ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,486 έως 28,500 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #502668

    Καλησπερα και μπραβο για τις καρπωσεις και ειδικα στο φιλο μου την Μητσο που δεν καθεται ο κωλος του σπιτι  :good: Μητσο αραξε αγορι μου να ζησει και κανενα πουλι για μας  :yahoo:  Λοιπον….σημερα ο πατερας μου πηγε απογευματινο για αναγνωριση, παιδια μεσα σε 25 λεπτα περασαν κοντα στα 150 πουλια, ολων των ειδων!!!! Την Τεταρτη περασαν καμια 15 πουλια…..  :wacko:  :wacko: ….. τωρα αν αυτο δεν ειναι μετακινηση πουλιων, τοτε τι ειναι? Για να δουμε, θα μεινουν μεχρι την Κυριακη που επιτρεπεται το κυνηγι ή θα φαμε πατατα παλι?  :unsure:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #502669

    Και με τρελλενει αυτη η κατασταση….. κατσετε ρε κοπελες μου 2-3 μερες να χαρειται κι εσεις το νησι να χαρω και εγω μαζι σας!!!! Αγωνια στο κατακορυφο παλι μεχρι την Κυριακη…. ουφ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #502685

    Τα εξπρες 32 με έχουν στεναχωρήσει πολυ…πολλες αφλογιστίες…και για τα πουλια που χαθηκαν δεν με ενδιαφέρει τόσο, αλλά θεωρώ επικινδυνο το φαινόμενο αυτό…

    Για τις προαποφασισμένες απαγορεύσεις είχες δίκιο Μήτσο..τις είδα..για γέλια….! Εγώ έψαχνα έγγραφο με πρόσφατη ημερομηνία, για αυτό δεν το είχα διαβάσει!..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #502686

    Χτες στο απογευματινό φανήκανε και μερικές (ελάχιστες) γερακότσιχλες (turdus pilaris), εκ των οποίων χτυπήθηκε η μία! Τις έσπρωξε νοτιότερα ο χιονάς και ο παγετός…! Μάλιστα, εντύπωση μου έκανε ότι αυτή, η συγκεκριμένη που καρπώθηκα ήταν αδύνατη και χωρίς λίπος, σε αντίθεση με τους κοτσυφάδες και τις κελαηδότσιχλες, που τον τελευταίο καιρό είναι τετράπαχα…!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #502688

    Νικόλα σπάνια να βρεις παχιά γερακοτσιχλα. Όσες έχω πάρει αδύνατες ηταν σχεδόν ολες.  Όσοι είστε τυχεροί και δεν έχετε χιόνι βαρατε! Εμείς εδώ μας κόβω για πολλές ημέρες απραξίας. Ρίχνει ακατάπαυστα όλη μέρα ενα ψιλό χιόνι που κολλάει παντού! Πήγα να ταΐσω τα ζωα το απόγευμα και ειδα πολλά πουλια. Ακόμη και μέσα στον περίβολο του σπιτιού που έχω ελιές οι κηρομυτες και μερικές τσιχλες σουλατσάρουν πέρα δώθε όλη μέρα σήμερα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #502689

    Παιδιά μια βοήθεια…γύρω απο Θήβα πως πάμε απο χιονάκι? Να πάω προς τα εκεί άυριο το πρωι για περπάτημα η θα κάψω τσάμπα την βενζίνη γιατι θα το έχει στρώσει?? :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #502690

    Στέφανε, το ότι θα το έχει στρώσει πέριξ της Θήβας, εκτιμώ πως είναι, κατά πάσα πιθανότητα, ήδη γεγονός! Μάλλον δεν είναι και η καλύτερη ιδέα για κυνήγι αύριο! (Σχεδόν) παντού θα έχει χιονοκάλυψη, αλλά και θερμοκρασίες “Σιβηρίας”! Καθίστε στη ζεστούλα του σπιτιού σας και κάντε υπομονή! Χιονιάς είναι, θα περάσει…!

     

    “Μήτσο-βίντσι”, το ίδιο ισχύει και με τις μεγαλύτερες του είδους, κυργιαρίνες (turdus viscivorus)…! Πολύ – πολύ σπάνιο να δεις παχιά τσαρτσάρα…! Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί όμως… Είναι, άραγε, από τη φύση τους λιτοδίαιτες…;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #502691

    Σωστά λέει ο Νίκος.

    Κυνήγι αυτές τις μέρες, μόνο αν δεν χρειάζεσαι για τη μετακίνηση αυτοκίνητο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #502692

    Νίκο και οι κυργιαρες αδύνατες είναι , έχεις δικιο. Ίσως να είναι από το είδος της τροφής που προτιμούν. Τα σπόρια του ιξου και του κέδρου που τρωνε οι μεγαλες τσιχλες έχουν σίγουρα λιγότερες θερμίδες απ’οτι οι ελιες και τα κουμαρα που τρώνε οι μικρες. Όσον αφορά το χιόνι πολύ προσοχή και για την προσωπική μας ασφάλεια και για τις απαγορεύσεις. Εδώ η χιονόπτωση εντείνεται. Το πρωί μας κόβω με 30-40 εκατοστα. Στην Στενή θα κοντεύει το μετρό τωρα και Καθενους 40-50 cm για πλάκα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #502694

    Μήτσο έχεις δίκιο: το θέμα είναι στην ποσότητα των θερμίδων στην εκάστοτε τροφή που προτιμάει το κάθε πτηνό τελικά…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #502698

    Τσιχλοκοτσυφα πολλά στην…….αυλή μου!!!! Πήρα ένα φτυάρι και καθάρισα κάτω από τις ελιές μέχρι να φανεί το χώμα,  ετριψα ψωμί και εκοψα και 2-3 μήλα και γίνεται μύλος μαζί με τα μικροπουλα !!! Κάθομαι στο παράθυρο και τα χαζευω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #502699

    Τελικα εμεις εδω στην Αθηνα το χιονι δεν το ειδαμε ουτε ζωγραφιστο!..Παρολα αυτα κ επειδη παραεξω στην Βοιωτια φοβομουν οτι θα εχει χιονοκαλυψη και θα ψαχνονται οι θηροφυλακες, πηγα βολτα μεχρι Κορωπι ν δοκιμασω το οπλο που βγηκε απο τον μαστορα Μανωλη χθες και τελικα τα καναμε τα 7 τσιχλοκοτσυφια. Πολυ αδυνατα τα τσιχλακια ρε παιδια, τοσο που τους εριχνα με δισταγμο, γιατι θα μπορουσαν μα ειναι και καλοθρεμενα σπουργιτια! Χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #502700

    ΤΡΕΛΛΗ η μερα σημερα….πολλα πουλια, παρα πολλα πουλια!!!!! Να μπω ομως αμεσως στο ψητο….εκανα 34 τσιχλες παιδια  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  μεσα στις βροχες!!!!!!  :yahoo:  :yahoo:  Ειχα παει και 2 φορες στο αυτοκινητο και εκατσα κανενα μισαωρο απο τα καρεκλοποδαρα που εριχνε  :wacko:  :wacko: …..μαγκες αν δεν εβρεχε ηταν για πολυ περισσοτερα σημερα….ανω των 50!!!!!! Το ευχαριστηθηκαμε επιτελους και απο οτι ακουμε μεχρι στιγμης εχουν παιξει και σε πολλες αλλες περιοχες τετοιους αριθμους!!!! Ελα να γινετε κατασταση  :yahoo:  :yahoo:  Ειχα και 4 πουλια χαμενα  :negative:  και 6 κουτσοφτερα που δυστυχως δεν ειχα δει που επεσαν  :good:  Αυτα!!!  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #502703

    Μπράβο Αχιλλέα, πάντα τέτοια! Επιτέλους είδατε κι εσείς μια άσπρη μέρα εκεί κάτω στην Κύπρο…!

    Όταν όμως, βρε Αχιλλέα μου, κάνεις μεγάλα νούμερα (δηλ. πάνω από 25 που είναι το όριο στην Ελλάδα), γράψε, τότε, ότι κυνηγάς αποκλειστικά στην Κύπρο (όπου ισχύουν άλλα όρια και νόμοι στο κυνήγι)! Αυτό, εννοείται, θα το κάνεις προς αποφυγή παρεξηγήσεων, διότι εδώ στο forum, μπορεί να μπαίνουν και να διαβάζουν και μερικοί κακοπροαίρετοι ψευτοοικολόγοι, οι οποίοι θα σχηματίσουν μία εντελώς εσφαλμένη εικόνα, η οποία θα είναι εις βάρος μας…!

    Παραδέχομαι όμως, ότι έχεις εξηγήσει στο παρελθόν (και πολύ καλά έκανες) ότι κυνηγάς στην Κύπρο, όπου είναι εντελώς διαφορετικοί οι νόμοι στο (τσιχλο)κυνήγι και τους έχεις αναφέρει και αυτούς (τους νόμους), ωστόσο, ένας κακοπροαίρετος που θα μπει τώρα στο forum και θα δει το ανωτέρω σου μήνυμα θα μας παρεξηγήσει όλους μας…!

     

    Υ.Γ.: Όλα τα ανωτέρω, αγαπητέ Αχιλλέα, στα γράφω πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα! Και καλή χρονιά να έχεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #502704

    Νικολα μου το ξερω αδελφε πως τα γραφεις καλοπροαιρετα ολα αυτα!!! Λες καθε φορα που κανω πανω απο 25 πουλια να το γραφω προς αποφυγη παρεξηγησεων? Και για ποιους? Για τους περιεργους και τον καθενα τυχαιο που μπορει να μπει και να το δει? Στο τελος ομως…. θα ξεσηκωθουν απο δω οικολογοι μας (οχι πως μπορουν να μας κανουν και κατι δηλαδη-θα ξεσηκωθει η μιση Κυπρος) τελοσπαντων! Γραφω  με φιλικο υφος ετσι?  :good:  απλα αμα καθε φορα που παιρνω πανω απο 25 πουλια, χρειαζεται να λεω πως ειμαι απο Κυπρο, εχουμε αλλουν νομους, κτλ κτλ θα καταντησω κουραστικος-οχι πως δεν ειμαι-  :yahoo: …..φιλε μου καλε για μας τα γραφω! Για μας που λεμε καθε μερα την καλημερα μας! Για μας ρε φιλε!  :heart:  Εμεις τα εχουμε ξανασυζητησει αυτα… τωρα τους υπολοιπους που απλα μπαινουν -βλεπουν- βγαινουν …. ας παρεξηγησουν!!! Μαζι σας ομως ειμαι ισος και σωστος  :heart:  Με ολους σας  :heart:  Αμα παρω 2 τσιχλες θα το πω (οπως εκανα την Τεταρτη)…… Και στα τρυγονια οταν ετρωγα την μια φολα πανω στην αλλη το ελεγα….ωσπου εκανα καποια πουλια στο τελος! Οπως και να ‘χει…..ολα καλα φιλε! Καλη χρονια και σε σενα Νικολα μου. Νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω….  :good: Απο την αλλη σε καταλαβαινω και εγω….. αλλα απο τη στιγμη που γραφω για σας τους λιγους που γραφετε εδω…. πως να το πω? Δεν με νοιαζουν οι περιεργοι!!! Εσεις ξερετε  :rose:  :rose:  αρα ολα καλα!!!  :yes:  :good:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,486 έως 28,500 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων