ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,931 έως 27,945 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #494302

    Καλησπέρα σε όλους,

    παρελθόν πλέον και η σεζόν 15-16, εν αναμονή της νέας πλέον. Προσωπικά, και όσον αφορά το κυνήγι, ήταν μια φτωχή χρονιά για μένα. Λόγω εργασιακών και οικογενειακών υποχρεώσεων οι έξοδοι ήταν περιορισμένες (καμιά 20αριά κυρίως Σαββατοκύριακα). ‘Ολες ήταν εντός νομού Φωκίδας, χωρίς παρέα. Σε 3-4 απογευματινά ζήτημα να έριξα 2-3 τουφεκιές το σύνολο, αλλά δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη για άλλα μέρη ή πληροφόρηση. Στο περπατητό είχε σαφώς πολύ λιγότερα πουλιά από τις προηγούμενες χρονιές. Καρπώσεις πάντα μονοψήφιες και συνήθως στα χαμηλά νούμερα. Πέρα από την δική μου ικανότητα ή τύχη, σπάνια είδα ή άκουσα και άλλους κυνηγούς στα κυνηγοτόπια. Οι ελαιώνες δεν είχαν πολύ καρπό φέτος, πιθανόν σ’ αυτό να οφειλόταν η έλλειψη πουλιών.  Τα πουλιά δεν ζορίστηκαν από τον χειμώνα, ο Ιανουάριος έκανε 15 μέρες αλκυονίδες, ο Φλεβάρης ήταν εντελώς ανοιξιάτικος. Φέτος άλλωστε ήταν η πρώτη χρονιά που δεν σήκωσα ούτε μιά μπεκάτσα στα περπατητά. Αντίθετα είχα συναντήσεις με 3 αλεπούδες μέρα-μεσημέρι (ανησυχητικό αυτό για τα άλλα θηράματα).

    Εύχομαι σε όλους να είμαστε γεροί και του χρόνου και να κυνηγάμε στους λόγγους και στα βουνά!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    381
    hunterer303 στις #494306

    τελος και για φετος. μια απο τις χειροτερες χρονιες για τις τσιχλες για μενα. ισως και η χειροτερη απο τοτε που κυνηγαω. δυστυχως καθε χρονο και χειροτερα, καλο καλοκαιρι και ελπιζω να ερθει καλυτερη χρονια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! b-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    leonidas g. στις #494315

    Oντως ηταν η χειροτερη αλλα οχι μονο σε τσιχλες αλλα γενικα σε πτερωτα θηραματα. 🙁 Ας ελπισουμε σε καλυτερη νεα κυνηγετικη χρονια 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    ΓΙΩΡΓΟΣ7 στις #494319

    καλησπερα συναδελφοι και του χρονου να μαστε καλα.μεσσηνια ηταν η χειροτερη χρονια που θυμαμαι εκτος απο μικρες αιξερεσεις καποιες μερες.ο καιρος θυμιζε πασχα και καναμε καρτερια με κοντομανικα.ο τοπος ειναι παντου ξερος.ας ελπισουμε να ειναι καλητερα η επομενη κυνηγετικη περιοδος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #494324

    Καλησπέρα και από εμένα!

    Στα δικά μου τόπια ήταν ικανοποιητικά έως καλά τα πράματα! Ίσως λόγω του ότι οι ελιές είχαν πολύ καρπό…

    Μετά από πολλά – πολλά καθημερινά απογευματινά καρτέρια (τριψήφιο νούμερο) και ελάχιστα πρωινά, κατάφερα και κατέρριψα 862 τσιχλοκότσυφα εκ των οποίων η συντριπτική πλειοψηφία ήταν κελαηδότσιχλες φυσικά, και, επίσης, γύρω στους 150 κότσυφες και καμιά 10αριά τσαρτσάρες! Κόκκινες και γερακότσιχλες δεν είχε φέτος το “μενού”…!

    Εύχομαι σε όλους σας από καρδιάς: ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #494330

    Καλησπέρα και από εμένα! Στα δικά μου τόπια ήταν ικανοποιητικά έως καλά τα πράματα! Ίσως λόγω του ότι οι ελιές είχαν πολύ καρπό… Μετά από πολλά – πολλά καθημερινά απογευματινά καρτέρια (τριψήφιο νούμερο) και ελάχιστα πρωινά, κατάφερα και κατέρριψα 862 τσιχλοκότσυφα εκ των οποίων η συντριπτική πλειοψηφία ήταν κελαηδότσιχλες φυσικά, και, επίσης, γύρω στους 150 κότσυφες και καμιά 10αριά τσαρτσάρες! Κόκκινες και γερακότσιχλες δεν είχε φέτος το “μενού”…! Εύχομαι σε όλους σας από καρδιάς: ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!

    και εμας κατω (μεσσηνια) ειχε παρα πολλες ελιες φετος ..αλλα και τις λιγοτερες τσιχλες ιδικα για φλεβαρη τα 20 τελευταια χρονια που θυμαμαι…νομιζω ο ανηπαρκτος χειμωνας πυ ειχαμε νοεμβριο δεκεμβριο μας την χαλασε φετος…αντιθετος η μπεκατσα μας τιμησε και με το παραπανο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #494341

    Καλησπερα και απο μενα.

    Απολογισμος της χρονιας απογοητευτικος.

    Φανηκε η χρονια απο τα μπασηματα κιολλας.

    Στα μερη που κυνηγαω συνηθως βοιωτια φετος ηταν τελειως απογοητευτηκα.

    Για καρτερι δεν το συζηταω…0 πρωινα και απογευματινα.

    Το μονο που κραταω απο την φετινη χρονια ειναι τα δυο Σκ που κατεβηκα πελλοπονησο στο ποδι περιξ κρανιδιου.

    Μονο εκει βρηκα πουλακια και αυτα στο περπατητο.

    Πρωινα καρτερι μονο μαυρες και απογευματινα μονο 5 λεπτα.

    Ευχομαι σε ολους υγεια ,για να μπορουμε να ξανακυνηγησουμε και του χρονου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    Νίκος Ορφανίδης στις #494352

    εγω μονο φευβρουαριο κυνηγαω τσιχλοκοτσυφα εκανα σε συνολο 182 πουλια οποτε ειμαι ευχαρηστημενος , πριν τον φευβρουαριο και συγκεκρημενα απο αυγουστο μεχρη δεκευριο ιανουαριο   κυνηγουσα τρυγονια αγριοπεριστερα ορτυκια περδικες  φασες και πρωσπαθουσα να χτυπησω παπια και μπεκατσες με αποτελεσμα μονο μια μπεκατσα και κανενα παπι ομως εκανα 31 τρυγονια 18 αγριοπεριστερα   38 ορτυκια  27 περδικες  5 φασες     1 μπεκατσονι  1 μπεκατσα   και 182 τσιχλοκοτσυφα   με 724  φυσιγγια

    0

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #494712

    Πήγα μια βόλτα για χόρτα σήμερα. Οι τσιχλες εινα ακόμη αρκετές!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #495050

    καλησπέρα στους τσιχλάδες που έχουν την υπομονή να τσεκάρουν ακόμη το φόρουμ.

    πήγα την Παρασκευή να πάρω την κόρη από σχολική εκδρομή στο άλσος της μονής Δαφνίου και με τρελάνανε οι τσίχλες.

    όχι κοτσύφια, τσίχλες και μάλιστα πολλές, πιασμένες χαμηλά σε θάμνους αλλά και σε πεύκα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #495054

    Είναι από αυτές που γεννάνε  το Φλεβάρη φιλτατε και θέλουν να κόψουν το κυνήγι τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #495055

    Ολο το αλσος και απο πανω το ορος αιγαλεω μεσα στα πευκα κραταει απιστευους αριθμους τσιχλοκοτσυφων.Βλεπεις δεν κυνηγιουντε οποτε καθε χρονο μαζευει μεγαλους αριθμους πουλιων.Φετος που η χρονια ηταν μιζερη παντου πανω κραταγε μεγαλο πλυθησμο πουλιων.Ανεβαινω και περπαταω στο βουνο οποτε τα συνανταω μπροστα μου.

    Εχω βρει και κατι καρτερια απογευματινα μουρλια……

    Ασοψετε που απαγορευετε….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #495058

    Είναι από αυτές που γεννάνε το Φλεβάρη φιλτατε και θέλουν να κόψουν το κυνήγι τους.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    οι τσιχλες ειναι αλλου παππα ευαγγελιο. εγω ειχα κανει μια προσωπικη παρατηρηση για τα κοτσιφια.αλλο τσιχλες αλλο κοτσιφια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #495664

    χριστός ανέστη.

    προς Zabala (λόγω εντοπιότητος): στα πεσμένα πορτοκάλια στο Κοκκώνι, γίνεται το μέγα κοτσυφοπάρτυ. Αν συνεχιστεί το θεματάκι, θα είναι αξιόλογος και ο Σεπτέμβρης (Τσιρώνη επιτρέποντος).

    ΥΓ: Με διαφορά το καλύτερο κοτσυφοκάρτερο της Αττικής: Α Νεκροταφείο, μεταξύ Α και Β τομέα… Μόνιμο πέρασμα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #496621

    Επειδή θα πάω στα ορεινά θα πάω σε μία μεριά να δω άμα έχει μείνει καμμιά ντοπιαρα τσίχλα, έχει 2 συνεχόμενα καλοκαίρια που έχω δει σε  ένα νερακι ,είμαι πολύ περίεργος να δω φέτος! :scratch:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,931 έως 27,945 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων