ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,061 έως 27,075 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #479470

    Άντε και του χρόνου να είμαστε όλοι καλά,και είτε με λίγα είτε με πολλά πουλιά
    τι βόλτα μας θα την κάνουμε. :good: 😉

    και να ανεβάζουμε και κανένα βιντεάκι στο τόπικ που και που να το κρατάμε ζεστό :heart: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

    να είστε όλοι καλά :good: :good: :bye: :bye:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    Τ-Τ στις #479476

    Ευχομαι και εγω με την σειρα μου υγεια σε ολους και ελπιζω του χρονου να εχουμε τουλαχιστον σε διαρκεια την ιδια κυνηγετικη περιοδο.
    Α! Και καλα ψαρέματα σε όσους συνεχιζουν ετσι. :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #479497

    Τελικά παίδες, εγώ χθες (28/2) έκανα το τελευταίο μου απογευματινό, αν και δεν το είχα στο πρόγραμμα! Τα πουλιά πάρα πολύ λίγα, χτύπησα 3 κελαηδότσιχλες και καρπώθηκα τις 2.

    Έτσι λοιπόν, τα νούμερα του απολογισμού μου στα τσιχλοκότσυφα διαφοροποιήθηκαν ελαφρώς:

    Μετά από 120 συνολικά εξορμήσεις για εφέτος (σχεδόν όλες απογευματινά καρτέρια, ελάχιστα πρωινά και χωρίς ούτε ένα περπατητό), με στόχο τα 5 μέλη της τσιχλοκοτσυφοοικογένειας, η κάρπωση ήταν 582 πουλιά, σε σύνολο 640 χτυπημένων.

    Καρπώθηκα, δηλαδή, το 91% των πουλιών που χτύπησα (582/640) και, μάλιστα, δίχως απορτόσκυλο!

    Ανά εξόρμηση και κατά μέσο όρο, χτυπούσα 5,3 πουλιά, από τα οποία καρπωνόμουν 4,9. Καθόλου άσχημα για καθημερινά απογευματινά καρτέρια 5 λεπτά από το σπίτι μου!

    Από τα καρπωθέντα 582, τα 487 (83,7%) ήταν κελαηδότσιχλες, τα 79 (13,6%) ήταν κότσυφες, τα 10 (1,7%) ήταν δεντρότσιχλες, τα 4 (0,7%) ήταν κοκκινότσιχλες και τα 2 (0,3%) ήταν γερακότσιχλες.

    Σημειωτέον, ότι χρησιμοποιώ πάντα αλληλεπίθετο δίκαννο και ποτέ καραμπίνα.

    ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΝΑ “ΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΑΔΕΡΦΙΑ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    johnb21 στις #479505

    καλησπερα παιδια… μια ωραια κυνηγετικη περιοδος γεματη ομορφες στιγμες αξεχαστες και αναλοιωτες στον χρονο για να μας κανουν να μη ξεχναμε ποτε αυτη την αγαπη… οσες και απογοητευσεις αν εχουμε παθει τιποτα δ μπορει να μας κρατησει μακρια της…ενα χαραμα στη κορυφη του βουνου, ωραια απορταρισματα, ομορφες φερμες, η πλακα με την παρεα,τα χλμ περπατητου στο βουνο,η αγωνια,η ενταση και το καρδιοχτυπι στην τουφεκια,ο απλετος αερας που γεμιζει τους πνευμονες σου,οι πινακες που ζωγραφιζονταν μπροστα μας σε καθε στιγμη, η γαληνη της φυσης, ολα αυτα που σου δινουν ενεργεια και ζωη για την ιδια την ζωη.. ζουμε γι αυτο απο αυτο… γι αυτο παντα θα σεβομαστε και θα προστατευουμε την φυση οπως ο θεος μας την εδωσε απλοχερα… υγεια ευχομαι σε ολους και καλη ανταμωση να χουμε.. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #479512

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #479513

    Καλησπέρα,
    να ευχηθώ κι εγώ από τη μεριά μου να είμαστε και του χρόνου γεροί και υγιείς, να περπατάμε στο βουνό και στην εξοχή και να απολαμβάνουμε τη φύση και τα δώρα της!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #479525

    Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!
    Και του χρόνου να είμαστε καλά (ψυχικά και σωματικά) να ξαναβγούμε να κυνηγήσουμε.
    Προσοχή στα εκπαιδευτικά που ξεκινάνε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #479567

    Καλησπερα και απο μενα.Τελος μια καλης σεζον για εενα.
    Μπορει να μην μου εκαναν την χαρη φετος οι μπεκατσες,αφου δεν πηρα ουτε μια παροτι ειχα μπολικες συναντησεις μαζι τους,στα πολυωρα περπατητα κυνηγια μου,δεν με αφησαν παραπονουμενο οι τσιχλιτσες.Ευχαριστηθηκα ντουφεκιες,καρτερατες και περπατητες,εκαψα τα περισσοτερα φυσιγγια απο καθε αλλη χρονια.
    Γενικως τα μερη της βοιωτιας που κυνηγαω εγω,κρατησαν ικανοποιητικο αριθμο θυραματων,πραμμα που μας εκανε να ευχαριστιομαστε την καθε εξοδο μας.
    Ευχομαι σε ολους υγεια κι υπομονη μεχρι τον Αυγουστο που θα ξαναβγουμε στα βουνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/02/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dim83al στις #479607

    Τις τελευταίες μέρες έγινε χαμός στο χωριό από τσίχλες. Υπήρχαν άτομα που μέσα σε 1,5 ώρα στο πρωινό καρτέρι , έπιαναν το όριο. Εγώ δεν τις κυνηγάω, παρά μόνο σε κανένα απογευματινό και εκεί ήταν μέτρια τα πράγματα, δεδομένου ότι πήγαινα και δίπλα στο χωριο. Και του χρόνου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #479955

    Καλησπέρα κύριοι. Χθες έκοψε η βροχή και πεταχτηκα να μαζεψω ζοχους και πικραλιθρες για το μεσημεριανό τραπέζι. Το μέρος που πηγα είναι αυτό που περπαταγαμε στο κυνήγι. Οι θάμνοι ηταν γεμάτοι πουλια. Παρα πολλές τσιχλες , πολυ περισσότερες από όσες υπήρχαν την καλύτερη μερα που τις κυνηγούσαμε! Αρα τα επιστοφια είναι σε πλήρη εξέλιξη. Χαίρομαι που τις βλέπω σε τόσο μεγάλους αριθμούς τέτοια εποχή. Είναι η μαγιά της επόμενης χρονιάς και η απόδειξη οτι οι πληθυσμοί της τσιχλας κρατάνε καλά ακομη οπως άλλωστε δείχνουν και ολες οι μελέτες που γίνονται για αυτες που παρουσιάζουν και αυξητικές τάσεις μαλιστα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #480177

    Αυτες τις μερες ειδα το πρωτο κοτσυφι με χορτα στο στομα καθως και τον πρωτο τσαλαπετεινο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #480188

    Παναγιώτη έχει μιξη καλη τωρα ο τόπος! Τσιχλες έχει αρκετές εως πολλες ακόμα. Ειδα και εγω τσαλαπετεινους καθως και δεκαδες χελιδόνια πριν 2 μέρες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #480223

    Να βαλω δυο-τρια σμπαρα…

    για τους φιλους τσιχλοhunters

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #480224

    Ειναι απο την…

    προ Τσιρωνη εποχη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #480358

    αγαπητοί συγκυνηγοί.

    και του χρόνου με υγεία.

    για μένα η φετινή χρονιά ήταν χρονιά κυνηγετικής αυτογνωσίας. ενώ πήγα δύο κυνήγια στην πέρδικα και ένα στην μπεκάτσα, συμφιλιώθηκα με την ιδέα ότι τελικά με ευχαριστεί μόνο η τσίχλα και κυρίως το καρτέρι της.

    μου έρχεται δύσκολο πια να πάω κυνήγι υψηλής φυσικής δυσκολίας και να γυρίσω με κουλούρι. έτσι, από του χρόνου, ρυθμιστικής επιτρέπουσας, θα ξαναγυρίσει κάποιο σπρίνγκερ στο κουμάσι, διότι φέτος συχτίρισα εντελώς από τις χαμένες και η αλήθεια είναι ότι στο μαρκάρισμα παίρνω πολύ κάτω από την βάση και στην υπομονή στο ψάξιμο, ακόμη χαμηλότερα.

    σπρινγκεράκι ή κοκεράκι, λοιπόν, και στα ενδιάμεσα χαλαρό περπατητό, χωρίς άγχος και χωρίς μανία να βρεθεί η μακρομύτα.

    το δυσάρεστο, ότι μετά την μετάθεση του κυνηγετικού ζεύγους, ξέμεινα από κατάλληλη παρέα…

    καλή υπομονή σε όλους.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,061 έως 27,075 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων