ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,621 έως 28,635 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    ziniatis στις #503779

    Καλημερα σας!

    Παρακολουθω στενα το forum σας, ειμαι συναδελφος απο Κερκυρα. Χαιρομαι να σας διαβαζω διοτι εδω δεν εχει και πολυ προκοπη φετος. Ο λογος που στελνω αυτο το σχολιο ειναι η φωτογραφια του mitsowvinci. Απλα πανεμορφη! Να εισαστε καλα και να μας ταξιδευετε!

    Φιλικα

    Αλεξανδρος

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #503792

    Η χιονισμένη Διρφη είναι πανέμορφη όντως.Το βουνό είναι κάτασπρο από το τέλος Νοεμβρίου και μέχρι τώρα. Αυτό είχε να γίνει πολλά χρόνια ενώ οι παλιότεροι λένε ότι αυτό ήταν το σύνηθες…look του βουνού στο παρελθόν. Στα των τσιχλων τωρα. Ανεβήκαμε Στενή αποψε μήπως και τα πουλιά ανέβηκαν ψηλότερα. Τζίφος! Μερικά κοτσύφια ανηφορισαν μετα τις 6 και ήταν πραγματικά commandos!!! Δύο όπλα πήραμε 8 και 2 χαμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #503793

    Η χιονισμένη Διρφη είναι πανέμορφη όντως.Το βουνό είναι κάτασπρο από το τέλος Νοεμβρίου και μέχρι τώρα. Αυτό είχε να γίνει πολλά χρόνια ενώ οι παλιότεροι λένε ότι αυτό ήταν το σύνηθες…look του βουνού στο παρελθόν. Στα των τσιχλων τωρα. Ανεβήκαμε Στενή αποψε μήπως και τα πουλιά ανέβηκαν ψηλότερα. Τζίφος! Μερικά κοτσύφια ανηφορισαν μετα τις 6 και ήταν πραγματικά commandos!!! Δύο όπλα πήραμε 8 και 2 χαμενα.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    τα πουλια ειναι νοτια μετα τις κακοκαιριες του ιανουαριου..

    η καλοκαιρια 20-27 του μηνα ισως φερει καποιες μετακιμησεις απο νοτο προς βορα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #503794

    Εγω διαφωνω σε ολα και με ολους!!!! Αφηστε τα πουλια στην ησυχια τους και πηγαινετε να τσικνωσετε….ΤΩΡΑ!!!!  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #503796

    Εχτές και απόψε, 2 μάλλον φτωχά απογευματινά από απόψεως πληθώρας θηραμάτων και κυνηγετικών ευκαιριών…: 13 τσιχλοκότσυφα η συνολική κάρπωση και 2 πεσμένα, αλλά χαμένα…!

    Εφέτος στον τεράστιο ελαιώνα της περιοχής μου δεν υπάρχει καθόλου ελαιοκαρπός! Μάλλον γι’ αυτό, η φετινή παρουσία τσιχλοκότσυφων ήταν και είναι ολίγον “χλιαρή”…! Ειδικά οι κελαηδότσιχλες λιγοστές…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    Τ-Τ στις #503804

    Ποιος ειναι ο ελαιωνας Νικολα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #503814

    Πως πάνε οι μετακινήσεις παλικάρια ?Παίζει κάτι διαφορετικό εν όψη καλοκαιρίας?!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #503821

    Δεν θυμάμαι άλλη φορά οι χοντρές τσιχλες να είναι περισσότερες από τις μικρές στον κάμπο. Μετακινήσεις μικρές Σπύρο μέχρι στιγμής. Τα κλασσικά τσιχλοτοπια εδώ είναι σχεδόν άδεια. Η φωτο από το χθεσινό απογευματινό. Μόνο κυργιαρες και λίγες γερακοτσιχλες!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #503823

    χωρις λογια σημερα….

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #503825
    Ολοήμερο και μοναχικό κυνήγι στα έλατα το Σαββάτο (18/2) για την αφεντιά μου και το όριο ήρθε σχετικά εύκολα, αφού τα πουλιά ήταν πάρα πολλά…!
    12 κυργιάρες (turdus viscivorus), 12 γερακότσιχλες (turdus pilaris) και μία κοκκινούλα, η οποία μπροστά στις κυργιάρες έμοιαζε με “νεοσσό”…!
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #503840

    Καλημέρα τσιχλοπαρέα!!Εχτές παρά την καλή πληροφορία του Σαββάτου τα πουλιά λίγα ειδικά στα καρτέρια!Εγώ που περπάτησα έκανα 12 πουλιά τα 4 κοτσύφια, τα οποία τουφεκίστηκαν στο ίδιο κομμάτι,πολύ πιθανόν μάζωξη για μετακίνηση!Η ατάκα της ημέρας ήταν είχε τόσα πουλιά που έβγαζαν μάτι!!![Το αναλύω στο καφενείο]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #503849

    Χθες το πρωί λίγα πράγματα και ψηλωμενα. Η τριαρα προς τη στρατόσφαιρα πήγε σύννεφο. Μερικα πόστα κάτι εκαναν με υπομονή. Εγώ λίγα τουφεκισα και κρεμασα  4 πουλιά και έχασα άλλο 1. Το απόγευμα ότι πέρασε ηταν μετα τις 6. Ήμουν εύστοχος και πήρα 7 πουλάκια όλα στο  χέρι. Η εικόνα δεν θυμίζει τέλος Φλεβάρη. Τα πουλιά είναι λιγοστά και σε μερικα σημεία που είναι πολλά επικρατεί το αδιαχώρητο από κυνηγούς οπότε τα αποφεύγω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #503851

    Καλά κάνεις αγαπητέ Μήτσο…! Πάνω απ’ όλα η ασφάλεια! Γιατί όταν υπάρχει υπερβολική πολυκοσμία στα καρτέρια… δεν αργεί το κακό! Με 2 μάτια ξεκινάμε για κυνήγι. Όχι να γυρίσουμε με 1 για ένα ρημάδι πουλί…!!! Ο διάολος έχει πολλά ποδάρια και καλό θα είναι να φυλάμε λίγο τα ρούχα μας για να έχουμε τα μισά…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #503855

    Ακριβώς έτσι το σκέφτομαι Νικόλα. Το να πάω σε ένα μέρος που ανα 20 μέτρα έχει τουφέκι το έχω κόψει χρόνια τωρα. Πιάνω μια άκρη στις παρυφές της περιοχής μακριά απο την πολυκοσμια και πολλες φορές βγαινω κερδισμένος αλλά όλες ασφαλής. Το απογευματινό σήμερα ήταν ίσως το χειρότερο φετινό. Πέντε πουλιά πέρασαν και τα πήρα ολα. Μια δεντροτσιχλα,ένα κοτσύφι και τρεις τσιχλες. Από αύριο δεντροτσιχλες και κοτσύφια στοπ και θα αρκεστούμε στις τσιχλες και τις λίγες γερακοτσιχλες που υπάρχουν εδώ και εκεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #503892

    Kαλησπέρα στην παρέα ! Το δεκαήμερο 6 με 16 του μηνός βρισκόμουν γύρω από τα γνωστά τσιχλοτόπια του Μώλου Φθιώτιδας! Καθώς τα υπόλοιπα χοντρά κυνήγια δεν μας θέλανε (παπιά , μπεκάτσες) ασχολήθηκα κι εγώ με την Αγία Τσίχλα οπώς κάνω κάθε χρόνο τον Φεβρουάριο με τον πατέρα μου παρέα! Άφθονα τσιχλοκότσυφα σαφώς περισσότερα από άλλες χρονιές ενώ κοκκινότσιχλες και τσαρτσάρες σουλατσάρανε στον κάμπο! Η ιδιαιτερότητα των πουλιών όμως ήταν πως για άγνωστους λόγους ( ακόμη και τις κρύες μέρες) δεν ανεβαίναν το απόγευμα στο πουρνάρι αλλά παρεμεναν στον ελαιώνα τουλάχιστον τα 2/3 από αυτά ! Ότι κάναμε το κάναμε στο περπατητό , αλλά και αυτά αρκετά ήταν να μην είμαστε και άπληστοι! Οι τσιχλάδες το ευχαριστηθήκατε φέτος! Και του χρόνου με υγεία λοιπόν και μακάρι να έρθουν πάλι τόσα πολλά πουλιά!! :bye:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,621 έως 28,635 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων