ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,546 έως 28,560 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #503156

    Πράγματι, τα πουλιά έχουν μετατοπιστεί νοτιότερα με αυτή τη βαρυχειμωνιά εφέτος! Δεν εξηγείται διαφορετικά… Σίγουρα και με βάση τη λογική, αυτό τον καιρό θα έχουν μαζευτεί περισσότερα στην Πελλοπόνησο, ειδικά στη νότια (Μεσσηνία, Λακωνία)… Ενδέχεται πολλές κελαηδότσιχλες να έχουν περάσει και τη Μεσόγειο ολόκληρη και να ‘χουν πιάσει στη βόρια Αφρική! Μην σαν φαίνεται καθόλου παράξενο αυτό, με τους παγετούς και τους χιονιάδες που έχουν “φάει” τον φετινό χειμώνα σε ολόκληρη την Ευρώπη και ειδικά στην πατρίδα μας, είναι πολύ πιθανό…!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #503157

    <p style=”text-align: left;”>Συμφωνω με τον Νικολα!!!  :good:  Γι’αυτο στηριζομαι πολυ στα “επιστροφια”….αν βολεψει και ο αερας, θα γινει πραγματικος χαμος  :yahoo:  :yahoo:  Αναμενω και επιμενω κυνηγετικα….  :good:</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #503161

    Αγαπητέ Αχιλλέα, όσο συνεχίζονται τα κρύα και η βαρυχειμωνιά, θα αργήσουν και τα επιστρόφια…! Θα ξεκινήσουν αργά, Μάρτη μήνα…! Το μόνο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι να μας φέρει ο ήδη κακός καιρός καινούργιες “αφίξεις” από βορειότερα…!

    Βέβαια, υπάρχει και το ενδεχόμενο, να υπάρχουν, σε ορισμένα μέρη, όχι παντού, αρκετά πουλιά χωμένα και κρυμμένα σε πυκνά και ρεματιές, όπου βρίσκουν άφθονη τροφή και προφυλάσσονται από το κρύο…! Και αυτά τα πουλιά να μην “ξεκολλάνε” από εκεί και να μην περνάνε από τα καρτέρια, με αποτέλεσμα τις φτωχές “καρτερο – καρπώσεις” και το “απατηλό” συμπέρασμα ότι δεν υπάρχουν πουλιά…! Έτσι λοιπόν, τα περπατητά κυνήγια θα “διαλευκάνουν” αυτό το “μυστήριο”…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #503163

    Σωστος φιλε Νικολα για το θεμα πως υπαρχουν πουλια τρυπωμενα, αυτα θελουν περπατημα και ποδια να κοβουν χιλιομετρα…..κατα την γνωμη μου ομως τα επιστροφια εχουν δειλα δειλα ξεκινησει. Σημερα ειδαμε πανω απο 20 κοπαδια γερανους των 30-40 πουλιων!!! Αυτο που λεω ειναι πως μαζευονται σιγα σιγα για να την κανουν….αμα βρουν εμποδια, μετακινουνται σε πιο ηπια για αυτα κλιματα και μετα ξανασυνεχιζουν το ταξιδι. Σε εμας τουλαχιστον τα επιστροφια ξεκινανε προς το τελος του γεναρη μεχρι τον μαρτη! Εχουμε μια διαφορα γυρω στις 20 με 30 μερες αν κρινω και το ποτε φανηκαν οι πρωτες τσιχλες σε σας και ποτε σε μας  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #503164

    καλησπερα.στο ιδιο μερος με χθες τριμελης παρεα 45 πουλια στο χερι με 6ωρο περπατημα.σημερα ειχε ελαφρως περισσοτερα απο χθεσ αλλα τα πουλια επεφταν 100 μετρα απο εκει που ετρωγαν τη τουφεκια.και προσωπικα ριχνω 33 γρ καφε λαμπρο που νομιζω οτι δεν χωρουν αμφισβιτιση καθως εχθες σκοτωναν ακαριαια.ισως οι 5 βαθμοι κατω επαιξαν το ρολο τους.τωρα δημητρη ακουσα για καποια πουλια στα πολιτικα που ειναι αχιονα αλλα δεν εχω διασταυρωση.και εμεισ σε παραθαλασσιο μερος της βοιωτοιας κυνηγησαμε το σκ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #503167

    Καλημέρα στην παρέα!

    Δεν ξέρω αν τα πουλιά πήγαν στην Βόρεια Αφρική…ή το Κονγκό…..πάντως το Σαββάτο στην Μεσσηνία και εχτές στην Ν/Α Αττική έγινε πόλεμος!!!

    Κοινό χαρακτηριστικό και των δύο καρτεριών (σε Μεσσηνία αλλά και Ν/Α Αττική) είναι ότι τα πουλιά περάσανε μαζικά και κοπαδιαστά….από τις 17:15 μέχρι και το τελευταίο φώς. Η ένταση ήταν τέτοια που δεν προλάβαινες να γεμίσεις το όπλο.

    Στα αρνητικά…ήταν ότι οι πορείες ήταν άτσαλες..και όχι οι κλασσικές τουλάχιστον για τα καρτέρια που είχαμε πάει. Επίσης…ένας σημαντικός αριθμός πέρασε σε οριακά επίπεδα για τουφεκιά.

    Η καλύτερη χρονιά για την τσίχλα…τα τελευταία 5 χρόνια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #503185

    <p style=”text-align: left;”>Καλησπέρα στην παρέα. Θα συμφωνήσω μ και εγώ με τα γραφόμενα του φίλου overload. Το Σάββατο στον Αυλώνα συγκεκριμένα είχε αρκετά κοτσυφια και λιγότερες τσίχλες  που ενώ δεχονταν ντουφεκιες επέστρεψαν ξανά στις ελιές. Στην Μεσσηνία όλα τα καρτερια δούλεψαν στο όριο τόσο το πρωί όσο και το απόγευμα. Αν στον Αυλώνα είχε περισσότερος κυνηγούς θα έπαιζαν τα πουλιά περισσότερο</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #503210

    Πουλιά έχει γενικώς, αλλά κριμένα στα πυκνά και κοντά στους ελαιώνες , εφόσον προσφέρεται κάλυψη και τροφή!Πιστεύω το Φλεβάρη θα είναι τυπικά στο ραντεβού τους τα πουλιά [επιστρόφια ]και μάλιστα λόγω παγωμένου βορά, θα μείνουν στη χώρα μας μέχρι τέλος σεζόν!Τα παραθαλάσσια τσιχλοτόπια θα έχουν τη τιμητική τους!!

    Το Σάββατο πάντως στην Κορινθία είχε αρκετά πουλιά και στο καρτέρι και στο περπατητό!Ευχαριστήθηκα τουφεκιές , αλλά και τον κούταβο στο ψάξιμο και στο απόρτ!

    Καλή μας συνέχεια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #503231

    Σε ποια περιοχή φίλε Σπύρο? Εγώ ήμουν το Σάββατο πρωί στη περιοχή Χιλιομοδίου και είχε μόνο ελάχιστα κοτσίφια και ένα τεράστιο κοπάδι ψαρόνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #503233

    Σε ποια περιοχή φίλε Σπύρο? Εγώ ήμουν το Σάββατο πρωί στη περιοχή Χιλιομοδίου και είχε μόνο ελάχιστα κοτσίφια και ένα τεράστιο κοπάδι ψαρόνια.

    Μάνο σχετικά κοντά ήμασταν !Τι να πω !? Έχεις Π.Μ! B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #503236

    Τα επιστρόφια κατά τον μήνα Φλέβαρη, αποτελούν έναν κυνηγετικό ΜΥΘΟ!!! ΔΕΝ υπάρχουν τον Φλεβάρη επιστρόφια!!! Όσο υπάρχουν επιστρόφια τον Νοέμβρη και τον Δεκέμβρη, άλλο τόσο υπάρχουν και τον Φλεβάρη, δηλαδή ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Τα τσιχλοκότσυφα επιστρέφουν, σχεδόν μαζικά, στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη, στα ΤΕΛΗ του ΜΑΡΤΗ με ΑΡΧΕΣ ΑΠΡΙΛΗ!!! Να σταματήσει επιτέλους αυτό το ΠΑΡΑΜΥΘΙ με τα “επιστρόφια του Φλεβάρη”!!! Έλεος…!

    Υ.Γ.: Εντελώς φιλικά, η άποψή μου…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #503237

    Νικολα μου να μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου (χωρις να πιαστουμε στα χερια κιολας) χαχαχα!!! Βρε φιλαρακι μου καλο….απαντησε μου το εξης: ειναι τα επιστροφια για ολους το ιδιο? Ο Αιγυπτιος με το Σερβο κυνηγο εχουν ιδιες ημερομηνιες αφιξης και αναχωρησης των πουλιων? Σταδιακα γινονται αυτα ρε φιλε…. Απο Σερβια, και πιο πανω ακομη τα πουλια θα τα δουν πρωτοι αρχες οκτωβρη…στην Ελλαδα μεσα του οκτωβρη…στην Κυπρο τελος του οκτωβρη με αρχες του νιοβρη…στην Αιγυπτο και πιο κατω μεσα του νιοβρη και παει λεγοντας. Οταν φανηκαν τα πρωτα πουλια σε σας (20 με 30 οκτωβριου) σε μας ηρθαν μετα τις 15 του νιοβρη. Και τωρα παρτο αναποδα….σε λιγο θα ερθουν σε μας τα πρωτα επιστροφια….15 με 20 μερες μετα θα ερθουν σε εσας….και μεσα στο μαρτη θα ακουμπησουν για τα καλα πανω πανω!!! Οπου να’ναι μπαινει ο φερβαρης. 20 του Μαρτη εμεις αναμενουμε τα πρωτα τρυγονια φιλε ……  :good: Αν διαφωνεις σε αυτα που λεω….δεν υπαρχει προβλημα!!! Ολα καλα ρε φιλε….δημοκρατια εχουμε και ο καθενας πιστευει αυτα που πιστευει!!!  :good:   :heart:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #503239

    H αποδημία των πτηνών – είτε φθινοπωρινή, είτε εαρινή –  όντως γίνεται σταδιακά, αναλόγως τα γεωγραφικά μήκη και πλάτη, αλλά και τις καιρικές συνθήκες κατά τόπους! Σ’ αυτό συμφωνώ μαζί σου Αχιλλέα!

    Απλώς, εγώ ισχυρίζομαι ότι αυτή η σταδιακή μεν, εαρινή μετακίνηση των τσιχλών έχει αφετηρία μέσα στον Μάρτη! Όχι νωρίτερα! Και η σταδιακή, φθινοπωρινή αποδημία τους έχει αφετηρία μέσα στον Σεπτέμβρη! Όχι νωρίτερα, ούτε αργότερα! Τόσο απλά…!

    Υ.Γ.: Τονίζω και εγώ το “σταδιακό” στοιχείο κατά τις αποδημίες, που μπορεί να διαρκέσουν μέχρι και 45 – 50 ημέρες! Η φθινοπωρινή αποδημία των “τσιχλοειδών” από μέσα Σεπτέμβρη έως αρχές Νοέμβρη…! Η εαρινή αποδημία “τσιχλοειδών” από μέσα Μάρτη έως και τέλη Απρίλη…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #503240

    Σεβαστη η γνωμη σου φιλε, σεβαστη!!!  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #503244

    Νικόλα ζητώ συγνώμη αν έθιξα με λάθος λέξη έκφραση τα πιστεύω σου αλλά από χρόνια πολλά πρίν ξέρω στα μέρη μας κεντρική Ελλάδα  τα περάσματα ,[φθινοπωρινά ]  μέσα με τέλος Οκτώβρη και [επιστρόφια] από μέσα Φλεβάρη και έπειτα  !! Το μεγάλο παιχνίδι της τσίχλας κατά την κυνηγετική περίοδο στη χώρα μας,γίνεται τους μήνες που προανέφερα!

    Ίσως η λέξη [μετακίνηση ] σε κάλυπτε πιότερα !! καλή συνέχεια σε όλους!! :bye:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,546 έως 28,560 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων