ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,071 έως 29,085 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510195

    Χαχαχα…!!! Και αναρωτιόμουν πώς και δεν μου έχει “σκάσει” αυτή η ερώτηση ακόμη (σχετικά με το πού κυνηγώ)…!!! Εγώ “φταίω” που γράφω τι κάνω κάθε απόγιομα…!!!

    Λοιπόν, φίλε cynergy, κυνηγάω κάπου στη κεντρική Στερεά…! Μην με ρωτήσεις περαιτέρω! Δεν πρόκειται, φυσικά, να σου πω ακριβώς, γιατί θα μου το κάνετε “Ομόνοια”, και θα “φαγωθούμε” μετά…!!! Δεν έχω μάθει και δεν τη θέλω τη πολυκοσμία στο κυνήγι (ειδικά τους ξενόφερτους)…!!! Όχι για να μην μου “φάνε” τα πουλιά, αλλά από θέμα ασφάλειας…!!! Μόνο εγώ και… το όπλο μου είμαστε…!!!

    Υ.Γ.: Πάντα φιλικά και με σεβασμό στους “συνφορουμίτες”…!!! Μην με παρεξηγήσετε…!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #510196

    βορειο ή νοτιο ημισφαιριο…. χαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #510197

    Φίλε Ρεντίφη η ερώτησή μου ήταν για ευρύτερη περιοχή γενικά και όχι το πού κυνηγάς ακριβώς…. επίσης κι εγώ κυνηγάω μόνος. Το πού κυνηγάει ακριβώς ο καθένας είναι δικιά του δουλειά. Με ενδιαφέρει να βλέπω την κίνηση της τσίχλας πανελλαδικά κάνοντας τις δικές μου στατιστικές τίποτα άλλο.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #510202

    Λοιπόν όσον αφορά τα απογευματινά του Νοεμβρίου είναι περίεργα τα πράγματα. Φέτος δουλεύουν συγκεκριμένα που κάθε χρόνο τέτοια εποχη το κανουν. Κλασικά χειμωνιάτικα καρτερια δεν έχουν ούτε πούπουλο ακομη. Εγώ την στήνω σε ένα πλάτωμα που κόβει μια βαθιά ρεματιά και είναι ορεινό θα ελεγα το μερος. Ανεβαίνουν πολλά κάθε μέρα αλλά λίγα βγαίνουν για τουφέκια και αυτό το σκηνικό διατηρείται 25 μέρες τωρα. Γνώμη μου είναι ότι καρτερια που τροφοδοτούνται από ελαιώνα τωρα δεν δουλεύουν. Αυτά που κοιτάνε ανάμεικτα μέρη με ρεματακια και υγρασία και σχετικά απομερα , ναι δουλεύουν. Επίσης πουλιά χαμηλά δεν έχει τουλάχιστον εδω. Στα πυκνα του βουνού οπου δεν κυνηγουνται έχει πολλά και αν αγριέψει ο καιρός μάλλον θα δούμε κάτι καλο. Για την ιστορία αποψε 8 στο χέρι και ένα  χαμένο που αναστήθηκε  :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510210

    Στο αποψινό απογιοματινό, πάλι η ίδια “μίζερη” εικόνα των τελευταίων απογευμάτων…!

    Λίγα πουλιά ανέβηκαν, και αυτά μετά τις 17:00…!

    Ωστόσο, ήμουν σε “φόρμα” ξανά και έριξα σε 8 και πήρα τα 7 από δαύτα! Όλα κοινές!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #510214

    :scratch: :scratch:  :scratch:  :scratch:  :scratch:

    :unsure: :unsure:  :unsure:  :unsure:  :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510247

    Άλλες 5 τσίχλες σήμερα, στο απογευματινό!

    Λίγα, ξανά, τα πουλιά και από τις 17:00 και μετά…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #510278

    Περπατητο μετά τη βροχή και η λάσπη απίστευτη ακόμη και στα χέρσα. Τα πουλιά αρκετά και σε σημεία πολλά μαζεμένα. Από κάτω η καρπωση συν 2 χαμένες και ένας περίεργος κοτσυφας!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #510282

    Κότσυφας με αλμπινισμό λογικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510285

    Σήμερα, το απογευματινό ήταν σκέτη απελπισία…!!!
    Πολύ λίγα & “δύσκολα” τσιχλοκότσυφα ανέβηκαν στο τελευταίο τέταρτο…!
    Τελικά, κατάφερα με το “στανιό” 4 τσίχλες…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #510290

    Κότσυφας με αλμπινισμό λογικά.

    <hr />

    Φιλικά Μπενέτος Κ.Σ.Πάρου-Αντιπάρου

    ΚΌΤΣΥΦΑς ΠΟΥ ΤΟΥ ‘ΚΟΨΕ ΤΗΝ ΧΟΛΉ ΚΆΠΟΙΟς ΚΑΨΟΦΟΥΣΈΚΗς ΚΙ ΆΣΠΡΙΣΕ ΑΠ’ ΤΟΝ ΦΌΒΟ ΤΟΥ!  :yahoo:

    πέραν της πλάκας, όντως αλμπινισμός ….. έχω θηρευσει κι εγώ τέτοιους κότσυφες  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #510311

    καλησπερα περπατητο σημερα στα γνωστα περιξ θηβων.2 ωρες υπο βροχη και2 με συνεφια.18 στη τσαντα και 2 χαμενες για μενα αλλες 9 ο συναδελφος που πηγαμε μαζι.ρεμινγτον 1187 και ιδιογομωση του οσκαρ κενταγαν σημερα σε περιβαλλον 100 τοις 100 υγρασια.ειχεκαποια πουλια αλλα περισσοτερη σημασια ειχε αυτη η δαιμονισμενη ευστοχια που ειχα σημερα καθως εριξα μονο ενα κουτακι απο την ιδιογομωση του γιωργου.επισης να συλλυπηθω απο αυτο το ποστ για ολους που εχασαν τη ζωη τους στη πλημυρα στη μανδρα και ιδιαιτερα τους συναδελφους κυνηγους.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    dean52 στις #510315

     

    Ωραίος ο ….αδιάβροχος ! ! !

    Τι εννοείς ιδιογομωση ; Δεν είναι τα μπλε που πουλάει; Εγώ τέτοιες μέρες χρησιμοποιώ τα μπορντώ 34 γρ. Αν ειναι τα μπλε του με τι τσοκ στο περπατητό με την 1187 ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #510317

    Τι εννοείς ιδιογομωση ; Δεν είναι τα μπλε που πουλάει; Εγώ τέτοιες μέρες χρησιμοποιώ τα μπορντώ 34 γρ. Αν ειναι τα μπλε του με τι τσοκ στο περπατητό με την 1187 ;

    <hr />

    ακου φιλε μου ο καλυκας μπορει να ειναι μπλε ομως η γομωση ειναι 1.70 33γρ τεκνα.την οποια βασικα ζητησα εγω.οσο για το τσοκ 4αστρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    dean52 στις #510318

    Τι εννοείς ιδιογομωση ; Δεν είναι τα μπλε που πουλάει; Εγώ τέτοιες μέρες χρησιμοποιώ τα μπορντώ 34 γρ. Αν ειναι τα μπλε του με τι τσοκ στο περπατητό με την 1187 ; <hr />

    ακου φιλε μου ο καλυκας μπορει να ειναι μπλε ομως η γομωση ειναι 1.70 33γρ τεκνα.την οποια βασικα ζητησα εγω.οσο για το τσοκ 4αστρα

    πολυ ενδιαφερον ακουγεται,δεν υπαρχει στην αγορα τετοιο φυσιγγι (αν ξερει καποιος ας το πει), το GRIVE nsi ειναι με μαλλινη νομιζω.

    σε ευχαριστω πολυ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,071 έως 29,085 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων