ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,951 έως 28,965 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509490

    Κι όμως Αχιλλέα ένας γνωστός πήρε πάνω από δέκα πουλιά σήμερα και είπα ότι περνούσαν κοπαδακια μέχρι τις 9 αν και σήμερα η μέρα ηταν τελείως ακατάλληλη καιρικα για μπασιμο. Άντε να δούμε τι θα γίνει από Πέμπτη και μετα!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509492

    Καλο νεο αυτο Μητσο! Αντε μακαρι να γινει κατασταση τις επομενες μερες  :yes:  Να το ευχαριστηθει και ο κοσμος…. να κανεις τοσα εξοδα…τοσες βενζινες…για 3-4 πουλια ειναι κριμα απο το θεο! Πολλοι στερουνται πολλα για 10-15 εξορμησεις! Οχι ολοι, αλλα αρκετοι  🙁  Καλο βραδυ σε ολους και ζεστες καννες στις επομενες μερες παιδια!  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #509495

    Σαν νέο μέλος να καλημερίσω την ομάδα σας. Είμαι ο Σταύρος απο Ζάκυνθο, αποκλειστικά λάτρης και θηρευτής της Τσίχλας. Φέτος ξεκίνησα απο τις 9 του μήνα και μέχρι σήμερα η κάρπωση είναι 1 με 3 πουλιά τη μέρα. Μπάσιμο δεν έχει γίνει ακόμα στο νησί και θέλω να πιστεύω πως κάποια στιγμή τις επόμενες μέρες τα Τσιχλοκότσυφα θα μας τιμήσουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #509496

    Καλημέρα σε όλους,

    Δεν έχω βγει για τσίχλες ακόμα σοβαρά, λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας αλλά τις παρατηρώ καθημερινά που πάω για τρέξιμο με το σκύλο στο βουνό.

    Όλες τις προηγούμενες μέρες υπήρχαν πουλιά και πιασμένα και άλλα που ανέμιζαν με μπασιματιάρικη κατεύθυνση. Ο αριθμός των πουλιών που έβλεπα ή άκουγα αυξανόταν καθημερινά.  Δυστυχώς εδώ Δυτική Αττική δεν έβρεξε πρακτικά καθόλου χθες και σε όλη τη διαδρομή που έτρεξα σήμερα οι τσίχλες ήταν απλά εξαφανισμένες.

    Κίνηση στον αέρα επίσης μηδαμινή… Από τις πιο παράξενες χρονιές από κάθε άποψη… Αν δεν βρέξει καθολικά και καλά, λίγα πουλιά θα μπουν και ακόμα λιγότερα μέρη θα κρατήσουν κάποια πουλιά και στα υπόλοιπα ούτε σπουργίτι…

    Άντε να δούμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509500

    Καλως ορισες Σταυρο!  :bye:  Ζακυνθο ε?  :good:  Ομορφο το νησι σου! Ηρθα εκει πριν 5 χρονια και περασα καταπληκτικα…  :good: Καλα να περνας και ομορφα και ασφαλη κυνηγια να εχεις φιλε!!!  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #509501

    καλημέρα.

    Να πω και γω τα καθέκαστα.

    πέρασα δυο μέρες μεταξύ Καρδίτσας – Τρικάλων, και τα πουλιά μου φάνηκαν ελάχιστα.

    στον κάμπο σε εντελώς απρόοπτο σημείο, σε φυσικούς φράχτες κοντά σε λεύκες, το Σάββατο είχε ορισμένα πουλιά (μάλλον μόνο για περπατητό, με ελάχιστο ανέμισμα), αλλά την Κυριακή τίποτα στο ίδιο σημείο.

    την Παρασκευή πέριξ της Καλαμπάκας, δεν πέρασε στο απογευματινό ούτε ένα πουλί. είχε όμως αρκετά πιασμένα κοτσύφια που δεν μετακινήθηκαν.

    πέρσυ ακριβώς το ίδιο σκ, στο ίδιο ακριβώς σημείο, τρία όπλα κάναμε από μισό όριο σε σαράντα λεπτά. Αλλά: πέρσυ φορούσαμε και οι τρείς φλις και είχε μετά το σούρουπο 11 βαθμούς και συννεφιά και προχθές είχε 23 βαθμούς μεσ την νύχτα, και έμεινα στο καρτέρι μέχρι που έφυγα με ένα μπλουζάκι.

    και μιλάμε για καρτέρι φαρμακερό….αν δεν αλλάξει ο καιρός, δεν βλέπω την χρονιά να γίνεται λεβέντες….

    καλό βόλι,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    michael75 στις #509504

    Mitsosvinci το όπλο το έχω ερωτευθεί. Απο οτι βλέπω έχουμε αντίθετες πορείες όσον αφορά τα όπλα δηλαδή εσυ απο αυτογεμή πέρασες στο δίκανο και εγώ απο περυσι μετά απο 20 χρόνια δικανακιας πήρα την vinci.

    Εαν δεις πάντως το συγκεκριμένο όπλο καμια φορά κοντά σου βάλε καμιά φωνή μιας και απο οτι έχω καταλάβει κυνηγάμε στις ίδιες πςριοχές.

    Οσον αφορά τα μπασίματα έχω στηρίξει τις τελευταίες μου ελπίδες σ΄αυτό το ΣΚ και λέω να χτυπήσω και μια άδεια και Παρασκευή ή Δευτέρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509506

    Χτες και σήμερα, μακράν οι χειρότερες μέρες από πλευράς τσιχλομπασίματος…!!! Η απόλυτη νέκρα!!! Ειδικά σήμερα…!!!

     

    Υ.Γ.: Να καλωσορίσω, και ‘γω με τη σειρά μου, το νέο μέλος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    Christosseter στις #509513

    Σαν νέο κι εγώ μέλος σε καλωσορίζω φιλέ απτην όμορφη Ζάκυνθο…Μου στείλαμε φωτό απτό χωριό(κοντά στον Αστακό)που δείχνει τα χελιδόνια στα καλώδια της ΔΕΗ έτοιμα για αναχώρηση σε άλλους τόπους.αυτο σημαίνει μεγάλο μπασιμο η ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται φίλοι μου?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509514

    <p style=”text-align: left;”>Καλησπέρα μάχιμοι τσιχλοhunters!!!! Αφού δροσισε σήμερα και είχε ρίξει και μια βροχούλα το βράδυ , αποφασίσαμε να πάμε περπατητο. Ξεκινήσαμε 3μιση και σταματήσαμε στις 6. Το σημείο ήταν με αμπέλια τρυγημενα και παρατημενα  και παραπλήσια κομμάτια με πουρναρια και πευκωνες. Πουλιά είχε και σε μέρη με φαγητό ηταν πολλά θα ελεγα.  Η καρπωση της παρέας ήταν 11,10 και 7 με 3 χαμένες. Όχι και άσχημα!!!!</p>
    Υ.Γ 1:Τα saga ξυριζουν!!!

    Υ.Γ 2:Χρήστο τα χελιδόνια έπρεπε να έχουν εξαφανιστεί. Μια ακόμη ένδειξη ότι τα μπασιματα έχουν πάει πισω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509515

    Λεω και εγω που χαθηκε αυτο το παιδι! Μπραβο σας Μητσο!!! Μια χαρα θα ελεγα!!!  :good:  Οσο για την saga, φετος την δοκιμαζεις? Εχω πικρες αναμνησεις απο αυτο το φυσιγγι…. ειδικα με πολυ κρυο καιρο και υγρασια! Αν ειναι για τις ιδιες που μιλαμε! Πρασινη 32γρ. Νο. 9 export?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #509517

    Σαν νέο μέλος να καλημερίσω την ομάδα σας. Είμαι ο Σταύρος απο Ζάκυνθο, αποκλειστικά λάτρης και θηρευτής της Τσίχλας. 

    Σταύρο καλωσόρισες στην παρέα μας και καλά ποσταρίσματα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509519

    Αχιλλέα saga sporting 28άρια σε 8μιση και 9μιση. Τα εριξα πέρυσι με κρύο και με ζεστή και τα πήραμε και φέτος και από ότι φαίνεται ώς τώρα κουμπωνουν και με το δικανο. Τα 32 δεν μου αρεσαν και εμενα πέρυσι και δεν πηρα καθόλου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509521

    Δεν εχω γνωμη για αυτα Μητσο! Εγω παραλαβα πριν ενα διωρο μια κασα (10 πακετα) B&P 28γρ. Νο. 8 1/2…. τις δοκιμασα στα τρυγονια και εμεινα πολυ ευχαριστημενος! Θα τις δοκιμασω και στις τσιχλες και οτι γινει. Αν δεν ταιριαξουν με τον zabatti στα κρυα….εχω ακομη πολλα φυσιγγια απο περσι, απο τα δικα μου που γεμιζω εγω. Θα δειξει….αμα δεν ταιριαξουν θα μεινουν στο ερμαρι για τα τρυγονια!

    Καλες επιτυχιες σε οσους βγουν αυριο!!!  :yes:

    Και κατι αλλο….επιτελους βρεχει!!!  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509522

    Σημερινό απογευματινό και ‘γω λοιπόν, με κάρπωση 7 πουλάκια (6 πιτσιλωτές και 1 μαύρο)! Το σκηνικό ίδιο, δηλαδή, με τα τελευταία απογεύματα: φαίνονται αρκετά πουλάκια και μερικά απ’ αυτά δίνουν καλές ευκαιρίες για μια ικανοποιητική κάρπωση, για να βγει η τηγανιά και ο μεζές για το κρασάκι…!!!

    Το κλου του σημερινού απογευματινού, ένας πανέμορφος ντουμπλές με το SaKaBa μου σε ένα εισερχόμενο ζευγαράκι…! Καθαρά σκοτώματα και θεαματικά πουλιά…!

    Φυσίγγι: το μαύρο (γιατί βγάζει και κίτρινο 28άρι) alectoris club (του Μητσάκου), sporting 28g σε Νο 9,5. Το έριξα κατά κόρον, με ικανοποιητικά αποτελέσματα σε όλους τους καιρούς, και πέρυσι με το zoli και μου έχουν περισσέψει πολλά…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,951 έως 28,965 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων