ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,146 έως 29,160 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510893

    Στο σημερινό απογευματινό, ό,τι λιγοστό φάνηκε, φάνηκε αφού “βασίλεψε” ο ήλιος…! Ο αρκετά ισχυρός ΝΔ άνεμος δεν με άφησε να κάνω “δουλίτσα”, καθότι “φούσκωνε” τα πουλιά και τους έδινε μεγάλο ύψος και ζιγκ – ζαγκ…!!! Έτσι λοιπόν, μόνο 1 κότσυφας και 1 “πιτσιλωτή” μπήκαν στο διχτάκι, με δύσκολες και θεαματικές βολές…!

    Αύριο λέω να ανέβω ψηλά, στους ελατιάδες για καμιά “χονδρή” (viscivorus)…!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510895

    Φέτος οποίος έχει ποδάρια και χρόνο για περπατητο κάνει δουλίτσα. Μόνος μου σήμερα σε τρείς ώρες έκανα 17 πουλιά εκ των οποίων 15 στο χέρι. Το πρωί πέρασαν μετρημένα 5 πουλιά ατουφεκιστα. Στο περπατητο όμως εξεπλάγην ευχαριστα!!!! Αν είχα και τους συμπαίκτες μου σήμερα το όριο ήταν θέμα 2 ωρών maximum!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Mπράβο Μητσάρα!!! Εξαιρετική επίδοση για μοναχικό περπατητό! Και, επίσης, τρομερό ποσοστό ανεύρεσης των θηραμάτων σε σχέση με όσα κατερρίφθησαν!

    Λέγε μου εντυπώσεις από τα φουσέκια του “Πατρινιού”…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #510896

    Δύσκολα χάνω πουλι Νικολα. Δεν τουφεκαω πολύ μακρινά ούτε πάνω από πυκνουρα. Η αστοχία δεν με πειραζει. Να χάνω χτυπημένα  με τρελαίνει.  Σημερα βοηθησε και το μερος που ηταν καθαρο.Τα φυσίγγια για την τιμή τους είναι πάρα πολύ καλά. Με 3 βαθμούς το πρωί και πάχνη στα χορτάρια τα εννιαρια απλά κεντουσαν.  Ένας μαύρος μου έπεσε ζωντανός και τον εχασα τελικα. Όλα τα άλλα ξερα επεσαν. Αύριο και εμείς στα ελατα χωρίς πολλές ελπίδες ομως!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #510900

    Φέτος οποίος έχει ποδάρια και χρόνο για περπατητο κάνει δουλίτσα. Μόνος μου σήμερα σε τρείς ώρες έκανα 17 πουλιά εκ των οποίων 15 στο χέρι. Το πρωί πέρασαν μετρημένα 5 πουλιά ατουφεκιστα. Στο περπατητο όμως εξεπλάγην ευχαριστα!!!! Αν είχα και τους συμπαίκτες μου σήμερα το όριο ήταν θέμα 2 ωρών maximum!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    παντα ετσι ειναι δημητρη οχι μονο φετος εγω προσωπικα μετα απο συνεχη περπατητα το βαρεθηκα ετσι εκανα διακοπη για μπεκατσα και αυριο θα παμε για κλασικο καρτερι να ριξουμε καμια σωστη τουφεκια ασ ειναι και λιγοστες……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #510901

    Το καρτερι της τιχλας φιλαρακι αποθανε………

    Αν δεν το ριξεις στο ποδι μαλλον θα μεινεις με την ρομαντικη λαχταρα των κιχλιδών……

    Παντος οπως και να΄χει καλα να περνατε……. :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #510904

    Έτσι ειναι , καρτερισια πουλια μόνο το απόγευμα και αυτά με ειδικές συνθήκες. Το πρωινό σε γενικές γραμμές έχει εκλείψει. Εξαίρεση η περσινή χρονιά που και στην αυλή μου να την εστηνα 5-6 πουλιά θα τα χτυπαγα!!! Φεύγουμε για ελατα αλλά με το αέρα που έχει τζάμπα παμε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #510909

    κι ομως σημερα μου εκανε το χατηρι κλασικο καρτερι λοιπον 2ο φυσιγκια ριγμενα και 14 πουλια στο εδαφος τα 11 απο αυτα στη τσαντα.τα αλλα 3 δυστυχως επεσαν μεσα σε πυκνο ρεμα και δε τα βρηκα.ευχαριστηθηκα τις βολες αυτο ακριβως που ηθελα.κοκκινο οσκαρ το φυσιγκι πολυ καλο με καθαρα σκοτωματα ακομα και στα 30 μετρα.ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #510913

    Μπράβο outlander! Εμείς στα ελατα κλασικά φολα. Αερα δεν είχε πολύ τελικά αλλά ούτε και πουλια. 3 όπλα 6 στο χερι και 2 χαμένες. Ούτε κόκκινες είχε καθόλου. Κατά τις 10 πέρασε ένα εντυπωσιακά μεγάλο κοπάδι γερακοτσιχλες(pilaris) πολύ ψηλά ερχόμενο από ΒΔ.  Από το επόμενο Σ/Κ αρχίζει η παρέα τα περπατητα. Να ρίξουμε τα τουφεκιδια μας και να χάσουμε και κάνα γραμμάριο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #510914

    Καλησπέρα στην παρέα!!Κορινθία  σήμερα με το φίλο και τον Μπάντι [με άψογα απορτ], τα όρια τα πιάσαμε!! Αλλά μόνο περπατητό, στο καρτέρι 2 φυσίγγια έριξα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #510920

    Πολυ λιγα τα πουλια στα καρτερια εωσ καθολου αλλα περπατητο κατι γινεται αυτα για το φιλο μου τον Κωστη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510922

    Σήμερα το πρωί πήγα, τελικά, στα έλατα! Μέχρι τις 9:00 έμεινα μέσα στ’ αμάξι, καθώς ο δυνατός δυτικός άνεμος ήταν… “απαγορευτικός”! Κατά τις 9:00 έκοψε λιγάκι και βγήκα να δω τι “παίζει” από τσαρτσάρες… Πολύ λίγα τα πουλιά και τη μία εξαφανίζονταν και την άλλη παρουσιάζονταν, αλλά δεν έδιναν καλές ευκαιρίες για κάρπωση…! Μόνο 2 πήρα και την έκανα “με ελαφρά”…!

    Το απόγευμα στο καρτέρι, ιδιαίτερα λιγοστά τα τσιχλοκότσυφα και πέρασαν πολύ αργά: το τελευταίο 15λεπτο, “ίσα με τη νύχτα”…! Ωστόσο, με πολλή προσοχή και αυτοσυγκέντρωση χτύπησα 6 (4 μαύρους & 2 καφετιές)!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ZaitseVasily στις #510927

    πρωινο τιποτα 3 πουλακια ολα κιολα  απογευματινο τελευταιο 30λεπτο 10τσιχλακια το μονο καλο ειναι οτι ειδαμε και κοκκινες τετοια εποχη οταν πεσουν πιο χαμηλα χιονια περιμενω πολλα πουλια !!!!! :good:  :bye: 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #510936

    Οι κόκκινες φιλε Βασίλη έχουν εμφανιστεί στον κάμπο εδώ και ένα μηνα και μερικά απογεύματα τα ανεβαίνουν περισσότερες από αυτές παρά κελαηδοτσιχλες. Άλλες μέρες είναι τελείως εξαφανισμενες! Αυτό που λες με τα χιόνια είναι σωστο. Τα χιόνια όμως και ο χειμώνας αγνοούνται φέτος. Βλέπω απέναντι τον Παρνασσό εντελώς ξεχιονο , το ίδιο και τη Διρφη και ξενερωνω!!!! Ελπίζω καμία τούμπα του καιρού να ανακατέψει τα πουλιά και να τα χαρούμε όλοι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510945

    Σήμερα το απόγιεμα στο καρτέρι και πάλι: τα τσιχλοκότσυφα σε μικρούς αριθμούς και όλα μετά το βασίλεμα του ήλιου…!
    Με “παραδειγματική” ευστοχία, επιχείρησα σε 12 πουλιά, εκ των οποίων τα 10 τα κατέβαλα (όλα κελαηδότσιχλες), σε όλες τις αποστάσεις και με όλα τα είδη ντουφεκιάς…!
    Γι’ αυτό ευχαριστήθηκα πολύ το συγκεκριμένο κυνήγι…!
    Όπλο: SKB 605S, φυσίγγια: alectoris club (Χρ. Μητσάκου) sporting 28g (τα μαύρα) σε Νο 9,5! (Κοντεύω να τα τελειώσω αυτά και μετά θα ρίχνω τα J & B fast 30g του Τσιπούρα…)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ZaitseVasily στις #510955

    οκ στην ευβοια κραταει κοκκινες κατεξοχην ομως στο μοδι τετοια εποχη δεν ειχα ξανασυναντηση και αυτο κατι λεει και μου εκανε εντυπωση γιατι ηταν αρκετες για να δουμε στην συνεχεια τι θα γινει παντως περιμενω η ευβοια στα επιστρωφεια να γεμισει απο κοκκινες :good:  :bye: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,146 έως 29,160 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων