ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,086 έως 29,100 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #510319

    Παιδιά η παλιά εθνική Αθηνών Θηβών είναι ανοικτή ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    gtrullis στις #510320

    Σήμερα δεν κρατιόμουν και τελικά βγήκα στο βουνό.Στο πρωινό,με ψιχάλα βγήκαν 2-3 πουλιά,και πήρα εγώ μία,και δύο ο Στέλιος που ήμασταν παρέα.Μετά ως τις 9.30 που φύγαμε γιατί έπιασε κατακλυσμός ….ατουφέκιστοι.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #510333

    Καλησπέρα στην παρέα!!Αν και ξεκίνησε το πρωί με νεύρα [ξ’εχασα το γιλέκο με τα φυσίγγια σπίτι],η ζώνη που ευτυχώς είχα μαζί με μετρημένες τουφεκιές στο περπατητό καλά με πήγε ,αν και λιγότερα τα πουλιά από την περασμένη!!Το πλάγιο όλα τα λεφτά για περπάτημα πάντως και μου έδωσε κι ένα ορτύκι που σήκωσε ο μάγκας μου 2 φορές σε δύσκολο σημείο!9 τσίχλες 1 κοτσύφι και 1 ορτύκι, μμε 1 ακόμα κότσυφα χαμένο στους κισσούς!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #510338

    Aφου λογω καιρικων συνθηκων τα μερη που θα μπορουσαμε να παμε για καμια μπεκατσουλα εδειχναν βροχες το μοναδικο μερος που εβλεπα ανοιχτο ηταν στην Κορινθια για καμια τσιχλιτσα………!

    Το πρωινο καρτερακι δεν ηταν και οτι καλυτερο εχω δει για το μερος αυτο  αφου ειδα μονο τρια πουλια να περνανε, τουφεκισα δυο κρατησα τη μια χωρις να μπορω να την βρω………!

    Τελικα το ριξαμε στο ποδι οπου τα πυκνα και οι ρεματιες εβριθαν απο πουλια στην κυριολεξια (  το πρωι δεν παιξανε λογω του καιρου μαλλον ) ……..με αποτελεσμα μεσα σε ενα δυωρο να καταφερο να σημπληρωσω το οριο και το φιλαρακι που ειμασταν μαζι να κανει καμια δεκαρια πουλια………!

    Τελικα το εχω πει πολλες φορες οτι η Κορινθια ειναι σταθερη αξια στα τσιχλοκυνηγι και ειδικα το μερος που κυνηγαμε περιπου δεκαπεντε χρονια τωρα ………κακη χρονια πουλια θα κανεις , καλη χρονια πολλα πουλια θα κανεις , αν και δεν το κυνηγω ποτε πανω απο το οριο για λογους και ευθηξιας αλλα και ρε παιδια τσιχλα ειναι αμα κανεις τα πουλια που σου δεινει ο νόμος τι αλλο θες …….ειναι υπεραρκετες……..αυτη ειναι η γνωμη ,μου και καποιοι αχωρταγοι καποια στιγμη θα πρεπει να χωρτασουν γιατι θα το βρουνε μπροστα τους (βλεπε ορτυκια )……..!

    Καλη βδομαδα να εχουμε και απο την αλλη Κυριακη πιστευω οτι οσοι κυνηγαμε την βελουδοματα θα πρεπει να γελασει το χειλακι μας ………για να δουμε ! :yes:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #510344

    η σημερινη μερα  βρήκε  την παρέα μας  στο Λυγουριό  για  πρωινό.Πουλάκια αρκετά  θα έλεγα αλλά πιασμένα…..Στη συνέχεια  βρεθήκαμε  μέσα στο χωριό για καφεδάκι πριν  το απογευματινό και εκεί  είχαμε την  τύχη να γνωρίσουμε  τον  ΚΩΣΤΑ  τον  θηροφύλακα  της περιοχής.εναν ευγενέστατο, καταπληκτικό άνθρωπο που μας  εδωσε  ενα σωρό πληροφορίες   για την περιοχή  και  για  τα μέρη που θα μπορούσαμε  να  πάμε  για κυνήγι.Η συνέχεια  ηταν  καπως απρόσμενη  καθώς στο βουνό  το αμάξι αποφάσισε  να δωσει ρεπό  στην  τετρακίνηση  με αποτέλεσμα  ενα  φανταστικότατο  κολλημα  στη λάσπη……………Μέσα  απο  την εφαρμογή  ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ  βρήκαμε  το τηλ  του  Κώστα  και ευτυχώς  το  terios της θηροφυλακής χρειαστηκε οχι πάνω απο πέντε λεπτάκια  για να μας βάλει  στον …ισιο  δρόμο…..

    Το απογευματινό  εφερε  αυτό που λέμε…τελος καλό  όλα καλά……

    τελειωνοντας θέλω να πω ενα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ  ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ  ΦΙΛΟΣ

    <!–more–>

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #510345

    Κυριακή απο νωρίς το μεσημέρι πήγα να ψάξω τρείς περιοχές…στην πρώτη δεν υπήρχε Τσίχλα ούτε για δείγμα, στην επόμενη κάτι έγινε απο τις 15:55 και μετά, ενώ τα τελευταία τρία τέταρτα επέλεξα ένα λαγκάδι χαμηλότερα όπου είδα και τις περισσότερες Τσίχλες. Δεν αναφέρω νούμερα, απλά οτι πέρασα καλά, αν και μόνος μου δε βαρέθηκα. Μια λυπητερή διαπίστωση χθές ήταν οτι το 14χρονο Επανιέλ μου δεν κάνει πλέον για κυνήγι. Ένα σκυλί που έχει γεμίσει πολλάκις το δίχτυ μου, που επέμενε και έβρισκε διόδους για να φτάσει το θήραμα, έφτασε στο τέλος της κυνηγετικής του ζωής. Αν και καλοδιατηρημενος, ζωντανός και χωρίς προβλήματα υγείας, μάλλον ήρθε η ώρα να ψάξω για σκυλί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Δημήτρης στις #510349

    Καλησπέρα συνάδελφοι….Βίλλια και γύρω περιοχή είναι οκ για κυνήγι?? έχουν ανοίξει οι δρόμοι? Τις προάλλες ξεκίνησα για εκεί και κατέληα 6 ώρες αποκλεισμένος στη Μανδρα σε εναν λόφο. Εχουμε ενημέρωση για τον δρόμο? Ευχαριστώ Δημήτρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #510351

    Ας κάνω μια περίληψη του Σ/Κ. Σαββατο στα ελατα  πουλιά ηταν πολύ λιγα. Έριξα σε 4 πήρα 3 άντε να είδα άλλες 4-5 χοντρές , 3 κόκκινες και 4 φασσες μακριά. Στις 9 πλάκωσε βροχή.  Κυριακή έπιασε βροχή νωρίς και χόρτασα υπνο. Το μεσημέρι περπατητο στα Ερια , για όσους ξέρουν,  άκρως απογοητευτικό. Άντε να είδα 25-30 τσιχλες σε 2 ώρες. Τουφεκισα 3 πήρα 1. Μετά 1 ώρα απογευματινό πολύ ψηλά και ήταν κάπως καλύτερα αφού τουλάχιστον είδα αρκετές να ανεβαίνουν και χουφτωσα 6 πουλακια. Γενικά κινούμαστε στην μετριότητα αν και πιστεύω πως αν κάνει τίποτα κρύα θα βελτιωθούν τα πράγματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #510352

    Φίλε Δημήτρης αυτή την ενημέρωση περιμένω κι εγώ αλλά δυστυχώς δεν φαίνεται να ξέρει κανείς εδώ. Αν έχεις κάποια ενημέρωση σχετικά με το πότε θα ανοίξει η παλιά εθνική γράψε το εδώ, θα κάνω κι εγώ το ίδιο. Πότε πήγες κι έφαγες αυτό το κόλλημα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    dim1kal στις #510359

    Παιδιά από ότι διαβάζω σήμερα η ΠΕ Αθηνών Θηβων θα παραμείνει κλειστή ως το τέλος του μήνα λόγω εκτεταμένης ζημιάς στο οδικό δίκτυο. Για όσους θέλουν να κινηθούν προς τα εκεί νομίζω ένα τηλέφωνο στη Τροχαία θα έδινε απαντήσεις .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Δημήτρης στις #510360

    Φίλε Cynergy την μερα που εγινε η πλυμμύρα ανέβαινα για Βίλλια και με σταμάτησε η τροχαια μετά την Μανδρα. Κάνω αναστροφή και δεν πρόλαβα να φύγω….στα 00 μετρα περνουσα μπροστά μου αμαξια και κάδοι αναποδα….βρηκα ενα σημείο σε λοφάκι και περιμενα εκει για 6 ωρες…εκείνη την μέρα δεν θα την ξεχάσω με αυτο που ειδα ….αν δεν με σταματουσε η τροχαία στις 06.30 θα ανεβαινα πανω και λογικά δεν θα ήμουν εδώ……… τεσπα.. θα μαθω και σου πω για τον δρομο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510386

    Σήμερα το απόγευμα πάλι ανέβηκαν λιγοστά πουλιά (καμιά 20αριά μέτρησα)…!
    Ωστόσο, ήμουν λίγο πιο τυχερός και κατέβαλα 7 πουλάκια! Όλα κοινές.
    Πάλι καλά να λέω…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510408

    Σήμερα το απόγευμα περίπου οι ίδιες, λιγοστές αριθμητικά, σε σχέση με χθες κίχλες…!
    Αυτή τη φορά, όμως, δεν έδωσαν πολλές ευκαιρίες για ντουφεκιά, αφού πέρναγαν μακριά και άβολα…!
    Κατάφερα και πήρα μόνο τρεις…

    Να σημειώσω πως φίλος τσιχλάς έκανε ένα μικρό περπατητό σήμερα, από τις 4 μέχρι το σούρουπο, σε κάτι ρεματιές πολύ – πολύ κοντά στα απογευματινά μας καρτέρια και σήκωσε πολλά τσιχλοκότσυφα…! Πήρε τα 9 από αυτά!
    Συμπέρασμα: πουλιά υπάρχουν, αλλά δεν ανεβοκατεβαίνουν στα καρτέρια…! Προτιμάνε να κάθονται όλη την ημέρα σε υγρές ρεματιές, που βρίσκουν μπόλικη τροφή…! Νομίζω πως για να αρχίσουν να δουλεύουν πάλι καλά τα καρτέρια, θα πρέπει να έρθει ο χειμώνας με τα ξεροβόρια και τις χαμηλές θερμοκρασίες…! Τότε θα αναγκαστούν να “ανεμίσουν”, προς όφελος των “καρτεριτζήδων”…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #510415

    Το ίδιο και δω φίλε Νικόλα. Στο περπατητό σηκώνω αρκετά, αλλά στο απογευματινό καρτέρι, τις λίγες φορές που έχω πάει, ελάχιστα περνάνε. Ελάχιστες τουφεκιές ακούω και από γειτονικά απογευματινά καρτέρια του χωριού μου, γι’ αυτό και δεν πολυπηγαίνω καρτέρι και προτιμώ το περπατητό.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,086 έως 29,100 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων