρεπονταν ως τις 28.

    Φίλε μου, πέρσι 7 ημέρες πριν την λήξη, στην Μεσσηνία, μου έτυχε το φαινόμενο αυτό και σε αρκετά κοτσύφια, δυστυχώς. Πέρσι οι συνθήκες από τις αρχές Φλεβάρη ήταν ανοιξιάτικες, αν θυμάσαι… Πάντως εγώ ξενέρωσα πάαααρα πολύ.
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #479030

    Κώστα και εγω αν το έβλεπα θα ξενέρωνα. Απλά δεν το εχω παρατηρήσει ποτε. Ανεξάρτητα πάντως απο την ορθότητα της απαγόρευσης η τα δικα μας πιστεύω από τη στιγμή που υπάρχει οφείλουμε να την σεβαστούμε.
    Στα του κυνηγιού τωρα περπάτημα δίωρο 6 τσιχλες και απογευματινο άλλες 2. Ειχε αρκετά πουλια αλλά δεν πλησιαζονται με τίποτα. Κοτσυφια πολλά αλλά απο σήμερα μονο….μπανιστηρι :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #479033

    Καλησπέρα στην παρέα κι από μένα. Σήμερα Ελλοπια 3 άτομα 28 πουλιά με περπατητό ως τις 10:30. Ωραία λιακάδα με τα πουλιά όμως να σηκώνονται απο τα 40-50 μετρα… ευτυχώς κία χαμένη Και επίσης ευτυχώς 3-4 παρεες στην περιοχη… οπότε κατι ανέμιζε… :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Omigis στις #479035

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Omigis wrote:</div>
    Καλησπέρα παίδες, την τελευταίες μέρες στο απογευματινό παίρνουμε 4-5 τσίχλες αλλα απότι έχω καταλάβει άμα είσαι τυχερός στο περπατητο έχεις περισσότερες πιθανότητες να βγάλεις πουλια.
    Γίαυτό θα ήθελα να ρωτήσω:
    1)Ποίες είναι οι καλύτερες ώρες για περπατητο
    2)Τι μέρος να προτιμήσω

    Αν κάποιος γνωρίζει και θέλει να μου προτείνει καμια περιοχή από Μεσσηνία ευχαρίστως.

    Μεσσηνία λοιπόν….

    Περαπτητό…όλες τις ώρες! Είχε πολλά πουλιά αλλά και πολλούς κυνηγούς. Τα πουλιά έφευγαν από πολύ μακρία. Θέλει προσοχή. Καλύτερες ώρες είναι από το πρωί μέχρι και τις 11:00 αλλά όλη την ώρα έχει δραστηριότητα.

    Σου προτείνω να περπατήσεις τον κάμπο από Οιχαλία….Ζευγολατίο…Καλλιρρόη… κτλ. Τα καρτέρια δουλεύουν καλά…ανάλογα τον άερα.

    Γενικά…όπου βρεις ελαιώνες και λόγγους…έμπα για περπάτημα! Έχει πουλιά….τουλάχιστον είχε μέχρι και το περασμένο ΠΣΚ που κυνήγησα εκεί.

    :bye:

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αν καταφέρω θα πάω μια βόλτα πριν λήξει.
    Εφόσον τελειώνει το κυνήγι σε 1 βδομάδα είπαμε με τον φίλο μου η επομενη κυνηγετική περίοδο να μας βρει λίγο πιο οργανωμένους, και αποφασίσαμε να πάρουμε 1 σκυλάκι οποτε τι ράτσα σκυλί θα μας προτείνατε για κυνήγι τσίχλας και μπεκάτσας (και έαν μπορεί 1 σκυλί να συνδυάσει αυτά τα 2)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #479044

    Θα πρότεινα ένα επαναφοράς και ξεπετάγματος, όπως σπρίνγκερ ή κόκερ σπάνιελ, αφού είναι κρίμα να βάζεις ένα φερμαδόρικο σκυλί(άσσος σε μπεκάτσα, ορτύκι, πέρδικα) να απορτάρει τσιχλοκότσυφα. Απλά πρέπει να ψάχνει κοντά σου και να ‘χεις το νού σου γιατί την μπεκάτσα δε θα τη φερμάρει για να σε ειδοποιήσει, αλλά θα την ξεπετάξει χωρίς εντολή. Ένα τέτοιο θέλω να πάρω και γώ κάποια στιγμή, γιατί είναι κρίμα να αφήνουμε χαμένες τσίχλες στο βουνό και ακόμα χειρότερα αν είναι τραυματισμένες,που θα πεθάνουν με πόνους και θα τις φάνε τα ποντίκια και αλεπούδες 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #479048

    Ενας λογος που δεν πολυκυνηγω τσιχλοκοτσυφα ειναι οτι δεν εχω σκυλι για αυτα.Δεν εχει να κανει μονο με την επαναφορα, αλλα οτι το σκυλι σε παρακινει να βγεις για κυνηγι.Ειναι συνεργατης… και θα σου φερει τα πουλια και θα στα ξεσηκωσει απο τα πυκνα και θα στα στειλει πανω σου και θα σου κανει παρεα.
    Ειναι αλλη φαση το κυνηγι με σκυλο.

    Οσον αφορα τα κοτσυφια, αποφευγω να τα τουφεκαω τον φλεβαρη και αυτο γιατι απο παιδι, και μεχρι σημερα,τα βλεπω να ξεκινουν να φλερταρουν τον φλεβαρη και πολλα απο αυτα να φωλιαζουν αργοτερα μεσα στις αυλες, στα περιβολια, και στους κηπους μας.Ειδικα τους ηπιους χειμωνες.
    Για μενα, 8-9 μερες νωριτερα που σταματα το κυνηγι τους, δεν πειραζει.
    Ας προσεχουμε πρωτοι εμεις τα θηραματα που κυνηγαμε γιατι χωρις αυτα θα βγεις μονο για περιπατο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #479057

    Χθεσινό πρωινό καρτέρι με αρκετή παγωνιά και Lako κόκκινα Ν.8, πήρα 12 στα 14 πουλιά. Μετά περπατητο έριξα τα μαύρα 30gr και μέχρι της 10:30 έπιασα σχεδόν το όριο. Οι άλλοι 2 φίλοι έριχναν κάτι μούφα ιταλικά (που δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι φτιάχνονται Ιταλία) και πήραν σχεδόν τα μισά πουλιά. Έχει πάντως αρκετά πουλιά. Σήμερα δεν είχε πουλιά. 11 πήρα και τουφεκισα 15 με τ κόκκινα Lako αλλά ν.10

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,001 έως 27,015 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων