ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,636 έως 28,650 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #504020

    Καλησπέρα. Εορταστικό πρωινό για την παρέα σήμερα με τα πουλιά να είναι λίγα αλλά λίγο μας ένοιαξε αφού είχαμε το μυαλο μας στο μεσημεριανό τσιμπούσι!!! Για την ιστορία κυμάνθηκε η καρπωση στα 5 με 10 πουλιά και η μάσα στα 6 κιλά μπριζόλα και 2 λουκάνικα!!! Πάμε στο κλείσιμο με την χειρότερη κατάσταση από πλευράς πουλιών στην περιοχή  που κυνηγαω. Δεν θυμάμαι τόσο χάλια άλλο Φλεβάρη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #504021

    Mitsosvinci και εγω σήμερα είπα να βγω για μια χαλαρή δοκιμή με το δικαννάκι που το έχω ατουφέκιστο απο τότε που το πήρα, και τα πουλια λιγοστα..λιγοστοί και οι συναδελφοι…..Δεν πειράζει όμως, φάγαμε καλα φέτος! Το baikal φωτιά..είχα μάθει και στο ανοιχτό τσοκάρισμα της καραμπίνας και με 1-3* ότι ήταν κοντά γινόταν κομματια….Αντε παιδια και του χρόνου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #504023

    Χαιρετω την παρεα! Οπως ειπα εχω ερθει τριημερο στο χωριο με την οικογενεια και σημερα και αυριο το προγραμμα ειναι 2 απογευματινα για τις αποχαιρετισω μεχρι του χρονου. Κατι ειχε σημερα…. πηρα 10 εγω και 6 ο πατερας μου. Δυστυχως λογω υπερβολικης υγρασιας, 8 πουλια πανευκολα, παρολο που ημουν στο στοχο γεμιζε ο ουρανος φτερα και δεν επεφταν…λες και πηγαιναν κολλημενα τα σκαγια ρε γ@μωτο!!! Ειχα και 4 πουλια ολοζωντανα που δυστυχως δεν βρηκα  ….τρυπωσαν σε πυκνα :negative: ….βασικα η μερα ηταν για 15 μεχρι 18 πουλια….. μια χαρα ομως. Ριξαμε τα φυσιγγια μας, περασαμε καλα και αυριο παλι!!!  :heart: Αυριο φυσικα θα παμε την βολτα μας με το πατερα μου να ψαξουμε τις χαμενες…. 2 αυτος και 2 εγω πεθαμενα πουλια απλα λογω σκοτους δεν τις βρηκαμε! Καλη συνεχεια παιδια και μακαρι και του χρονου να εχει τα αναλογα πουλακια να περναμε ολοι μας καλα με ασφαλεια και υγεια πανω απ’ολα!!!  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #504036

    <p style=”text-align: left;”> Επιστροφη απο δυστο πολυ περπατημα για ελαχιστο αποτελεσμα . Λιγα τα πουλια. Το χειροτερο τελειωμα της κυν.σαιζον που εχω γνωρισει 35 χρονια τωρα. Ξερει κανεις τιποτα για βαγια μαυροματι αλιαρτο τιποτα για να χαιρετισουμε αυριο τα τσιχλοπουλα. Εαν θελει κανεις ας γραψει.</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #504037

    καλησπερα και χρονια πολλα.τελος και για μας φετος σε μια πολυ καλη χρονια φετος αν και προσωπικα δεν μπορεσα να τη χαρω οπως θα ηθελα λογω σοβαρων θεματων που ετυχαν φετος.τελος παντων αυτο το σκ εφερε σε εμενα 30 πουλια 14 εχθεσ και 16 σημερα με 5 χαμενες και τις 2 μερες.αποκλειστικα περπατητο κυνηγι στη βοιωτια. περιπου τα ιδια πουλια πηρε και ο συναδελφος που ηρθε παρεα.τωρα ανταποκρισεις απο καρτερια στην ηπειρο πελασγια αταλαντη αποκαρδιοτικα τελειως.παραθετω μια τελευταια φωτο απο εχθες και επιφυλασομαι και για τη σημερινη.αριστος ελεγχος απο τη θυροφηλακη σημερα  2 ευγενικοτατα παιδια.και του χρονου με υγεια παιδιαΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #504039

    Καλησπέρα κι από μένα και του χρόνου με υγεία στους φίλους που τερμάτισαν τη σεζόν,μιας και είμαι από αυτούς !Σήμερα το έληξα μόνος μου με το Μπάντι στα μέρη της Κορινθίας, αφού ο παρτενέρ μου ασθένησε εχθές στα ξαφνικά!Με αρκετό περπατητό στο χαλαρό πάντα,κατάφερα 18 τσίχλες ! Η ακουίλα στα 30 γραμ. θέριζε και σε μακρινές τουφεκιές με αποτέλεσμα  1 χαμένη !Τα πουλιά λίγα σε σχέση με άλλες χρονιές [ μου θύμιζε μέσα Γενάρη ,αλκιωνίδες] Πάντως ευχαριστήθηκα φέτος ,όχι τόσο από θέμα κάρπωσης ,όσο ότι είχε πουλιά και βοήθησε να βγάλω τον κούταβο ! Καλά τελειώματα στου υπόλοιπους μέχρι την Τρίτη!!! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #504041

    Καλησπέρα κι από μένα και του χρόνου με υγεία στους φίλους που τερμάτισαν τη σεζόν,μιας και είμαι από αυτούς !Σήμερα το έληξα μόνος μου με το Μπάντι στα μέρη της Κορινθίας, αφού ο παρτενέρ μου ασθένησε εχθές στα ξαφνικά!Με αρκετό περπατητό στο χαλαρό πάντα,κατάφερα 18 τσίχλες και 2 αγριοπερίστερα σε ένα ντουμπλέ! Η ακουίλα στα 30 γραμ. θέριζε και σε μακρινές τουφεκιές με αποτέλεσμα 1 χαμένη !Τα πουλιά λίγα σε σχέση με άλλες χρονιές [ μου θύμιζε μέσα Γενάρη ,αλκιωνίδες] Πάντως ευχαριστήθηκα φέτος ,όχι τόσο από θέμα κάρπωσης ,όσο ότι είχε πουλιά και βοήθησε να βγάλω τον κούταβο ! Καλά τελειώματα στου υπόλοιπους μέχρι την Τρίτη!!! :bye:

    <hr />

    Σπύρος Αιγάλεω

    Ρε συ berket επειδή ανέφερες αγριοπερίστερα…έξω απο τα Μέγαρα τώρα τελευταία που πήγα περάσανε κάποια  ”περιστεροειδή”, αρκετές φορές, αλλά δίσταζα να ρίξω γιατι μια μου μοιάζανε με δεκαοχτούρες, μία ήταν 5-6 μαζί και λέω θα ναι τίποτα περιστέρια απο κανα κοτέτσι εκει κοντα και τα χει αμολύσει να κάνουν βόλτα…Γενικά επειδή να σου πω την αλήθεια δεν έχει κάτσει να είμαι με κανέναν και να μου πει ”να αυτό είναι αγριοπερίστερο ή τριγώνι κτλ κτλ” έχει κατι πιο χαρακτηριστικό στο τρόπο που πετάει η στο σχήμα?

    Εκτός θέματος ”τσίχλας” βέβαια η ερώτηση αλλα έτσι ακαδημαικά και επειδή αναφέρθηκε σαν θήραμα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #504043

    Στέφανε αν κυνηγάς κάποιο μέρος για καιρό, ξέρεις αν έχει οικόσιτα περιστέρια που βόσκουν γύρω ,όπως στα Μέγαρα έχει αρκετά από τα σπίτια και τα αγροκτήματα!Αν δεις έστω και ένα με άσπρα πούπουλα  στο φτέρωμα ,είναι οικόσιτα!Αυτά τα δύο έβοσκαν σε ένα χωράφι και τα σήκωσε ο Μπάντι,τα αναγνώρισα αμέσως λόγω απόστασης και έπεσαν! Δεκαοχτούρες έχει παντού,αλλά αναγνωρίζονται με διαφορά!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #504044

    Έχω την εντύπωση τα αγριοπερίστερα έχουν πιο ”μακρόστενη” φιγούρα, όπως τα βλέπεις δηλαδή απο κάτω?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Paul (pavlos) στις #504046

    18 τσίχλες και 2 αγριοπερίστερα σε ένα ντουμπλέ!

    Συγχαρητήρια για τον ντουμπλέ αλλά από τις 20/2 και μετά απαγορεύονται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #504047

    Θέλω να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται να κόβεις 8 ημέρες πριν το τέλος της περιόδου δύο  θηράματα ( φασσα , αγριοπεριστερο ) που επιτρέπεις την χωρίς όριο καρπωση τους καθ’όλη την σαιζόν.

    Χθες λίγο καρτερι και λίγο περπατητο μου έδωσαν 9 τσιχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #504048

    Όπως κόβεις το κοτσύφι, που πλέον στην Αθήνα όπου υπάρχει κήπος υπάρχει και ζευγάρι κοτσύφια..θα μας φάνε σε λίγο αυτά..Αντε βγαλε ακρη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #504049

    Το έχω ξαναγράψει εδώ πολλές φορές. Τα κοτσύφια τα τελευταία χρόνια είναι σε μεγάλη άνοδο. Από την θάλασσα μέχρι τα έλατα το καλοκαίρι υπάρχουν σε μεγάλα νούμερα και τέταρτο σερί χειμώνα στην περιοχή μας έρχονται σε αριθμούς που πραγματικά κοντράρουν τις τσιχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #504050

    Θέλω να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται να κόβεις 8 ημέρες πριν το τέλος της περιόδου δύο θηράματα ( φασσα , αγριοπεριστερο ) που επιτρέπεις την χωρίς όριο καρπωση τους καθ’όλη την σαιζόν. Χθες λίγο καρτερι και λίγο περπατητο μου έδωσαν 9 τσιχλες.

    <hr />

    i hunt therefore i am

     

    Καλημέρα σας και καλή σαρακοστή… στο θέμα μας τώρα γιατί έτσι απλα συμφέρει όλους αυτούς που έχουν δήθεν επιστημονικές γνώσεις  ΚΑΙ εισηγούνται επί του όλου θέματος..ανάθεμα τους αυτούς και όλους του αχρήστους διοικούντες αν είχαν λίγο τσίπα θα πάσχιζαν εδώ και πολλά χρόνια να τελειώσει όλος αυτός ο βραχνάς με την ετήσια ρυθμιστική και με όλα τα παρατράγουδα που επιφέρει το δήθεν Περιβαλλοντικά ευαισθητοποιημένο κίνημα του κωλου…. εν ολίγοις όταν κάθε χρόνο έχουμε τον νταλκά του κάθε ξιπασμένου και ξυπόλυτου οικολογουντα να ζηταει την Άρτα και τα Γιάννενα για την νέα ρυθμιστική και τα δικά μας καιναρια να κάνουν τεμενάδες και να λένε και ευχαριστώ που κατάφεραν και φέτος να βγει το αυτονόητο… κάντε μια ερευνά να δείτε το τι παίζει με της άλλες χώρες στο όλο θέμα και μετά αναλογιστείτε για πόσες κλωτσες είναι όλοι τους .. και εμείς μαζί που τους έχουμε κατσικομενους στο σβέρκο μας….. για να μην πω για την επερχόμενη έκθεση .ερεεεεεεεεεεε τεμενάδες και κοπή κορδέλας και δεν τρεχει και τίποτα όλοι τους για την λεζάντα και για παλαμάκια είναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #504055

    18 τσίχλες και 2 αγριοπερίστερα σε ένα ντουμπλέ!

    Συγχαρητήρια για τον ντουμπλέ αλλά από τις 20/2 και μετά απαγορεύονται.

    Πολύ σωστά φίλε ,και ζητώ συγνώμη δημοσίως  για το λάθος !!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,636 έως 28,650 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων