ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,601 έως 27,615 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #491208

    Μπράβο γιωργαρε  μπράβο Νικόλα έτσι να δουλεύουν και λίγο τα απογευματινα!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #491354

    Καλησπέρα σε όλους,

    μόλις γύρισα από μια απογευματινή βόλτα παιδιά και νομίζω ότι φέτος είναι η πιο μίζερη χρονιά για τσιχλοκότσυφα – τουλάχιστον ως τώρα. Σε δύο ώρες περπατητό σήκωσα έναν κότσυφα και μία τσίχλα… Απόλυτη απογοήτευση. Ελπίζω με τα κρύα να βελτιωθούν τα πράγματα. Περιοχή παράλια Φωκίδας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #491355

    Λίγα πουλιά  και σε εμάς. Δίωρο  περπατητο και καπάκι απογευματινό τρία όπλα  κάναμε 17. Αύριο  ελατα για καμία χοντρή  αλλά μαθαίνω ότι και αυτές  κόψανε τελείως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #491358

    Αφήστε τα φιλαράκια …….εδώ προχθες απογευματινο ένα ντουμπλε εριξα μονο σε μια αλεπου μονο και μεχρι που νυχτωσε περασε μια μονο τσιχλα από την απέναντι πλαγια .

    Χεστα σου λεω……….περιοχη Κερατεας .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #491364

    Μόδι σήμερα πολύ λίγα πουλάκια, από 6,7 ο καθένας. ( καρτέρι)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #491366

    Καλησπέρα. Στα  έλατα  το πρωι κρύο και κουλούρια. Στο απογευματινό  πριν λίγο  2 όπλα  8 πουλιά. Προσωπικά  το χειρότερο  σ/κ για φέτος. Πρωινό  στα έλατα,δύο ώρες περπατητο  και δύο απογευματινά  έκανα  10 πουλιά  και βρήκα τα 9.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #491368

    Καλησπέρα Στην παρέα!Σήμερα με πολύωρο περπάτημα και κοπιαστικό λόγω λάσπης και ζέστης, δύο άτομα 24 πουλιά στο χέρι με αρκετά χαμένα 🙁 στα σχοίνα και τα βάτα! Το πρωινό καρτέρι απαισιόδοξο ,αφού είδαμε 5-6 πουλιά! Περιοχή Κορινθίας  όλα αυτά,καλά περάσαμε πάντως!!Μπράβο  Στάθη και Μήτσο για την έξοδο :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #491369

    Καλησπέρα σας.

    Σήμερα έκανα παρέα σε έναν καλό μου φίλο τσιχλοκυνηγό.

    Καρτέρι πρωινό στην Αμφίκλεια λίγα πουλιά.Μετά είχε περπατητό στη Δρυμαία στα

    πουρναρωτά και στις ελιές και είχε αρκετά πουλιά με ανάλογη κάρπωση.Κάπου-κάπου

    <<έπαιζαν>> και κάποιες τσαρτσάρες στην περιοχή τις οποίες << περιποιηθήκαμε>>

    αναλόγως.Το μόνο αρνητικό ήταν η πολύ λάσπη.

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #491372

    η σημερινη εξοδος ηταν αφιερωμενη στη μπεκατσα .με λυπη μου διαπιστωσα στη περιοχη της αρκαδιας ελαχιστες τσιχλες μεσα σε πουρναρωτα που αλλες χρονιες εβγαιναν πολλες.τελος παντων θεωρω επιτυχημενη την εξοδο αφου εστω κι αν δεν μπορεσαμε να παρουμε τις 2 μπεκατσες που σηκωσαμε πηρα εναν αυτια..ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #491377

    Καλησπέρα κι από μένα,

    σε πείσμα της γκίνιας βγήκα σήμερα μια βόλτα το πρωί, επιτέλους έριξα και καμιά 15αρια τουφεκιές, κάρπωση 3 πουλάκια και 2 χαμένα δυστυχώς. Πουλιά σχετικά λίγα και τρυπωμένα στα πυκνά.

    Μια αστοχία υλικού παραλίγο να μου χαλάσει την έξοδο: έριξα ένα φυσίγγι της NSI SIPE νο 7 32 γρ και όταν άνοιξα το δίκαννο, ο εξολκέας πέταξε έξω τον πάφυλα του φυσιγγιού και ο υπόλοιπος κάλυκας έμεινε μέσα. Ευτυχώς με ένα ίσιο κλαδί αγριελιάς το έβγαλα και συνέχισα τη βόλτα μου, αλλά τι γίνεται αν δεν βρεις ίσια βέργα; Θυμήθηκα ένα άρθρο του Κυπριδήμου που έλεγε για ελαφριά σπαστή βέργα αλουμινίου από ντίζα, που την έχεις στο σακίδιο για τέτοιες περιπτώσεις. Το φυσίγγι ήταν καινούριο φετινό και δεν τα έχω ξαναρίξει αν και έχω χρησιμοποιήσει άλλους τύπους της NSI  χωρίς προβλήματα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    johnb21 στις #491380

    καλησπερα και απο μενα παιδια… σημερα περιοχη μετα το μοδι περπατητο 5 ατομα συνολο 46 πουλια στο χερι.. ειχε πουλακια πιασμενα αλλα δε βγαινανε με τιποτα :unsure: ..! να χουμε μαζευτει σε ενα πλατωμα με ενα πουρναρακι να μιλαμε κανα 5λεπτο να χω τουφεκισει διπλα απ το πουρναρι 4-5 ντουφεκιες σε κατι πουλια που πεταξαν τα παιδια απ το ρεμα και μολις παμε να φυγουμε πεταγοντε 3 τσιχλες παρακαλω,,! καλα ηταν,,,! αν προλαβαινα και την μπεκατσα που μου πεταξε η σκυλιτσα θα ταν ακομα καλυτερα αλλα ας μην ειμαστε αχαριστοι..τα πουλια δεν εχουν φυγει..μολις σφυξει ο καιρος θα παιξουν αρκετα πουλια πιστευω.. γνωμη μου…καλο σας βραδυ κυριοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #491506

    Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα,

    Έστω και καθυστερημένα λόγω τεχνικού προβλήματος με το laptop γράφω και εγώ την ανταπόκρισή μου από Μεσσηνία που βρέθηκα το σ/κ για να μαζέψω ελιές καλαμών. Το Σάββατο το αφιέρωσα στη συλλογή ελαιοκάρπου. Από τα απογευματινά καρτέρια άκουσα ελάχιστες τουφεκιές και είχα απογοητευτεί. Την Κυριακή έκανα μια μικρή βόλτα περπατητό και ξαφνιάστηκα ευχάριστα αφού με λιγότερο από μια ζώνη φυσίγγια πήρα 12 πουλιά και με τη βοήθεια του σκύλου δεν έχασα καμία. Οι τσίχλες σε μεγάλη πυκνότητα και ήμερες πολύ. Μεγάλη η παρουσία και των ψαρονιών, αλλά δεν τους έριχνα γιατί θα ξέμενα γρήγορα από πυρομαχικά καθώς λόγω χαμηλών προσδοκιών δεν πήρα πάνω από 30 μαζί μου στην έξοδο παρόλο που στο σπίτι είχα άλλα 200  :wacko:

    Σε συνομιλία που είχα με τον τσοπάνη θείο μου, μου  είπε πως οι τσίχλες εμφανίστηκαν μετά τις βροχές και πως δεν τις έχουν πάρει πολλοί ακόμα χαμπάρι, ούτε έχουν κυνηγηθεί. Στην περιοχή μου πάντως οι ελιές είναι κατάφορτες, τώρα έχουν αρχίσει να μισογίνονται και αν βοηθήσει ο καιρός προβλέπεται μια πολύ ενδιαφέρουσα τσιχλοχρονιά…

    Καλή συνέχεια!!!

    Υ.Γ.: όπλο Winchester SX3 Field Edition **** τσοκ μαμίσιο, φυσίγγια RIO 32gr, No 9

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    cacciatore στις #491537

    Καλημερα σε ολους. Πρωινο καρτερακι στη Βοιωτια και μινι περπατητο μιας ωρας ακρως απογοητευτικο. Μια τσιχλα και ενας κοτσυφας στο γιλεκο. θεωρω πως προκειται για κακη χρονια ,ισως χειροτερη κι απο περυσι. Η μονη ελπιδα καποιος χιονιας αλλα τοτε μπορει η περιοδος να πλησιαζει προς το τελος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    Αλέξανδρος Γαμβρέλας στις #491543

    Παιδια και Κοζανη τα ιδια, φετος τιποτα αξιολογο. Και το χειροτερο ( και το ποιο παραξενο ), μολις ηρθαν τα κρυα και οι βροχες εξαφανιστηκαν τα παντα, ακομα και οι κοτσυφες…….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    cacciatore στις #491644

    Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα στους εορταζοντες. Χθεσινα νεα απο Μοδι μαλλον απογοητευτικα… πρωινο καρτερι ανυπαρκτο και λογω ελαχιστων κυνηγων και λογω ελαχιστων πουλιων με διαθεση μετακινησης. Περπατητο χωρις ικανοποιηση και τελος το…γνωστο απογευματινο, δηλαδη μηδενικο ανεβασμα εως τις 17.10 και επειτα μια σαρανταρια πουλια βιαστικα για κουρνια και δυσκολα να τα τουφεκισεις . Συνολικος ημερησιος απολογισμος 12 τσιχλες και 1 κοτσυφι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,601 έως 27,615 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων