ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,856 έως 27,870 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    vdimop στις #493799

    Καλημέρα, κανένα νέο από Προκόπι έχουμε ή τίποτα;

    Ευχαριστώ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #493803

    Στο Προκοπι πριν 5-6 μέρες τίποτα. Σκυλογιαννη το ιδιο. Τέλος του προηγούμενου μήνα με τα χιόνια για μερικές μέρες είχε μαυρίσει ο τοπος. Τώρα από μέρα σε μερα υπάρχει μεγάλη διαφορά. Την πρώτη  μερα καίγεσαι και την άλλη τίποτα ή το αντίθετο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    Τ-Τ στις #493826

    Σημερα χτυπησα εναν κερομυτη που ειχε ενα φτερο ασπρο(στην φτερουγα) και πολλα ασπρα πουπουλα στο στηθος (κατω απο τα μαυρα) και πισω στην βαση της ουρας εμφανη. Η σκυλα που τον απορταρισε ειχε στο στομα ασπρα πουπουλα λες και ηταν φασσα.Εχει τυχη σε αλλον συναδελφο κατι παρομοιο? θα προσπαθησω να ανεβασω και καποιες φωτογραφιες αργοτερα αν χρειαστει.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #493833

    Συνάδελφε “Τ-Τ”, έχει τύχει πολύ πρόσφατα και σε έναν φίλο μου, κυνηγό, όταν κυνηγούσαμε μαζί σε ένα απογευματινό, πριν από καμιά εβδομάδα περίπου: ο συγκεκριμένος κότσυφας ήταν τετράπαχος και είχε αρκετά και εμφανή λευκά πούπουλα στο στήθος του.

    Δεν τρέχει τίποτα, και αυτά τα πουλιά είναι υγιέστατοι κότσυφες, όπως και οι υπόλοιποι, δεν είναι κάτι ανησυχητικό!

    Μάλλον είναι το φαινόμενο του λεγόμενου “αλφισμού” ή “αλμπινισμού”, που είναι δυνατό να συμβεί σε όλα τα πτηνά και ζώα γενικότερα! Πρόκειται για μία ακίνδυνη γονιδιακή ανωμαλία, η οποία προκαλεί μερική ή ολική λεύκανση στο πτέρωμα ή το δέρμα του εκάστοτε ζώου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Δημητρης 97 στις #493835

    Barsakis και mitsosvinci Απο ότι έχω καταλαβει πρέπει να είμαι κι εγώ κοντοχωριανος μένω Χαλκίδα αλλά το χωριό μου είναι ο Παλιουρας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #493838

    Δημήτρη γύρω από το χωριό σου κάνουμε  ωραία και αποδοτικά περπατητα και όταν έχει μαυρακια καιγόμαστε  στα απογευματινά!

    Σήμερα ήταν μερα αφιερωμένη στις μέλισσες και δεν πήγα καθόλου. Τουφεκιές έπεφταν ομως. Αύριο κλασσικά  πρωινο στο Καθενιωτικο-Λούτσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #493865

    Καλημέρες….

    Τσίχλες στην Πελοπόννησο όσες θέλετε….αρκεί να έχετε καλό….”ξελογγοτή”!

    Μάλλον ο “ξελογγοτής” θα είναι το νέο αξεσουάρ στο κυνήγι της τσίχλας! Πέτρες, παλαμάκια…και φωνές….δεν είναι πλέον αποδοτικές μέθοδοι!!

    Είναι πολύ πιθανό άν σας δει κανείς πλέον στην ύπαιθρο να χτυπάτε παλαμάκια….να πετάτε πέτρες….και να κάνετε με το στόμα σας ακαταλβίστηκους ήχους σαν να έχετε πάθει εγκεφαλικό…..μάλλον θα σας περάσουν για τρελό!!

    B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #493866

    Χαχαχα……….ωραίος ο Λόρδος . …….πραγματι έτσι είναι φίλε μου .Και εμείς Κορινθια κάναμε πουλάκια με πολύ περπατιτο όμως …….αν και την προηγούμενη Κυριακή μου φαίνεται ότι είχε ποιο πολλά πουλια . :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #493868

    καλημέρα και καλή εβδομάδα.

    προς Overlord: όπως έχουμε ξαναπεί, μόνο περπατητό, και όπως λές και εσύ, μάλλον με κανένα τηλεχειριζόμενο εκσκαπτικό για να τις ξελογγώνει…Δεν ξέρω για όλη την Πελοπόννησο, αλλά στην Αργολίδα λίγο ψηλά, έχει πουλιά να ασχοληθείς (με τα παλαμάκια κλπ)

    προς Zabala:την προ-προηγούμενη εβδομάδα, είχε αρκετά πουλιά, και πάλι για πόδι, πέριξ του Κουταλά. Στην ίδια περιοχή εχθές, δύο φίλοι κάνανε σχεδόν κουλούρι.

    Την ίδια ημέρα (χθές), πετάχτηκα για ένα απογευματινό στα Μέγαρα, στα λιοστάσια πίσω από τα τούνελ και στις 6 :10 πετάξανε πέντε (μετρημένα) πουλιά, σύριζα στο ρέμα με το πυκνό και ανεβήκανε στο βουνό, πάνω από το στεφάνι του ρέματος, για να μην πετάξουν σε καθαρό τόπο. Να σημειώσω πως είχε πέσει ο ήλιος και η θερμοκρασία ήταν 19,5 και καθόμουνα στην πέτρα με το κοντομάνικο, από την ώρα που είχε ακόμη ήλιο. Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να περιμένει πουλιά και μετακινήσεις με τέτοιες θερμοκρασίες.

    Προς Μήτσο εξ Ευβοίας: πράγματι, μόνο πηγαίνοντας κάθε ημέρα, υπάρχει περίπτωση να κάνεις και την καλή, γι΄αυτό και όσοι είστε κοντά στο κυνήγι, κάνετε ενίοτη και την καλή. Για τους λοιπούς, ο νόμος των πιθανοτήτων είναι σκληρός…

    Αυτά, και εις άλλα με υγεία.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #493869

    Πολύ ντουφεκίδι έπεσε χθές στην Εύβοια στην περιοχή ανάμεσα στους Καθενούς,τον

    Πάλιουρα και την Λούτσα…!!!!!

    Το <<πανηγύρι>> άρχισε νωρίς το πρω’ί’ με τις <<μαύρες>> στα καρτέρια και

    συνεχίστηκε και μετά στο περπατητό. Πιστεύω ότι δεν έμεινε κανένας παραπονεμένος..!!!

    Παρατήρησα ότι περνούσαν πουλιά αρκετά ψηλωμένα που σημαίνει ότι μάλλον είχαμε

    και μετακινήσεις.

    Για όποιον ενδιαφέρεται είχε πολλών ειδών…….ραδίκια  καθώς και ζοχούς… :good:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    12345678 στις #493898

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΙΠΩ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ,ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΣΤΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΠΑΤΩΝ?

    ΜΠΑΜΠΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    barsakis στις #493903

    Δημήτρη όντως κοντά είμαστε,εγώ Χαλκίδα είμαι από φέτος αφου με κατάφερε ή γυναίκα.

    Πήγα σήμερα το μεσημέρι μια βόλτα,κοντομανηκο και βοηθά βαγγελιστρα μου,με έπιασε το κεφάλι μου από τη ζεστη.πήραμε από 10 πουλιά με το φίλο και την κάναμε.πουλιά από λίγα έως ελάχιστα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #493905

    Λουκα ο Μητσος θα ηταν που τις πετσοκοβε……….χαχαχα :yahoo:

    Πετρολιε εμεις κυνηγάμε πλησιον των Κλεονων και κατά τοπους ή ειχε ελαχιστα πουλια ή γινοταν χαμος .

    Παντος καλα περασαμε…. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Δημητρης 97 στις #493916

    Αύριο θα πάω κι εγώ στο χωριο… Αναμενετε ενημέρωση!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #493923

    Την Κυριακή που μαζεύονται όπλα γίνεται παιχνίδι από το Γενάρη και μετά.  Λουκά είχε πολλές όντως και τσιχλες και κοτσύφια και… 2 κυριαρες απο το πουθενά που ξάπλωσαν απότομα με ένα ντουμπλεδακι! Εγω καρτερατος τουφεκαγα ως τις 11 και βρήκα 20 απο τα 24 που γκρεμισα.  Δημήτρη 97 στο χωριό σου πήγα αποψε. Κοψαν τα πουλια. Λιγες και οι τουφεκιές στα πέριξ. Μου πέρασαν δέκα και κρατησα 4. Όλες τσιχλες και το τελευταίο τέταρτο εμφανίστηκαν. Περπατητο έχει αλλά  προσεκτικά γιατί το καλοκαιράκι έβγαλε τον κόσμο στα ελιοχωραφα για εργασίες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,856 έως 27,870 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων