ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,076 έως 27,090 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #480394

    …διότι φέτος συχτίρισα εντελώς από τις χαμένες και η αλήθεια είναι ότι στο μαρκάρισμα παίρνω πολύ κάτω από την βάση και στην υπομονή στο ψάξιμο, ακόμη χαμηλότερα.

    Αν και εγώ είμαι πάνω από την βάση στο μαρκάρισμα αλλά και στο ψάξιμο….η αλήθεια είναι ότι οι φετινές χαμένες….ήταν αρκετές! Μόνο στο τελευταίο κυνήγι χάσαμε μια ντουζίνα πουλιά!

    Ένα επανιέλ….ήδη μπήκε στο κουμάσι…και μέχρι τον επόμενο Νοέμβρη που θα αρχίσουν τα μπασίματα πρώτα ο θεός…θέλω να πιστεύω ότι θα είναι έτοιμο το σκυλάκι!!

    :bye:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #480419

    …διότι φέτος συχτίρισα εντελώς από τις χαμένες και η αλήθεια είναι ότι στο μαρκάρισμα παίρνω πολύ κάτω από την βάση και στην υπομονή στο ψάξιμο, ακόμη χαμηλότερα.

    Αν και εγώ είμαι πάνω από την βάση στο μαρκάρισμα αλλά και στο ψάξιμο….η αλήθεια είναι ότι οι φετινές χαμένες….ήταν αρκετές! Μόνο στο τελευταίο κυνήγι χάσαμε μια ντουζίνα πουλιά!

    Ένα επανιέλ….ήδη μπήκε στο κουμάσι…και μέχρι τον επόμενο Νοέμβρη που θα αρχίσουν τα μπασίματα πρώτα ο θεός…θέλω να πιστεύω ότι θα είναι έτοιμο το σκυλάκι!!

    :bye:

    καλό και χρήσιμο το επανιέλ, αλλά θα πάει εντελώς στράφι η φέρμα, εκτός κι αν το παίρνεις και σε φερματζίδικα κυνήγια.
    μισό εδώ – μισό εκεί, νομίζω ότι δεν θα εξελιχθεί προς μια κατεύθυνση.

    βέβαια, η αλήθεια είναι ότι στους τυχερούς που βλέπει κανείς στην τσίχλα με σκυλιά, περισσότερο βλέπει το επανιέλ, παρά τα σπρίνγκερ.

    αν αυτό οφείλεται στην μεγαλύτερη ευκολία να βρεθεί επανιέλ (που 99% κυνηγάνε) από σπάνιελ (που, τα κόκερ τουλάχιστον, 99% είναι του καναπέ), απομένει να αποδειχθεί, και με το καλό να μας ενημερώσεις την νέα σαιζόν, παρουσίας θηράματος και υπουργικής αποφάσεως επιτρεπόντων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #480441

    Πρωινή βόλτα στα βουνά των δυτικών προαστίων της Αθήνας για ξεμούδιασμα και απόλαυση της ανοιξιάτικης μέρας. Περπατώντας εντός και εκτός μονοπατιών πολύ μεγάλος αριθμός από τσίχλες μέσα στους θάμνους ενώ κάποιες μετακινούνταν σε μικρά και μεγάλα ύψη στον ουρανό… Τόσο ο σκύλος όσο και εγώ συχνά πυκνά σαστίζαμε και χαζεύαμε την πορεία τους…

    Φυσικά την άφιξη και έντονη παρουσία τους είχαν ήδη αντιληφθεί τα γεράκια… Μέτρησα τουλάχιστον πέντε να βολτάρουν με κυκλικές κινήσεις ή να περνάνε με γρήγορους ελιγμούς μέσα από τους θάμνους. Σε μια περίπτωση πρόλαβα να δω το αρπακτικό να εφορμεί και να κυνηγά μια τσίχλα που πετάχτηκε από θάμνο ακριβώς όπως τα μαχητικά προσπαθούν με ελιγμούς να ευθυγραμμιστούν και να καταρρίψουν το άλλο (κανονικό σκηνικό από Dogfights για τους γνώστες της σειράς με τις αερομαχίες…). Όντας κοντά, ελάχιστα αργότερα άκουσα μια τσίχλα να τσιρίζει ακριβώς όπως όταν την παίρνει η ντουφεκιά και πέφτει τραυματισμένη, προφανώς ο “συνάδελφος” γέρακας την “πήρε”…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #480474

    ελπιζω αυτοι που θελουν να κοψουν το κυνηγι της τσιχλας το φλεβαρη να βγουν μια βολτα στην εξοχη οπως ο tsakalos. 19 μαρτιου και οι τσιχλες ειναι ακομη εδω σε μεγαλους αριθμους παντου!!! οι οικολογουντες του γραφειου και της τσιμεντουπολης δεν εχουν ιδεα για την φυση που ταχα θελουν να προστατεψουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #480595

    χαμος απο τσιχλακια την τελευταια εβδομαδα στην παρνηθα αλλα ειναι πιασμενα ενω αλλα πετανε σε διαφορα υψη,επισης πολλα πουλια ανεμιζουν απο το μεσημερι και μετα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #480653

    Έτσι όπως το πάνε οι τσιχλες φέτος θα τις προλάβουν και τα τρυγόνια!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #480660

    Πραγματικά φέτος η χρονιά είναι πολύ παράξενη στα επιστρόφια… Όχι μόνο παραμένουν οι τσίχλες στη χώρα μας, αλλά πραγματικά οι αριθμοί τους διατηρούνται εντυπωσιακοί ακόμα για την εποχή… Τόσες μέρες που βγαίνω πρωί και απόγευμα στο βουνό, τα πουλιά πετάγονται και περνάνε σαν σε γραμμή το ένα πίσω από το άλλο για πολύ ώρα… Φοβάμαι μήπως αργήσουν πολύ να πάνε πίσω και να φωλεοποιήσουν με αποτέλεσμα να μην γίνουν πολλές γέννες… Ας ελπίσουμε τουλάχιστον πως αυτή η φετινή “όψιμη” επιστροφή και πιθανόν αναπαραγωγή τους να οδηγήσει τουλάχιστον σε αυξημένες πιθανότητες επιβίωσης για γεννήτορες και νεοσσούς…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #480668

    Μαρούσι και οι κοτσυφάδες τρελαίνουν κόσμο με το κελάιδημα. Στα παράλια του Καλάμου, Βλαστό κ.τ.λ., πολλές τσίχλες και αρκετοί τσαλαπετεινοί! Σήμερα μέτρησα 5 από αυτούς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #480692

    εχθές το απόγευμα χαμός απο τσίχλες στα γλυκά νερά και ανεβεναν προς τον υμηττό

    30 κοπελιές μέσα σε ένα τεταρτο,και όλες παχές παχές σαν κοτσίφια

    και όχι στούκας,σιγά σιγά και σε ύψος ομορφιά,τι να πώ :unsure: :unsure: :unsure: :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #480699

    εχθές το απόγευμα χαμός απο τσίχλες στα γλυκά νερά και ανεβεναν προς τον υμηττό

    30 κοπελιές μέσα σε ένα τεταρτο,και όλες παχές παχές σαν κοτσίφια

    και όχι στούκας,σιγά σιγά και σε ύψος ομορφιά,τι να πώ :unsure: :unsure: :unsure: :scratch:

    Μάνο μου αυτό κάθε μέρα γίνεται,ήρεμες ανεβαίνουν όλες πάνω!!!Λες & έχουν απαγορευτικό από τη Λαυρίου & κάτω!!!….
    Τι έκανες στα Γλυκά νερά εσύ;; 🙂 🙂 🙂

    Συντονιστής
    Ημ. εγγραφής:
    24/06/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mod3 στις #481096

    ανακαταταξη κειμενου και ημερομηνιας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #482736

    Η διάσωση…της τσίχλας!

    Με μεγάλη έκπληξη εχτές ο κήπος μου στα Καλύβια “γέμισε” με μικρά τσιχλάκια! Ήταν μέρες που είχα παρατηρήσει κίνηση μέσα στο golden crest που έχω στο κήπο. Εχτές λοιπόν 5 μικρά τσιχλάκια….έκαναν δοκιμαστικές πτήσεις μέσα στο κήπο! Είχαν πλέον βγάλει φτερά και είχαν πέσει από την φωλιά. Κάποια ήταν πιο έτοιμα από τα άλλα και πετούσαν μικρές απάοστάσεις μέσα στον κήπο.

    Κάποια άλλα δυστηχώς δεν ήταν ακόμη έτοιμα και πετούσαν μόλίς 20 πόντους από το έδαφος και χτυπούσαν σε καρέκλες και τοίχους στον κήπο.

    Ήταν μια ευχάριστη εμπειρία!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #483601

    Μεσσηνία…

    Βρέθηκα για επαγγελματικούς λόγους το ΣΚ στην Καλαμάτα. Έμεινα στο ξενοδοχείο Elite αλλά έκανα και αρκετές επισκέψεις στο Filoxenia μιας και το συνεδρίο που παρακολούθησα ήταν μοιρασμένο στα δυο αυτά ξενοδοχεία.

    Με πολύ ευχαρίστηση είδα στους κήπους των δυο ξενοδοχείων δεκάδες κοτσίφια να πετούν αμέριμνα με σκουλικάκια στο στόμα για να ταίσουν τα μικρά τους. Έφταναν μάλιστα μέχρι τους χώρους του πρωινού για “κλέψουν” από τα πιάτα των ενοίκων λίγο κέικ ή ψωμί ή ότι άλλο υπήρχε μέσα!

    Καλημέρες στην παρέα!! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #483640

    πραγματι τα κοτσυφια ειναι παντου  και με διπλες γεννες !!! το ειδος παει παρα πολυ καλα στη χωρα μας.τα ντοπιαρικα καθε χρονια ειναι και περισσοτερα και αυτο ειναι πολυ ευχαριστο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #483736

    χαιρετισμούς στους συναδέλφους.

    μόλις αρχίζουν οι ζέστες, όλοι οραματίζονται την 20/8 και ξεμυτάνε (ψυχολογικά) στο φόρουμ!

    Για κοτσύφια: όσοι κατεβαίνουν προς νότια προάστια, στο Allou στον Ρέντη έχει περιμετρικά πυκνά δέντρα και θάμνους.

     

    περιττό να πω ότι στο σούρουπο, μάλλον θα ήταν το καλύτερο απογευματινο της αττικής αν επιτρεπόταν!!!

     

    διόλου παράξενο, αφού είναι στην καρδιά του παλιού ελαιώνα και γύρω γύρω η περιοχή είναι εκτός σχεδίου. στα πεντακόσια μέτρα έχω δεί μποστάνια και πρόβατα, όχι προ είκοσι ετών, προ δύο μηνών.

    Αντε να αρχίσουμε πάλι, γιατί η αισιοδοξία του Φεβρουαρίου, άφησε δύο κουτες εννιάρια στην θέση τους…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,076 έως 27,090 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων