ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,561 έως 28,575 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #503257

    Αυτό που συμβαίνει από τα τέλη του Γενάρη και κρατά όλο τον Φλεβάρη – και που λανθασμένα μερικοί ονομάζουν “επιστρόφια” – δεν είναι τίποτε άλλο από απλές μετακινήσεις (μικρές ή μεγάλες) των τσιχλοκότσυφων κατ’ άξονα οριζόντιο ή κάθετο εντός της ελληνικής επικράτειας, καθώς μετατοπίζονται από τις περιοχές της αρχικής τους εγκατάστασης, σε άλλους τόπους πλουσιότερους σε θρεπτική τροφή, την οποία τόσο έχουν ανάγκη μες το καταχείμωνο…!

    Αυτό το ανωτέρω φαινόμενο, επαναλαμβάνω, μερικοί κυνηγοί εσφαλμένα το θεωρούν “επιστρόφια”…! Ότι, δηλαδή, τα τσιχλοκότσυφα ξεκινούν το ταξίδι της επιστροφής τους για τον ευρωπαϊκό βορά. Δεν είναι καθόλου έτσι! Αυτή η “άνοδος” των πουλιών αρχίζει, σιγά – σιγά, αρκετά αργότερα: στο δεύτερο μισό του Μάρτη και ολοκληρώνεται μέσα στον Απρίλη!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #503270

    Εχασα την εξορμηση της Τεταρτης και κατι με επιασε…δεν ενιωθα καλα! Ετσι χθες το απογευμα πηρα το οπλο, πηγα σε παραλιακη περιοχη που επιτρεπεται καθημερινα μονο και μονο για να ηρεμησει αυτο που ενιωθα μεσα μου. Ολα καλα….εριξα σε 2 τσιχλες το σουρουπο…δεν πηρα καμια…αναπνευσα ιωδιο…ημουν στην φυση…ανανεωθηκα….και νιωθω περιφημα!!! :yes:  Φιλε Νικολα τελικα ας συμφωνησουμε πως διαφωνουμε…ειναι τοσο απλο  :good:  :good:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #503284

    Περιοχή ΔΗΜΑΙΝΑ χθες. Χιονόνερο κατά διαστήματα από το ξημέρωμα. Δυο τρεις κυνηγοί ακόμη κοντά μας. Τα πουλιά πολύ πολύ λιγότερα από άλλες φορές. Το περίεργο είναι ότι πέταξαν μόνο τσίχλες. Καθόλου κοτσίφια. Πέρασαν και τρεις φάσες, χαμηλά αλλά μακρυα. Ντουφεκιές περισσότερες ακούστηκαν από κάποια άλλη παρέα στην άλλη πλευρά του χωριού. Ευχαριστημένος αν όχι εντυπωσιασμένος από φυσίγγια 28 gr που αγόρασα και δοκίμασα πρώτη φορά στα τόσα χρόνια που κυνηγώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #503294

    Συνάδελφε “manosr” τα φυσίγγια sporting των 28 γραμμαρίων σε Νο 9 & 9μισό είναι υπεραρκετά για την καταβολή των τσιχλοκότσυφων μέχρι τα 40 περίπου μέτρα! Αυτό το έχω διαπιστώσει χιλιάδες φορές στον κυνηγότοπο αφού τις 2 τελευταίες σεζόν ντουφεκάω τις τσίχλες στα καρτέρια αποκλειστικά με τέτοια φυσίγγια! Επίσης, αποδίδουν εξίσου καλά με όλους τους καιρούς! Τέλος, έχω ρίξει με επιτυχία σε τσιχλοκότσυφα ακόμη και με φυσίγγια του skeet, δηλαδή 24 γραμμαρίων σε Νο 9μισό! Το κάθε skeetοφύσσιγο περιέχει περίπου 500 σκάγια Νο 9μισό που είναι αρκετά για τη τσίχλα!

    Στο διά ταύτα τώρα: αποψινό απογευματινό, 13 τσίχλες και 1 κότσυφας στο χέρι καθώς και 1 τσίχλα και 1 κότσυφας στις αλεπούδες…! Και τα 14 πουλιά που μάδησα ήταν τετράπαχα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #503303

    Καλησπέρα. Μετά απο μια μικρή αποχή λόγω μιας ιωσης που μου άλλαξε τα φωτα με 40 πυρετό , βγήκα μια απογευματινή βόλτα σήμερα. Πουλιά δεν βρήκα πολλά . 3 ώρες περπατητο και 1 καρτερι 2 όπλα κάναμε 16 κοτσύφια. Από τις 19/1 τα πουλιά φθίνουν σε αριθμούς. Το περίεργο είναι ότι όσο είχε πολύ χιόνι τα πουλιά ηταν παρα πολλά. Με το που έλιωσαν τα χιόνια τα πουλιά έφυγαν!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #503306

    Και σήμερα το απόγευμα καλά ήταν: 12 τσιχλοκότσυφα παχιά – παχιά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #503313

    Συνάδελφε Νίκο Ρεντίφη πραγματικά σε ” ζηλεύω”. Σε ποια περιοχή κυνηγάς, που σε κάνει ευχαριστημένο συνέχεια? Εδώ στη πρωτεύουσα με εξορμήσεις και στους γύρω νομούς, με σημαντικά έξοδα για τη μετακίνηση, ακόμη και στη φετεινή πολύ καλή χρονιά, άνθρακες ο θησαυρός. Ευτυχώς υπάρχει καλή παρέα.

    Χθεσινή εξόρμηση στο Ν. Αργολίδος έδωσε 3-4 ντουφεκιές μόνο στο καθένα μας. Δεν βλέπεις πουλιά ούτε μακρυά. Φαίνεται ότι δεν υπάρχουν μετακινήσεις πουλιών, αφού κάθε φορά που επισκέπτομαι ξανά ένα μέρος, όσο ιδανικός και αν είναι ο τόπος, τα πουλιά είναι πολύ λιγότερα από την προηγούμενη και βέβαια στο σημείο που ντουφεκίστηκαν τις προηγούμενες ελάχιστα.

    Να είσαι καλά και να συνεχίσεις έτσι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #503316

    Συνάδελφε Μάνο σε ευχαριστώ! Και σε σένα εύχομαι καλές καρπώσεις σ’ αυτόν τον τελευταίο μήνα που μας μένει…!

    Πέρα από το πού κυνηγάει ο καθένας, στο κυνήγι, για να είναι αποδοτικό, σπουδαίο ρόλο παίζουν και κάποιες “λεπτομέρειες” που κάνουν τη διαφορά…! Δηλαδή: πρώτον και κυριότερον η ευστοχία: είναι άλλο να ρίχνεις ένα κουτάκι φυσίγγια και να παίρνεις 5 πουλιά και άλλο είναι να “καις” ένα κουτί και να παίρνεις 15 πουλιά…! Και στις 2 περιπτώσεις τα διαθέσιμα πουλιά και οι ευκαιρίες μπορεί να είναι ίσες σε αριθμό, ωστόσο, ο πιο εύστοχος κυνηγός θα δώσει την εντύπωση ότι υπήρχαν πολλά πουλιά, αλλά στην πραγματικότητα να μην είναι έτσι…! Επίσης, σημασία έχει το πού ακριβώς καθόμαστε στο καρτέρι μας και αν η συγκεκριμένη θέση μας προσφέρεται καλύτερα για τον σωστό τίρο και τις επιτυχημένες ντουφεκιές μας σε σχέση με το πώς θα έρχονται τα πουλιά…! Τέλος, προσωπικά στα απογευματινά μου καρτέρια εδώ και πολλά χρόνια εφαρμόζω μια τεχνική περισυλλογής των χτυπημένων πουλιών, η οποία δεν είναι εις βάρος της κάρπωσης, ίσα – ίσα την ευνοεί κιόλας…: δηλαδή, απόλυτα συγκεντρωμένος στον τίρο χτυπάω όσα περισσότερα πουλιά γίνεται χωρίς να πηγαίνω αμέσως εκείνη την ώρα που πέφτουν να τα μαζέψω! Βάζω σημάδια και κρατάω φωτογραφικά στο μυαλό μου τα ακριβή σημεία πτώσης των πουλιών και τα συλλέγω ένα – ένα με την ησυχία μου, αφού έχει τελειώσει το απογευματινό, με την αναγκαία και πολύτιμη βοήθεια ενός καλού φακού κεφαλής…! Εάν πήγαινα αμέσως εκείνη την ώρα που έπεφτε το κάθε πουλί να το μαζέψω, θα έκανα πολύ λιγότερα πουλιά αφού θα λαχάνιαζα, θα έχανα την ψυχραιμία μου και θα έφευγαν πολλά πουλιά αντουφέκιστα, εφόσον εγώ θα είχα την προσοχή μου κάτω στο έδαφος για να βρω το εκάστοτε σκοτωμένο πουλί…! Και ειδικά το τελευταίο μισάωρο μετά τη δύση του ήλιου που τα πουλιά – είτε λίγα είναι, είτε πολλά – περνούν μαζικά απ’ το καρτέρι το ένα πίσω από το άλλο, σαν “αλυσίδα”…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #503319

    Νικόλα τα τραυματισμένα;;; Εκεί πας αμέσως φαντάζομαι.Εδώ τζίφος και σήμερα. 13 φυσίγγια σε περπατητο και απογευματινό εριξα και πήρα 8 πουλιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #503322

    Χαιρετω και εγω….κατα αρχην Μητσο περαστικα σου φιλε!  :good:  Ουτε κατω παιζει δυνατη κατασταση…..αλλου εχει λιγα πουλια, αλλου λιγα και αλλου καθολου! Σημερα εκανα 11 πουλια και μια μαυροτσιχλα ( 7 στο πρωινο καρτερι και 5 στο απογευματινο)  Δυστυχως στο απογευματινο μου εκανε νουμερα το φυσιγγι (πρωτη φορα φετος) λογω του κρυου και αφησα 4 τραυματισμενα πουλια στη μανα φυση…..τρυπωναν στους βατους….κριμα…ελπιζω να ζησουν!!! Καλη συνεχεια σε ολους παιδια!!! :good:  Να σημειωσω πως χθες μετα απο αναγνωριση τα πουλια ηταν παρα πολλα. Το που πηγαν μεσα σε μια νυχτα μονο ο θεος το ξερει…..  :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #503324

    Καλησπέρα σας τσιχλάδες!!Σήμερα από τις καλές κυνηγετικές μέρες,με το όριο από θέμα κάρπωσης αλλά και ικανοποίηση με τις επιδώσεις του Μπάντι ! Αρκετά τα πουλιά ,όχι τόσο τα πιασμένα, αλλά αυτά που μετακινούνταν σε μεγάλα ύψη[4-5-7 πουλιά τη φορά] και πολλά απ’αυτά χαμήλωναν για να πιάσουν !2 άτομα το όριο ο καθένας και περιοχή Κορινθίας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #503325

    Το εχουν πει κι αλλοι φιλοι συνάδελφοι ότι δεν χριαζετε να κανουμε μεγαλα ταξίδια και πολλα εξοδα για να βρουμε τσίχλες ………….!

    Σημερα ένα ταξιδακι μεχρι το νομο Κορινθου απεδωσε μεσα σε τρεις ωρίτσες το οριο για μενα και κατι λιγοτερο για τον κολητο μου που είμασταν παρεουλα με εμενα να μην μαζευω μονο δυο πουλια που δεν υπηρχε περιπτωση να βρεθουν χαρη στο πολύ πυκνο που πεσανε και με την βοηθεια της επανιελινας μου που την εχω μονο για αυτή τη δουλεια αλλα για καπια περισοτερα χαμενα του Μιμη σε σημεια που δεν μπορουσα να τον βοηθησω με την κουταβα λογω που για να φτασω κοντα του επρεπε να κανω μια πολύ μεγαλη γυρα λογω του μεγαλου και πολύ πυκνου ρεματος που είχαμε αναμεσα μας .

    Αυτό είναι ένα τρανταχτο επιχειριμα για την χρησιμοτητα ενός σκυλιού επαναφορας για το κυνηγι της τσίχλας και όχι μονο.

    Καλη βδομαδα να εχουμε και υπομονη μεχρι το επομενο ΣΚ (για μενα μονο Κ ) που θα εκδράμουμε και παλι στα αγαπημενα μας κυνηγοτοπια ……….αν και ευελπιστω να εχω την δυνατοτητα την άλλη Κυριακη για κυνηγι μπεκατσουλας μιας και καλες οι τσίχλες αλλα σαν την βασιλησα τιποτα………….! :good:  :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #503326

    Μανο (BMW) μην νομιζεις ότι ξεχασα για αυτό που λεγαμε πριν καιρο ……..απλος δεν πηγε καλα η γεννα………! :negative:

    Ελπιζω ότι θα βαλω την δικια μου και τοτε μονο να πανε όλα καλα……….! :good:

    ΥΣ. Σορυ στην παρεα για το ασχετο της αναρτησης…………. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #503329

    Αγαπητέ Νίκο, ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ίσως όμως δεν εκφράστηκα σωστά. Σου έγραψα ότι σε ζηλεύω “σε εισαγωγικά” γιατί τις περισσότερες αν όχι όλες τις φορές που “ενημερώνεις”  για τις εξορμήσεις σου, δείχνει ότι η περιοχή που ασκείς το χόμπυ σου, σου δίνει ευχαρίστηση και τη δυνατότητα να παρατηρείς, να ενημερώνεις και να βελτιώνεσαι. Κάποιες περιοχές της χώρας προσφέρουν περισσότερες χαρές στους ντόπιους κυνηγούς από ότι άλλες. Όταν ήμουν για παράδειγμα φοιτητής στα Γιάννενα ήταν στα χειμωνιάτικα κυνήγια ευλογημένος τόπος. Στην ιδιαιτέρα μου πατρίδα τη Νότια Λακωνία, είμαστε τυχεροί για τα τρυγόνια και ορτύκια και για τις τσίχλες τις περισσότερες χρονιές (φέτος εξαιρετικά). Στη Κρήτη που έζησα 4 χρόνια, υπάρχει αφθονία λαγών. Γι αυτό ρώτησα σε ποια περιοχή κυνηγάς και τελικά δεν έμαθα. Όχι για να έλθω, αλλά για να μάθω. Μετά από σαράντα τέσσερα συνεχή χρόνια, που βγάζω άδεια και κάποια χρόνια πριν μαθητευόμενος στο χωριό, εξακολουθώ και μαθαίνω και η κάρπωση δεν είναι κύρια επιδίωξη μου πλέον. Γι αυτό και δεν γράφω ποτέ αριθμό, αλλά αν είχε ή δεν είχε πουλιά, πόσες ντουφεκιές έκανα. Όπως έγραψα και στο μήνυμα μου, η καλή παρέα είναι σημαντικότερη, αλλά διάβολε όταν κάνεις 350 χιλ. ελπίζεις να ευχαριστηθείς 10-15 ντουφεκιές, να τεστάρεις τα ανακλαστικά σου, φυσίγγια και όπλα. Αυτό δεν γίνεται με 3-4 ντουφεκιές, όπως έγραψα για την τελευταία εξόρμηση μου.

    Τέλος απλά για να δώσω το στίγμα μου σαν κυνηγός, μετά τα 28 μου, στο απογευματινό καρτέρι τα τελευταία λεπτά που γίνεται το μπάσιμο χαμηλά, εγώ έχω αδειάσει το όπλο και απολαμβάνω το σούρουπο μαζεύοντας τα σκουπίδια που έκανα, προσέχοντας μη με …πετύχει κάποια τσίχλα.

    Να είσαι πάντα καλά και καλά κυνήγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #503332

    καλημερα ,επιστροφη μετα απο λιγες μερες απο αρτα,μια απο τις καλυτερες χρονιες,τα πουλια παρα πολλα και κατεβασμενα στους καμπους,το πρωινο καρτερι  ειναι πολυ αποδοτικο αλλα θελει καλο ψαξιμο να βρεις τα πουλια ,απο περπατητο οπου και να πας θα βρεις.τα απογευματινα σου χαριζουν αξεχαστες στιγμες απο 15 μεχρι 25 πουλακια .την διαφορα την κανουν η κοκκινες και τα κοτσυφια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,561 έως 28,575 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων